• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zarybia się zbiorniki retencyjne

Jakub Gilewicz
11 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Akcja zarybiania zbiornika Srebrniki w 2014 r. Akcja zarybiania zbiornika Srebrniki w 2014 r.

Ryby muszą mieć świadectwo zdrowia, a wypuszczane są do zbiorników retencyjnych, które mają status łowiska. W Gdańsku takich obiektów jest 30. Ich zarybianiem zajmuje się gdański okręg Polskiego Związku Wędkarskiego.



Wędkujesz w zbiornikach retencyjnych?

- W zbiorniku Kiełpinek zobacz na mapie Gdańska można złowić ładnego karasia, a w Klukowie zobacz na mapie Gdańska pływają płocie, liny i szczupaki - opowiada Jerzy Jankowski z Koła nr 23 Polskiego Związku Wędkarskiego.
Kiełpinek i Klukowo to dwa z 30 gdańskich zbiorników retencyjnych, które od 2012 r. mają status łowiska. Dlatego choć zbiorniki podlegają miejskiej spółce Gdańskie Melioracje, to za zarybianie i kontrolę połowów odpowiada Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Gdańsku.

- Należy pamiętać, że najważniejszym zadaniem tych zbiorników jest ochrona przeciwpowodziowa. Mają one magazynować wodę. Łowiska to funkcja dodatkowa - zaznacza Piotr Klimowicz, ichtiolog z PZW.
Przeczytaj też: Zbiorniki retencyjne na potokach w Trójmieście

Dlatego, jak tłumaczy, na tego typu akwenach nie prowadzi się typowej gospodarki rybackiej. W przypadku jezior jest ona z reguły długoterminowa, a w zbiornikach retencyjnych nastawiona na krótkie okresy.

- W jeziorach można działać według planu i tworzyć całe ekosystemy. Natomiast zbiorniki retencyjne to specyficzne miejsca, ponieważ w związku z ich podstawową funkcją, co jakiś czas spuszczana jest woda. I bywa, że niekiedy ekosystem trzeba budować całkiem od nowa - tłumaczy Klimowicz.
Odłowy kontrolne i pomoc wędkarzy

Zgodnie z prawem, zarybiać gdańskie zbiorniki mogą wyłącznie służby ichtiologiczne tutejszego okręgu PZW. Zanim jednak cokolwiek trafi do wody, ichtiolodzy zbierają i analizują informacje o tym, co w zbiornikach pływa.

- Każdy akwen wymaga indywidualnego rozpoznania. Dzięki temu można przewidzieć, jaki gatunek i w jakiej ilości po wpuszczeniu może pomóc, a jaki zaszkodzić. Informacje uzyskujemy za pomocą odłowów kontrolnych, od wędkarzy, a także widząc, jakie ryby znajdują się w zbiorniku, kiedy spuszczana jest woda - wyjaśnia Grzegorz Gęsiarz, ichtiolog z PZW.
- Odłowy kontrolne prowadzone są za pomocą specjalistycznych agregatów elektrycznych. Nie takich, które zabijają ryby, ale takich, które usypiają je tylko na chwilę. Można wtedy ryby policzyć, zmierzyć i wypuścić - dodaje Klimowicz.

Świętokrzyska 2 to największy z gdańskich zbiorników retencyjnych, które mają status łowiska.


Z kolei wędkarze przekazują informacje ustnie i dobrowolne. W przypadku zbiorników retencyjnych nie ma bowiem obowiązku wypełniania Rejestru Połowu Ryb. Czyli dokumentu, w którym wędkarz podaje gatunek, liczbę, długość i wagę ryb oraz datę i numer łowiska.

- Z wędkarzami spotykamy się jednak często, więc informują nas, jakie ryby łowią na poszczególnych zbiornikach - opowiada Gęsiarz.
- Tego typu informacje są ważne, ale należy je traktować jako pewien wycinek całości. Wędkarze z reguły łowią bowiem określone gatunki. Nie jest tak, że łowią wszystko, co jest w zbiorniku i podają przekrój występujących ryb - zaznacza Klimowicz.
Wiadomo jednak, że w gdańskich zbiornikach retencyjnych pływają przeważnie karasie, płocie, liny, leszcze i krąpie. A z drapieżników okonie i szczupaki.

Ryby ze świadectwem zdrowia i pojazd do ich transportu

Jeśli tutejszy okręg PZW decyduje się zarybić któryś ze zbiorników retencyjnych, to akcja odbywa się najczęściej wiosną lub jesienią.

- Zarybianie uzależnione jest przede wszystkim od natury. Na przykład od tego, kiedy określone gatunki ryb mają tarło i kiedy pojawia się narybek, który można przetransportować do zbiorników - tłumaczy Klimowicz.
- Z reguły zarybiamy wiosną lub jesienią. Latem, jeśli już, to sporadycznie, a to ze względu między innymi na wysokie temperatury, które komplikują sprawę transportu. Ryby są po prostu w gorszej kondycji - wyjaśnia Gęsiarz.
- Poza tym o każdym zarybieniu informujemy służby weterynaryjne. Wpuszczane ryby muszą mieć świadectwo zdrowia. Podstawowym celem tego jest ograniczenie rozprzestrzeniania się niebezpiecznych chorób - dodaje ichtiolog.
Za zarybianie gdańskich zbiorników retencyjnych, które mają status łowiska, odpowiada tutejszy okręg Polskiego Związku Wędkarskiego. Za zarybianie gdańskich zbiorników retencyjnych, które mają status łowiska, odpowiada tutejszy okręg Polskiego Związku Wędkarskiego.
Zarybianie gdańskich zbiorników retencyjnych finansowane jest przez tutejszy okręg PZW. Jak szacuje jeden z ichtiologów, skala zarybiania nie jest jednak duża. Przykładowo w 2014 r. do zbiornika Srebrniki zobacz na mapie Gdańska wpuszczono 80 kg lina oraz po 30 kg szczupaka i płoci. Powodem ograniczonego zarybiania jest spuszczanie wody ze zbiorników, czego część ryb nie przeżywa.

- Wędkarze z koła, które opiekuje się danym akwenem, pomagają przenosić ryby do innych zbiorników. Korzystamy też z naszego specjalnego samochodu, który wyposażony jest w zbiornik i system natleniający. Pojazd służy zarówno do transportu w celu zarybiania, jak i do przewożenia ratowanych ryb ze zbiorników. Zdarzyło się, że ze Świętokrzyskiej 1 zobacz na mapie Gdańska przerzuciliśmy z wędkarzami tonę różnych gatunków. Do części ryb nie dało się jednak dotrzeć, bo błota było po pachy - opowiada Klimowicz.
Przeczytaj też: Osuszono zbiornik. Nie wszystkie ryby się przeniosły

Bywa, że poza narybkiem do gdańskich zbiorników retencyjnych trafiają również ryby z odłowów. Do zbiornika Świętokrzyska 1 wpuszczono leszcze, okonie, krąpie i płocie z Jeziora Wdzydzkiego. Jak wyliczają ichtiolodzy samych leszczy było 400 kilogramów.

Nie wolno patroszyć ryb i łowić spod lodu

W gdańskich zbiornikach retencyjnych mogą łowić zarówno członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego, jak i też osoby niezrzeszone, w tym cudzoziemcy. Zgodnie z regulaminem ze składki zwolnieni są:

  • członkowie PZW, którzy opłacili składki na wody nizinne lub górskie bądź wykupili składkę na jedno łowisko albo wnieśli dowolną składkę uzupełniającą
  • dzieci do lat 14, pod warunkiem, że wędkują pod opieką osób dorosłych, które posiadają kartę wędkarską
  • członkowie honorowi PZW

Pozostałe osoby muszą natomiast wykupić zezwolenie, zgodnie ze stawkami określonymi w regulaminie. Ceny rozpoczynają się od 10 zł. Poza tym wędkujących w gdańskich zbiornikach retencyjnych obowiązuje szereg zasad.

Zabronione jest między innymi łowienie ryb metodą spinningową w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia, a także wędkowanie na lodzie. Niedozwolone jest również biwakowanie, rozpalanie ognisk i patroszenie ryb. Poza tym wędkarzy obowiązuje zakaz połowów w czasie 14 dni po dokonanym zarybieniu.

- Staramy się uświadamiać mieszkańców, że zbiornik retencyjny to nie prywatne wody, ale łowisko. Miejsce, o które warto dbać i na terenie którego obowiązują pewne zasady. Współorganizujemy więc imprezy, takie jak choćby tegoroczny Rodzinny Piknik Wędkarski przy zbiorniku Świętokrzyska 2 zobacz na mapie Gdańska. Dzięki temu zwiększa się świadomość tych, którzy ze zbiornika korzystają - puentuje Andrzej Rzędowski z Koła nr 37.
Zbiorniki retencyjne Gdańska, które mają status łowiska:

Orłowska, Chłopska, Subisława, Grunwaldzka, Spacerowa, Bytowska 4, Bytowska 4a, Owczarnia, Klukowo, Kiełpinek, Rębiechowo III, Budowlanych II, Świętokrzyska 1, Świętokrzyska 2, Wieżycka, Wielkopolska, Kolorowy, Augustowska, Jeleniogórska, Warszawska, Platynowa, Górne Młyny, Ogrodowa, Wileńska, Zabornia, Myśliwska, Łabędzia, Jabłoniowa, Cedrowa, Srebrniki

Zobacz w akcji wędkarzy na Martwej Wiśle. Materiał archiwalny z 2012 r.

Miejsca

Opinie (99) 5 zablokowanych

  • Nie wiem jak się zarybia

    Ale wiem jak się 'łapie' przez tych rybolubnych panów.
    wjeżdza łódka z elektrodą na jezioro - wybija prądem kilanaście sztuk ryb, a przy tym - setki tysięcy narybku.
    oczywiście rybacy mówią, że to narybku nie uszkadza.
    dziwnym trafem ryb praktycznie nie ma od tego czasu - dotyczy to całych kaszub.

    • 4 0

  • fajna robota takie zarybiacz:), ja się musze z klientami w terenie użerać.

    • 0 0

  • Może jakiś konkurs na nazwę dla zbiornika Świętokrzyska ? (1)

    Filmik z widokiem na zbiornik pierwsza klasa

    • 0 1

    • Park Ojców wokół. Wystarczy tego durnego nazewnictwa.

      • 0 0

  • To...

    ma być antidotum na przepełnione zbiorniki..dla gawiedzi miejskiej.

    • 0 0

  • przychodzi wędkarz zimą na zamarznięty zbiornik

    wykuł przerębel, zarzuca wędkę i czeka. Nagle słyszy gdzieś "tu nie ma ryb" - odwraca się, szuka wzrokiem....nic. Za kwadrans ta sytuacja się powtarza. I znowu nikogo...Za trzecim razem się wkurzył i pyta rozzłoszczony: kto to mówi !??
    "Kierownik lodowiska"
    :))))

    • 3 0

  • kaszub

    chwalimy się zbiornikami ze zlewni deszczówki z ulic życzę smacznego a co z Motławą rozgrabiona za zgodą oficjeli Gdańskich

    • 1 0

  • zarybić

    Jestem raz w tygodniu na srebrnikach i od czasu ostatniej powodzi jest naprawde trudno o rybę... A była juz taka ładna płoć najwieksza moja miała 28cm.. i karasie które tez nie ustępowały płoci.. teraz czego jest się pewnym wybierając się na zbiornik to 10cm okonie.

    • 0 0

  • A czy wrzucają tam również rośliny wodne?

    Wrzuciłem kiedyś kilka wiader wodorstów do zbiornika przy Platynowej.

    • 0 0

  • Akcja karp na swietokrzyska 1

    Zapraszam do wpuszczania karpia do zbiornika świętokrzyska 1 w święta

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane