• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Internetowa ekologia

TN
28 stycznia 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Już niedługo poziom zanieczyszczeń, czystość wód lub natężenie hałasu będzie można sprawdzić w Gdyni w Internecie. Miasto jako jedna z trzydziestu gmin wprowadza bowiem pilotażowy projekt "Wzmacnianie ochrony środowiska".

- Chodzi o to żeby przy użyciu nowych technologii społeczeństwo miało komfortowy dostęp do informacji o środowisku, a tym samym zwiększyć świadomość ekologiczną ludzi - mówi Bogumiła Kołodziej, p.o. naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska UM Gdyni. - Obecnie takie informacje również są udostępniane, niemniej dotrzeć do nich jest dużo trudniej.

Mówiąc w skrócie - zamieniamy dotychczasowe drukowane opracowania i ogłoszenia na Internet. Do gdyńskiego WOŚ ma trafić dziesięć komputerów z niezbędnym osprzętem i oprogramowaniem.

- Powstanie portal internetowy docelowo wspólny dla całego kraju, a na razie dla pilotażowych trzydziestu gmin, który powinien ruszyć pod koniec czerwca - mówi Bogumiła Kołodziej. - Tam zamieszczane będą informacje zbierane nie tylko przez jednostki samorządowe, ale również instytuty naukowe czy inne instytucje. Sprawdzić będzie można chociażby dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza, jakość wód powierzchniowych, informacje o hałasie czy inwestycjach oddziałujących na środowisko. Istotna jest jednolitość systemu w całym kraju, gdyż wielu tych zjawisk nie da się zamknąć w granicach administracyjnych.

Portal będzie służył nie tylko informowaniu, ale również szkoleniu pracowników samorządowych w systemie e-learning - zdecydowanie tańszym od tradycyjnych szkoleń. Na cały projekt w skali kraju przeznaczono 1,5 miliona euro z funduszu PHARE.
Głos WybrzeżaTN

Opinie (28)

  • Scacha

    Ty dzisiaj jakieś dziwne rzeczy wypisujesz. "Tylko powrót do wieku XVII jest w stanie uratować tą cywilizację". Czy zapomniałeś że Polska w tamtych czasach była mocarstwem? To są najwyraźniej imperialne nostalgie u Ciebie! A jak dominująca była wtedy pozycja kleru i Kościoła! Sam widzisz, że się pogubiłeś, tutaj potrzeba więcej spójności.
    Być może w Twojej podświadomości zachodzą powolne zmiany w kierunku powrotu do wartości katolicko-narodowych. Sam to czujesz, to Cię niepokoi i stąd te często nieskoordynowane wykrzyki.
    Jeszcze parę lat i zostaniesz członkiem LPR, a kto wie czy i nie Młodzieży Wszechpolskiej (znając Twój radykalizm). Będziemy te procesy Twojej przemiany bacznie obserwować.

    • 0 0

  • czacza
    XVII wiek to wielka inkwizycja i na twoim miejscu wybrałbym sobie inny okres
    może rzym i prześladowania chrześcijan??

    • 0 0

  • Scacha

    no fajnie tylko może od razu powiedz ,że mamy sie wszyscy przenieśc do epoki kamienia łupanego.
    Zdaje sie ,że w tamtych czasach wszystko było ekologiczne.

    • 0 0

  • ok Scacha

    poniekad to masz racje, kiedys człowiek żył inaczej ale nastepuje rozwój cywilizacji,prawdziwy pęd ku nowym technologiom, czlowiek stale cos wynajduje i tworzy.Scacha nie mamy na to wpływu, jedno co mozemy zrobic to przestac zanieczyszczc rzeki,powietrze,chronic ginace gatunki zwierzat. Czasu nie cofniesz. Przyszło nam zyc tu i teraz i zadbajmy o to by przyszłe pokolenia nie musiały mieszkac gdzies pod ziemią w betonowych bunkrach.Czlowiek sam jest odpowiedzilny za swoją egzystencje na ziemi.

    • 0 0

  • Scacha, w zasadzie to nie warto wdawac sie z Toba w polemike ale zauwazyc
    tylko, ze sam korzystasz z dobr cywilizacyjnych na ktore tak psioczysz.
    Watpie abys nadawal z szalasu, sklanialbym sie raczej do tego, ze piszesz
    z cieplego domu/ pracy. I nie rzezbisz na glinianej tabliczce a mlocisz w klawiature
    komputera - urzadzenia powstalego dzieki postepom cywilizacyjnym. Rada
    na dzis, idz sie przewietrzyc, moze Ci te glupoty wiatr z glowy wywieje:P

    • 0 0

  • Scacha i Sowa

    Ani powrót do XVII wieku, ani rozwój technologii nie uratuje ludzkości przed samounicestwieniem lub przynajmniej przed bardzo dużym przerzedzeniem. A to dlatego, że ludzie są wciąż głupi i chciwi, przynajmniej ci, którzy mają realny wpływ na rozwój ludzkości.
    1.Wciąż ludzie rozumieją rozwój cywilizacyjny przez wzrost liczby ludności oraz przez wzrost ilości wylewanego betonu w lasach na autostrady, fabryki i domy, a także wzrost wydobycia bogactw naturalnych, których ilość jest ograniczona. Niech no tylko, ktoś pomyśli inaczej, to zaraz takiego by wszyscy udusili jako wroga ludzkości. Dlatego tu niestety szans nie widzę. W tym względzie człek niczym nie różni się od tego sprzed 100.000 lat, a tym bardziej z XVII wieku, poza tym, że ma lepsze narzędzia i żyje mu się wygodniej. Wtedy człowiek był tak samo zachłanny i tak samo niszczył matkę naturę, tyle że było nas mniej i matka natura dawała radę odbudować to co człowiek zniszczył.
    Nasuwa się pytanie: Czy można inaczej żyć? Ależ tak ! Nie trzeba wcale wracać na drzewa jak to wytykają inni ekologom. Można żyć godnie, wcale nie biednie, tylko trzeba myśleć perspektywicznie, a nie przez pryzmat ilości wylanego betonu i asfaltu, lepszej bryki itd. Tylko czy ktoś tego wogóle chce?

    • 0 0

  • gmo

    Czy robimy coś w poniższym temacie jako pomorzanie?

    Zagrożenie genetycznie modyfikowanymi organizmami jest coraz większe
    Karp z genami człowieka, ziemniak z genami meduzy

    Polscy oraz europejscy ekolodzy i naukowcy alarmują, że zagrożenie wprowadzeniem na polski rynek nasion i żywności zmodyfikowanej genetycznie jest coraz większe. Głównym lobbystą na rzecz dopuszczenia obrotu GMO w Polsce jest zachodni koncern z siedzibą w Austrii, który nie może sprzedawać zmodyfikowanych nasion na tamtym terenie i pragnie dystrybuować je w Polsce. Jedynym wyjściem jest wprowadzenie przez Polskę zakazu używania i rozprowadzania GMO. Czy wielkopolskim samorządowcom uda się wywrzeć presję na urzędników?

    • 0 0

  • Drzewa

    Od dwóch lat cierpię z powodu obcesyjnego obcinania drzew w Gdańsku .W ubiegłym roku były to sporadycznie wycinane drobne gałęzie. W tym roku z przerażeniem obserwuję wycinanie grubych kilkanaście lat rosnących konarów różnych dla mnie szlachetnych drzew typu klony,lipy jawory. Skoro kilkadziesiąt lat temu zasadzono je, aby nas zaopatrywały w tlen, to na jakiej podstawie teraz ktoś stwierdził , że wśród ciągle rosnącej liczby samochodów tego tlenu już w centrum miasta nam nie trzeba

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane