• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak poprawić bezpieczeństwo na ul. Słowackiego?

Maciej Naskręt
26 czerwca 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 

Skutki śmiertelnego wypadku na ul. Słowackiego z 16 czerwca


Poważny wypadek, do którego doszło w ostatnich dniach na ul. Słowackiego zobacz na mapie Gdańska potwierdza, jak niebezpieczna jest ta trasa po opadach deszczu. Miasto przymierza się do poprawienia bezpieczeństwa na tym odcinku, ale fotoradarów nie uruchomi, bo GITD na to się nie zgadza.



Co należy zrobić, by poprawić bezpieczeństwo na ul. Słowackiego?

Kilka dni temu na leśnym odcinku ul. Słowackiego w stronę Wrzeszcza miał miejsce poważny wypadek. Samochód kierowany przez 22-letnią kobietę staranował barierki i uderzył w skarpę. Kobieta - mimo starań lekarzy - zmarła.

Do wypadku doszło na wysokości miejsca, w którym - licząc od strony Matarni - do niedawna znajdował się pierwszy z trzech fotoradarów. W momencie zdarzenia na drogach w Trójmieście panowały trudne warunki. Asfaltowa nawierzchnia stała się śliska z powodu padającego od rana deszczu.

Nie ma jednak na tę chwilę ostatecznego dowodu na to, co było bezpośrednią przyczyną wypadku.

- Powołaliśmy biegłego, który ma wyjaśnić okoliczności całego zdarzenia. Sprawą zajmuje się prokuratura - mówi kom. Magdalena Michalewska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Policja nie potwierdza też nieoficjalnych doniesień na temat tego, że 22-letnia kierująca jechała samochodem bez pasów bezpieczeństwa, co mogło spotęgować urazy ciała. Trudno też winić drogowców za niewłaściwe oznakowanie. Przy ul. Słowackiego stoją znaki ostrzegające o wypadkach i niebezpiecznych zakrętach.

Kierowcy powinni jednak wiedzieć, że w czasie deszczu jazda ul. Słowackiego szybciej niż zezwalają na to przepisy grozi co najmniej kolizją, jak nie wypadkiem. W 2016 r. policja była tam wzywana do obsługi 333 zdarzeń drogowych.

Wypadki i kolizje na ul. Słowackiego to już standard po opadach deszczu. Wypadki i kolizje na ul. Słowackiego to już standard po opadach deszczu.
Przejazd laboratorium drogowego

Jakiś czas temu ul. Słowackiego przejechał samochód laboratorium drogowego. Jego pracownicy ze zwykłej ciekawości postanowili sprawdzić jakość drogi. Okazało się wtedy, że przyczepność nawierzchni jest poniżej normy. Dane ujrzały światło dzienne i poniekąd zmusiły gdańskich drogowców do działania.

Teraz Gdański Zarząd Dróg i Zieleni szuka firmy, która poprawi jakość nawierzchni ul. Słowackiego na odcinku leśnym. Chodzi o poprawę przyczepności, która powinna wpłynąć na zmniejszenie liczby kolizji i wypadków. GZDiZ ogłosił przetarg na wykonanie tzw. uszorstnienia nawierzchni jezdni.

Warto tu dodać, że samorządy praktycznie w ogóle nie sprawdzają uszorstnienia jezdni.

Specjalna maszyna kieruje w stronę nawierzchni strumień wody o ciśnieniu 2,5 tys. bara. W efekcie usuwane są zabrudzenia nawierzchni, a jezdnia odzyskuje swoje pierwotne właściwości w zakresie szorstkości.

W 2016 r. na ul. Słowackiego doszło do 333 zdarzeń drogowych. W 2016 r. na ul. Słowackiego doszło do 333 zdarzeń drogowych.
Gotowe fotoradary, ale nie ma obsługi

Co ważne, na feralnym odcinku ul. Słowackiego gotowy jest do włączenia odcinkowy pomiar średniej prędkości. Mógłby on mierzyć prędkość na odcinku nieco ponad ok. 1 km, tym prowadzącym przez las.

- Można go włączyć choćby zaraz. Posiada on wszelkie zezwolenia i homologacje - mówi Tomasz Wawrzonek z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Według wielu kierowców jego uruchomienie przyczyniłoby się do poprawy bezpieczeństwa.

- Było to wielokrotnie omawiane. Urządzenia na ul. Słowackiego nie spełniają norm naszej inspekcji - mówi Łukasz Majchrzak, rzecznik prasowy Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego.
Z powodu wypadków i kolizji wielu kierowców traci bezcenny czas. Z powodu wypadków i kolizji wielu kierowców traci bezcenny czas.
Na razie niewiele się zmieni

GITD nie zamierza w obecnej chwili ustawiać własnych fotoradarów na ul. Słowackiego. Nieoficjalnie mówi się, że urząd unika ustawiana rejestratorów prędkości w miastach, by nie wywołać fali mandatów, która zalałaby urzędników.

Miasto Gdańsk i policja nie mogą ustawić samodzielnie tych urządzeń. Nie zezwala im na to prawo. Policja prowadzi tam doraźne kontrole prędkości, ale przy tak dużym natężeniu ruchu trudno tam o prewencję.

W sprawie ul. Słowackiego trwa kompetencyjny paraliż, a niestety zanosi się, że kolejne wypadki i kolizje będą tam miały miejsce. Warto więc - profilaktycznie - spuścić nieco nogę z gazu.

Miejsca

Opinie (422) 10 zablokowanych

  • Jak się czyta te wasze komenty

    To można odnieść wrażenie, że nie ma lepszych szoferów na świecie. Skąd więc tyle wykroczeń i wypadków?

    • 0 2

  • Progi

    Zamontować progi zwaniające. Niech Skur.... yny się tak nie rozpędzają! Ps: progi co 100 m.

    • 2 0

  • progi zwalniajace tam postawic:)

    • 3 0

  • 2,5 tyś bara ? wtf bara ?

    Z bara to można komuś .......ć PISZCIE PO POLSKU !!!!!!!!!

    • 0 0

  • haha

    "Jakiś czas temu ul. Słowackiego przejechał samochód laboratorium drogowego. Jego pracownicy ze zwykłej ciekawości postanowili sprawdzić jakość drog"

    hahaha tak przypadkiem przejezdzali z tragarzami

    u mnie keidys tez byli eksperci od czystosci wody
    z ciekawowsci sprawdzili czystosc wodfy w kranie
    i jak zoabczyli wynik to sie za glowe zlapali panie ta woda pana zabije nawet przegotowana nie pomoze
    ale jest na to rada
    naszsuper filtr za 2000

    to labolatorium drogowe to pewnie podobne cwaniaki
    niby p ponizej normy wszyscy sie pozabiajaja ale my za 2 tysie przemyjemy karcherem i bedzie dobrze

    takie kity to mozecie dzieciom wciskac albo urzednikom

    • 2 0

  • Jedynym problemem na Słowaku są mistrzowie prostej

    I lewego pasa, przekonani o swoich galaktycznych umiejętnościach, mający w du....e przepisy, ustaloną dopuszczalną prędkość, panujące warunki oraz innych użytkowników drogi.

    • 6 0

  • Odcinkowy pomiar prędkości

    Tyle w temacie - jak kilku mistrzów prostej w swoich 1,9 tdi załapie ze 3 mandaty na jednym odcinku podczas jednego przejazdu, to zaczną uważać.

    • 4 0

  • a dlaczego nie zostawić jak jest?

    Jeśli ktoś grzał na tyle że przeleciał przez barierki to chyba lepiej żeby zrobił to w tym miejscu. Jeśli raz w coś przyładuje to następnym razem będzie bardziej uważny i np na zakręcie drogi wojewódzkiej nie wyjedzie na czołówkę jakiejś rodzinie z dziećmi. Tak samo jeśli zginie. Od 20 lat jeżdżę tą drogą regularnie czy deszcz czy śnieg czy grad i jakoś nigdy nie miałem problemów. A teraz nagle trójmiasto takie modne i przyjechało kilku buraków z "za dobrymi dla nich samochodami" i sie dziwią że nie wyrobili na zakręcie i że to na pewno wina drogi, bo ich samochody są za drogie i za inteligentne żeby w taką wulgarną barierke przybębnic :) Niestety władze miasta słuchają tylko tych bogatych i niedługo postawia tam spowalniacze.

    • 6 0

  • Ta droga eliminuje tych co kupili prawko.

    • 5 0

  • Wylać super glue na całej dlugosci

    Bo podobno barany nie mają przyczepności

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane