• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lekcje korzystania z komunikacji miejskiej. Nie tylko dla najmłodszych

Krzysztof Koprowski
23 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Podróż komunikacją miejską wymaga opanowania zasad taryfowych, ale też podstaw kultury osobistej wśród pasażerów. Podróż komunikacją miejską wymaga opanowania zasad taryfowych, ale też podstaw kultury osobistej wśród pasażerów.

Po co uczyć zachowania się w komunikacji miejskiej? Ci, którzy podróżują nią codziennie, doskonale wiedzą, że część pasażerów ma z tym poważne problemy.



DJ-e bez słuchawek, czyli młodzież słuchająca głośnej muzyki (czytaj więcej na ten temat), pasażerowie szukający ochłody w łykach chłodnego piwa, blokowanie przejść w pojazdach poprzez niewłaściwe ustawienie wózka czy roweru - w tramwajach, autobusach i SKM-ce dochodzi do sytuacji, które wywołują u pasażerów nerwowość, a których można by uniknąć, gdyby młodym ludziom wpoić zasady bezkonfliktowego korzystania z komunikacji miejskiej.

Próbą rozwiązania podobnych problemów są lekcje dla uczniów organizowane przez Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej oraz Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Podczas zajęć organizowanych przez MZKZG (dwie godziny lekcyjne) uczniowie czwartej i piątej klasy poznają także zasady bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską oraz ekologicznego transportu.

- Na lekcjach przekazujemy też wiedzę na temat taryf przewozowych, kontroli biletów, środków transportu i rozkładów jazdy. Dzieci uczone są także planowania podróży oraz zakupu biletów z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi internetowych - dodaje Kamil Bujak, inspektor ds. integracji transportu zbiorowego w MZKZG.

Jak podkreślają organizatorzy, zajęcia prowadzone są w formie interaktywnej zabawy z wieloma elementami, takimi jak quizy oraz rebusy. Dotychczas zajęcia zostały przeprowadzone w szkołach podstawowych nr 52 w Gdańsku oraz 21 w Gdyni. W czerwcu odbędą się w SP 40 w Gdyni, SP 8 w Sopocie, SP 50 i SP 60 w Gdańsku. Programem objęte są też pozostałe gminy, zrzeszone w MZKZG, w tym m.in. Dębogórze, Mosty, Pruszcz Gdański, Bolszewo, Reda, Rumia czy Wejherowo.

- Zajęcia z wychowania komunikacyjnego nie są jednorazową akcją. Będzie ona stałym zadaniem MZKZG. Chcielibyśmy dotrzeć do wszystkich szkół podstawowych z terenu Trójmiasta i 11 okolicznych gmin. Zajęcia są bezpłatne, prowadzą je nasi pracownicy - dodaje Bujak.

Ale praca u podstaw organizowana jest nie tylko wśród dzieci. Dla nieco starszych pasażerów skierowana jest natomiast kampania "Podróżujmy razem", która promować ma właściwe postawy pasażerów podczas korzystania ze środków komunikacji miejskiej. W autobusach, trolejbusach i tramwajach pojawił się pierwszy plakat, zwracający uwagę na problem trzymania plecaków i siatek z zakupami na siedzeniach.

- W kolejnych odsłonach planujemy poruszyć pozostałe, nieumilające podróży zachowania innych osób, np. słuchanie głośnej muzyki czy nieustępowanie miejsca siedzącego starszym. Chcielibyśmy też promować prawidłowy sposób ustawiania wózka w pojeździe, gdyż wbrew pozorom większość pasażerów czyni to w niewłaściwy sposób - dodaje Kamil Bujak.

Młodym rodzicom podpowiadamy więc: wózek w pojeździe zawsze powinien być ustawiony równolegle do toru jazdy. Ustawiając wózek bokiem do kierunku jazdy, obniżamy komfort podróży dziecka, dla którego drgania poprzeczne, wynikające z przyspieszania i hamowania pojazdu, są bardziej dokuczliwe od sił wzdłużnych. Wózek głęboki najbezpieczniej ustawić przodem do kierunku jazdy, a spacerówkę tyłem.

Pomysł MZKZG w zakresie podwyższania poziomu kultury pasażerów nie jest niczym nowym. Podobne akcje organizowane są m.in. przez MPK Poznań, gdzie tej problematyce oraz apelom również do kierowców samochodów, poświęcono cały dział na stronie internetowej. ZTM Warszawa prowadził natomiast kampanię plakatową w pojazdach. O lepszy komfort jazdy walczyli też marketingowcy sieci sklepów Cropp Town.

Reklama marki Cropp Town, zwracająca uwagę na głośne słuchanie muzyki w pojazdach komunikacji miejskiej



Co najbardziej przeszkadza ci w komunikacji miejskiej?

Z kolei Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni wydał jesienią broszurę dla pasażerów. Dowiemy się z niej nie tylko o numeracji pojazdów czy miejsca zakupu biletów, ale też wielu wskazówek przydatnych w trakcie podróży np. wieczorami lub nocą, by zatrzymać autobus na przystanku na żądanie, warto machać ręką, trzymając jednocześnie telefon z włączonym wyświetlaczem.

Matki z wózkami mogą natomiast, wbrew nieco mylącemu piktogramowi, korzystać ze specjalnego guzika obok otwierania drzwi. Niebieski ludek na wózku oznacza bowiem nie tylko pasażera niepełnosprawnego, a również takiego, któremu kierowca powinien ułatwić wsiadanie poprzez włączenie tzw. przyklęku autobusu.

- Pomysłodawcą był jeden z naszych kierowców Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Ulotki stanowiły dodatek do wydania jednej z trójmiejskich gazet. Rozprowadzone zostały one w języku polskim i angielskim do punktów informacji turystycznej, terminala promowego, portu lotniczego, hoteli oraz naszych biur obsługi klienta. Z broszurą ABC Twojej podróży można zapoznać się także na naszej stronie internetowej - mówi Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.

A na co, między innymi, narzekają pasażerowie w Gdyni? - Dostajemy sygnały od pasażerów na picie alkoholu, szczególnie na końcowych odcinkach tras w godzinach popołudniowo-wieczornych. Współpracujemy jednak w tym zakresie z policją i strażą miejską. Pasażerowie też utyskują na uczniów z plecakami, którzy nie zdejmują ich podczas podróży, a następnie przeciskają się z nimi w pojeździe - dodaje Gromadzki.

Informacje zawarte w broszurze stanowią bardziej przystępnie przedstawione niektóre zapisy regulaminu przewozów. Podobne przepisy obowiązują oczywiście również w Gdańsku, jak i w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej. Trzeba jednak przyznać, że to kolejarze mieli do czynienia z najbardziej ekstremalnymi sposobami łamania zasad podróży. Stąd w regulaminie przewozowym znajdziemy takie zapisy, jak: zakaz otwierania zewnętrznych drzwi wagonu podczas jazdy czy.... podróży na sprzęgu (elemencie służącym do łączenia pociągów), stopniach pociągu oraz dachu.

Miejsca

Opinie (368) 10 zablokowanych

  • nie mam jeszcze żylaków (1)

    więc nie będę stać!!!

    • 2 0

    • przesiądź się na rower

      • 0 1

  • co do wózków... (1)

    jeżdżę z dzieckiem praktycznie codziennie komunikacją miejską i prawdą jest, że wózek ustawiony zgodnie z kierunkiem jazdy sie nie przewróci i jest to bezpieczniejsze, ale.... Jak na autobusie/tramwaju mam naklejke, że zmieszczą się dwa wózki to autor miał na myśli dwa, stojące prostopadle do jazdy, nigdzie nie wejdą dwa wózki ustawione w sposób "bezpieczny", a już w ogóle jak są 3 czy nawet 4

    • 3 0

    • to prawda

      Z obrazków na pojazdach wynika, że mają zmieścić się obok siebie dwa wózki, czyli wózki stojące prostopadle do kierunku jazdy.

      Trochę śmieszne, ze najpierw komunikacja upycha te wózki, a później prowadzi szkolenia, że to nie tak;)

      • 0 0

  • (1)

    a mnie często denerwuje akcja ustąp miejsca - strasze PAnie bez kultury wchodza rozpychaja sie i rzucaja tekastami "młoda siedzi wiec ustapi" - kurna ale podbiec z zakupami z werwa da rade. Dajcie spokój autobus jest dla wszystkich czesto ta "młoda" tez ma jakąś dolegliwość i nie ma parawa na nic bo jest młoda;/ z drugiej strony gdzie prawidłowa forma grzecznosciowa Pani?

    • 4 1

    • to prawda. ale tyle sie mówi o braku kultury a wiele straszych osób zapomniało co to jest

      • 1 0

  • Starszym też by się przydały takie lekcje - często nie da się normalnie wysiąść z autobusu, bo babcie już napierają z zewnątrz, poza tym siadanie przy przejściu i blokowanie miejsc przy oknach. Z kolei zwłaszcza w skm-kach da się zauważyć panów w każdym wieku wpychających się "na chama" przy wsiadaniu lub udających, że nie widzą np.stojącej obok nich kobiety w ciąży - gazetka albo słuchawki na uszach i nic nie widzą.

    • 3 0

  • osobie z dzieckiem na ręku ustąp miejsca

    Dziecko to nie walizka. Jak autobus/tramwaj szarpnie, osobie stojącej trudniej zachować równowagę, a maluch może uderzyć głową.

    Tak jak kobiecie z dzieckiem jeszcze się ustępuje, tak mężczyźnie z dzieckiem już nie, a zasada jest taka sama. Chodzi o bezpieczeństwo dziecka.

    • 4 0

  • cham chama chamem pogania (1)

    na szczęscie już rzadko jeżdzę tramwajami i SKM bo wreszcie dorobiłam się samochodu i nie muszę znosić smrodu i darcia ryjów do telefonu czy puszczanej głośno muzyki, ale jak jeździłam to miałam naprawdę dość tych przejawów totalnego braku kultury. Jak wsiadał staruszek czy staruszka czy ktoś starszy ogólnie wyglądający na zmeczonego to ustepowałam bo tak mnie rodzice nauczyli. Miałam nadzieję, ze teraz ja ustąpię a kiedyś mi ktoś ustąpi. Niestety, będąc w 8-9 miesiącu ciąży, ledwo stałam na nogach i miewałam już twardnienia brzucha, spuchniete stopy, jak w ogóle ustępowano mi miejsca o były przeważnie kobiety. Panowie udawali, ze nie widzą. Wstyd po prostu, wstyd dla nich i ich matek, co ich tak wychowały.
    Strasznie słabo Polacy stoją z kulturą...i nie jest to zaden powód do domu, ze umiecie walczyc o swoje, jak zaraz pewnie ktos mi napisze.

    • 8 0

    • to świeża tradycja

      W ciąży jeździłam autobusami w latach 80-tych, autobusy były okropne i dużo bardziej zatłoczone, ale było oczywistą oczywistością, że kobiecie w widocznej ciąży ustępuje się miejsca, a przede wszystkim podnosili się panowie.

      Dlatego tak mnie dziwi to, co teraz widzę i co mówiła mi córka. Na miejscu mi nie zależy (w ciąży nie jestem), ale, drodzy panowie, to sobie w publicznym miejscu wystawiacie żałosne świadectwo.

      • 4 0

  • Rozmowy przez komórkę

    Mnie najbardziej drażnią głośne rozmowy przez telefon. Wsiada taki/taka, wyciąga telefon i się zaczyna, decybele wzrastają, jeszcze najlepsze jest jak na małej przestrzeni znajdzie się kilka takich osób. Niktórzy lubią jeszcze okrasić swoje denne opowieści o du,,,ie Maryni róznymi przekleństwami na czele z nieśmiertelną k...ą. No zabiłabym po prostu. Ludzie, to NIEELEGANCKIE gadac w autobusie itp przez telefon, masz sprawe zadzwon jak wysiądziesz a nie drzesz mordę tak ze wszyscy naokoło muszą tego słuchać. Nikt was tego naprawdę nie nauczył????

    • 7 1

  • kultura

    dobry artykół tylko ze wszyscy mogli by sie uczyc nie tylko dzieci bo zerowa jest niestety kultura osobista a szczególnie w gdyni ja w 6 m ciazy musze stac nie ma opcjii usiasc przykre pozdrawiam pasazerów zkm gdynia

    • 2 0

  • zkmm

    najbarsdziej mnie denerwója mochery i e-papieros uzywany w zkm to powinno byc zakazane jak palenie papierosów tak samo elektroniczny papieros tez

    • 2 2

  • generalizowanie

    jak ja tego nie lubie... wszyscy młodzi są źli, a starsi niby wszyscy są super? w kązdej z grup wiekowych znajdują się tzw czubki, jak np debilna młodzież która słucha muzyki bez sluchawek (material wideo z croppa- genialny! najlepsza opcja z plakatami i tą laską na koncu- piekne!! gratulacje dla autora filmu), badz "e-palenie", wg mnie to nie dopuszczalne, jedna i druga sytuacja. no bo komu to ma sie podobac? mnie nie. a co do starszych czasami tez nie w porzadku, tak to ledwo stoja a jak wsiada to biegna bo miejsce jest wolne a jak sie nie zalapia jednak to stana nad jakims mlodym czlowiekiem i albo beda sapac na uchem albo tracac siatka. albo mnie tez irytuje jak jest pol autobusu wolne ja jestem z ciezka torba ktora ciezko bedzie mi podniesc z ziemi wiec klade ja na miejscu obok ale nie starszyzna musi usiasc obok mnie, to co jak w filmie dzien swira: nie tylem, nie bokiem, nie przy drzwiach i tak sie przesiadaja w kolko. wszystkim co sie nie tak zachowuja przydalaby sie lekcja, lecz nie zachowanie w komunikacji licz lekcja kultury.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane