• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

I ty możesz pomóc bitym dzieciom

Bożena Aksamit, Jowita Kiwnik
10 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 22:42 (10 lutego 2008)
Organizatorzy akcji przekonują, że aby pomóc dziecku wystarczy po prostu podnieść słuchawkę i zadzwonić. Organizatorzy akcji przekonują, że aby pomóc dziecku wystarczy po prostu podnieść słuchawkę i zadzwonić.

Plakaty namawiające sopocian do składania donosów obywatelskich zawisną wkrótce w mieście. Rusza akcja społeczna, której celem jest niesienie pomocy bitym, wyszydzanym i zaniedbanym dzieciom.



Lawinowo rośnie liczba zarejestrowanych aktów przemocy wobec dzieci. Dziesięć lat temu rodzice skrzywdzili 38 tys. dzieci, rok temu zgłoszono na policję prawie 60 tys. takich przypadków.

- Skutków przemocy, tej fizycznej, jak i emocjonalnej nie sposób lekceważyć - mówi Małgorzata Pobłocka, pełnomocnik prezydenta Sopotu ds. uzależnień. - Z maltretowanych dzieci wyrastają nieszczęśliwi, cierpiący ludzie. Ale nie ma co oskarżać rodziców, trzeba im pomóc. I temu ma służyć kampania "Szczęśliwe dzieciństwo. Udane życie", która startuje w marcu. Będziemy nakłaniać do składania donosów obywatelskich. Namawiamy wszystkich świadków krzywdzenia: sąsiadów, dziadków, ciocie i kuzynów. Dzieci nie potrafią się bronić same.

Kiedy mógłbyś/mogłabyś uderzyć dziecko?


Plakaty będą zachęcać sopocian, aby dzwonili na policję. Interweniować należy, gdy dziecko jest bite, głodne, brudne, spędza całe dnie spoza domem bez kontroli. Wszystkie sygnały od mieszkańców będą przekazywane grupie składającej się z psychologów, pedagogów i pracowników socjalnych.

Stosowanie przemocy wobec dzieci ma niestety duże poparcie społeczne. Blisko połowa dorosłych Polaków nie wyobraża sobie wychowania bez bicia, w pełni akceptując stwierdzenie, że "rodzicielskie lanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło". Polski Komitet Praw Dziecka podkreśla, że stosowanie kar fizycznych nie może być usprawiedliwione tradycją lub obyczajem. Żadna kara fizyczna, w tym "umiarkowana" czy "racjonalna" nie ma usprawiedliwienia.

Jednak bijemy. Klapsy stosuje blisko 82 proc. badanych, bicie ręką - dwie trzecie, przy czym co czwarty rodzić bije często, a co dwudziesty niemal codziennie. Do stosowania "solidnego lania" przyznała się ponad jedna trzecia. Pasa lub innego przedmiotu używa prawie połowa badanych. Niemal wszyscy rodzice stosują przemoc emocjonalną. Połowa polskich dzieci co najmniej raz doświadczyła wyzwisk, wyszydzania i obrażania, a co ósme doświadczając przemocy nigdy nie zwraca się o pomoc, gdyż jest przekonane, że nie ma do kogo.

- Trzeba dzwonić - mówi Małgorzata Pobłocka - Jeśli dostaniemy informację, od razu udzielimy pomocy. Opieką zostanie objęta cała rodzina, bo gdy dziecku dzieje się krzywda, to chorują wszyscy. Matka, ojciec, rodzeństwo.

Poza akcją plakatową dla sopockich rodziców zostaną uruchomione specjalne szkoły, będzie można tam dowiedzieć się jak radzić sobie z problemami wychowawczymi i rozwiązywać kryzysy bez stosowania przemocy.

- Rodzice traktują bicie jako surowy środek wychowawczy, ale dla dziecka poza bólem fizycznym jest to bardzo upokarzające. Większość z bijących dorosłych, w dzieciństwie doznawała przemocy ze strony bliskich. Wystarczy sobie przypomnieć co czuliśmy, żeby wiedzieć, na co narażamy nasze dzieci - mówi Grażyna Rymaszewska psychiatra, wieloletnia dyrektor Ośrodka Terapii Dzieci i Młodzieży w Gdańsku. - Im później zacznie się pomagać dziecku, tym trudniej jest naprawić krzywdy, jakie wyrządzili mu dorośli. Dlatego tak ważna jest wrażliwość społeczna i reakcja najbliższego otoczenia. Świadkowie nie powinni milczeć.
Gazeta WyborczaBożena Aksamit, Jowita Kiwnik

Opinie (113) 7 zablokowanych

  • Dzieci w Szwecji

    Szwedzi moga nawet trafic do wiezienia za bicie dzieci.

    • 0 0

  • Homoseksualizm jest normalny, bo powszechnie występuje w PRZYRODZIE... tak argumentują "postępowcy"... A co robi się w stadzie z niesfornymi młodziakami??

    • 0 0

  • Moje zdanie

    Bić trzeba, mnie bito i wyrosłam na ludzi :-)umiem się wszędzie zachować. Kto idzie dzisiaj do Jeździeckiej?

    • 0 0

  • Mozna wychowywac bez bicia

    sam kiedys oberwalem nie raz od Taty lub Dziadka,
    jako mlody rodzic tez chcialem stosowac takie metody, zona pokazala, ze mozna wychowywac bez bicia, to wymaga wiecej uwagi, cierpliwosci, wiecej czasu dla dzieci, ale to w naszej rodzinie dalo dobre rezultaty, jest dobre wzajemne zrozumienie, mowimy o wszystkim , jak sa roznice zdan, czy ktos cos przeskrobie, to udaje sie rozwiazac problem czy konflikt.
    Proponuje mniej czasu przed telewizorem, a wiecej dla dzieci i rodziny na wycieczce,spacerze,w sporcie.

    • 0 0

  • pytanie do tych za... (4)

    Jeśli ktoś nie jest za bezstresowym wychowaniem to co? Wychodzi wtedy na to że jest za stresowym? Żałosne jest to co tutaj niektórzy piszą. Znam mnóstwo przykładów dzieci które wyrosły na porządnych i pewnych siebie ludzi m. in. dlatego że podejście ich rodziców nie było związane z karą cielesną. Znam również wiele przypadków gdzie dzieci były często bite i krzywdzone psychicznie (grożbami i szantażami że np. zostaną oddane do domu dziecka) i można je teraz podzielić na dwie grupy: albo taki kilkunasto lub dwudziestoparo letni człowiek jest agresywny, nadpobudliwy i ma skłonności autodestrukcyjne, nierzadko problemy z alk. i narkotykami, albo jest niepewnym siebie zagubionym człowiekiem często ze skłonnościami samobójczymi- również b. często towarzyszy temu alk. czy narkotyki. Pytanie do Was brzmi: ,,Jakie są przedziały wiekowe kiedy można bić syna czy córkę???" Spotkałem się z terrorem w niektórych rodzinach gdzie bito kablem dzieci nawet kilkuletnie, albo gdzie matka biła pasem syna który miał ponad dwadzieścia lat!!! On nie protestował bo był przez to skrzywiony psychicznie a przecież,,rodzice robili tak zawsze".

    • 0 0

    • kto o czym mówi? (3)

      Terapeuta pisze o biciu kablem, dziennikarz pisze że klaps jest niedopuszczalny jako bicie (i zapewne maltretowanie). To moze bysmy uzgodnili, kto o czym mówi?

      Jeżeli małe dziecko mimo ostrzeżeń wybiegnie mi pod samochód, to z pewnościa dostanie klapsa.

      • 0 0

      • (2)

        Artykul mowi nie tylko o klapsach.czasem warto przeczytac cały artykuł a nie tylko tytuł,a dziecko rzeczywiscie mozna za pomocą klapsow nauczyc nawet chodzić przy lewej nodze jak psa i to bez smyczy.ale nie o to przecież chodzi.Czasem wystarczy tylko porozmawiać i wytłumaczyć o co chodzi,przedstawić zagrożenia-uwierz że to działa.

        • 0 0

        • "Jednak bijemy. Klapsy stosuje blisko 82 proc. badanych"

          "Jednak bijemy. Klapsy stosuje blisko 82 proc. badanych"

          To nie jest tytuł tylko akapit. Przeczytaj artykuł.
          Jakieś pięknoduchy, mało co wiedzace o dzieciach, zabrały się za wychowywanie rodziców.
          Proces wychowania dziecka jest wielki, wieloczynnikowy i złożony i KLAPS nie jest jego najważniejszym elementem. Chyba że - dla ulepszaczy świata z jakiegoś stowarzyszenia.

          • 0 0

        • "uwierz że to działa"

          Uwierz, że czytanie ze zrozumieniem działa, także czytania ze zrozumieniem wypowiedzi internauty, do której się odnosisz.

          • 0 0

  • odpowiedź (1)

    Jeżeli Twoje dziecko wybiegnie Ci pod samochód....to Ty powinnaś/powinieneś dostać klapsa!

    • 0 0

    • bachna

      NA JEZDNIĘ
      Czepiasz się słówek. Zapewne żeby uniknąć odpowiedzi.

      • 0 0

  • jeśli ktoś ma donieść niech najpierw posłucha co dziecko krzyczy !!!
    bo zanim doniesiemy zbadajmy przyczynę awantury, bo nagle się okarze, że słodkie maleństwo stało się djabełkiem, które dostało karę i płacze w niebogłosy
    ale jeśli sytuacja się powtarza to może cosik nie tak
    mam nadzieję, że ta akcja pomoże tym dziecią, które są maltretowane fizycznie a wszczególności psychicznie w tzw. dobrych domach

    • 0 0

  • markety

    to ja serdecznie zapraszam Panów Policjantów w weekendy do marketów - tam to się rodzice znęcają nad dziećmy, które nie dostaną zabawki
    sam płacz,krzyki i bicie
    a wszczególności przy kasie - jeśli spotkam rodzinkę z dziećmi, które marudzą a rodzice mają ich gdzieś - obiecuję - zgłoszę to natychmiast

    • 0 0

  • juz dzwoncie ze za sciana sie znecaja-dokopcie sasiadom,niech sie tak nie ciesza ,ze sa rodzina bez problemow

    Prawo silniejszego przestalo byc respektowane.Teraz byle kto moze mi naszczekac w twarz.Kiedys to bylo nie do pomyslenia.
    Co wy sie przejeliscie opcja czy bic czy nie bic?
    Na calym swiecie w co 10 rodzinie dziecko jest molestowane lub wykorzystywane przez rodzine(wujkow,ciocie,tatusiow ,mamusie,braci ,siostry ,kuzynow).
    Jakies specjalne bicie wystepuje w rodzinach patologicznych ,gdzie irytacja z powodu placzy dziecka przy zwiekszonym spozyciu alkoholu czy opium moze urosnac do totalnego wybuchu agresji nawet do noworodka.
    Takie pacanie i uszczypliwe uwagi sa dosc bolesne dla dziecka.Rosna ludzie zakompleksieni,niepewni siebie,pelni lekow i fobii.
    Popatrzecie na arabskie dzieciaki,tam ojciec pozwala im na wszystko.
    W Szwecji danie dziecku mozliwosci donoszenia na rodzicow jest porazka systemu.
    Bo dzieci maja rozne fanaberie i czesto robia rodzicom krzywde nieslusznei ich oskarzajac.
    Tylko glupi rodzic potrafi takei cos wybaczyc,wiec same robia sobie krzywde ladujac w rodzinach bogatszych ,ale juz nie swoich gdzie nikt nie ma dla nich serca jedynie falszywe wyrachowanie.
    W polskiej mentalnosci bicie jest wpisane w metody wychowawcze.
    Nie wierzycie mi?
    W Szwecj inawet najagresywniejsze rasy psow sa lagodne jak maskotki ,dopoki nie sa w rekach jakiegos polaka!

    • 0 0

  • hmmm

    Powiem tak , wychowałem się na Dolnym Mieście , od małego sprawiałem moim rodzicom wiele kłopotów . W związku z tym dostałem kilkakrotnie solidne lanie od mojego Taty . Skutek tego jest taki że ja mam pracę , normalną rodzinę a moi koledzy chowani bezstresowo - apartament w Sztumie lub na Kurkowej . Do dziś nie wnoszę reklamacji - do dziś twierdzę że mi się nalażało , szanuję i cenię sobie moich Rodziców . Pozdrawiam wszystkich .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane