• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hałda w Wiślince szkodzi zdrowiu

Alicja Katarzyńska
7 kwietnia 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Na te badania trzeba było czekać prawie 40 lat. Z analizy oddziaływania składowiska fosfogipsów w Wiślince na zdrowie okolicznych mieszkańców wynika, że hałda truje!

Badania zlecili w ub. roku marszałek województwa Jan Kozłowski i ówczesny wojewoda Cezary Dąbrowski. Pierwszy zobowiązał naukowców z Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu do zbadania, jak fosfogipsy składowane w Wiślince wpływają na zdrowie ludzi, drugi zlecił ekspertom z Politechniki Gdańskiej sprawdzenie stanu środowiska w rejonie hałdy. Wyniki obu badań trafiły właśnie do urzędów Marszałkowskiego i Wojewódzkiego.

Eksperci z Sosnowca nie badali ludzi. - Przesłaliśmy im wszystkie istniejące opracowania dotyczące hałdy - mówi Tadeusz Podczarski, dyrektor departamentu zdrowia UM. - Na ich podstawie mieli stwierdzić, czy przewlekłe oddziaływanie substancji znajdujących się w składowisku wpływa na zdrowie żyjącej tam populacji.

- Hałda zagraża zdrowiu mieszkańców - zdradził nam dr Piotr Biesiada z Instytutu MP w Sosnowcu. - Mieszkańcom Wiślinki potrzebne są kompleksowe badania już nie naukowców, ale lekarzy. Nie ma wątpliwości, że długotrwałe działanie tak szkodliwych substancji, jak np. metale ciężkie, negatywnie wpływają na zdrowie ludzi.

To pierwsze oficjalne potwierdzenie tego, o czym od lat wiedzą ludzie żyjący w cieniu hałdy. Problem w tym, że wyniki badań naukowców z Politechniki Gdańskiej są zupełnie inne. - Z ich ekspertyzy wynika, że hałda nie oddziałuje ponadnormatywnie na środowisko - mówi Anna Dyksińska, rzecznik wojewody pomorskiego. - Standardy jakości środowiska wokół składowiska są zgodne z wymaganymi przepisami.

Co zrobią teraz, dysponując tak różnymi wynikami badań, urzędnicy?
Od lat hałda fosfogipsów budziła emocje. Urzędnicy i naukowcy dyskutowali o jej szkodliwości, podejmowali próby zbadania środowiska, podważali nawzajem swoje opinie, żądali kompleksowych analiz. Na własną rękę z twórcą hałdy - Gdańskim Zakładem Nawozów Fosforowych - od ponad 30 lat walczyli mieszkańcy Wiślinki, pozywając zakład do sądu.

- Każdy na coś się skarży: ktoś ma astmę, czyjeś dziecko od lat ma choroby skórne i niegojące się rany - mówi Bogusław Plewczyński z Wiślinki. - Inny sąsiad bez przerwy ma problemy z krtanią i płucami, wszystkim nam dolegają stawy, dzieci mają fluorzycę. Ja straciłem stado owiec, które chorowały i padały, ktoś stracił kury i gęsi. Kolejni wojewodowie i politycy obiecywali przy różnych okazjach, że nam pomogą. Na tym się kończyło.
Dr inż. Danuta Trokowicz, w latach 80. badała hałdę
Od 15 lat działam w międzynarodowych organizacjach ochrony środowiska. Wiem, jak metale ciężkie i promieniotwórcze wpływają na organizm człowieka. To oddziaływanie niewątpliwie szkodliwe. W hałdzie znajdują się promieniotwórcze pierwiastki - uran, stront i tor. A fosfogipsy są jednym z głównych czynników rakotwórczych w Pomorskiem.

Dr Piotr Biesiada, Instytut Medycyny Pracy w Sosnowcu
Dane, które otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego, nie są wyczerpujące, ale już z nich wynika, że występują wskazania do lekarskich badań mieszkańców Wiślinki. Przygotowujemy kwestionariusze, żeby takie badania przeprowadzić. Trzeba określić wpływ fluoru i metali ciężkich na ich układ kostny, zbadać pod kątem zagrożenia nowotworami.
Składowisko w Wiślince Gdańskie Zakłady Nawozów Fosforowych otworzyły 37 lat temu. Wtedy firma zaczęła produkować nawóz sztuczny - superfosfat. Wyprodukowanie tony nawozu wiąże się z powstaniem pięciu ton odpadów - fosfogipsów. Postanowiono, że będą one składowane w dawnym wyrobisku gliny, należącym do pobliskiej cegielni, głębokim na 10 metrów. Początkowo hałda miała mieć 18 metrów wysokości, dzisiaj sięga 50. Leży w niej 16 mln ton odpadów. Co jest w hałdzie? Metale ciężkie, pierwiastki promieniotwórcze, jak uran, stront i rad, fluor.
Gazeta WyborczaAlicja Katarzyńska

Opinie (73) 3 zablokowane

  • ?

    Najwyraźniej mnie źle zrozumiałeś, bo interesował mnie problem, skąd rozbieżność ekspertyz, a Ty szukasz imiennie winnych istnienia hałdy.

    • 0 0

  • ?

    Metody może różne ale ważne że wespół w zespół.

    • 0 0

  • Locoski

    Dr inżynier w latach 80-tych pozwolono prowadzić badania hałdy, działa w międzynarodowych organizacjach ochrony srodowiska (ekolog?), może ona zna odpowiedzi na nasze pytania?

    • 0 0

  • ?

    Znalazłem za to ciekawy opis pewnej wycieczki rowerowej z 2003:
    Wycieczka rowerowa :
    GDAŃSK - SOBIESZEWO - SZTUTOWO - KRYNICA MORSKA 16-18.05.2003
    ...
    Wyjazd z Gdańska szosą Elbląską; z powodu zawsze dużego ruchu trzeba jechać chodnikiem, albo okrężną, dłuższą, ale spokojniejszą trasą wzdłuż Motławy (ul. Łanowa za zajezdnią tramwajową na Łąkowej, Krępiec i Przejazdowo). Począwszy od drugiej estakady jazda poboczem szosy, na skrzyżowaniu koło Makro w Przejazdowie skręcamy w lewo w ul. Benzynową. Jedziemy przez zniszczone tereny przemysłowe: z lewej Rafineria, z prawej oczyszczalnia Wschód, place przeładowni żwiru. Wycieczka wbrew pozorom jest pouczająca. Żuławy są bodaj najbardziej urodzajnym regionem Polski. Zastanawiająca jest ta zajadłość budowania akurat na tych najżyźniejszych ziemiach, rozległych obiektów przemysłowych o wyjątkowej uciążliwości dla środowiska: złomownia, zakłady fosforowe, rafineria, Port Północny, oczyszczalnia ścieków, przeładownia żwiru, wysypisko fosfogipsu, śmietnisko popiołów elektrociepłowni... A na marginesie i zupełnie (?) nie na temat: w regionie Gdańskim jest najwyższy w Polsce odsetek zachorowań na nowotwory. Czekamy niecierpliwie na kolejne wspaniałe inwestycje: spalarnię śmieci i przetwórnię polistyrenu...
    ...
    Z wału rozległe widoki na łąki Wyspy, interesujące poniemieckie zabudowania, krętą Martwą Wisłę, oraz ogromną hałdę odpadowego gipsu z wytwórni nawozów fosforowych - po drugiej stronie wody. Biała hałda widoczna jest doskonale z wyżej położonych dzielnic Gdańska. Trwa konflikt o toksyczność odpadów: okoliczna ludność skarży się na choroby, niszczące działanie wysiąkających z niej wód - natomiast przedstawiciele zakładu utrzymują opinię o jej neutralności. Dojeżdżamy do Przegaliny; w prawo odchodzi szeroki ślepy kanał - to pozostałość dawnego koryta Wisły. Na jego końcu kolejna „inwestycja”: wysypisko płynnych odpadów elektrociepłowni...
    ...
    Tomasz Płuciński

    Sail ho – portal żeglarski

    Wprost samo zdrówko!!!

    • 0 0

  • Wiem, że u nas jest najwyższy odsetek zachorowań na nowotwory, ale z wszystkich tych ekspertyz hałdy wynika, ze jeśli ona szkodzi, to okolicznym mieszkańcom. A z tego artykułu tak naprawdę nic nie wynika: "są wskazania do przebadania mieszkańców" lub "metale mogą szkodzić" (powiedział ekspert). To niech przebadają wreszcie mieszkańców.

    • 0 0

  • hmmm

    A moja znajoma tam prowadziła swoje badanka i wyszło jej że woda wokół hałdy ma takie pH że jakbyś wszedł to już byś nie wyszedł...

    • 0 0

  • ???????

    Wszyscy rozumni i logicznie myslący zdają sobie sprawę z zagrozenia istnienia tej hałdy, więc dlaczego urzędnicy nic dotąd nie zrobili, by pomóc tamtejszym miszkńcom?? skąd są te pozytywne wyniki badań (np. PG)?? jak to możliwe, że białe staje sie czarnym i odwrotnie...

    • 0 0

  • Ciekawe dane są też na stronie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Tyle że są i co z tego.
    Na przestrzeni tych 40 lat okoliczna ludność była podobno już wielokrotnie badana tyle tylko że tak jak w przypadku danych CIiEE co z tego?

    • 0 0

  • NIe tylko halda sa jeszcze fosfory w Gdansku

    wystarczy spojrzec na dachy gdanskich zabytkow - syf z fosforow je wrecz pozera !!!

    • 0 0

  • Locoski

    przytoczyłeś dobry opis trasy którą na rowerze przemierzyłem hohohohooo a może i więcej razy.
    Hałda fosfogipsów - fantastyczny księżycowy krajobraz!
    A swoją drogą - Żuławy - najżyżniejsze gleby w Polsce i totalnie zaniedbane.
    Najepiej jeszcze wybudować na nich montownię jakiegoś koreańskiego gówna i postawić ze 3 więzienia oraz świątynię - będzie dobrze
    lepper ante portas

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane