Fakty i opinie

stat

Konkurencja na torach do Warszawy. Pendolino dojedziemy do Zakopanego?

Najnowszy artukuł na ten temat

Pendolino pojechało testowo do Warszawy z prędkością 200 km/h

Spółka Arriva, która chce wozić pasażerów z Trójmiasta na Okęcie, będzie musiała się zaopatrzyć w nowy tabor. Obecnie posiada przede wszystkim szynobusy.
Spółka Arriva, która chce wozić pasażerów z Trójmiasta na Okęcie, będzie musiała się zaopatrzyć w nowy tabor. Obecnie posiada przede wszystkim szynobusy. mat. prasowe

Jest zgoda na uruchomienie od 2020 r. połączenia kolejowego z Wejherowa przez Trójmiasto do lotniska Chopina w Warszawie. Połączenie obsłużyłby przewoźnik Arriva. Możliwe, że pociągiem pendolino pojedziemy także z Trójmiasta aż do Zakopanego.Jak oceniasz pomysł wprowadzenia pociągu z Trójmiasta na Okęcie?

pozytywnie, pojawi się konkurencja na torach 86%
przeciętnie, wiele się nie zmieni 8%
negatywnie, wolałbym więcej połączeń z pendolino 6%
zakończona Łącznie głosów: 3815
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego przyznał tzw. otwarty dostęp do linii kolejowej firmie Arriva na trasie Wejherowo - Warszawa Lotnisko Chopina. Jeśli dojdzie do uruchomienia wspomnianego połączenia, byłby to pierwszy pociąg łączący Trójmiasto ze stołecznym lotniskiem.

Pojedzie on jednak nie wcześniej, niż za dwa i pół roku, czyli zimą 2020 r.

Znacznie szybciej, bo już 9 grudnia 2018 r., przewoźnik znany głównie pasażerom z województwa kujawsko-pomorskiego będzie mógł uruchomić połączenie z Gdyni do Warszawy Zachodniej.

Pociąg wprowadzony przez spółkę Arriva miałby pokonywać tę trasę codziennie, we wszystkie dni tygodnia. Z Gdyni odjedzie o godz. 5:57 a w stolicy zakończy podróż o godz. 9:23. W drugą stronę skład ruszy o godz. 16:44 i dotrze do Gdyni na godz. 20:09. Ceny biletów nie są jeszcze znane.

Spółka jednak będzie musiała wynająć lokomotywę z wagonami. Dlaczego? Obecnie nie posiada ona w swoich zasobach taboru, który mogłyby pojechać z prędkością 160 km/h. Z taką właśnie prędkością należy poruszać się po linii z Gdyni do Warszawy, by zmieścić się w przyjętych założeniach rozkładu jazdy.

Może być też tak, że spółka Arriva rozłączy wagony w Warszawie, co oznaczać będzie, że niektóre wagony pojadą dalej: do Chełma na Lubelszczyźnie (przewoźnik wystąpił także o pozwolenie na obsługiwanie trasy Warszawa - Chełm).

Lotnisko na Okęciu oferuje największą w Polsce siatkę połączeń lotniczych.
Lotnisko na Okęciu oferuje największą w Polsce siatkę połączeń lotniczych. mat. Lotnisko Chopina w Warszawie

PKP Intercity niezadowolone z konkurencjiCzy połączenie Trójmiasta z Zakopanem pendolino to dobry pomysł?

tak, pociąg pendolino oferują komfortowe warunki podróży 80%
tak, ale nie przyciągnie to wielu pasażerów 10%
nie, wolałbym połączenia pendolino na innych trasach 10%
zakończona Łącznie głosów: 3601
Pomysł Arrivy na nowe połączenie kolejowe Trójmiasta z Warszawą nie spodobał się menadżerom ze spółki PKP Intercity. Przypomnijmy, że na podobnej trasie poruszają się pociągi pendolino. Dlatego zgłosili oni do Urzędu Transportu Kolejkowego uwagę, że konkurencja Arrivy spowoduje spadek przychodów PKP Intercity z tytułu realizacji połączeń.

Urząd Transportu Kolejowego nie przychylił się do tych zarzutów i dał zielone światło Arrivie.

Co ciekawe, z uwagi na plany Arrivy, PKP Intercity już obniżyło ceny biletów pociągów na Lubelszczyznę, czyli tam dokąd ma jeździć konkurencja.

Pociąg pendolino na stacji we Wrzeszczu.
Pociąg pendolino na stacji we Wrzeszczu. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Pojedziemy pendolino z Trójmiasta do Zakopanego?Przypomnijmy, że w marcu 2017 r. w ramach testów, pociąg pendolino dojechał do stacji Zakopane. Sprawdzian okazał się udany i wywołał na Podhalu niemałe poruszenie.

Teraz jest szansa na to, że z Trójmiasta dojedziemy pendolinem pod Tatry. Teraz PKP Intercity otrzymało od UTK zgodę na prowadzenie takiego połączenia. Na szczegóły trzeba jednak poczekać. Spółka nie podaje na razie żadnych szczegółów na temat tego połączenia.

Opinie (254) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.