• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Konfiskata hulajnóg. Trafiają w niebyt czy od razu wracają? Sprawdziliśmy

MKo
23 czerwca 2023, godz. 07:00 
Opinie (235)
 • Łącznie od zmiany przepisów w 2021 roku w Sopocie usunięto 276 niewłaściwie zaparkowanych hulajnóg elektrycznych.
 • Okazuje się, że operatorzy hulajnóg na ich konfiskatę reagują niezwłocznie. Po wniesieniu opłaty mogą je wówczas odebrać ze strzeżonego parkingu w Gdańsku.

Co dzieje się z elektrycznymi hulajnogami skonfiskowanymi przez Straż Miejską w Sopocie za ich niewłaściwe parkowanie przez użytkowników? Czy na "wieczne nigdy" trafiają na administracyjny parking? A może bez zbędnej zwłoki są odbierane przez operatorów, bo "czas to pieniądz"? Postanowiliśmy to sprawdzić.Z hulajnóg elektrycznych korzystam:

O akcji sopockich strażników zrobiło się głośno w maju, gdy miejskie służby wzięły się za niewłaściwie zaparkowane albo porzucone hulajnogi. Tylko jednego dnia (10 maja) z chodników usunięto 32 pojazdy. Dwa tygodnie później liczba ta urosła do 79 i w skali ostatnich dwóch lat ciągle rośnie. W 2021 roku usunięto ich tylko 61, a w całym ubiegłym roku - 136.

Przełomem była zmiana przepisów w 2021 roku, która dała miejskim służbom narzędzia do odholowania komercyjnych pojazdów.

- Łącznie od tamtej pory w Sopocie usunięto 276 hulajnóg - mówi nam Marek Niziołek z biura promocji i komunikacji społecznej UM w Sopocie.


Działania strażników dotyczą sytuacji, gdy hulajnoga pozostawiona jest na drodze publicznej w sposób utrudniający ruch innym użytkownikom, powoduje zagrożenie lub pozostawiona jest przez kierujących w miejscach, gdzie obowiązuje znak B-36 (zakaz zatrzymywania się) z tabliczką T-24 lub B-35 (zakaz postoju) z tabliczką T-24. Strażnicy reagują też, gdy hulajnoga pozostawiona jest w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej.

Skonfiskowana hulajnoga trafia na administracyjny parking w Gdańsku. Koszt usunięcia jednego pojazdu wynosi 144 zł27 zł za każdą dobę przechowywania.


 • Parkowanie hulajnóg to wciąż duży problem i dotyczy całego Trójmiasta.
 • Parkowanie hulajnóg to wciąż duży problem i dotyczy całego Trójmiasta.
 • Parkowanie hulajnóg to wciąż duży problem i dotyczy całego Trójmiasta.
 • Parkowanie hulajnóg to wciąż duży problem i dotyczy całego Trójmiasta.
 • Parkowanie hulajnóg to wciąż duży problem i dotyczy całego Trójmiasta.
 • Parkowanie hulajnóg to wciąż duży problem i dotyczy całego Trójmiasta.

Czy operatorzy zgłaszają się po zabrane hulajnogi?Sprawdziliśmy, jak na usunięcie hulajnóg reagują ich operatorzy. Okazało się, że są czujne i zgłaszają się po jednoślady bez zbędnej zwłoki.

- Liczba hulajnóg Bolt, które są odholowywane, nie jest duża, ponieważ na bieżąco reagujemy na zgłoszenia o nieprawidłowo zaparkowanych pojazdach, także te flagowane nam przez Straż Miejską. Po odbiór odholowanego sprzętu zgłaszamy się praktycznie od razu po otrzymaniu odpowiedniej dokumentacji od Straży Miejskiej - mówi nam Weronika Ners, manager operacyjna w Bolt.
Właściciel hulajnogi może ją z parkingu odebrać po uiszczeniu opłaty - na miejscu lub w ciągu 7 dni. I - jak potwierdza sopocki magistrat - większość operatorów tak robi.

- Postępowania mające na celu ściągnięcie należności to w przypadku hulajnóg pojedyncze przypadki w ciągu roku - dodaje Niziołek.
Warto pamiętać, że tak jak odpowiedzialność za niewłaściwe parkowanie i odholowanie hulajnogi ponosi jej właściciel (w tym przypadku komercyjny operator), tak koszty z tym związane ostatecznie poniesie użytkownik, który zaparkował hulajnogę w niewłaściwy sposób.

MKo

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (235)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane