• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe osiedle między starymi blokami na Zaspie

Krzysztof Koprowski
26 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
  • Koncepcja architektoniczna nowej zabudowy na Zaspie, na podstawie której powstaje plan zagospodarowania przestrzennego.
  • Koncepcja architektoniczna nowej zabudowy na Zaspie, na podstawie której powstaje plan zagospodarowania przestrzennego.
  • Koncepcja architektoniczna nowej zabudowy na Zaspie, na podstawie której powstaje plan zagospodarowania przestrzennego.
  • Koncepcja architektoniczna nowej zabudowy na Zaspie, na podstawie której powstaje plan zagospodarowania przestrzennego.

Nowy plan zagospodarowania pozwoli na budowę zapowiadanego od kilku lat osiedla pomiędzy ul. Żwirki i Wigury i Burzyńskiego zobacz na mapie Gdańska na Zaspie. Nowe budynki mają nawiązywać wysokością do stojących tu 40-letnich bloków. Co ważne, zmiany nie pozbawią mieszkańców wygodnych dojść do przystanków komunikacji miejskiej.



Czy chciał(a)byś zamieszkać w proponowanej zabudowie na Rozstajach?

Po ponad dwóch latach od prezentacji koncepcji osiedla na Rozstajach, wkrótce do publicznego wglądu trafi plan zagospodarowania dla tego rejonu Zaspy. Dokument jest tworzony na wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej Rozstaje, która jest właścicielem niemal całego terenu i - mimo protestów części mieszkańców okolicznych bloków - nadal podtrzymuje chęć realizacji osiedla.

- Na koniec 2017 r. teren ten wygenerował już ponad 8 mln zł kosztów [spółdzielnia nabyła go od miasta w użytkowanie wieczyste w 2010 r. - dop. red.]. Jego utrzymanie jest dla nas bardzo uciążliwe i jeżeli cała procedura będzie się przeciągać, będziemy musieli go zbyć. Chcemy realizować nowe budynki z preferencjami zakupu dla naszych mieszkańców - mówił podczas ostatniego posiedzenia Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska, Tomasz Niżniowski, zastępca prezesa zarządu spółdzielni.
Obecnie teren objęty jest tylko we fragmencie obowiązującym planem zagospodarowania, obejmującym jedynie parking bezpośrednio przy al. Rzeczypospolitej zobacz na mapie Gdańska.

- Głównym celem przystąpienia do planu jest zmiana ustaleń funkcji przemysłowo-usługowej [dla obecnego parkingu - dop. red.] oraz ustalenie zasad zagospodarowania całego wnętrza międzyblokowego - informuje Monika Thurau, projektant prowadząca plan z Biura Rozwoju Gdańska.

Miejski plac z budynkami o różnej wysokości



Spółdzielnia do wniosku załączyła koncepcję zagospodarowania, o której pisaliśmy w październiku 2015 r. Zgodnie z nią zabudowa będzie skoncentrowana wokół półkolistego placu od strony al. Rzeczypospolitej, od którego będą odchodziły promieniście połączone ze sobą budynki od pięciu do dziewięciu kondygnacji (wysokość maleje wraz z oddalaniem się od alei).

Odległości od przyległych budynków w koncepcji z 2015 r. Odległości od przyległych budynków w koncepcji z 2015 r.
Nowa zabudowa będzie zlokalizowana w odległości od 48 do 118 metrów względem sąsiednich bloków - najmniejsza odległość będzie do bloku Żwirki i Wigury 5 zobacz na mapie Gdańska, a największa do bloku Burzyńskiego 8 zobacz na mapie Gdańska.

- Zabudowa będzie maksymalnie oddalona od sąsiednich budynków i zbliżała się do nich krótszym bokiem. Jej wysokość stopniowo rośnie, kontynuując zamysł przestrzenny tego heksagonu na Zaspie - objaśnia Roger Kostarczyk z pracowni Ako Architekci, która jest autorem koncepcji zabudowy terenu na Rozstajach.

Obowiązek zachowania wydeptanych ścieżek



Proponowany plan zagospodarowania powiela większość zapisów tej koncepcji architektonicznej z jednoczesnym naciskiem na utrzymanie, z możliwymi korektami przebiegu, wydeptanych ścieżek.

- Analizując obszar planu braliśmy pod uwagę, którędy przemieszczają się pieszo mieszkańcy. Bardzo ważne jest zachowanie tych połączeń - dodaje projektantka prowadząca plan. - Utrzymujemy ciąg pieszy równoległy do alei Rzeczypospolitej [na tyłach parkingu zobacz na mapie Gdańska - dop. red.] wraz z zachowaniem szpaleru drzew oraz wskazujemy trzy ciągi piesze o zalecanym przebiegu, pozwalające na dojście do okolicznych przystanków tramwajowych i autobusowych.
Ciąg pieszy do zachowania wraz ze szpalerami drzew. Ciąg pieszy do zachowania wraz ze szpalerami drzew.

Kaskadowa zabudowa na terenie parkingu



W projekcie planu zdefiniowano także formę zabudowy na terenie wspomnianego parkingu. Będą tutaj dopuszczone budynki mieszkalne, przy czym ich dwie najniższe kondygnacje będą obligatoryjnie zbliżone do chodnika. W parterach muszą znaleźć się lokale usługowe. Wyższe kondygnacje będą mogły być odsunięte w głąb działki.

Wysokość nowej zabudowy będzie zróżnicowana. Patrząc od strony kładki nad al. Jana Pawła II i Rzeczypospolitej zobacz na mapie Gdańska, będą to kolejno budynki o wysokości: 31, 40, 25 i 16 metrów (czyli od ok. czterech do jedenastu pięter).

  • Wizualizacja kubaturowa możliwej zabudowy wraz z analizą zmian klimatu akustycznego.
  • Wizualizacja kubaturowa możliwej zabudowy pod względem wysokości na tle okolicznych bloków.
  • Główne założenia projektu planu.
  • Struktura własności gruntów.

Pozostały teren pod zieleń, możliwość utworzenia przedszkola



Pozostały teren będzie całkowicie wyłączony z zabudowy. Niedozwolone będzie także jego wykorzystywanie pod budowę parkingów naziemnych.

Dokument dopuszcza utworzenie w nowych budynkach przedszkola. Spółdzielnia podjęła już wstępne rozmowy z właścicielem placówki w wolno stojącym budynku zobacz na mapie Gdańska, który w zamian za "zwolnienie" terenu, przeniósłby się do projektowanej zabudowy.

Plan być może jeszcze w tym roku



Biorąc pod uwagę tempo sporządzania planów zagospodarowania w Gdańsku, możliwe jest przyjęcie dokumentu dla Zaspy przez Radę Miasta Gdańska jeszcze w tym roku. Gotowy projekt planu będzie wyłożony do publicznego wglądu w najbliższych miesiącach.

W toku dotychczasowych prac nad sporządzeniem planu wpłynęły uwagi od mieszkańców okolicznych bloków oraz członków lokalnej rady dzielnicy, którzy domagali się niskiej zabudowy (do trzech-pięciu pięter), odsunięcia zabudowy od istniejących bloków lub całkowitego zakazu zabudowy terenu (przeznaczenie pod park).

  • Wjazd na parking, gdzie może powstać zabudowa do 40 metrów.
  • Widok na teren potencjalnej nowej zabudowy.
  • Widok na teren potencjalnej nowej zabudowy.
  • Widok na teren spółdzielni od strony al. Rzeczypospolitej.

Opóźnienia w zabudowie pasa startowego


Zwycięska koncepcja konkursowa zabudowy pasa startowego. Zwycięska koncepcja konkursowa zabudowy pasa startowego.
Zabudowa dawnego pasa startowego na Zaspie zobacz na mapie Gdańska wciąż napotyka na problemy formalne. W związku z uchyleniem decyzji o braku potrzeby sporządzania oceny oddziaływania na środowisko, deweloper Budimex Nieruchomości zapowiedział podział inwestycji na kilka mniejszych etapów.

W pierwszym z nich miałby powstać pawilon handlowy oraz trzy 18-kondygnacyjne wieżowce (dwa mieszkalne i jeden hotelowy).

Niewykluczone, że pozostała część pasa zostanie odsprzedana lub jej zabudowa będzie realizowana we współpracy z innymi inwestorami. Przedstawiciele Budimeksu za pośrednictwem mediów mówią o możliwości zlokalizowania tutaj hal magazynowych lub wielkopowierzchniowego obiektu handlowego.

Rozwiązanie to byłoby jednak niezgodne z nowym studium zagospodarowania, w ramach którego to właśnie Budimex zabiegał z powodzeniem o wykreślenie pasa startowego z tzw. Centralnego Pasma Usługowego, czyli przestrzeni koncentracji dużych obiektów usługowych i biurowych.

Materiał archiwalny z 2013 r.

Miejsca

Opinie (311) 2 zablokowane

  • Gdyby te budynki chcial budowac deweloper spoldzielnia protestowalaby przez 10 lat (2)

    wraz ze swoimi mieszkancami. Wszystko by im sie nie podobalo. Ale skoro spoldzielnia ma budowac to jest cacy.

    • 5 5

    • Samo sedno

      to cwany myk ze strony Spółdzielni

      • 2 1

    • Skąd S-nia miałaby wziąć kasę

      na zbudowanie takiego osiedla w osiedlu.....Wiadomo , wypuści natychmiast teren deweloperowi , niech się obłowi , a S-ni zostaną ochłapy tak jak to było z Górskim

      • 2 1

  • citymen

    Po prostu katastrofa, z zielonego osiedla zrobią betonową dżungle.

    • 9 5

  • Teren wygenerował 8 mln kosztów? To włodarze spółdzielni bardzo gospodarni :-) (1)

    Śmiech na sali, przecież to sr*lnia dla psów obecnie

    • 6 4

    • Gospodarz, który do tego doprowadził dostał wymówienie ale mleko się już rozlało. Działki odsprzedać nie można, bo przejmie ją Adamowicz i już żadnej kontroli nad nią nie będą mieli spółdzielcy. Wtedy zbudowali by drugi City park, gdzie poziom terenu podniesiono oo dwie kondygnacje , aby zachować dopuszczalna wysokość 10 pięter a jednocześnie zbudować parkingi bez kosztownych podziemnych parkingów - zrobili nasypy, posiali trawę na pochyłości 45*. No i mamy coś na kształt twierdzy Wisłoujście.

      • 2 2

  • ok

    Jestem na tak.Pomysł bardzo dobry z bardzo ciekawą linią zabudowań.

    • 3 5

  • Wzorem zabudowy powinien być Młyniec. (1)

    Tam duże przestrzenie między budynkami są zagospodarowane piękną zielenią, alejkami spacerowymi, budynkami szkolnymi i przedszkolnymi. Strefy te są wyłączone z ruchu samochodowego, alejki są szerokie, rowerem można jeździć godzinami nie wyjeżdżając poza obszar osiedla. Co kilkadziesiąt metrów usytuowane są bogate zestawy zręcznościowe dla dzieci. Zieleń pełni funkcję użytkową a nie wypełniającą nieużyteczny obszar. Rozstaje pod tym względem to bieda z nędzą. Chodniki wąskie, położone z płyt układanych z odstępami (oszczędność!) przez co trudno jechać wózkiem czy rowerem. Ciągi spacerowe położone są od strony Rzeczypospolitej czyli wystawione na hałas uliczny. Dla dzieci typowy zestaw to piaskownica i huśtawka. Gdzie są pieniądze które mieszkańcy w obu spółdzielniach wnoszą w podobnej wysokości?

    • 7 2

    • Rozstaje za to mają większy potencjał niż Młyniec

      ... byle nie został zmarnowany.
      W przeciwieństwie do Młyńca, Zaspa Rozstaje ma 2 duże parki (Jana Pawła II i Milenium).
      Osobiście uważam, że Rozstaje są bardziej przyjazne dla mieszkańców, szczególnie dla tych bardziej aktywnych. Wolne przestrzenie między blokami czekają na właściwe zagospodarowanie, które cały czas jest możliwe.

      • 6 0

  • bardzo dobry projekt

    czekam na nową budowę z niecierpliwością. chcę sie wyprowadzić z mieszkania komunistycznego i mieszkac na Zaspie w nowoczesnym budownictwie.

    • 7 3

  • Bój o łakomy kąsek ! (2)

    Ten teren , pomiędzy Żwirki i Wigury nr.5 i 14 a Burzyńskiego 3 , 6 , 8 - to część kompozycji
    przestrzennej osiedla Zaspa , którego rozwiązanie przyjęte zostało w drodze konkursu w latach
    70 -tych . Chwała arch. Romanowi Horodyńskiemu !!! Nie tylko głupcy chcą zniszczyć to , co jest
    dotychczas funkcjonalne i rozważnie zaplanowane z myślą o ludzkich potrzebach. To niesłychanie
    łakomy kąsek dla deweloperów !!!!!!!!!! A teraz uwaga !!! Prezesa Sp -ni " Rozstaje " Krzysztofa G , któremu zarzucano , że bez wiedzy i zgody mieszkańców , wraz z deweloperem zapoczątko -
    wał bój o ten teren - wyrzucono ze S-ni. Bój trwa nadal !!!!!!halh

    • 9 2

    • Rada Dzielnicy ROZSTAJE

      postanowiła ,że wysokość budynków nie będzie większa jak 6 kondygnacji, Uchwała została wysłana do zaopiniowania do prawnika ... winna trafić na Komisję .20 lutego obradowała Komisja Zagospodarowania Przestrzennego przy Radzie Miasta ( 7 radnych z p. Owczarczak na czele ) , Rada Dzielnicy nie została zaproszona , Uchwała gdzieś się zapodziała . Opiniowanie kształtu zabudowy to statutowy obowiązek Rady Dzielnicy. Miała prawo , a nawet obowiązek wyrazić swoją opinię . Dlaczego na spotkaniu był z-ca prezesa Spółdzielni Rozstaje p. N. wraz z projektantem . Kto ich zawiadomił , kto zaprosił ? Ta swoista "spychologia " kto popełnił błąd i dlaczego jest podejrzana . No cóż : deweloperzy rządzą naszym miastem ....

      • 1 1

    • bój o łakomy kąsek !

      Dopowiadam !!! Tylko właściciele mieszkań : Żwirki i Wigury 5 i 14 oraz Burzyńskiego 3 6 8
      decydują o działkach 111 i 112 nikt więcej - jest to tak proste jak konstrukcja cepa ! ! ! !

      • 0 2

  • prezes SM i deweloper tylko sobie znany...

    to chyba nowa odsłona starego układu prezesa z deweloperem już dobrze znanym mieszkańcom?
    patrzeć na ręce...pozostaje
    Widać, że dobry układ z deweloperem ma teraz swój cd.

    • 5 0

  • To wsztystko jest po prostu żałosne:(

    • 2 1

  • Już Bodzio Górski kumpel Budynia Zniszczył życie mieszkańcom Zaspy budując 10 lat temu swoje Bloki na Drzewieckiego. Teraz braciszek byłego wicebudynia chce się dołożyć

    • 2 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane