Fakty i opinie

stat

Jacek Friedrich: przestrzeni publiczej przybywa


17 października, w czasie gali Skrzydła Trójmiasta w Teatrze Muzycznym w Gdyni dowiemy się, jakie inicjatywy i osiągnięcia infrastrukturalne mieszkańcy aglomeracji uważają za najistotniejsze w ostatnim czasie. Dzisiejsza publikacja jest ostatnią prezentacją nominacji. Z tej okazji nasi czytelnicy mają szansę wygrać w konkursie zaproszenie dla dwóch osób na galę rozdania Skrzydeł.

Zostaną one wręczone także w kategorii Nowa Przestrzeń Trójmiasta. Jej znaczenie ocenia dr Jacek Friedrich, historyk architektury z Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni.Dr Jacek Friedrich z Uniwersytetu Gdańskiego uważa, że w naszym społeczeństwie potrzeba przebywania w przestrzeni publicznej jest coraz bardziej wyraźna. Ale wiele jest jeszcze do zrobienia.
Dr Jacek Friedrich z Uniwersytetu Gdańskiego uważa, że w naszym społeczeństwie potrzeba przebywania w przestrzeni publicznej jest coraz bardziej wyraźna. Ale wiele jest jeszcze do zrobienia. fot. Krzysztof Mystkowski/kfp
- To jest najwyższy czas, aby zacząć doceniać przestrzeń publiczną. Po 1989 roku mieliśmy ogromne "przekoszenie" w kierunku prywatności. Kiedy nastał kapitalizm, napawaliśmy się tym, że coś jest własne, indywidualne. Doszło do wykradania przestrzeni publicznych. Grodziliśmy, malowaliśmy sąsiadujące elewacje na różne kolory, inaczej zabudowywaliśmy balkony - ocenia dr Jacek Friedrich. - Więc teraz to jest naturalny odruch, że dążymy do harmonii pomiędzy prywatnością a potrzebą bezpiecznej, ciekawie zaaranżowanej i animowanej przestrzeni wspólnej. Powstaje coraz więcej takich miejsc - na poziomie osiedlowym i w większej skali. Zaczynamy odzyskiwać równowagę. Ale nie ukrywajmy, że to początek drogi. Twardym argumentem jest... zamożność społeczeństwa. To jest czynnik, który nadal w Polsce nie sprzyja wspólnemu przebywaniu. Ale są postępy. Miasto pełne jest rowerzystów, którzy wypełniają je na ludzką skalę. Dobrze też, że angażujemy się w politykę przestrzenną, np. obronę pasa nadmorskiego przed intensywną zabudową czy dyskusje na temat formy, w jakiej przeprowadzona powinna zostać Nowa Wałowa.

Nominacje do kategorii Nowa Przestrzeń Trójmiasta to wskazanie kolejnych jaskółek, które "otwierają miasto": Europejskie Centrum Solidarności wraz z otoczeniem, nabrzeża Motławy wokół północnego cypla Wyspy Spichrzów, gdyński Infobox, niedawno oddany do użytkowania Teatr Szekspirowski, przestrzenie wokół nowej zabudowy Garnizonu, Zatokę Sztuki z jej ofertą.

- Oceniam, że sukcesem jest Infobox. W niedawno mało reprezentacyjnym miejscu teraz są tłumy. To jest udane połączenie kultury wyższej z miejscem, gdzie można miło spędzić czas. To dobra droga - kontynuuje Jacek Friedrich. - ECS, nabrzeża, teatr czy Garnizon to miejsca, które trzeba obserwować. Sama architektura nie wystarczy, by miejsce dobrze zafunkcjonowało w przestrzeni, ożywiło miasto. Na przykład Europejskie Centrum Solidarności z jego rozmachem i, miejmy nadzieję, funduszami na działalność umieściłbym w kategorii "potencjał Trójmiasta".

Głosuj na Europejskie Centrum Solidarności
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Nominacja za stworzenie nowej przestrzeni miejskiej i wielofunkcyjnego obiektu, w którym żyje pamięć o najważniejszych wydarzeniach z najnowszej historii Polski i Gdańska; za stworzenie kolejnego punktu na mapie Gdańska, który przyciąga turystów; za architektoniczny rozmach, który nikogo nie pozostawia obojętnym.

Głosuj na Nabrzeża Motławy
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Nominacja za uporządkowanie zaniedbanego terenu w reprezentacyjnej części Gdańska, rozbudowę nabrzeży i ożywienie martwej przestrzeni wzdłuż rzeki, stworzenie deptaka wokół Wyspy Spichrzów, z którego można podziwiać serce starego portu nad Motławą.

Głosuj na Infobox
fot.Joanna Kurkowska/trojmiasto.pl
Nominacja za metamorfozę terenu i ciekawą aranżację przestrzeni na skrzyżowaniu ul. Świętojańskiej i 10 Lutego w Gdyni, gdzie organizowane są także ogólnodostępne i bezpłatne wydarzenia dla mieszkańców; za stworzenie nowego punktu widokowego i kameralnego zielonego skweru, który szybko stał się popularnym miejscem wypoczynku.

Głosuj na Teatr Szekspirowski
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Nominacja za stworzenie obiektu unikatowego w skali światowej, który w mikroskali wypełnił przestrzeń i poszerzył Główne Miasto, stając się kolejną atrakcją na kulturalnej mapie Trójmiasta; za budowę jedynego budynku teatralnego z otwieranym dachem, który umożliwia granie spektakli przy świetle dziennym.

Głosuj na Zatokę Sztuki
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Nominacja za wykorzystanie potencjału miejsca i uczynienie z lokalu nad brzegiem morza modnego klubu rozrywkowego z przestrzenią rekreacyjną na plaży; za różnorodność organizowanych wydarzeń, która sprawia, że miejsce tętni życiem także poza sezonem; za siłę przyciągania trójmiejskiej śmietanki towarzyskiej i gości z całej Polski.

Głosuj na Garnizon
fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Nominowanie za stworzenie nowej dzielnicy, w której przenikają się przestrzenie mieszkalne, miejsca pracy, rozrywki, odpoczynku; za nową jakość budownictwa i stworzenie obiektu z myślą o ludziach i dla ludzi; za sukces komercyjnej inwestycji, która odmieniła duży fragment Wrzeszcza.

Głosowanie trwa do 16 października.

Opinie (97) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.