Fakty i opinie

"Kanar" też człowiek

Hasło "kontrola biletów" wzbudziło największe zainteresowanie gdyńskich uczniów w ramach zakończonego właśnie programu "Wychowanie komunikacyjne", który zorganizował ZKM w Gdyni. Jego dyrektor jest zadowolony, bo nie chce, by kontrolerów traktować jak "znienawidzonych kanarów".

Gdyński Zarząd Komunikacji Miejskiej postanowił - wzorem najbardziej zmotoryzowanych krajów europejskich - kształtować młode umysły pod kątem przyszłych racjonalnych zachowań komunikacyjnych.

- Martwi nas to, że współczesne społeczeństwa miejskie stają się uzależnione od samochodów osobowych - mówi Olgierd Wyszomirski, dyrektor ZKM Gdynia. - To bardzo niezdrowe i bardzo kosztowne - miasta nie mogą racjonalnie funkcjonować. Dlatego chcemy w szkołach prowadzić przedmiot pt. "Wychowanie komunikacyjne".

W kończącym się roku szkolnym ZKM prowadziło takie zajęcia w wybranych szkołach. Każdej z klasie zorganizowano dwie wycieczki np. do zajezdni autobusowej, gdzie oczywiście można było zajrzeć w każdy zakamarek autobusu. Omówiono 6 bloków tematycznych: przyszłość komunikacji miejskiej, jej historia, kontrola biletów, ochrona środowiska, prawa i obowiązki podróżnych oraz bezpieczeństwo podróży. Na zajęciach gościli m.in. kierowcy i kontrolerzy. W gimnazjach i liceach największe zainteresowanie wzbudził temat kontroli biletów. Jedynie w "podstawówkach" wyprzedziła go "przyszłość komunikacji miejskiej".

- To dobrze, bo przecież chcemy po pierwsze, żeby dzieci i młodzież płaciły za przejazd korzystając z naszych usług. Natomiast jeżeli już będą miały jakiś problem z kontrolą biletów, to żeby wiedziały jakie są ich prawa - kwituje te wyniki dyrektor ZKM. - Zależy nam, żeby umiały racjonalnie, a nie emocjonalnie ocenić pracę kontrolera biletów i nie traktować go jako znienawidzonego "kanara", lecz jako człowieka, który wypełnia bardzo odpowiedzialną funkcję i w większości służy pasażerom pomocą i radą, a nie stanowi tylko zagrożenia w sytuacji, kiedy nie ma się biletu.
Najmniejsze zainteresowanie uczniów szkół podstawowych i liceów wzbudziło bezpieczeństwo podróży, a gimnazjów - prawa i obowiązki podróżnych.


Po wakacjach program będzie kontynuowany, ponieważ ZKM przystępuje do kolejnego programu UE w kooperacji z różnymi miastami europejskimi m.in. Berlinem, Sztokholmem i Goeteborgiem. W ramach tego projektu pozyska środki na realizację "Wychowania komunikacyjnego" przez kolejne 2 lata.

Opinie (176) ponad 50 zablokowanych

 • zastanawiające

  czy na wykładach wychowania komunikacyjnego pojawiali się jakże doskonale wychowani panowie z "Renomy"? :P

  • 1 0

 • czytaj uważnie. To Gdynia, a nie Gdańsk. Nieby nieiwelka różnica, ale czasem jakże ogromna.

  • 0 1

 • tak ale powinni pokazać także ciemną stronę zjawiska :>:> a przykład Gdańska nadaje sie do tego jak żaden inny :P

  • 0 1

 • Myśl uważnie: Renoma kontroluje kolejkę SKM, która 1) jest środkiem masowego transportu, 2) jeździ także w Gdyni, nie objeżdża nijak...
  Pozdrawiam

  • 1 0

 • eh

  a co wy chcecie od renomy? ich praca - jak sie ma bilet to ok.. jak nie to ot raczej twoja wina a nie kontrolera.
  mi kiedys zwrocil ladnie uwage ze akurat mam do dzis wazny bilet i zebym nie zapomniala kupic..:)

  • 1 0

 • meczoł dzieciakow frajerzy:)

  hyhy powinni jezdzic tez ludzie ktorzy polują na te ptaszki :) hyhy

  • 0 0

 • a ja powiem tak

  nie straszna Renoma temu kto ma ważny bilet na przejazd

  • 0 0

 • Odwalcie się od Renomy (1)

  Tak zacząłem swój komentarz bo już widze jak w kolejnych komentach Renoma i jej kontrolerzy będa obrzucani mięsem Tak jak ktoś pisał wcześniej jeżeli masz bilet to nie musisz obawiać się kontroli . Wkurza mnie to jak czytam i słysze negatywne opinie o kontrolerach że są tępi że kogoś pobili że są wulgarni i nieuprzejmi . Bzdura! Ja nigdy nie widziałem chamskiego kontrolera a czesto jeżdzę tramwajami i autobusami bo tego wymaga moja praca. Trudno zeby w stosunku do gapowiicza kanar był miły jeżeli słyszy pod swoim adresem niecezuralne słowa. Podziwiam że ludzie którzy codziennie po 10 razy cą nazywani chu.... i mimo to dalej wykonuja swoja pracę. Narzekacie na to że jeźdzą zdezelowane autobusy itd . A myślicie że skąd biorą się pieniądze na nowe pojazdy? Z wpływów z biletów! A przez gapowiczów tych pieniędzy nie ma wiec zamknijcie mordy i siedzcie w tych starych Ikarusach i módlcie się aby kontroli nie było. Ja bardzo czesto jestem brany za kanara (ludzie odrazu kasują bilety , sprawdzają mieisęczne, uciekają z tramwaju) ale nie raz widze jak ludzie dopiero po zobaczeniu mnie kasuja bilety albo uciekaja i to jest przykre ze jest tyle gapowiczów. Pozdrawiam kanarów i wszystkich którzy szanują ich pracę

  • 1 0

  • gratulacje!!!!!!

   siema gratuluje odwagi i wyrazenia swojego zdania i mysle ze masz swietą racje:)
   Pozdro:)

   • 0 0

 • Barti350

  trzepnij się w łeb kolego jeśli myślisz że nowe autobusy są kupowane za wpływy ze sprzedaży biletów... Ty chyba faktycznie jesteś kanarem albo jakimś marnym akwizytorem, może wsiadaj do tramwaju z jakimkolwiek identyfikatorem przypiętym do garniaka, poczujesz się jak prawdziwy kontroler :-] pomimo faktu że zawsze podróżuję ze skasowanym aktualnym biletem to nie zawsze podoba mi się postawa Renomy wobec ludzi nie posiadających takowych... a szkoda!

  • 0 0

 • Kanary to margines społeczny

  Ciekawe czy na wykładach powiedzieli uczniom o łapówkarstwie, chamskim zachowaniu i łamaniu prawa - przemocy używanej przez panów głombów kanarów. Ciekaw jestem także jak byłby omawiany temat bezpieczeństwa i ekologii na podstawie autobusowej komunikacji miejskiej w Gdańsku. Autobusy te nie spełniają żadnych kryteriów europejskich odnoście bezpieczeństwa podróżujących, i ekologii. Autobusy Gdańskie z drobnymi wyjątkami wraz z nieobliczalnymi kierowcami powinny leżeć już dawno na złomie.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.