Fakty i opinie

Już co trzeci pogrzeb odbywa się w formie kremacji

Co trzeci gdańszczanin wybiera kremację. Ta forma pochówku co roku zyskuje na popularności.W kształcie trumny albo egipskiej piramidy, z kryształkami Swarovskiego, dla marynarzy - z kotwicą, dla leśników - z lasem, z lampką, z serduszkami, z metalu albo onyksu - w urnach można przebierać jak w ulęgałkach. Specjalnie dla was sprawdziliśmy nie tylko to, w czym można zostać pochowanym po śmierci, ale też jak wygląda kremacja. Jest się czego bać?Wybrał(a)byś dla siebie tradycyjny pochówek czy kremację?

tradycyjny 14%
urnowy 72%
jest mi to obojętne 14%
zakończona Łącznie głosów: 1517
Na co dzień nie myślimy o śmierci, ale ta czasem przychodzi znienacka. Dlatego nie ma nic makabrycznego w tym, że jeszcze za życia zdecydujemy w jaki sposób i w czym wyruszymy w ostatnią podróż.

Ze statystyk krematorium na gdańskim Srebrzysku przy ul. Srebrniki 12 zobacz na mapie Gdańska - jedynego takiego na Pomorzu - wynika, że co trzeci mieszkaniec Gdańska wybiera kremację.

- Zawsze uważałem, że kremacja jest higieniczna, estetyczna, tania i przyjazna dla środowiska - mówi Jarosław Kammer, prezes zakładu pogrzebowego Zieleń. - To co ziemia mineralizuje i rozkłada przez 20 lat, my robimy w 1,5 do 2 godz.

I jak wylicza prezes, pogrzeb urnowy jest nawet o ok. 15 proc. tańszy od pogrzebu tradycyjnego. Ta różnica widoczna jest na cmentarzu: oszczędzamy na nagrobku, urnę można dołożyć do istniejącego grobu, sama także nie kosztuje wiele. To tym ważniejsze, że od 1 marca zmniejszono zasiłek pogrzebowy z 6,5 tys. zł do 4 tys. zł.

Ceny urn zaczynają się od 150 zł, najdroższa to koszt ok. 1,5 tys. zł. Za co płacimy? Przede wszystkim za materiał - metal, szlachetne drewno, kamienie naturalne, a także zdobienia - inkrustacje, kryształki Swarowskiego. Nie bez znaczenia jest też forma. Tu granicą jest tyko nasza wyobraźnia. - Mamy w sprzedaży urny w kształcie piłki nożnej, piramidy, łez i wiele innych - wylicza Jarosław Kammer. - Mamy też coś dla miłośników ekologii, np. biodegradowalne urny z mąki kukurydzianej i gryczanej, które rozkładają się w czasie do dwóch lat.

Przedsiębiorstwo "Zieleń" jako jedyne na Pomorzu (i jedno z 13 w całej Polsce) dysponuje własnym krematorium. - Kremujemy od dziewięciu lat, na początku raz w tygodniu, dziś już przez sześć dni, co dwie godziny. Jeszcze nie wykorzystujemy całkowicie możliwości naszego krematorium. Mamy dwa piece, a kremujemy w jednym. Dlatego nie ma u nas kolejek + mówi Krammer.

Krematorium mieści się przy cmentarzu na Srebrzysku, ul. Partyzantów 76 zobacz na mapie Gdańska i jest całkowicie zautomatyzowane. Rodzina zmarłego może obejrzeć proces kremacji przez szybę, ale dalej nie ma wstępu.

Zakłady pogrzebowe w Trójmieście.

Sprawdź lokalizację cmentarzy w Trójmieście.

Episkopat zmienia wytyczne do pogrzebów katolików

13 listopada w kościołach w całej Polsce ma zostać odczytany list pasterski Episkopatu polskiego "O szacunku dla ciała zmarłego i obrzędu pogrzebu związanego z kremacją zwłok". Choć nie będzie w nim zakazu kremacji dla katolików, to pojawi się sugestia ograniczenia tej formy pochówku. Najważniejszą zmianą ma być to, że kremacja będzie dopuszczona dopiero po mszy pogrzebowej, podczas której wystawiona jest trumna z ciałem.

Pochówek urnowy ma być akceptowany w dwóch przypadkach: jeśli śmierć danej osoby nastąpiła daleko od miejsca zamieszkania (urnę łatwiej i taniej jest transportować niż ciało w trumnie), oraz gdy krewnym i znajomym, którzy przybyli na pogrzeb z daleka, trudno jest uczestniczyć w uroczystości. Jednak w ostatnim wypadku na kremację musi wydać zgodę proboszcz.

Opinie (265) ponad 20 zablokowanych

 • brawo za ankietę :-))))

  lepiej nie można było ułożyć pytania :-)))))))

  • 14 2

 • DLATEGO WŁAŚNIE LUDZIE POPIERAJĄ PALIKOTA (1)

  "...ZGODĘ musi wydać proboszcz.." A wola zmarłego? oczywiście taka zgoda teoretycznie nic nie kosztuje. No oczywiście "co łaska"

  • 49 7

  • Żadna zgoda nie jest potrzebna.

   • 0 0

 • ekologiczny?

  pochówek kremacyjny byłby ekologiczny, gdyby piec ogrzewał jakąś część osiedla, a tak to wyrzucanie zbędnej energii do atmosfery. Podobno w Szwecji i Czechach krematoria są częścią energetyki cieplnej.

  • 17 4

 • Tylko kremacja (1)

  wszystkich bliskich można pochować w jednym grobie.

  • 39 4

  • idąc tym tokiem myślenia, to właściwie wszystkich można by pochować w jednym grobie

   • 2 0

 • Niech mi ktos wyjaśni: (1)

  Dlaczego KRK jest przeciwny kremacji? To nie mój problem, bom nie katolik, ale mnie to intryguje

  • 25 7

  • nie jest przeciwny

   • 3 1

 • Wytyczne Episkopatu to forma uporządkowania i wyjścia na przeciw tendencjom sekularyzacyjnym (7)

  Wszyscy byliśmy pod wrażeniem katechezy o śmierci, jaką zgotował nam Jan Paweł II przed trzema laty. Przed jego wystawionym ciałem w Katedrze św. Piotra, gdzie było widać pocałunek śmierci, przeszły miliony ludzi. Ciekawe, gdyby Jan Paweł II nakazał spalić swoje ciało po śmierci, czy tyle ludzi oddało mu by ostatni hołd ? Zwróćmy uwagę na fakt, ilu ludzi się nawróciło, podjęło dobre postanowienia, przechodząc koło Jego martwego ciała. Ile było refleksji, modlitwy zadumy, Ludzie chcieli Go widzieć w życiu i śmierci, którą właściwie odczytali jak należącą do całości życia. Pogrzeb jest dobrą katechezą dla tych, którzy żegnając się ze zmarłym, doświadczają misterium śmierci. Gdyby tam na Watykanie stał gorący kubek ze zdjęciem to może przewinęło by się 50 tys. osób, a nie 5000000. Potrafię zrozumieć, że kto się czuje niekochany, spali się, boi się może, że nikt nie będzie o nim o pamiętał, nikt nie postawi kwiatka na jego grobie. Chce schować się w pamięci na jakimś piętrzę w kolumbarium. pod cudzymi kwiatami i zniczami. Ale nieetyczne jest zmuszanie ludzi tylko do jednej formy pochówku, jak kiedyś sugerowali włodarze miasta.(o wychowaniu ludzi do kremacji 2008 rok) Pogrzeb jest jedna z przyczyn, by nie napisać okazją, przez duże „O”, wielu wspaniałych spowiedzi. Rodzący się w człowieku w takich przeżyciach, żal za grzechy, potęguje wzruszenie obliczem śmierci wypisanym na twarzy zmarłego. Kto wie, czy rozpowszechnienie kremacji, a z czasem być może zaniechanie tradycyjnego pochówku w konsekwencji nie spowoduje zrodzenia się prób wymuszania przez zmian prawnych w celu rozsypywania prochów, bądź zostawiania ich w domu, co w konsekwencji wpłynie na zaniechanie pamięć o zmarłych, zwłaszcza tę modlitewną. Te projekty ustaw są w parlamencie. Uporządkowanie tych spraw przez Episkopat jest wyjściem naprzeciw tym ustawom. Ksiądz obecny na mszy, czy przy włożeniu ciała do pieca, a potem niech robią z prochami co chcą - pierścionki, czy rozsypią się z wieży mariackiej, z Wieżycy, czy góry Donas.

  • 17 51

  • sam sobie przeczysz

   pisząc, że ,,nieetyczne jest zmuszanie ludzi tylko do jednej formy pochówku''

   • 8 5

  • Co za bzdura. Nie ciało się liczy a DUSZA i obojętne jest czy spalą czy zakopią ciało. Rozumiesz?

   • 15 6

  • (nie)drogi ToiToju

   > Wszyscy byliśmy pod wrażeniem katechezy o śmierci, jaką zgotował nam Jan > Paweł II przed trzema laty. a gie prawda, nie wszyscy.> gdzie było widać pocałunek śmierci purlitzera nie dostaniesz zbyt prędko..> przeszły miliony ludziprzeszły z pewnością, ale reszta to konfabulacja.> czy tyle ludzi oddało mu by ostatni hołd ? gdyby nie tyle to co?> Zwróćmy uwagę na fakt, ilu ludzi się nawróciło, podjęło dobre postanowieniadopóki nie podasz wiarygodnego źródła tych sensacji, można spokojnie uznać, że z tyłka sobie (albo ktoś tobie) je wyssałeś.> Ile było refleksji, modlitwy zadumy, Ludzie chcieli Go widzieć w życiu i śmierci, > którą właściwie odczytali jak należącą do całości życia. co? śmierć? należycie odczytali? a bez tego nie wiedzieli?> Pogrzeb jest dobrą katechezą dla tych, którzy żegnając się ze zmarłym, > doświadczają misterium śmierci. to nie jest żadne misterium, tylko smutek i nostalgia, trauma, żal, rozpacz, złość itp. bzdur ci nakładli do łba.> Gdyby tam na Watykanie yhm, na watykanie.> Potrafię zrozumieć, że kto się czuje niekochany, spali się, boi się może, że nikt > nie będzie o nim o pamiętał, nikt nie postawi kwiatka na jego grobie. przestań.. eh, znudziło mi się już

   • 5 2

  • A masz jakieś konkretne rzetelne dane ile osób się nawróciło "przechodząc koło jego martwego ciała"? Podaj te dane wraz ze źródłem, skoro piszesz o tym w kategorii faktu.

   • 5 1

  • jak zabraknie osoby która będzie opłacać grób to co w tedy !!!!!!!!!!!!!!!!! (1)

   A co jest później, do póki jest rodzina to grób jest opłacany i zadbany, ale jak już ostatnia osoba z rodziny odejdzie – to scenariusz jest inny . Zarządca - KK, każe skopać grób a kości są razem z gruzem na jednej kupie wywożone jak śmieci - o tym oni nie wspominają ale jest taka prawda. KK traci zyski z pochówku i dla tego martwi się o swoje wpływy z udziału z tej ceremonii w kościelnej..Z prochu powstałeś i w proch się zamienisz.

   • 1 1

   • Mariuszku K - ... głupi to głupi. Nich tych prochów nie wywozi , one są poprostu wkopywane parę szpadli głębiej i po ptokach.

    • 0 0

  • moja sprawa nie episkopatu

   ja nie bylem pod zadnym wrazeniem,wiec nie wszyscy!wypowiadaj sie za siebie!ja i moja rodzina decyduje o pochowku a nie jakis tam episkopat ktoremu chodzi wyjacznie o kase,kase,kase......

   • 0 1

 • "Zgodę musi wydać proboszcz" !!!- do niedawna były to tylko pojedyńcze strzały !, dziś kościól wali we własne stopy już całymi

  seriami !... kościoły coraz bardziej puste ...

  • 53 11

 • utylizacja zmarłych - czechy, Szwecja (2)

  W ateistycznych Czechach zmarłych po prostu się utylizuje tzn oddaje zakładowi pogrzebowi ciało, nie chcąc odbierać nawet prochów. To jest postęp naszej cywilizacji, czy totalny brak kultury i szacunku dla człowieka??! Jesli tak ktoś chce, to proszę bardzo, ale ja nie.

  • 23 24

  • wynika to z roznic kulturowych i historycznych.... (1)

   ...nie znam dokladnie calego podloza sprawy ale wydaje mi sie, ze ma to podloze w XIX w. gdy wielu naszych przodkow oddalo zycie walczac za niepodleglosc...Szwedzi takich problemow nie mieli a Czesi jak zwykle maja swoj wlasny film

   • 5 0

   • Polecam książkę "Zrób sobie raj" Mariusza Szczygła

    tam jest rozdział poświęcony źródłom rozdziału kościołów od państwa oraz przyczynę popularności kremacji w Czechach. Poza tym to w ogóle fajna książka, pozwalająca trochę lepiej poznać Czechów.

    • 7 1

 • Kremacja a kościół (2)

  Kościół przyjął zasadę, że msza pogrzebowa może się odbyć wyłącznie gdy ciało jest w trumnie. W związku z tym, jeśli ktoś zdecyduje się na kremację, najpierw organizuje mszę, po niej oddaje zmarłego do krematorium a następnie chowa urnę z prochami na cmentarzu. Oczywiście nie ma opcji, by to wszystko mogło odbyć się w ciągu jednego dnia. Wymienione są dwa wyjątki od tej reguły - mozna odprawić mszę z urną gdy osoba zmarła za granicą i kremacja ułatwiła transport zwłok, lub gdy żałobnicy przyjechali zza granicy.

  • 15 1

  • w ten oto sposób zacznie sie obowożenie zwłok po miescie

   w ten oto sposób zacznie sie obowożenie zwłok po miescie Czy to jest ten szacunek o który tak zabiega KK?

   • 13 2

  • Szacunek dla ciała?

   Przecież chodzi o DUSZĘ!!! A szacunek dla zmarłych był bardzo widoczny np. przy budowie kościoła w Brętowie (przy Słowackiego) - kości przewracały się po lesie!!! To samo było przy rozbudowie kościoła na starym Chełmie!!! (na przykościelnym cmentarzu była np. pochowana Stanisława Przybyszewska - ta od ""Dantona" - i śladu po jej mogile nie ma). KK widzi źdźbło, belki jakoś nie zauważa. Bo, nawiasem mówiąc, ile jest takich miejsc w Polsce, jak te dwa przypadki - tylko z Gdańska - i tylko te, o których ja wiem, bo te kości sama widziałam?! A wracając do CIAŁA - jest ono tylko ZIEMSKĄ POWŁOKĄ NIEŚMIERTELNEJ DUSZY!!! Więc o czym tu dyskutować?!

   • 5 1

 • duszyczki (5)

  ludzie kochani, przecież tym czarnym zlodziejom w sukienkach nie chodzi o Wasze dusze. Opowiadają Wam pierdoły o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym. Kto głupi ten może i wierzy. Prawda jest taka że jak zapłacicie 500 za msze nad Waszą trumną, a drugie piećset za to żeby ruszył swój tłusty tyłek i poszedł za urną, to bez szemranie poczłapie. Im chodzi tylko o kase, o nic więcej.

  • 69 24

  • (3)

   ale w tobie jest wiele nienawiści.... zamów sobie na mowę pogrzebową Palikota

   • 11 13

   • (1)

    Widać że jeszcze nie musiałeś organizować księdza na żaden pogrzeb. Zorganizuj chociaż raz, zobaczysz ile to kosztuje nerwów oraz pieniędzy

    • 6 5

    • albo kłamiesz albo miałeś potężnego pecha

     • 7 5

   • Widać że jeszcze nie musiałeś organizować księdza na żaden pogrzeb. Zorganizuj chociaż raz, zobaczysz ile to kosztuje nerwów oraz pieniędzy

    • 14 6

  • nie jesteś racjonalistą tylko niemyślącym fanatykiem ateistycznym

   • 6 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.