• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kładka na Ołowiankę zostanie otwarta 14 czerwca

Katarzyna Moritz
7 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Liczniki czasu sposobem na "uciekającą kładkę"?
8 maja rozpocznie się montaż stalowych elementów kładki na gotowych przyczółkach. Potrwa trzy tygodnie i w tym czasie Motławą przepłyną wyłącznie jednostki niższe niż 2,5 m. Piesi wejdą na kładkę 14 czerwca. 8 maja rozpocznie się montaż stalowych elementów kładki na gotowych przyczółkach. Potrwa trzy tygodnie i w tym czasie Motławą przepłyną wyłącznie jednostki niższe niż 2,5 m. Piesi wejdą na kładkę 14 czerwca.

Kładka na Ołowiankę zobacz na mapie Gdańska zostanie oddana do użytku w połowie czerwca. Zanim to nastąpi, od 8 maja, na trzy tygodnie, zostanie zamknięty tor wodny na Motławie dla wysokich jednostek. Tramwaje wodne i żegluga będą musiały przecumować w okolice ul. Wartkiej.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Czy będziesz częściej chodzić na Ołowiankę dzięki kładce?

Właśnie wyznaczono trzy ważne daty związane z budową kładki na Ołowiankę:

  • 8 maja tor wodny na Motławie zostanie zamknięty na trzy tygodnie dla jednostek wyższych niż 2,5 m. W tym czasie nastąpi posadowienie i montaż kładki.
  • 26 maja zaplanowano otwarcie kładki dla wodniaków.
  • 14 czerwca kładka zostanie oddana dla pieszych


- Na 8 maja zaplanowaliśmy posadowienie konstrukcji kładki na przyczółkach. Tego dnia kładka zostanie przetransportowana około 200 m na pontonie. Żeby się do tego przygotować, zamykamy tor wodny na trzy tygodnie - zapowiada Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - 26 maja otworzymy kładkę, żeby odbyły się uroczystości otwarcia sezonu żeglarskiego. Z kolei pieszym kładkę formalnie przekażemy 14 czerwca, dzień przed Bożym Ciałem.
Oznacza to, że cała biała flota, czyli tramwaje wodne, statki Żeglugi Gdańskiej oraz inne jednostki, będą musiały się przenieść i cumować przy nabrzeżach za kładką (patrząc od strony Głównego Miasta) przez trzy tygodnie. Po 26 maja, jednostki żeglugowe wrócą na swoje dawne miejsca, czyli wzdłuż Długiego Pobrzeża. Problem nie będzie dotyczył tych jednostek, które zmieszczą się pod zamkniętą kładką, czyli np. jachtów, które nie są wyższe niż 2,5 m.

- Budowniczowie poszli nam na rękę, bo pierwotnie były plany zamknięcia toru wodnego na długi weekend, a to byłoby dla nas katastrofą. Ostatecznie ten termin przesunięto od 8 maja. Mamy doświadczenia, że w tym okresie ludzie są bardzo zainteresowani rejsami, tym bardziej że uruchamiamy też połączenia do Helu - przyznaje Jerzy Latała, prezes Żeglugi Gdańskiej. - Będziemy mieli jeszcze spotkanie w sprawie cumowania przed kładką. Nie ma wyjścia, musimy się jakoś porozumieć, mam nadzieję, że w tym okresie nie zacumuje tam pływająca stacja Lotosu. Po świętach mamy kolejne spotkanie. Czekamy jeszcze na wytyczne ZTM odnośnie miejskich tramwajów wodnych, które też obsługujemy.
Zobacz aktualny rozkład tramwajów wodnych w Trójmieście

Obecnie armatorzy umawiają się, jak po zamknięciu kładki podzielić się miejscami do cumowania wzdłuż ulicy Wartkiej, na odcinku za kładką.

Znany jest też wstępny harmonogram otwierania kładki

- W ciągu godziny, kładka będzie przez dwa kwadranse otwarta dla pieszych, a przez kolejne pół godziny dla żeglarzy. Przewidujemy też, w szczególnych przypadkach, otwieranie kładki na żądanie. Ostateczny harmonogram może jeszcze ulec modyfikacji po zweryfikowaniu go z rzeczywistością - podkreśla Mieczysław Kotłowski, dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Czy Żegluga Gdańska obawia się uruchomienia kładki?

- Wstępnie nie wydaje mi się ona problemem, gdyż ma być otwierania na żądanie, po zgłoszeniu przez radio albo telefon. Dostosujemy też swoje godziny rejsów - podkreśla Latała.
Prace zaplanowane przy kładce w najbliższych tygodniach

Konstrukcja stalowa zwodzonej części kładki jest obecnie składana w całość na lądzie - z elementów, które przez kilka tygodni przyjeżdżały z hal produkcyjnych w Zawierciu. Na przyczółkach kładki trwa wykańczanie budynku sterowni. Po Wielkanocy z Holandii mają przyjechać najważniejsze elementy kładki czyli siłowniki hydrauliczne, które do maja będą zamontowane.

Natomiast w maju planowane są prace związane z obudową egzotycznym drewnem massaranduba tzw. kierownic, czyli elementów nawigacyjnych wbudowanych w dno Motławy pod kładką. Drewno ma m.in. poprawić estetykę tej części mostu oraz zwiększyć bezpieczeństwo w transporcie wodnym.


Proponowany harmonogram planowanych otwarć kładki na Ołowiankę (będzie przedmiotem dyskusji, m.in. z żeglarzami)

1. Kładka jest obsługiwana 24 godziny na dobę przez cały rok.
2. Kłaka jest otwierana w godzinach:
7:00, 8:00, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00,
20:30, 22:00, 23:00, 24:00,
3. Zwodzenia realizowane są w ramach potrzeb lub po zgłoszeniu obsłudze przez jednostkę pływającą.
4. Czas otwarcia kładki dla żeglugi od 10 min - maksymalnie 30 min.
5. Kładka może zostać otwarta przez dłuży okres po uzgodnieniu z obsługą.
6. Zgłoszenia do obsługi kładki należy zgłaszać na kanale 14.
7. Kładka nie jest otwierana przy wietrze powyżej 16 m/s
8. Dla służb (Policja, WOPR) kładka jest otwierana na żądanie.


Elementy kładki na Ołowiankę


Projekt kładki na Ołowiankę autorstwa pracowni Ponting

Opinie (152) 2 zablokowane

  • Mam nadzieje ze nie bedzie tak jak w Ustce

    • 3 0

  • Kładka otwierana dla ruchu pieszego czy otwierana dla ruchu na wodzie? Kładka zamknięta to jest na dole czy u góry?

    • 2 0

  • (2)

    SUPER. Choć patrząc na stan budowy to aż wierzyć się nie chce w te terminy. Dla nas to skrócenie codziennej drogi o 2/3. Do godzin otwarcia się przyzwyczaimy tak jak do rozkładu promu. Ale prom pływa tylko do 17.00. Poza tym dla szczurów lądowych z głębi Polski będzie to atrakcja. Obawiam sie też, czy mechanizm nie będzie spartolony jak ten od podnoszenia dachu na teatrze szekspirowskim gdzie teraz zamontowano szkaradny dźwig, bo praktyka się zderzyła z teorią.

    • 4 2

    • (1)

      Prom pływał do 19.00

      • 1 0

      • Może w okresie jarmarku, bo przez trzy kwartały tak długo nie pływa a w poniedziałki wcale.

        • 0 0

  • Ciekawe komu ją wcisną jako operatorowi. Podobno GOS-owi /dawny MOSiR/ bo ma nabrzeża.

    • 1 1

  • świetnie

    a Biała Flota powinna pizostac przed kladką na wieki, a zawalac środek miasta. Dalej powinny moc wplywac tylko jednostki mniejsze

    • 2 2

  • kto wzial w lape za kladke?

    Kto z wlodarzy miasta i ile wzial za ten idiotyczny pomysl ZAMKNIECIA miasta zyjacego z wody????Totalna paranoja!!!Tylko kwestia czasu jak cos sie spieprzy-jak to u nas...i co wtedy?Bedzie jak w Ustce???Goscie do opery???Widzial ktos jak sie ubiera wychodzac na koncert...osoby decyzyjne chyba chodza w dzinsach i swetrze..(o ile chodza) Straci cale miasto..juz stracilo-do tego egzotyczne drewno na odbojnice (ciekawe za ile) PS-w lipcu zeglarskie mistrzostwz Europy...ale bedzie wstyd aha-a co od 24 do 7 rano?Jachty plywaja tez w nocy

    • 3 3

  • Dlaczego autorka pisze wyłącznie o pieszych na kładce?

    Kładka będzie bardzo dobrym skrótem także dla rowerzystów.

    Jeśli "ktoś" ("miasto") pomyśli o ciągu pieszo - rowerowym wzdłuż kanału Raduni, to dojazd z okolic ulicy Siennickiej do dworca głównego PKP zajmie rowerem ułamek czasu potrzebnego na dojazd tam samochodem, i to będzie największa szansa zmiany niektórych nawyków komunikacyjnych.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane