• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Które przychodnie działają w Trójmieście

Marzena Klimowicz-Sikorska
2 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Przychodnie już otwarte - jest porozumienie
Jak podaje pomorski oddział NFZ, w Gdańsku 66 proc. populacji ma zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną, w Gdyni 84 proc, a w Sopocie 80 proc. Jak podaje pomorski oddział NFZ, w Gdańsku 66 proc. populacji ma zapewnioną podstawową opiekę zdrowotną, w Gdyni 84 proc, a w Sopocie 80 proc.

W piątek, około południa, blisko 34 proc. gdańszczan, 20 proc. sopocian i 16 proc. gdynian nie miało łatwego dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ ich przychodnie nie miały umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie i placówek, które podpisują kontrakty, przybywa. Mimo to pacjenci i tak mają sporo powodów do nerwów.



Czy w tym roku musiała(e)ś skorzystać z podstawowej opieki medycznej?

Piątek to pierwszy dzień roboczy, w którym gabinety świadczące podstawową opiekę zdrowotną powinny przyjmować pacjentów. Niestety wiele gabinetów nie podpisało jeszcze kontraktów, które od tego roku mają być już wieloletnie (dotychczas podpisywane były jedynie na 12 miesięcy).

Pan Sławomir zgłosił się do lekarza ze swoim czteroletnim synem, który miał wysoką gorączkę.

- Mieszkam na osiedlu Cztery Pory Roku, ale Nowy Rok spędzaliśmy u teściów we Wrzeszczu na Wajdeloty. W nocy syn dostał wysokiej gorączki, żeby więc nie jeździć z nim po mieście, żona zarejestrowała go na godz. 11.50 do przychodni, która mieści się dosłownie naprzeciwko mieszkania teściów - mówi Sławomir Piepka. - Kiedy weszła do przychodni okazało się, że poza lekarką i właścicielem nikogo tam nie ma. Niestety ani pani doktor, ani właściciel nie zgodzili się na przyjęcie syna w ramach NFZ, bo - jak stwierdzili - nie mają kontraktu. Zgodzili się przyjąć syna, jeśli za wizytę zapłacę 70 zł.

Niestety, takich przychodni w Trójmieście, jak i na całym Pomorzu, które nie przyjmują ubezpieczonych pacjentów, jest więcej.

- W 2014 w województwie pomorskim mieliśmy zarejestrowanych 297 podmiotów medycznych, które udzielały świadczeń medycznych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Spośród nich umowy przedłużyło 213, co przekłada się na 319 miejsc udzielania świadczeń [niektórzy świadczeniodawcy udzielają świadczeń w ramach jednej umowy w kilku miejscach - przyp. red.] - informował około południa Mariusz Szymański, rzecznik prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku.

O tej porze dnia bez umów wciąż było ok. 140 miejsc - około, ponieważ już od rana do pomorskiego NFZ wpływały kolejne podpisane umowy.

- Sytuacja jest dynamiczna. Co 15 minut aktualizujemy liczbę placówek na stronie pomorskiego NFZ - dodaje rzecznik.

W Gdańsku 66 proc. populacji (tym wskaźnikiem posługuje się NFZ) ma zabezpieczoną podstawową pomoc medyczną, w Gdyni wskaźnik ten wynosi 84 proc., a dla Sopotu 80. proc.

Co mają jednak zrobić pacjenci, którzy zastaną zamknięte drzwi do swojej przychodni?

- Przypominamy, że każdy pacjent ma prawo zmienić lekarza POZ trzy razy w ciągu roku i może to zrobić od piątku składając stosowną deklarację u nowo wybranego lekarza - tłumaczy Mariusz Szymański. - Deklarację można otrzymać zarówno w rejestracji, jak i w funkcjonujących przychodniach oraz na stronie NFZ. Jeśli chodzi o nocną i całodobową opiekę lekarską nic się nie zmieniło, bowiem są to usługi medyczne odrębnie kontraktowane, a więc od godz. 18 do 8 obowiązuje ta sama lista placówek co w 2014r. Jak i w niedzielę i święta.

Tu pobierzesz deklarację wyboru nowego lekarza

Nowego lekarza nie trzeba będzie wybierać na stałe.

- Szanujemy to, że pacjent jest przywiązany do swojego lekarza i tylko dlatego, że jego przychodnia nie jest otwarta 2 stycznia musiał skorzystać z wizyty u innego, dlatego dajemy możliwość udzielenia jednorazowej wizyty bez konieczności zapisywania się do nowego lekarza na stałe - mówi Małgorzata Paszkowicz, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Taką wizytę NFZ sfinansuje.

Osoby, które do tej pory korzystały z usług zamkniętych od 2 stycznia gabinetów lekarzy rodzinnych mogą do odwołania uzyskać podstawową pomoc lekarską w godz. od 8 do 18 w szpitalnych oddziałach ratunkowych i izbach przyjęć szpitali oraz placówkach udzielających pomocy medycznej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Urzędnicy NFZ przekonują, że nawet najbardziej oblegany SOR w Gdańsku, czyli w szpitalu Copernicus nie odnotował wzmożonego ruchu chorych w związku z zamkniętymi przychodniami.

Lista przychodni podstawowej opieki zdrowotnej otwartych od 2 stycznia 2015 roku

Lista przychodni podstawowej opieki zdrowotnej zamkniętych od 2 stycznia 2015 roku

Aktualną informację na temat działających przychodni można uzyskać pod specjalnymi numerami NFZ. Od piątku działa nowa, całodobowa i bezpłatna infolinia dla województwa pomorskiego: 800 007 796. Informacje o POZ można również otrzymać korzystając z płatnych infolinii pomorskiego NFZ - w godz. od 8 do 16 w dni powszednie należy dzwonić pod numer 58 32 18 626 lub 58 32 18 635, a od godz. 16 do 8 oraz przez całą dobę w dni wolne od pracy i święta pod numery: 58 731 10 11 lub 801 090 018.

Dyrektor pomorskiego NFZ apeluje też do lekarzy, którzy zastanawiają się nad podpisaniem umowy. - Wobec dość trudnych warunków uruchomiliśmy krótką ścieżkę do tego aby wszystkim, który są chętni do zarejestrowania i uruchomienia gabinetu podstawowej opieki zdrowotnej ułatwić tę drogę - dodaje Małgorzata Paszkowicz. - Takie przychodnie mogą uruchamiać nie tylko lekarze rodzinni, ale również internista i pediatra.

Miejsca

Opinie (429) 3 zablokowane

  • Jaki rząd taki stn służby zdrowia... (4)

    .

    • 6 2

    • (3)

      WOW jakie odkrycie. Podaj mi przykład jednego kraju gdzie służba zdrowia działa jak należy.

      • 1 0

      • Niemcy (2)

        • 2 3

        • Brawo, nie wiem dlaczego ale wiedziałem ze podasz ten przykład. Teraz napisz krótko tak dla niezorientowanych, co wiesz na temat służby zdrowia, ubezpieczenia, podatków (wszystko to się łączy) w Niemczech. I wtedy zadaj sobie pytanie co oni maja, a czego my nie mamy i długo mieć nie będziemy.

          • 3 0

        • Niemcy, mistrzowie Europy w przewałach, dotyczących leczenia "martwych dusz".

          • 2 1

  • NZOZ STOGI (1)

    No to przychodnia na Stogach też się poddała. Podpisali kontrakt.

    • 1 0

    • Dzieki determinacji ministra czy z troski o pacjenta?

      • 0 0

  • Czegoś tu nie rozumiem- dlaczego te pomyje na włascicieli przychodni i lekarzy (1)

    Płacimy składki na ubezpieczenie, państwo ma obowiązek zapewnić dostęp do służby zdrowia, ale już dawno stworzono u nas system oparty na "konkurencji" (he he), tzn. możliwości funkcjonowania podmiotów prywatnych, które świadczą usługę opieki zdrowotnej (poz).

    Dlaczego więc wkurzać się na "przedsiębiorców" (to określenie ma zdaje się wydźwięk negatywny), że nie chcą dopłacać do interesu- takie jest ich zdanie i ich sprawa. z****nym obowiązkiem ministra, w sytuacji, gdy dana placówka przestaje istnieć- jest wtedy zapewnienie bezpieczeństwa w dostępie każdego do służby zdrowia. To nie jest szantaż, ale wola właścicieli placówek, czy chcą czy nie dopłacać do interesu. Skoro minister widzi, że wskutek reformy może ileś placówek nie działać, już wcześniej musi zapewnić prawdziwy plan B, albo odroczyć wejście w życie planu, tak by to zapewnić- np. zapewnić istnienie nowych placówek- ale na to trzeba czasu, a nie dwóch, trzech dni. sami stworzyli taki system działania służby zdrowia, a teraz chcą zmusić kogoś do działania wbrew woli.

    • 5 0

    • Widzisz, napisałeś rzecz oczywistą, dotycząca sporu, natomiast media trąbią o zupełnie czymś innym, napuszczając na siebie lekarzy i społeczeństwo.
      I o to właśnie chodzi, o zadymę, by nikt nie dostrzegł gdzie tkwią błędy rzeczywiste i kto za nie odpowiada. Znaleziono już winnego i hajda go teraz kopać gdzie się tylko da.

      • 1 0

  • Gdyńskie Pogotowie Pielęgniarskie

    Gdyńskie Pogotowie Pielęgniarskie działa nieprzerwanie 24/h

    • 3 0

  • Pogotowie Pielęgniarskie w Gdyni (1)

    Pogotowie Pielęgniarskie w Gdyni pracuje bez zakłóceń

    • 3 0

    • super

      działają świetnie

      • 0 0

  • dla niektorych lekarzy przysięga Hipokratesa to tylko zbiór pustych frazesów....... (1)

    Cytyt z artykulu znalezionego w sieci na blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/694275,porozumienie-zielonogorskie-lekarzy-czy-szantazystow
    Żądania lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego są niedorzeczne jak nie absurdalne : wnoszenie przez pacjentów opłaty za przekroczenie progu przychodni, możliwość zamknięcia przychodni na 20 dni roboczych w roku, skrócenie czasu pracy przychodni w każdą drugą środę miesiąca do godziny 14 oraz zrezygnowanie ze szkoleń z zakresu onkologii dla lekarzy rodzinnych i zniesienie kontroli jakości świadczonych usług . Jednak chciwość lekarzy wręcz powala na kolana, bo lekarze żądają aby pacjent płacił z własnej kieszeni za sam fakt zapisania się do lekarza !!!. Postulat zniesienia kontroli jakości usług jedynie oznacza w praktyce, że lekarz nie będzie odpowiadał w sensie prawnym za wszelkie wypaczenia oraz nieprawidłowości związane ze świadczonymi usługami medycznymi. Zarazem szkoda, że min. zdrowia wycofało się : Ustawa refundacyjna przewiduje (art. 48, ustęp 8), że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Karanie lekarzy ukróciło tego typu wszechobecną patologię : Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie dwojga lekarzy z jednej z wyszkowskich przychodni. Lekarze mają postawionych 113 zarzutów związanych z wyłudzaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia pieniędzy za niewykonane usługi medyczne. Zarazem to jest uzasadnienie wniesienia wniosku lekarzy o zniesieniu kontroli jakości świadczonych usług.

    • 4 2

    • Zacytowałeś artykuł z Newsweeka, który od lat nie kryje, że wspiera obecną ekipę rządzącą, więc artykuł jest tendencyjny z założenia.
      Natomiast niewiele pisze, jak i tzw media wiodące, o roli ministra zdrowia w tym całej rozpierdusze.
      Bowiem jeśli ktoś wie (sam Arłukowicz to potwierdzał) że kasy z NFZ zbyt wiele nie ma i że system funkcjonuje źle, to miast zacząć go dobrze ustawiać, od lat 7 (wcześniej robiła to 4 lata Kopacz) rokrocznie pod jego koniec, wdaje się w awantury z lekarzami i nie tylko z Porozumienia Zielonogórskiego.
      Tym razem znów posłużył się medialną papką jaką sa chorzy na nowotwory.
      Posłużył się tu ciężko chorymi ludźmi, bo wie że jest tylko urzędnikiem i zawsze rozłoży bezradnie ręce, wiedząc, że to nie na jego garb spadnie leczenie tych ludzi.
      Ot zwykłe urzędnicze, bezduszne podejście do tematu.

      P.S. Chętnie bym lekarzom przyłożył i to ostro, jednak tym razem to wina niemal w całości, tym razem jest po stronie ministra jak i rządu, rządu dlatego, że widząc bezradność Arłukowicza (od 3 tygodni) nie dokonano jakiegokolwiek ruchu, w jakąkolwiek stronę a jedynie puszczając medialne paszkwile, które są słuszne jedynie w niewielkiej części.
      Rząd jak i minister, generalnie ma ludzi w Polsce głęboko w d..ie i jedyne co udaje mus ie najlepiej, to granie na emocjach.

      • 1 1

  • Gnoje! i tyle w temacie

    • 1 0

  • Logo NFZ

    Budynki przychodni, to czyje są? NFZ, prywatne ?Tylko pytam.

    • 2 0

  • SPOKO - pokornie idą już do pracy.

    rura im zmiękła- brawo PO !!!!

    • 3 3

  • Pewnie wielu tu plujących jadem zapomniało o wspólnej gierce PZ i PO

    Porozumienie Wyborcze
    Pomiędzy
    Platformą Obywatelską a Porozumieniem Zielonogórskim

    Porozumienie Wyborcze pomiędzy Platformą Obywatelską a Porozumieniem Zielonogórskim zostaje zawarte w celu skutecznej realizacji kompleksowej reformy ochrony zdrowia, której od lat bezskutecznie oczekują Obywatele. Wspólne cele Platforma Obywatelska i Porozumienie Zielonogórskie przedstawiają w trwającej Kampanii Wyborczej.

    1. Obie strony na pierwszym miejscu stawiają bezpieczeństwo pacjenta.
    2. W trybie pilnym należy doprowadzić do uszczelnienia systemu poprzez wprowadzenie elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego dla każdego Obywatela RP. Pozwoli to stopniowo zmniejszyć i likwidować kolejki do specjalistów i szpitali. Ujednolici to także zbieranie, przekazywanie i przetwarzanie danych o zdarzeniach medycznych w skali całego kraju.
    3. Strony podejmą wszystkie możliwe działania, aby polskie pielęgniarki i polscy lekarze wykształceni w naszym kraju leczyli Obywateli Polski, a nie emigrowali by leczyć obywateli bogatych krajów unijnych.
    4. Racjonalne zmiany w systemie ochrony zdrowia muszą także oznaczać niepodważalną rolę lekarza rodzinnego, który powinien być prawdziwym przewodnikiem pacjenta.
    5. Należy jak najszybciej wprowadzić obowiązkowe badania profilaktyczne. Uchroni to wielu pacjentów przed leczeniem choroby dopiero w zaawansowanym stadium. W tej kwestii ważna jest aktywność samorządów lokalnych.
    6. Konieczna jest prawidłowa wycena usług medycznych, tak by doprowadzić do należnego finansowania pracy lekarzy i pielęgniarek.
    7. Każda jednostka ochrony zdrowia powinna otrzymywać pieniądze za konkretną usługę medyczną.
    8. Strony doprowadzą do prawidłowego finansowania szpitali w oparciu o zasady konkurencyjności usług oraz odpowiednie ich finansowanie.
    9. Zmiany powinny dotyczyć także prawidłowego kształcenia specjalistów.
    10. Strony będą dążyły by wszystkie wspólne działania były czytelne i zrozumiałe dla społeczeństwa.
    11. Konieczne jest uporządkowanie systemu prawnego, tak by stworzyć stabilne podstawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.
    12. Do systemu należy wprowadzić mechanizmy umożliwiające konkurencję, która przyczyni się do podniesienia jakości usług oraz zredukuje kolejki do specjalistów i szpitali.
    13. Naszym Obywatelom należy umożliwić leczenie nowoczesnymi i tańszymi lekami.
    14. Wszystkie problemy i ewentualne różnice zdań związane z realizacją tego porozumienia będą rozstrzygane na drodze partnerskich uzgodnień pomiędzy liderami obu organizacji.

    Przyjmując powyższe postanowienia do realizacji porozumienie podpisali:

    W imieniu Platformy Obywatelskiej
    Przewodniczący Donald Tusk

    W imieniu Porozumienia Zielonogórskiego
    Sekretarz - Główny Negocjator Marek Twardowski
    Sekretarz ds. finansowych Bożena Janicka
    oraz
    Przewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia- Ewa Kopacz

    P.S. Cytaty z tamtego okresu tzw "białego miasteczka"

    Ewa Kopacz o koalicyjnym rządzie PiS/LPR/SO
    - Będziemy ten rząd, tego premiera rozliczać za każdego pacjenta, do którego nie dojechało pogotowie, za każdego pacjenta, któremu stała się krzywda tylko dlatego, że przedstawicielom tego rządu zabrakło wyobraźni.

    Donald Tusk
    - Nieważne, kto reprezentuje jaką partię! Ważne, by rządzący politycy zrozumieli, że nie robią łaski ani lekarzom, ani pacjentom!

    Bronisław Komorowski o słowach min. Dorna, słynne "kamasze"
    - ... była to wypowiedź skandaliczna, która nie powinna mieć miejsca szczególnie na stanowisku wicepremiera. ... jest to wystarczający powód, by zostać pozbawionym tej funkcji.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane