• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Komornik w kurii

M.W.
25 marca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Dług diecezji obciąża kościół św. Jana
Jak doniosła wczorajsza "Gazeta Wyborcza", komornik z Inowrocławia rozpoczął egzekucję długów należącego do Gdańskiej Kurii Metropolitalnej Wydawnictwa "Stella Maris". Egzekucja objęła ruchomości znajdujące się w siedzibie kurii, w Radiu Plus oraz eksponaty znajdujące się w Muzeum Archidiecezjalnym. Firma z województwa lubuskiego chce w ten sposób odzyskać należne jej 300 tys. zł. Suma długów archidiecezjalnego wydawnictwa ma sięgać 20 mln zł.

Źródłem problemów finansowych archidiecezji gdańskiej jest zadłużenie Wydawnictwa "Stella Maris" powstałe w skutek niefrasobliwej działalności osób prowadzących w jego ramach szkodliwą działalność gospodarczą, przekraczającą niejednokrotnie granice prawa. Rozmiar zobowiązań pieniężnych powstałych w ten sposób uniemożliwiał satysfakcjonujące wierzycieli spłaty należności - czytamy w oświadczeniu pełnomocnika kurii Jarosława Szarmacha. - Mimo trwających postępowań egzekucyjnych nie tracimy nadziei na uzyskanie porozumienia z wierzycielami. W czasie gdy zmianie uległ zarząd "Stella Maris", udało się z bieżącej produkcji i zasobów finansowych archidiecezji uregulować zobowiązania sięgające blisko dwóch milionów złotych. Należne wierzycielom sumy po przeprowadzeniu ich restrukturyzacji i zabezpieczeniu spłaty będą sukcesywnie zwracane.

Arcybiskup metropolita Tadeusz Gocłowski nie wyklucza kolejnych wizyt komorników.
- Rozmowy trwają od dłuższego czasu, ale jak się zachowają komornicy, tego nie wiem - powiedział Polskiej Agencji Prasowej.

"Głos" usiłował ustalić, jakie eksponaty opieczętowano w Muzeum Archidiecezjalnym. Niestety, kustosz muzeum Alina Szpakiewicz była nieuchwytna. W kurii poinformowano nas, że przebywa na zwolnieniu chorobowym, a w domu, że jest w pracy... Przypominamy, że wśród muzealiów znajdował się stół, przy którym w 1660 r. królowie Polski i Szwecji podpisali Pax Casimiriana - pokój oliwski, poczet opatów oliwskich, XVIII-wieczne obrazy o tematyce biblijnej, czy portret króla Władysława IV. Licytację zajętych przedmiotów przewidziano na kwiecień.

- We wniosku do komornika wierzyciel wskazuje sposób egzekucji. To znaczy, że wierzyciel decyduje, czy egzekucja nastąpi z majątku ruchomego, nieruchomego, z rachunku bankowego, czy np. z wynagrodzeń dłużnika. Jednak przepis wymaga, aby był to "jak najmniej uciążliwy sposób egzekucji". Przedmioty o wartości historycznej, naukowej albo artystycznej nie są wyłączone spod egzekucji - powiedział "Głosowi" komornik niegodzący się na ujawnienie nazwiska. -

Natomiast ő 70 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 9 marca 1968 r. w sprawie czynności komorniczych mówi, że przedmioty te komornik może zbyć ograniczonej liczbie instytucji państwowych: muzeom, archiwom, bibliotekom, przedsiębiorstwom zajmującym się obrotem takimi przedmiotami. O samym fakcie zajęcia powinien być powiadomiony konserwator zabytków. Na jego wniosek komornik powinien umożliwić konserwatorowi oględziny zajętych przedmiotów. Celowo przytoczyłem datę obowiązującego rozporządzenia. Pochodzi ono z poprzedniej epoki i w żaden sposób nie pasuje do dzisiejszej rzeczywistości. Jeśli zainteresowanie zajętymi przedmiotami wyrazi np. państwowa "Desa", to muzealia mogą trafić do rąk prywatnych, a po 1 maja będą mogły opuścić granice Polski.

Przypominamy, że w ubiegłym roku Kościół intensywnie zabiegał o zwrot bazylice Mariackiej "Sądu Ostatecznego" Memlinga. "Głos" zajął stanowisko, że arcydzieło powinno pozostać w Muzeum Narodowym. Być może nasze argumenty przyczyniły się do upadku tego pomysłu. Gdyby dziś tryptyk był własnością Kościoła, kto wie, czy za pośrednictwem państwowej "Desy" nie zostałby sprzedany prywatnemu kolekcjonerowi np. z Luksemburga...

Głos WybrzeżaM.W.

Opinie (74)

  • edi

    kościół zabrał (dostał od swoich popleczników jak byli przy włądzy)za DARMO ogromne majątki i grunty, które później sprzedawał za duuuuuuże pieniądze. (vide Rotmanka. Więc nie pal głupa. Jeżeli chodzi o szmal to czarni i czerwoni mają jeden pogląd i mocno ze sobą współpracują.

    • 0 0

  • komornik, dlaczego tak póżno.

    Dziwie sie obłudzie prezentowanej przez jego arcyksiecia Gocłowskiego.Wszystko było fajnie, kiedy panstwo pomagało. np. zamawianie kart do glosowana na wybory. Równośc dla wszystkich.

    • 0 0

  • Czy istnieje jeszcze prawdziwy kościół?

    Czy na tym świecie istnieje jeszcze uczciwość? Jestem osobą wierzącą- wierząca ale w Boga a nie w kościół, który już dawno przestał być tym czym miał być- a stał się zamkniętą sferą różnych intersów, gdzie całkowicie rządzi pieniądz- jedynie Papież broni jeszcze ostatków prawdziwej wiary.
    Ciarki mnie po plecach przechodzą jak słyszę nawoływania biskupstwa w Gdańsku o "zrzutkę po złotówce" od każdego wiernego diecezji na uratowanie Stella Maris!!!
    Ciarki mnie po plecach przechodzą jak widzę eksdyrektora Stella Maris ks. Zbigniewa B. odprawiającego mszę ŚWIĘTĄ w pewnej parafii w Sopocie!!!
    Ciarki mnie po plecach przechodzą jak widzę go spowiadającego lub rozdającego ŚWIĘTĄ komunię!!!
    Ciarki mnie po plecach przechodzą jak widzę jego czarne BMW!!!
    Nie sądzę, nie zazdroszczę, przebaczam- ale nie rozumię jak tak można! Jeżeli to wszystko jest prawdą to taki ksiądz powinien do końca swoich dni odpokutować to w zamkniętym klasztorze!!!!
    Dokąd zmierza polski kościół?

    Jak nakradli, rządzili niegospodarnie, to niech sami posprzedają swoje limuzyny, ograniczą wystawne spotkania a dadzą spokój i tak już biednym wiernym!

    BÓG I TAK ICH WSZYSTKICH NALEŻYCIE OSĄDZI- tych wszystkich BUSSINESMANÓW W SUTANNACH!!

    ps. tylko Szatan się cieszy ;)

    Nie sądzę, nie oskarżam, nie zazdroszczę.....

    • 0 0

  • Dobrze prawisz - to nie jest dobry kierunek

    Pamiętaj tylko że księża wywodzą sie zludu. I reprezentują tego ludu wady jak i zalety... W każdym razie nie chodzi sie do Kościoła dla księży ale dla Boga. A opluwaczy Kościola mam gdzieś...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane