Kwitnie handel bonami turystycznymi. ZUS ostrzega przed oszustami

Sezon turystyczny w Trojmieście trwa w najlepsze, a wraz z nim trwa internetowy handel rządowymi bonami na dofinansowanie wakacji.
Sezon turystyczny w Trojmieście trwa w najlepsze, a wraz z nim trwa internetowy handel rządowymi bonami na dofinansowanie wakacji. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

"Bon turystyczny tanio sprzedam" - wystarczyło zaledwie kilka dni od jego uruchomienia, by w sieci zaczął kwitnąć handel. Regionalny ZUS ostrzega przed oszustwami "na bon turystyczny" i prosi o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości.Skorzystasz z bonu turystycznego?

Zobacz wyniki (2657)
Program bonów turystycznych ruszył wraz z początkiem sierpnia. To rządowe wsparcie dla rodzin z dziećmi i branży turystycznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą wywołaną epidemią koronawirusa. Bon otrzymują ci, którzy pobierają 500+. 500 zł na jedno dziecko - taką wartość ma też bon turystyczny, którym można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Obsługa bonu odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Dowiedz się więcej o bonie turystycznym

Tymczasem w sieci mnożą się już oferty, których autorzy oferują m.in. sprzedaż kodów do aktywnych już bonów.

"Kombinatorstwo ma się dobrze"- Ze zdumieniem odkryłem, że na rożnych portalach ogłoszeniowych krążą oferty oferujące sprzedaż bonu turystycznego za 400 zł czy nawet taniej. Od razu zapaliła mi się lampka ostrzegawcza, że to oszustwo, bo nie ma żadnej gwarancji, że po wysłaniu pieniędzy autor ogłoszenia rzeczywiście wyśle kod i numer bonu, a nawet jeśli to zrobi, to pytanie, ilu osobom wcześniej już go wysłał i czy w ogóle był to prawidłowy kod. Kombinatorstwo, jak widać, w naszym kraju ma się dobrze - mówi pan Filip, nasz czytelnik z Gdyni i tata dwójki dzieci.

Sklepy turystyczne i sportoweJedno z ogłoszeń na sprzedaż bonu, jakie można znaleźć w internecie.
Jedno z ogłoszeń na sprzedaż bonu, jakie można znaleźć w internecie. źródło: facebook.com

Gdański ZUS ostrzega przed oszustwami na "bon turystyczny"- Oszuści nie odpuszczają, tym razem za środek obrali sobie Polski Bon Turystyczny. Proponują sprzedaż bonu lub pomoc przy założeniu PUE ZUS i aktywacji bonu za pieniądze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że bonu turystycznego nie można wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze. Przypominamy także, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS. Trzeba pamiętać, że znajdują się tam ważne dane, np. dotyczące zgłoszenia do ubezpieczeń, zwolnień lekarskich czy też pobranych zasiłków. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć do nich dostępu - zaznacza Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego ZUS.

Biura podróży w TrójmieścieCieszyński dodaje, że każda płatność bonem turystycznym będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

- Innymi słowy, sam 16-znakowy kod nie wystarczy, aby zrealizować transakcję. Podczas jej potwierdzania trzeba podać czterocyfrowy pin, który otrzymamy na numer telefonu podany podczas aktywacji bonu. Przy zakupie bonu z ogłoszenia nie będziemy mieli też pewności, czy kod nie został już zrealizowany. Dlatego prosimy wszystkich beneficjentów o rozwagę - apeluje rzecznik lokalnego ZUS.
Wszelkie nieprawidłowości związane z oszustwami "na bon turystyczny" można zgłaszać na adres e-mailowy: nieprawidlowosci@pot.gov.pl. Zgłoszenia te będą kierowane do organów ścigania.

Opinie (353) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Słuchajcie socjaluchy

  Tak działa wolny rynek, który zweryfikował ten śmieszny bon.

  • 338 55

 • Chętnie bym skorzystał, ale mi się nie należy, bo wszystko jest tylko dla wybranych. Pogonic prezydenta!

  • 317 84

 • Patole handlują bo nie można skorzystać w monopolowym!

  • 318 22

 • Autor bonów to człowiek myślący ale na krótki dystans,kto to taki zasiada w Rządzie?

  • 119 26

 • Trzeba sprawdzić ogłoszenia, może kilka stówek zaoszczędzę na wyjeździe, jak uda się kupić kilka bonów w okazyjnej cenie.

  • 44 25

 • Niestety polska specjalność moi drodzy I kochani

  Szkoda w tym wszystkim tych którzy mega mocno ucierpieli w tej sytuacji..

  • 44 19

 • czekam aż jakiś monopol otworzy działanosc turtyczną np. wystawa/muzeum alkoholi

  i cyk bon zrealizowany

  • 138 12

 • Przecież wolny rynek to zło

  wg tych z lewa i prawa, wszystko by upolitycznili i uregulowali tylko.

  • 21 3

 • A ja szczerze odsprzedalbym ten bon, z miesięcznym dzieckiem na wakacje nie pojadę bo w trójmiescie można sobie urlop i tak zaplanować ze nie trzeba wyjazdów. Jakby ktoś chciał bon za 300 to śmiało można się zgłosić

  • 53 56

 • I my za to płacimy

  Wstyd, po prostu jest mi wstyd, że podatnicy sponsorują takie przekręty. Macie swój PIS! głosujcie dalej.

  • 265 53

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.