• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Letnica i Brzeźno płotem podzielone

Maciej Korolczuk
21 czerwca 2022, godz. 13:00 
Opinie (222)
Słupki od strony Letnicy już stoją. Wkrótce pojawi się na nich siatka, która uniemożliwi przechodzenie przez tory kolejowe w niedozwolony sposób. Słupki od strony Letnicy już stoją. Wkrótce pojawi się na nich siatka, która uniemożliwi przechodzenie przez tory kolejowe w niedozwolony sposób.

Od kilku dni po obu stronach torów kolejowych między Letnicą a BrzeźnemMapka trwa budowa ogrodzenia. Słupki i wysoka siatka mają zapobiec przekraczaniu torów w niedozwolonych miejscach. Mieszkańcy są podzieleni. Jedni się cieszą, że poprawi się bezpieczeństwo. Inni narzekają, że płot odetnie najkrótszą, choć niebezpieczną drogę w kierunku Brzeźna i plaży.Czy zdarza ci się przechodzić przez tory w niedozwolonym miejscu?

Ruch na torach rośnie wprost proporcjonalnie do rosnącej liczby mieszkańców Letnicy. Jeszcze parę lat temu przez torowisko, przez które przetaczają się jadące do portu towarowe pociągi, przechodziły pojedyncze osoby - głównie poszukiwacze złomu i nieliczni mieszkańcy skracający sobie drogę między zabudowaniami w starej części Letnicy a zabudowaniami po południowo-wschodniej stronie Brzeźna.

Z każdym rokiem osób na dziko przekraczających tory było jednak coraz więcej. Z jednej strony to efekt dynamicznie rosnącego osiedla, a z drugiej - nienadążającej za tym wzrostem infrastruktury, głównie dla pieszych i rowerzystów.

W efekcie każdego dnia przez tory ciągną dziesiątki, a nawet setki osób, chcących skrócić sobie drogę do Brzeźna. Podobnie latem postępują turyści korzystający w Letnicy z mieszkań na wynajem. Okrężną drogę przez skrzyżowanie Letnickiej z Wyzwolenia i OliwskąMapka przechodzą głównie matki z dziecięcymi wózkami, których nie sposób przeprowadzić "na dziko" przez wysokie torowisko.

Po wybudowaniu płotu i do czasu powstania schodów na skarpie przy wiadukcie na Krasickiego mieszkańcy Letnicy w drodze na plażę będą musieli nadłożyć nieco drogi. Po wybudowaniu płotu i do czasu powstania schodów na skarpie przy wiadukcie na Krasickiego mieszkańcy Letnicy w drodze na plażę będą musieli nadłożyć nieco drogi.

Przechodzenie przez tory skraca nie drogę, a życieZe skali problemu zdawali sobie sprawę kolejarze zarządzający torowiskiem do portu. I podjęli decyzję o budowie po obu stronach torów ogrodzenia, które ma zapobiegać przekraczaniu torów w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

- Ogrodzenie powstaje w ramach realizacji projektu pn. "Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk". Celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na terenie kolejowym - wyjaśnia Przemysław Zieliński, rzecznik prasowy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.
Kolejarze mówią wprost: przechodzenie przez tory to skracanie sobie drogi, ale do śmierci. Każdego roku w całym kraju w wyniku przekraczania torów w niedozwolonym miejscu dochodzi do ok. 200 wypadków. W ubiegłym roku do incydentu doszło także na szlaku między Letnicą a Brzeźnem. Mężczyzna wspiął się tam na stojący na bocznicy wagon i został porażony prądem.

I dodają: płot to nie wszystko. Na wskazanym odcinku regularnie pojawiają się patrole Straży Ochrony Kolei i podobnie będzie już po wybudowaniu ogrodzenia.

- Regularnie nasze służby patrolują wszystkie tereny, gdzie osoby postronne wchodzą na tereny kolejowe. Warto takim osobom przypomnieć, że to nie tylko niebezpieczne, ale też grozi za to odpowiedzialność karna i wysoki mandat - dodaje Zieliński.
Prace przygotowawcze pod wkopanie słupków trwają też po stronie Brzeźna. Prace przygotowawcze pod wkopanie słupków trwają też po stronie Brzeźna.

Płot dzieli tory i mieszkańcówPrace nad budową płotu trwają. Po wschodniej stronie torowiska słupki, na których zawiśnie siatka, już stoją. Od strony Brzeźna z kolei trwają prace przygotowawcze pod wkopanie w ziemię kolejnych kilkudziesięciu słupków.

Zdania mieszkańców na temat powstającego płotu są jak ziemia, na której staje ogrodzenie - podzielone. Jedni cieszą się, że będzie bezpieczniej. Drudzy narzekają, że w drodze na plażę czy do sklepów w Brzeźnie trzeba będzie nadkładać drogi.

Tak będzie aż do czasu, gdy na skarpie przy wiadukcie w ciągu Krasickiego powstaną schody, o które wnioskuje rada dzielnicy w Letnicy. Wcześniej schody mają też powstać w ramach modernizacji samego wiaduktu, ale te nie będą udostępnione mieszkańcom i mają służyć tylko służbom technicznym.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (222)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane