Fakty i opinie

Licealiści z Gdyni chcą zmian w rozkładzie ZKM

Najnowszy artukuł na ten temat

Nowy pomysł na zliczanie pasażerów w Gdyni

Linie midibusowe w Gdyni obsługują rejony, gdzie wąskie uliczki nie pozwalają na przejazd dużych autobusów.
Linie midibusowe w Gdyni obsługują rejony, gdzie wąskie uliczki nie pozwalają na przejazd dużych autobusów. fot. ZKM Gdynia

Uczniowie ze szkół położonych na Działkach Leśnych twierdzą, że rozkład linii 204, jeżdżącej przez dzielnicę, nie jest dostosowany do godzin rozpoczęcia zajęć. Przedstawiciele ZKM Gdynia tłumaczą, że nie da się zwiększyć częstotliwości, bo wszystkie pojazdy obsługujące linię są na ulicach, ale zapewniają, że rozważą zmiany godzin odjazdu.Czy w Gdyni powinno przybywać linii midibusowych?

tak, to dobre rozwiązanie dla mieszkańców dzielnic 53%
to zależy gdzie, na pewno warto rozważyć ich przyrost przy szkołach 33%
nie, szkoda pieniędzy, nadal większość wybiera samochód 14%
zakończona Łącznie głosów: 656
Linię 204 w godzinach szczytów przewozowych obsługuje jeden pojazd - to autobus o mniejszej długości i pojemności pasażerskiej niż standardowa dla pojazdów komunikacji miejskiej, czyli tzw. midibus. Takie rozwiązanie wprowadzono ze względu na parametry wąskich i krętych uliczek Działek Leśnych, które bywają zastawiane nie zawsze zgodnie z przepisami zaparkowanymi samochodami.

Uczniowie: niedopasowany do zajęć rozkład linii 204 w GdyniW porannym i popołudniowym szczycie midibusy zaczynają kurs na pl. Kaszubskim zobacz na mapie Gdyni, jadąc przez Działki Leśne i wracając do centrum. Przewożą w dużej części uczniów docierających do szkół: Liceum Jezuitów i II Liceum Ogólnokształcącego na Działkach Leśnych.

Młodzi pasażerowie skarżą się, że rozkład jest niedostosowany do godzin rozpoczęcia zajęć.

- Według mnie i wielu moich znajomych, kursuje zdecydowanie za rzadko, a przede wszystkim godziny nie do są dostosowane do największego ruchu. Idealnym przykładem jest to, że uczniowie II Liceum Ogólnokształcących lub Jezuitów, jeśli idą na 8 do szkoły, to nie mają szans dostać się na czas autobusem. Zatrzymuje się on o godz. 7:30 na dole ul. Wolności, kiedy większość uczniów dopiero jest w drodze do tego miejsca. Kolejne natomiast zatrzymanie 204 na tym przystanku jest już grubo po 8, a to za późno, bo lekcje już trwają - pisze w liście do naszej redakcji Jakub.
Przedstawiciele ZKM Gdynia odpowiadają, że pomiędzy godzinami 7 a 8 zaangażowane są wszystkie zakontraktowane w Gdyni midibusy, więc na zwiększenie częstotliwości nie ma szans. Dodają, że z linii korzystają też mieszkańcy Działek Leśnych, zjeżdżający do centrum Gdyni.

ZKM Gdynia: zmiany w rozkładzie możliwe, ale najpierw badania- Po odjeździe o godzinie 7:30 z pierwszego przystanku przy ul. Wolności, midibus linii 204 zbiera pasażerów z przystanków na Działkach Leśnych i przywozi ich do centrum Gdyni przed godziną 8. Gdyby miał odjeżdżać spod szkoły kwadrans później, mieszkańców Działek Leśnych przywiózłby na godz. 8:02, czyli zdecydowanie zbyt późno w stosunku do ich potrzeb - wyjaśnia Marcin Gromadzki, rzecznik prasowy ZKM Gdynia.
Zobacz: Rozkład ZKM Gdynia

Interesy obydwu grup pasażerów mogą jednak zostać niebawem pogodzone.

Jak twierdzą przedstawiciele ZKM Gdynia, rozwiązaniem mogłaby być bowiem prosta korekta rozkładu jazdy linii 204, polegająca na opóźnieniu kursu z godz. 7:30 o 15 minut i jednoczesnym przyspieszeniu kursu poprzedniego - 15 minut wcześniej niż obecnie.

- Oznacza to jednak, że mieszkańcy Działek Leśnych, zamiast dotychczasowego kursu o godzinie 7:32, mieliby do dyspozycji dwa - o godz. 7:17 i 7:47. Jest to rozwiązanie, które wymaga zapytania użytkowników obecnego kursu o ich zdanie odnośnie ewentualnej zmiany rozkładu jazdy, co też w najbliższym czasie zrealizujemy. Dodatkowy kurs to wzrost kosztów obsługi komunikacyjnej, ale w tym przypadku jesteśmy w stanie kurs ten sfinansować oszczędnościami na innych liniach - przyznaje Gromadzki.
Nie musisz być na przystanku, by na bieżąco znać realny, uaktualniony wobec oficjalnego rozkładu czas odjazdu każdego tramwaju czy autobusu w Gdańsku.

Przyznajmy: elektroniczne tablice na przystankach tramwajowych i autobusowych w Gdańsku działają różnie, czasem lepiej, czasem gorzej. Przeważnie jednak wszystko z nimi jest ok i wtedy pokazują nie tylko autentyczny czas przyjazdu kolejnych pojazdów - z uwzględnieniem korków - ale także informacje o utrudnieniach w ruchu.

Tak bardzo się do nich przyzwyczailiśmy, że na przystankach z takimi tablicami mało kto zerka już na papierowy rozkład jazdy wywieszony w wiacie przystankowej.

Od teraz dane wyświetlane na elektronicznych tablicach przystankowych dostępne są także na stronie mobilnej m.trojmiasto.pl/ztm oraz w darmowej aplikacji Trojmiasto.pl (dostępnej na telefony z Androidemsystemem iOS).

Można je znaleźć poprzez wyszukiwarkę przystanków lub w zakładce z rozkładami jazdy, na podstronie każdego gdańskiego przystanku. Najczęściej używane przystanki warto dodać do ulubionych, by szybciej je wyszukiwać.

Co ważne, dysponujemy danymi nawet dla tych przystanków, na których nie ma tablic elektronicznych.

Jak to możliwe? Informacje przekazuje na bieżąco system Tristar, wysyłając je zarówno do tablic przystankowych, jak i do serwerów ZTM Gdańsk, z których pobiera ją Trojmiasto.pl.

Dzięki temu, że wiemy, o której naprawdę przyjedzie nasz autobus lub tramwaj, możemy uniknąć zbędnego czekania na przystanku lub właśnie przyspieszyć kroku, by nie przegapić naszego połączenia.

Dowiedz się więcej: aplikacje mobilne Trojmiasto.pl

Miłego korzystania!

Opinie (164) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.