• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak powstaje biżuteria handmade? Poznaj tajniki warsztatu najlepszych jubilerów

23 sierpnia 2023 
Opinie

Biżuteria ręcznie robiona to zwykle krótkie serie produktów i autorskie wyroby salonów jubilerskich z tradycjami. Proces jej powstawania jest czasochłonny, kosztowny, a nad jej tworzeniem muszą pracować wyłącznie odpowiednio wykwalifikowani fachowcy. Dowiedz się, jak trudne zadanie stoi przed mistrzami jubilerstwa, aby powstały ozdoby cenione przez największych koneserów.



Wytapianie i obróbka złota



By powstała najpiękniejsza i mogąca przetrwać całe lata biżuteria ręcznie robiona, potrzebne jest najlepsze złoto. Podczas rzemieślniczej produkcji w mniejszych pracowniach wykorzystuje się te o próbie 14K 585 i 18K 750. Taki kruszec błyszczy, przyciąga wzrok, a zarazem ma doskonałe parametry dotyczące wytrzymałości.

Przetapianie



Odpowiedni stop złota powstanie tylko wtedy, kiedy złotnik dokładnie odmierzy proporcje metali i ligurę. W ten sposób otrzyma on surowiec do obróbki, który będzie optymalnie plastyczny, a zarazem twardy.

By złoto miało lepsze parametry, przetapia się je dwukrotnie. Mimo że generuje to większe koszty, to właśnie na taki zabieg decydują się renomowane pracownie ręcznie robionej biżuterii. Z takiego kruszcu powstają ozdoby, które mogą przetrwać całe lata, najpiękniejsze obrączki i pierścionki zaręczynowe, a także rodzinne pamiątki.

Dodawanie innych metali



By móc zaproponować złotą w biżuterię w nietypowym kolorze, to przetapiając kruszec, dodaje się do niego niewielkie ilości innych metali. Są to np. pallad, dzięki któremu może powstać białe złoto, oraz miedź barwiąca kruszec na subtelny, delikatny różowy odcień. Złotnicy, którzy dbają o jak najwyższą jakość biżuterii, rezygnują obecnie ze stosowania niklu. Dzięki temu pierwiastkowi złoto może mieć chłodny, srebrny odcień, jednak metal ten może jednocześnie uczulać.

Walcowanie



Kruszec, który będzie użyty do produkcji biżuterii handmade, powinien być też walcowany. Wzmacnia to metal, a w efekcie powoduje, że złota ozdoba pozostaje w idealnym stanie przez lata.

Jak jest wykańczana ręcznie robiona biżuteria?



Ze stopu złota powstaje odlew. To jednak dopiero połowa sukcesu - kropką nad "i" jest nadanie mu ostatecznego kształtu i wykończenie.

Biżuteria ręczna jest:
  • piłkowana, dzięki czemu złotnik może mieć pełną kontrolę nad nadawanym ozdobie kształtem. W ten sposób może stworzyć pierścionek, broszkę czy kolczyki całkowicie zgodne z projektem;
  • piaskowana, aby nadać złotu matową fakturę;
  • polerowana, by kruszec efektownie błyszczał;
  • puncowana, dzięki czemu mogą zostać wygniecione na niej wzory;
  • cyzelowana - to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru materiału. To wtedy elementy ze złota otrzymują swój ostateczny kształt. Podczas cyzelowania złotnik używa dłut i pilników, młotków, skrobaków oraz tarcz polerskich.

Lutowanie i osadzanie kamieni



Precyzyjnie lutując, misternie łączy się srebrne lub złote elementy. Wykorzystywane spoiwo musi mieć odpowiednie właściwości - dopasowane do danego stopu metalu szlachetnego. To w ten sposób powstają często wymyślne, skomplikowane ozdoby.

Natomiast osadzanie kamieni w biżuterii wymaga od złotnika ogromnego skupienia i doświadczenia. Musi on zamocować je tak, aby cenny klejnot nigdy nie odpadł. Kamienie, zanim staną się oczkiem pierścionka zaręczynowego, wisiorkiem lub błyszczącym detalem bransoletki, są starannie szlifowane.

Do produkcji ręcznie robionej biżuterii wykorzystuje się kamienie z górnej półki. Zjawiskowe pierścionki zaręczynowe są zdobione m.in. diamentami o barwie H i o czystości SI2. Kamienie te tworzą często misterne kompozycje. Dlatego do osadzania ich w pierścionku używa się mikroskopu. Takie techniki wykorzystuje się w renomowanych salonach z ręcznie robioną biżuterią. Wykonany z taką precyzją pierścionek znajdziesz np. w Domu Jubilerskim A&A.

Mistrzowie jubilerstwa z taką samą uwagą podchodzą do każdego etapu ręcznego tworzenia biżuterii. Kontrolują jakość kruszcu, procesy technologiczne oraz wykańczanie wyrobów. Nie ma mowy o tym, aby ozdoba z jakimkolwiek mankamentem trafiła do sprzedaży. Rzetelny artysta-rzemieślnik przetapia ją na złoto i tworzy nową biżuterię. Dlatego jest ona warta niemal każdych pieniędzy - jej wykonaniu poświęca się mnóstwo czasu, energii i bezkompromisowo podchodzi się do jej jakości.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

Najczęściej czytane