• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Inteligentny" system segregacji śmieci powstaje na PG

Szymon Zięba
26 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
W ramach projektu powstać mają typowe podziemne zbiorniki na śmieci. Naukowcy chcieliby ustawić obok nich urządzenie, przypominające biletomat. Cała inwestycja opiera się  na rozwiązaniach z zakresu IT oraz automatyki. W ramach projektu powstać mają typowe podziemne zbiorniki na śmieci. Naukowcy chcieliby ustawić obok nich urządzenie, przypominające biletomat. Cała inwestycja opiera się  na rozwiązaniach z zakresu IT oraz automatyki.

Odpady trafią do estetycznych, podziemnych zbiorników. By je wyrzucić, trzeba będzie mieć przy sobie kartę z chipem, która pozwoli przypisać użytkownika do konkretnych odpadów. Tak, w dużym uproszczeniu, wyglądać ma nowatorski system odbioru i segregacji odpadów komunalnych, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej zobacz na mapie Gdańska wraz z pracownikami i mieszkańcami gminy Kępice, w której system zostanie wdrożony. Eksperci podkreślają, że jeżeli się sprawdzi, będą się starać, by wszedł on do powszechnego użytku. 



Czy segregujesz śmieci?

Do ochrony środowiska poprzez segregację odpadów namawiają ekolodzy, kampanie w tym zakresie przeprowadzają samorządy, a o potrzebie opanowania zmian w klimacie mówią nawet najmłodsi - organizując chociażby strajki klimatyczne.

Dbanie o środowisko rozpocząć można już we własnym domu. Umieszczenie odpadów w odpowiednim pojemniku to drobna czynność, która w ujęciu globalnym, ma gigantyczny wpływ na nasze otoczenie.

W tę tematykę wpisuje się również projekt "Kępickie śmieci w Ekosieci, czyli - jak informują przedstawiciele Politechniki Gdańskiej - innowacyjny system zarządzania gospodarką odpadami", który zajął trzecie miejsce w konkursie "Human Smart Cities". Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców", organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju (Departament Programów Pomocowych). 

System Monitorowania Odpadów Komunalnych (czyli SMOK) - w ramach wspomnianego projektu, który warty jest około 1,6 mln złotych - przetestowany ma zostać  na osiedlu bloków wielorodzinnych w Kępicach (pow. słupski). 

Szadółki: kompostownia gotowa w 95 proc. Otwarcie za trzy miesiące



- Jego ewentualna adaptacja do innych miast, które wyraziłyby chęć wdrożenia systemu, powinna być dużo niższa. Najdroższe jest bowiem stworzenie danego rozwiązania, a nie jego późniejsza implementacja - wskazuje  dr hab. inż. Sylwia Fudala-Książek z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG, kierownik projektu ze strony Politechniki Gdańskiej.
W ramach projektu powstać mają typowe podziemne zbiorniki na śmieci. Naukowcy chcieliby ustawić obok nich urządzenie, przypominające biletomat. Cała inwestycja opiera się  na rozwiązaniach z zakresu IT oraz automatyki.

System przypisze śmieci do właściciela. Jak działa SMOK?



- Po przyłożeniu karty z chipem do wspomnianego urządzenia, system zidentyfikuje mieszkańca. Z wyświetlonego piktogramu oraz opisu, będzie można wybrać rodzaj wyrzucanych odpadów, np. tworzywo sztuczne, szkło, czy odpadki biodegradowalne. Następnie otworzy się odpowiedni kosz wrzutowy. Chcielibyśmy, by na miejscu zainstalowana była drukarka, która wyda kod kreskowy, naklejany następnie na worek na śmieci lub jeśli pozwolą nam na to warunki techniczne, drukarka będzie nadrukowywać kody kreskowe bezpośrednio w kiosku wrzutowym. W ten sposób odbiorca odpadów będzie mógł wybiórczo sprawdzić, kto odpady prawidłowo posegregował, a kto nie - tłumaczy  dr hab. inż. Sylwia Fudala-Książek.
Nowinką technologiczną, którą chcieliby zastosować naukowcy, a która znalazła już swoich użytkowników np. w Szwecji, jest specjalna aplikacja o funkcji wyszukiwarki. 

Ćwierć miliarda za wywóz odpadów przez 4 lata



- Zdarza się, że po prostu nie wiemy gdzie wyrzucić dany odpad. System - po wpisaniu np. słowa "długopis" podpowie do jakiego rodzaju śmieci powinien on trafić - opowiada nasza rozmówczyni.
System Monitorowania Odpadów Komunalnych - według założeń - mógłby zostać podpięty pod system informatyczny danej gminy. 

W marcu odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny



- W odpowiedniej zakładce, po wpisaniu danych, można będzie sprawdzić np. wagę wyrzuconych śmieci oraz ich rodzaj. Również na podstawie tych danych - w przypadku nagminnej nieprawidłowej segregacji odpadów - wysłane mogłoby zostać odpowiednie powiadomienie - dowiadujemy się.
Co istotne, eksperci z PG podkreślają, że celem systemu nie jest karanie mieszkańców za nieprawidłową segregację, a jedynie ich edukacja. 

Unijne standardy recyklingu



Debata na temat segregacji śmieci oraz recyklingu odpadów toczy się nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. To jeden z głównych tematów, dotyczących ochrony środowiska.

Unia Europejska narzuca obowiązki odnośnie poziomu recyklingu i z każdym rokiem są one wyższe. W tym roku wynosi on 30 proc., w przyszłym 40 proc., w 2020 r. gminy będą musiały wykazać 50-proc. poziom recyklingu.

Kończą się problemy finansowe budowniczych spalarni?



Wskaźniki recyklingu odpadów w Gdańsku zwiększą się po zakończeniu budowy nowej kompostowni, a także po wybudowaniu spalarni odpadów na Szadółkach



Miejsca

Opinie (361) ponad 10 zablokowanych

  • Leczenie, i to szybko!!!!

    • 5 0

  • a moze drony opracują

    zgłoszę rodzaj śmieci. Taki podleci i zabierze z balkonu.

    • 2 0

  • Studia podyplomowe z wyrzucania śmieci

    Niesamowite jak można skomplikować tak prostą czynność!

    • 5 0

  • Inwigilacja i jeszcze wiecej inwigilacji. Czas spadać z tej syfilizacji, a Wy dacie sie w końcu zaczipować.

    • 4 0

  • Oszaleliście! Jeszcze szybciej chcecie do wielkiej niewoli!

    Nie strajki klimatyczne tylko uczyć się - myśleć ! Otwierajcie Biblię i czytajcie !

    • 3 0

  • Ludzie zaczna upychac śmieci w śmietnikach ulicznych. Albo będą wyrzucac je do lasu
    Okaże się, że statystyczny Kowalski wyrzuca oficjalnie 12 butelek oraz 2 kg makulatury rocznie, bo na tyle będzie miał zapału. Resztę rozparceluje w "drugim obiegu"

    • 3 0

  • "Naukowcy" 20paro latkowie dzieci iPhona
    Niech pomyślą jak zmusić ludzi w Azji m.in Indie Chiny do segregacji !! Ha ha ha ale jak ktoś dostał zlecenie na wyciąganie kasy z kieszeni ludzi to znajdą sposób i w całe nie chodzi tu o środowisko!!!!!

    • 3 0

  • Mlodziezowy strajk klimatyczny-ofiary medialnej propagandy.

    Dzieci dowiedzcie sie ile dwutlenku wegla produkuja oceany i najwieksze swiatowe gospodarki...bo nie wiecie ale trwa wojna gospodarcza i handlowa w ktorej wygrywaja Chiny. Jedzcie do Pekinu protestowac najlepej -tam bedziecie najbardziej skuteczni.Nie ma zgody na narzucanie Polsce limitow Co2 i kar finansowych Drogi prad to niewydajna i nieefektywna gospodarka.Dopoki wszyscy nie przejda na fotowoltaike na dachach i energie wiatrowa i geotermie niech nas wszyscy pocaluja w pompke.

    • 2 0

  • Dajcie tych naukowcow do szerokiej debaty publicznej ich udzialem (1)

    Moze bys live....Pogadamy sobie z nimi o zagrozeniach wynikajacych z ich pomyslow. Postuluje wprowadzic na Trojmiasto pl mozliwosc podlaczenia i porozmawiania w systemie 2p2 lub czatach na zywo w takich przypadkach gdy: Bez konsultacji z nami mieszkancami decyduje sie o wprowadzaniu nowych systemow,obciazen finansowych,sprzedazy terenow miejskich przez miasto,umow w partnerstwie publiczno-prywatnym,nowych stref parkowania platnego ,wydawania kasy budzetowej na rydwany i bursztynowe szkatulki itd itp. a Grzelaka Lisickiego Bojanowskiego i kilku innych decydentow z Biura Rozwoju Miasta dac 24 na dobe live,

    • 3 0

    • Szkoda, że ten komentarz nie jest wyróżniony

      Wnosi wiele, a temat nie jest błahy.

      • 0 0

  • Zamiar wprowadzenia "identyfikacji właściciela" śmieci uważam za naruszenie praw obywatelskich i skandal! Jaki i**ota to wymyślił konieczność gromadzenia danych osobowych przy wytwarzaniu i odbiorze śmieci, bo jak inaczej rozumieć zapowiedź "wysyłania powiadomień" o pomyłce lub nieprawidłowości? Na naszych oczach wyraźnie widać próbę utworzenia policji od śmieci i zamiar inwigilacji. Paranoja, w którą zostaliśmy już wpędzeni polega na tym, że za firmę oczyszczającą wykonujemy część pracy (segregowanie), z której jest zwolniona, więc nasz koszt za usługę powinien mniejszy, ale niestety rośnie i wg zapowiedzi będzie rosnąć, m.in z powodu konieczności kolejnego i**otyzmu, jakim jest ów "system". Przypominam, że psim obowiązkiem władz gdańska jest dbanie o porządek i pogodzenie tego z interesem mieszkańców. Tymczasem zapowiedziane działania rodzą moje podejrzenia o sprzyjanie podmiotom prawa prawa handlowego. Zatem apeluję do was, urzędasy, o szukanie możliwości obniżki kosztu usługi.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane