• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kamienice na ul. Szerokiej zyskają artystyczne elewacje

Katarzyna Moritz
24 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
16 elewacji na części ul. Szerokiej w Gdańsku zyska artystyczne dekoracje. 16 elewacji na części ul. Szerokiej w Gdańsku zyska artystyczne dekoracje.

Mieszkańcy ul. Szerokiej zobacz na mapie Gdańska pozazdrościli sąsiadom z nieodległej Ogarnej i też chcą artystycznych dekoracji na fasadach swoich kamienic. Miasto, które wspiera ich pomysł finansowo, właśnie ogłosiło konkurs dla organizacji pozarządowych na realizację tych dekoracji.



W zeszłym roku na Ogarnej swoje oblicze zmieniło 20 kamienic. W zeszłym roku na Ogarnej swoje oblicze zmieniło 20 kamienic.

Czy elewacja domu w którym mieszkasz wymaga remontu?

Ulica Szeroka, choć leży w samym sercu Głównego Miasta, nie imponuje swoim wyglądem. Stojące tu kamienice są szare, na najmniej zabrudzonych z trudem można dostrzec dawne kolory elewacji. Dlatego kilka miesięcy temu mieszkańcy pięciu wspólnot mieszkaniowych przy ul. Szerokiej zgłosili się do miasta o wsparcie. Postanowili, że na fasadach ich kamienic pojawią się artystyczne dekoracje, ale sami nie byli w stanie sfinansować takiego pomysłu.

Czytaj też: Ogarna już w kolorze. Oceńcie efekt

- To jest odpowiedź na problemy, które mamy na Głównym Mieście. Powstało ono jako rekonstrukcja miasta przedwojennego, w przypadku Szerokiej w dużej mierze jako uproszczona rekonstrukcja bez dekoracji. Dlatego dobrze, że takie akcje mają miejsce - podkreśla Michał Szymański, szef Referatu Estetyzacji Miasta.

Miasto ogłosiło konkurs na wyłonienie organizacji pozarządowej, która przeprowadzi projekt, podobny w założeniach do projektu Ogarna 2.0. Jego celem będzie realizacja dekoracji artystycznych fasad przy ul. Szerokiej wraz z aranżacją przestrzeni publicznej fragmentu ulicy.

Dekoracje wyłonione w konkursie pojawią się na 16 kamienicach. Początkowo w pierzei przy ul. Szerokiej od nr 74/76 do 86/87. Jeśli starczy środków, zmieni też wygląd gminna kamienica nr 108, stojąca nieopodal kościoła św. Mikołaja.

- W odróżnieniu od Ogarnej, już na etapie konkursu mamy gotowy program prac konserwatorskich, który określa zakres dopuszczalnych działań. Kolejna różnica jest taka, że dopuszczamy możliwość realizacji dekoracji współczesnych, ale też historyzujących. Na budynku pod numerem 86/87 chcielibyśmy odtworzyć jego detale sprzed zniszczenia podczas wojny, ponieważ jako jedyny na Szerokiej został odbudowany w kształcie historycznym - wyjaśnia Szymański.

Co najmniej połowa dekoracji artystycznych zostanie wyłoniona w konkursie, co ma zapewnić ich wyższą jakość. Dekoracje pozostałych elewacji, choć nie wyłonione w konkursie, będą uzgadniane z konserwatorem zabytków.

Przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych będą zasiadać w komisji konkursowej, która wyłoni projekty elewacji. Miasto planuje rozstrzygnąć konkurs do 22 lipca. Prace ruszyć mają tuż po tym terminie, a ich zakończenie ma nastąpić najpóźniej w listopadzie. Przedtem jednak wspólnoty na swój koszt muszą przeprowadzić niezbędny remont elewacji, wykonać opierzenia blacharskie i ewentualnie nowe tynki. Miasto zapewni rusztowania oraz malowanie, dekorację. Przeznaczy na to 290 tys. zł.

Poza dekoracjami na ścianach kamienic, przed nimi ma pojawić się zieleń, drzewa w donicach i mała architektura, powstaną też artystyczne formy roślinne, ziemne i rzeźbiarskie.

Opinie (75) 7 zablokowanych

  • gosc

    SUPER Gdansk coraz piekniejszy

    • 2 2

  • Fajnie

    ale dlaczego do ścisłego centrum nie wraca historyczny bruk. Jakość ulic heweliusza, rajskiej, szerokiej jest wstydem dla władz Gdańska.

    • 7 0

  • Panie dyrektorze od estetyzacji

    Niech pan się przejdzie po podwórkach na zapleczu ulicy Szerokiej i św. Ducha , oraz do towarzystwa zabierze pana dyrektora ZDiZ Kotłowskiego, to stwierdzicie, że za wasze zaniedbania w zakresie estetyki miasta i odnowę chodników i ulic Starówki nie powinniście otrzymywać przez wiele lat wynagrodzenia.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane