• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kowal wróci do zabytkowej kuźni na Oruni

Katarzyna Moritz
5 lipca 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Bazgroły na zabytkowej kuźni na Oruni
W zabytkowym domu podcieniowym na gdańskiej Oruni będzie m.in. restauracja. W zabytkowym domu podcieniowym na gdańskiej Oruni będzie m.in. restauracja.

Zabytkowa kuźnia jest dla nas tym, czym Żuraw dla Gdańska - mówią mieszkańcy Oruni. Zabytek ma szansę na nowe życie. Na początek wróci do niego kowal.



Czy widziałeś kiedyś kuźnię?

Kuźnia na Oruni przy ul. Gościnnej 10 zobacz na mapie Gdańska pochodzi z 1800 roku. Do ubiegłego roku mieściły się w niej... mieszkania komunalne. Jedna z rodzin mieszkała w kuźni od 1945 roku.

Tymczasem kuźnia to wyjątkowy, choć bardzo zaniedbany zabytek - jeden z zaledwie dwóch przykładów domu podcieniowego w Gdańsku. Są w nim pozostałości po palenisku i piecu kowala.

- Mieszkańcy Oruni wyszli do nas ze społeczną inicjatywą zagospodarowania tego miejsca. Kuźnia jest w okolicy tzw. rynku oruńskiego, czyli miejsca, które od dawna scalało mieszkańców. Po remoncie obiekt ma pełnić podobną funkcję - zapowiada Marek Barański z referatu rewitalizacji w gdańskim magistracie.

W kuźni powstanie niewielkie muzeum poświęcone kowalstwu, punkt informacyjny na temat historii dzielnicy czy galeria.

Na poddaszu, usytuowane będą niewielkie pracownie. Na zapleczu planuje się budowę energooszczędnego budynku, promującego innowacyjne technologie. O wystroju i aranżacji przestrzeni mają współdecydować, jak na prawdziwą kuźnię przystało, mistrzowie kowalstwa artystycznego.

- Będą się tam odbywały cykliczne imprezy mistrzów kowalskich, warsztaty i pokazy kowalstwa. Ponieważ budynek nie jest zbyt duży, to na działce, która przylega do zabytku, powstaną wiaty sezonowe, gdzie będą organizowane różnorodne wydarzenia - zapowiada Barański.

Pod skrzydłami miasta zawiązało się porozumienie dla zagospodarowania zabytku. Jego opiekunem w przyszłości stanie się Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej oraz pracownia kowalstwa artystycznego Bystrek. Administrator zabytku - Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych - w lipcu ogłosi przetarg na remont w formule "zaprojektuj i buduj".

- Dwa wcześniejsze przetargi z minionego roku były wyłącznie na projekt, w efekcie do pierwszego nikt nie stanął, a w drugim projektant nie wywiązał się z zamówienia. Teraz precyzyjnie określiliśmy nasze oczekiwania - zaznacza Marek Barański.

Miasto zobowiązało się sfinansować remont. Rozpoczęcie prac budowlanych i konserwatorskich ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończenie w listopadzie 2012 roku. W poprzednich przetargach szacowano, że prace pochłoną ok. 1,5 mln zł.

Miejsca

Opinie (72) ponad 10 zablokowanych

  • Jakie to kowalstwo artystyczne po zawodówie!!Porabane!!

    ten facio na uklady z budyniem pasuja do siebie

    • 0 1

  • orunia

    zobaczcie ulice rejtana to dopiero zabytek.....brod i smrod........

    • 0 0

  • Brawo!Znakomity pomysł, świetna decyzja!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane