Fakty i opinie

stat

Ludzie Wikipedii zagoszczą w Gdańsku?

Wśród kryteriów branych pod uwagę przy przyznawaniu Gdańskowi prawa do organizacji Wikimanii będzie m.in. atrakcyjność turystyczna.
Wśród kryteriów branych pod uwagę przy przyznawaniu Gdańskowi prawa do organizacji Wikimanii będzie m.in. atrakcyjność turystyczna. fot. Galeria Trojmiasto.pl

Twórcy Wikipedii, najbardziej popularnej encyklopedii internetowej na świecie, mogą spotkać się na międzynarodowej konferencji Wikimania w Gdańsku. Czy latem 2010 roku będziemy internetową stolicą świata?Czy międzynarodowa konferencja wikipedystów byłaby promocją dla Gdańska?

oczywiście, to bardzo wpływowe i szanowane grono 43%
raczej tak, wszystkie międzynarodowe i nagłośnione wydarzenia promują miasto 51%
raczej nie, to wąską grupa specyficznych osób 6%
zakończona Łącznie głosów: 963
Od 2005 roku ludzie z całego świata związani z Wikipedią, internetową encyklopedią tworzoną przez użytkowników, spotykają się na międzynarodowej konferencji Wikimania, co roku organizowanej w innym mieście. W przyszłym roku konferencja odbędzie się w Buenos Aires. Rok później ma odbyć się w Europie.

O prawo do organizacji konferencji w 2010 r. walczą Oksford, Amsterdam, Montpellier, Stambuł, Kopenhaga i Gdańsk.

Skąd pomysł, aby takie spotkanie zorganizować właśnie w Trójmieście? - To inicjatywa trójmiejskich członków stowarzyszenia Wikimedia Polska. Mamy duże szanse, aby Wikimania odbyła się w Gdańsku. Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z władzami Gdańska i uzyskaliśmy ich poparcie - wyjaśnia Wojciech Pędzich, członek stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Polscy wikipedyści muszą być pewni swego, bo już wstępnie zarezerwowali sale Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i Centralnego Muzeum Morskiego na 9-11 lipca 2010 r., kiedy konferencja się odbędzie.

Wikimania, która miałaby się odbyć w Gdańsku, to nie tylko konferencja, ale także imprezy towarzyszące, spotkania i rozmowy. W 2008 r. w egipskiej Aleksandrii zebrało się ponad 1300 osób.

- Biorą w niej udział nie tylko członkowie i fani Wikipedii. Gośćmi są osoby ze świata nauki, polityki i biznesu. Jest to okazja do wielkiej wymiany poglądów, okazja do spotkań, gdzie rozmawia się także o technologii, związanej z choćby z oprogramowaniem MediaWiki - wyjaśnia Wojciech Pędzich.

Rada Wikipedii zdecyduje o miejscu konferencji w kwietniu przyszłego roku. Do 20 stycznia musi poznać szczegółową ofertę Gdańska. Musi ona zawierać informacje o budżecie, ilości miejsc, jakie udało się zapewnić na obrady oraz imprezy towarzyszące. Nie bez znaczenia jest atrakcyjność turystyczną miasta.

- W przygotowaniach chętnie skorzystamy z pomocy wolontariuszy, najchętniej osób zorientowanych w organizacji podobnych imprez, które pomogą nam dopracować szczegóły - kończy Wojciech Pędzich.

Opinie (50) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.