• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ile mierzy słynna wieża? Wysokość Bazyliki Mariackiej nieoczywista

Michał Brancewicz
26 października 2022, godz. 12:25 
Opinie (52)
Wysokość wieży Bazyliki Mariackiej różni się w zależności od punktu odniesienia. Wysokość wieży Bazyliki Mariackiej różni się w zależności od punktu odniesienia.

Planowałem napisać artykuł o najwyższych budynkach w historii Trójmiasta, więc standardowo powinienem był zacząć od tego, który przez lata górował na wszystkimi pozostałymi, a więc od Bazyliki MarackiejMapka. Okazuje się jednak, że określenie jej wysokości nie jest takie proste.Do tej pory uważałe(a)ś, że wieża Mariacka ma wysokość:

77 lub 78 m w zależności od źródłaW mojej głowie od zawsze tkwi informacja, że wieża kościoła Mariackiego mierzy 82 m. Chcę się jednak upewnić.

Wydaje się, że w przypadku tak znanego i przebadanego budynku nie powinno być żadnych wątpliwości. A jednak źródła nie są jednoznaczne.

Poszukiwania zaczynam od Wikipedii. Powód? Jest najlepiej pozycjonowana w wyszukiwarce, chociaż wiem, że zdarzają się w niej błędy. W niej znajduję informację, że wieża Bazyliki Mariackiej mierzy 77 m.

No dobrze, ale jest przecież pewniejsze źródło informacji o Gdańsku, czyli Gedanopedia. W niej znajduję informację:

"podczas wojny trzynastoletniej gdańszczanie w okresie 1454-1466 dobudowali dwie następne kondygnacje wieży i podwyższyli je do dzisiejszego poziomu 78 m".
Pozwolenie na budowę 99-metrowego budynku blisko morza Pozwolenie na budowę 99-metrowego budynku blisko morza

82 m, ale... Jest kilka "ale"Kolejne źródło - chyba najpewniejsze - bo strona Bazyliki Mariackiej. Tam pojawia się znana mi wysokość 82 m, ale... nad poziomem morza i z zaznaczeniem, że do kalenicy, czyli krawędzi górnej dachu.

Sprawdzam na internetowych mapach wysokości, że kościół posadowiony jest na 12 m n.p.m. A to by oznaczało, że wieża ma wysokość zaledwie 70 m. To chyba niemożliwe.

Pomiary geodezyjne rozwiewają wątpliwościZ pomocą przychodzi mi ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Od niego otrzymuje pomiary geodezyjne wykonane w sierpniu 2006 r.

Parametry wysokości wieży Bazyliki Mariackiej wykonane przez geodetę w 2006 roku. Parametry wysokości wieży Bazyliki Mariackiej wykonane przez geodetę w 2006 roku.
Zostały one wykonane dla trzech punktów odniesienia: nad poziomem morza, od posadzki i od progu bazyliki.

Teraz rozumiem już, dlaczego w różnych źródłach są różne wersje wysokości najsłynniejszego kościoła w Gdańsku.

Do kalenicy czy do krzyża?Wydaje się, że w przypadku wieży Mariackiej należałoby przyjąć opcję od posadzki do kalenicy, czyli 76,41 m.

Analogicznie sprawa wygląda z nowoczesnymi budynkami, jak np. Olivia Star, która ma 156 m wysokości, a mierzona do masztów aż 180 m. No ale maszt, podobnie jak krzyż, nie są już częścią konstrukcyjną budynku.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (52)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane