• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kontrowersyjna uchwała ws. Rad Dzielnic przyjęta

Ewelina Oleksy
26 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Na sali obrad obecna była tylko przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. Listopadowa sesja odbywała się w formule zdalnej. Na sali obrad obecna była tylko przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. Listopadowa sesja odbywała się w formule zdalnej.

Nie pomogły apele o wycofanie druku z porządku obrad i protesty dzielnicowych radnych. Głosami klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska na czwartkowej sesji przyjęto budzącą kontrowersje uchwałę ws. powołania tzw. konwentów makrodzielnic.



Jak oceniasz decyzję o przyjęciu uchwały, która wzbudza sprzeciw Rad Dzielnic?

21 radnych za, 12 przeciwko, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Tym samym uchwała ws. konwentów makrodzielnicowych została przyjęta na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska. Przeciwko głosował cały Klub PiS, wstrzymał się radny WdG. Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

Konwenty makrodzielnic mają być nowym ciałem doradczym. Jak wskazują miejscy radni, będzie to "forum dyskusji pomiędzy radnymi dzielnic, radnymi miasta i przedstawicielami prezydenta w sprawach związanych z inwestycjami w dzielnicach".

W jednym konwencie będzie kilka dzielnic i miejscy radni oraz urzędnicy. Wszyscy będą mieli prawo wypowiadać się na temat budżetów innych jednostek pomocniczych. Zdaniem dzielnicowych radnych to zamach na ich autonomię i upolitycznienie rad.

Dlatego uchwała w tej sprawie, jak i sposób jej procedowania - bez szerokich konsultacji społecznych, budziła spore protesty. Pojawiły się też apele, żeby druk wycofać z czwartkowej sesji. Ale jego autorzy - Klub Koalicji Obywatelskiej - naciskali, by głosowanie odbyło się już teraz. Do uchwały o konwentach wprowadzili jednak zmiany.

W ramach autopoprawek:
  • zmniejszono liczbę konwentów z 13 do 10; ich podział uwzględnia podział na okręgi wyborcze;
  • zrezygnowano z głosowania przez konwent makrodzielnicowy opinii dot. wydatków inwestycyjnych Rad Dzielnic; zamiast głosowania opinie wyrażane przez członków konwentu będą ujmowane w protokole z posiedzenia;
  • gdy przedmiotem posiedzenia konwentu makrodzielnicowego będzie sprawa związana również z inną dzielnicą, będą zapraszani przedstawiciele tej dzielnicy.


Szczegółowe wyniki głosowania ws. druku 772. Szczegółowe wyniki głosowania ws. druku 772.


Burzliwa i długa dyskusja na sesji



Głosowanie poprzedziła długa, trwająca kilka godzin dyskusja. Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący Klubu KO, tłumaczył, że konwenty mają służyć "zacieśnieniu współpracy".

- Ten druk spotkał się z szeregiem pytań i wątpliwości w październiku. Daliśmy sobie miesiąc na zebranie opinii. Staraliśmy się z nich wyłuskać to, co dotyczy meritum sprawy. Te uwagi zebraliśmy i w istotnej części je uwzględniliśmy, wprowadzając autopoprawki. Od początku mieliśmy w tej sprawie jak najlepsze intencje, wsłuchaliśmy się w obawy - przekonywał, referując uchwałę Śpiewak-Dowbór.

Rady Dzielnic w Trójmieście



Kazimierz Koralewski, szef Klubu PiS już na początku sesji stwierdził, że ta uchwała to "decyzja o degradacji Rad Dzielnic".

- Te projekty można podsumować słowami: precz z Radami Dzielnic, bo teraz będą decydować konwenty. Konkluzją po dyskusji na forum Rad Dzielnic i w przestrzeni publicznej jest to, że z tymi projektami uchwał nie powinniśmy się w ogóle spotkać. Precz z makrokonwentami, precz z makrodzielnicami! - powiedział Koralewski.
- Sposób procedowania tego druku jest skandaliczny. Powstał projekt przygotowany pośpiesznie, z intencją, że musi być jak najszybciej przyjęty. Pytanie dlaczego, po co wprowadzać to na siłę?! - mówił Przemysław Majewski, radny PiS - Nie ma żadnych rzeczowych argumentów za tym, że pomysł konwentów jest słuszny i potrzebny.
Radny PiS Piotr Gierszewski złożył formalny wniosek o odesłanie druku do prac komisji, ale nie został on przyjęty.

Karol Ważny, radny KO i przewodniczący Komisji doraźnej ds. Reformy Jednostek Pomocniczych, odpierał zarzuty.

- Uważamy, że to rozwiązanie będzie służyło współpracy i przeciąganie dyskusji o kolejne tygodnie czy miesiące w tej sprawie nie ma sensu. Należy te dyskusje przenieść z teorii w praktykę - zaznaczył.
Radni KO stwierdzili też, że "strach radnych dzielnic jest irracjonalny".

  • Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący Klubu KO na zdalnej, listopadowej sesji.
  • Kazimierz Koralewski, przewodniczący Klubu PiS na zdalnej, listopadowej sesji Radzie Miasta.
Głos podczas sesji zabrali też przedstawiciele Rad Dzielnic.

- Rada Dzielnicy Oliwa negatywnie zaopiniowała ten projekt, bo ta uchwała wyszła z jednego klubu partyjnego, a nie z powołanej do tego komisji, pominięto rzetelne konsultacje. To forma przepychania wygodnych dla władzy przepisów, jak w Sejmie. Tak być nie powinno. Rady Dzielnic tej uchwały nie chcą. Ignorujecie po raz pierwszy w historii zgodny sprzeciw Rad Dzielnic. To fatalne podwaliny do współpracy w przyszłości - zwracał się do miejskich radnych Tomasz Strug, przewodniczący zarządu dzielnicy Oliwa.
Strug zawnioskował o zdjęcie druku z obrad sesji i skierowanie ich do prac w komisji.

W podobnym tonie wypowiadał się m.in. Krzysztof Skrzypski, przewodniczący zarządu Przymorze Wielkie.

Dzielnicowi radni: "królik z kapelusza", "koń trojański"



- Druk 772 pojawił się jak królik z kapelusza. To zamach na obywatelskość, partycypację społeczną, symbol antysprawiedliwości społecznej - stwierdził Skrzypski, prosząc o wycofanie druku.
Głos na czwartkowej sesji zabrali przewodniczący zarządów dzielnic, którzy apelowali o wycofanie uchwały. Wśród nich był Krzysztof Skrzypski (z lewej), Maximilian Kieturakis (z tyłu) i Tomasz Strug (z przodu). Głos na czwartkowej sesji zabrali przewodniczący zarządów dzielnic, którzy apelowali o wycofanie uchwały. Wśród nich był Krzysztof Skrzypski (z lewej), Maximilian Kieturakis (z tyłu) i Tomasz Strug (z przodu).
Dzielnicowi radni, którzy zabierali głos na sesji, nazywali projekt "koniem trojańskim, którego pełnej zawartości jeszcze nie znają".

- Nie ufamy czystości intencji autorów tej uchwały, którzy prą po trupach do celu - mówiła Halina Królczyk, przewodnicząca zarządu dzielnicy Wrzeszcz Dolny.
Dzielnicowi radni apelowali też o zorganizowanie panelu obywatelskiego ws. uchwały o konwentach.

Prezydent nie wniosła uwag do uchwały



Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz jeszcze przed sesją na piśmie poinformowała, że nie wnosi uwag do uchwały, która wzbudza protesty. Rozczarowało to dzielnicowych radnych, którzy liczyli na jej wsparcie.

Stanowisko prezydent Gdańska wobec uchwały o powołaniu konwentów makrodzielnic. Stanowisko prezydent Gdańska wobec uchwały o powołaniu konwentów makrodzielnic.
- Zwracam uwagę na niepewność rodzącą się wśród interesariuszy ze względu na nowość takiego rozwiązania. Dlatego będzie trzeba dołożyć wszelkich starań, by działania konwentów były transparentne i służyły interesowi lokalnej społeczności - zaznaczyła.
Na sesji prezydent Gdańska podtrzymała stanowisko zawarte w powyższym piśmie.

- Obraz tego druku o konwentach może budzić niepokój, ale każda zmiana zawsze wywołuje niepokój. Chciałabym, żebyśmy mogli sobie wzajemnie zaufać i spróbować. Dajmy sobie szansę współpracy, nie wzbraniajmy się, uderzając w głośne tony, że to odbieranie komuś wolności czy przywilejów - powiedziała Dulkiewicz.
Na czwartkowej sesji radni przyjęli też uchwałę wprowadzającą zmiany w przyznawaniu honorowego obywatelstwa. Szczegóły tej uchwały opisywaliśmy już w październiku. Przeciwko jej przyjęciu zagłosował cały Klub PiS.

Miejsca

Opinie (157) ponad 20 zablokowanych

  • Przecież to jest bardzo dobry pomysl

    Rad Dzielnic jest multum, forum wymiany polityk i wspólne projekty infrastrukturalne będą tylko sprzyjać rozwojowi miasta.
    Jakie zagarnianie wolności, autonomii? Radni dzielnic oraz radni miejscy są wybierani przez mieszkańców w wyborach. Nie dysponują oni swoim groszem, ale wspólnym. Bardziej ścisła współpraca wszystkich ciał jest konieczna. Dlaczego radni dzielnic nie zgłosili własnych pomysłów? Tu trzeba działać! Nie ma czasu do stracenia. Nikt debaty nie skraca, można debatować cały czas i poprawiać rozwiązanie. Ciągła reforma ma sens, nigdy nie będzie tak, że instytucje ustrojowe dane będą raz na zawsze, bo w pewnym czasie przestaną przystawać do rzeczywistości, Tak jest z aktualnymi radami dzielnic, wydatkującymi środki publiczne na rzeczy niepotrzebne, podczas gdy istnieje wiele inwestycji międzydzielnicowych do realizacji!

    • 8 30

  • czas na zmiany (1)

    Ja myślę że czas odsunąć od koryta dotychczasowych włodarzy. To zło przeklęte, Przykre jest to, że część radnych PO i Wszystko dla Mafii wywodzi się z RD,
    No ale cóż, zapomniał wół jak cielęciem był.
    Ja sobie obiecałem że już nigdy w życiu nie pójdę na żadne wybory. Tak to już jest że do polityki nawet tej na szczeblu lokalnym, samorządowym, a nawet na szczeblu osiedla czy podwórka, pchają się największe miernoty.

    • 33 3

    • i co to zmieni ? jak nie zagłosujesz to zagłosują inni... Właśnie trzeba iść, angażować się aby coś

      się zmieniło na lepsze

      • 4 1

  • Od 22 lat w Gdańsku rządzi jedna i ta sama klika.

    Ludzie obudźcie się póki nie jest za późno. Oni tworzą miasto dla wybranych.

    • 37 2

  • Kłos zdrajco dzielnicy. (1)

    • 23 6

    • i reszta

      katarzyna, dunajewska beata, dzik piotr,
      golędzinowska anna, hajduk michał. jankowiak beata, perucki jan.

      bejm łukasz. blaszczyk kamila, błaszkowski wojciech, czerniewska

      owczarczak agnieszka, walesa lech, wasilewska teresa, ważny karol.

      ryś przemysław, skarbek mateusz, spiewak-dowbór cezary

      • 11 0

  • Opinia wyróżniona

    Pomysł wydaje się dobry (4)

    Pomysł wydaje się dobry. Radni dzielnic w końcu przestaną patrzeć i widzieć tylko na swoją dzielnicę. Będą musieli spojrzeć szerzej i uwzględnić wpływ swoich, często "słabych", pomysłów na okoliczne dzielnice. Oczywiście czas pokaże jak to się będzie sprawdzać w praktyce.

    • 15 103

    • Dobry pomysł??? (1)

      Chyba się gościu z koniem na łby pozamieniałeś! To jest ewidentna centralizacja władzy, czyli czytaj komuna i tyle. Nie wiesz jak działajà pewne mechanizmy to się nie wypowiadaj.

      • 22 2

      • Ale za to Trójmiasto popiera

        Zobacz wyróżnili, niech ludzie widzą że to jest dobre!

        • 10 1

    • Kłopot w tym

      Kłopot w tym że wiele miast w Polsce a Gdańsk jest tego wybitnym przykładem dzieli się na bogaty zachód i ubogi wschód.

      • 2 0

    • "widziec na swoja?"

      skad ty mieszkasz?

      • 0 0

  • A co nas obchodzą rady dzielnic.

    Ludzie pracę tracą, kolejki do szpitali I lekarzy. Większość co się tutaj wypowiada to sami radni dzielnic. Pogodźcie się z tym że nikogo nie obchodzicie.

    • 9 18

  • Dobry żart...

    "Dajmy sobie szansę współpracy, nie wzbraniajmy się, uderzając w głośne tony, że to odbieranie komuś wolności czy przywilejów - powiedziała Dulkiewicz."
    Szanowna prezydent nieodmiennie uderza w wysokie tony w przenajróżniejszych kwestiach, a teraz radzi radom dzielnic mających uzasadnione obawy, żeby siedzieli cicho. Obrończyni wolności i demokracji na piątkę z plusem...

    • 29 1

  • Czyli Paniusia Dulkiewicz sie rozsiadla i ma w glebokim d mieszkancow ?!

    A jesli tak to najblizsze wybory pokaza paniusi miejsce w szeregu !!!

    • 28 2

  • Demokracja..demokracja..demonstracja

    Trzeba zablokować ulice !

    • 16 0

  • Ale wyją radni dzuelnic. (2)

    Nie będzie kombinacji na każdym kroku, "królowie dzielnic od malowania ławek" wybrało ich 15 sąsiadów na krzyż a ważniejsi od prezydenta

    • 7 33

    • Masz gorączkę? (1)

      Spójrz na przewały Rady Miasta. Teraz będzie ich 3x więcej bo chcą być bezkarni. Piszesz jakbyś był developerem.

      • 11 1

      • Piszesz jakbyś rady dzielnic miały kiedyś jakaś kontrolę nad radą miasta

        • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane