• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkańcy Gdyni i Osowy boją się sąsiedztwa elektrociepłowni

Patryk Szczerba
14 lipca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Obawy wyrażają mieszkańcy Chwaszczyna i Osowej, ale także wśród mieszkańców zachodnich dzielnic Gdyni pojawił się niepokój. Obawy wyrażają mieszkańcy Chwaszczyna i Osowej, ale także wśród mieszkańców zachodnich dzielnic Gdyni pojawił się niepokój.

Dopuszczenie budowy elektrociepłowni i kotłowni na biomasę lub biogaz o mocy powyżej 100 kW w okolicach zachodnich dzielnic Gdyni wywołało niepokój wśród mieszkańców dzielnicy, ale także Chwaszczyna i Osowy. Władze miasta zapewniają, że podstaw do obaw nie ma.



Czy obawy mieszkańców są uzasadnione?

Budowę takiego obiektu dopuszcza Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gdyni, które jest aktualizowane co kilkanaście miesięcy. Kolejne zmiany w dokumencie nastąpią jeszcze w tym roku. Powodem jest konieczność uregulowania kwestii terenów ogródków działkowych.

W zeszłym roku działkowicze z niepokojem zaczęli spoglądać na zapisy w zaktualizowanym dokumencie. Zaanonsowano w nim bowiem perspektywiczną likwidację ogródków działkowych, położonych w różnych dzielnicach: Redłowie, Orłowie, Małym Kacku, Chwarznie czy Obłużu. Po spotkaniu prezydenta Wojciecha Szczurka z działkowcami i deklaracji, że są bezpieczni emocje jednak opadły.

W nowej aktualizacji znalazły się zapisy pozwalające na zmiany, ale jedynie wtedy, gdy "nastąpiła faktyczna zmiana ich charakteru lub w sytuacji istotnego ograniczenia ich dotychczasowej funkcji".

To oznacza, że działki pozostaną terenem rekreacyjnym, dopóty taką wolę, chęć i determinację wyrażą działkowcy.

Kolejnych zmian w dokumencie nie było, ale to jak się okazuje nie oznacza braku kolejnych kontrowersji. Te pojawiły się wśród mieszkańców sąsiadujących z terenami, gdzie dopuszczona jest budowa elektrociepłowni i kotłowni na biomasę lub biogaz o mocy powyżej 100 kW w okolicach zachodnich dzielnic miasta zobacz na mapie Gdyni. Jak podkreślają, obawiają się przede wszystkim zapachów, które mogą towarzyszyć produkcji, ale zwracają też uwagę na walory estetyczne, a nawet spadek wartości gruntów.

- W przypadku ewentualnej realizacji przedmiotowej inwestycji może wystąpić znaczne ryzyko zwiększenia ruchu samochodów ciężarowych dowożących biomasę do elektrociepłowni, co nie wyklucza możliwości obciążenia układu drogowego również na terenie dzielnicy Osowa. Może się to również wiązać z ograniczeniem dostępu do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego lub wycinką terenów leśnych - sugerują radni Osowy, którzy złożyli swoje uwagi do projektu studium po zmianach.

Mapa ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gdyni Mapa ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gdyni
Do protestu włączyli się również mieszkańcy Chwaszczyna, którzy podkreślają, że kilka lat temu w dzielnicy Kacze Buki proponowano ulokowanie spalarni śmieci, ale po protestach zamiary zostały zmienione. Sporo wątpliwości mają też sami gdynianie, mieszkający nie tylko w zachodnich dzielnicach Gdyni, ale także np. w Dąbrowie czy Wielkim Kacku.

Niektórzy sugerują, że może po tym, jak instalacje powstaną, mogą powtórzyć się sytuacje z lutego tego roku, gdy śródmieście Gdyni opanował odór wydobywający się ze składowanej w gdyńskim porcie biomasy, co zakończyło się ostrą reakcją władz miasta.

Dziś wyjaśniają, że kwestionowane przez niektórych mieszkańców zapisy w studium znajdowały się od dawna i o żadnym zagrożeniu nie może być mowy.

- Do wyznaczenia takich miejsc, gdzie dopuszcza się instalacje urządzeń do produkcji energii ze źródeł odnawialnych zmusza nas ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dziwię się niepokojom, zwłaszcza że chodzi o zakłady o mocy od 100 kilowatów w górę, które mogą dostarczyć energię do kilkunastu budynków. - wyjaśnia Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Dodaje, że cały dokument to jedynie wskazane kierunki zmian. Budowa znacząco większej instalacji wymagałaby konkretnej lokalizacji, a nikt takiej inwestycji z władz miasta w planie miejscowym nie przewiduje.

- Mamy wiele zapytań o takie rozwiązania od mieszkańców, którzy chcą produkować energię na własne potrzeby. Zapewniam, że w budowie takich instalacji nie ma nic groźnego, jak próbują niektórzy sugerować - uzupełnia Stępa.

Miejsca

Opinie (96) 1 zablokowana

  • Marek to cwaniak

    Elektrociepłownia stoi już na Puckiej 118 - żeby ją przebudować na biomasę i sprawować nadzór to by musiał wiecznie stać przed szlabanem

    • 1 1

  • Kiedy doczekamy się likwidacji dzikich działek na Leśniczówce (1)

    Od lat czekamy na plac rekreacyjny dla mieszkańców, ale pseudo działkowcy i gołębiarze ciupasem zajęli miejski grunt i tak od lat się bujają, a my nawet na starość nie doczekamy się terenu, który miał być dla wypoczynku wszystkich. Gdzie jest Sanepid, łażą załatwiać się do lasu, muzyczka i grilowanie regularnie nawet po nocy, nie ma tam wody ani prądu, bo wszystko tymczasowe, co rok przedłużana dzierżawa, jak za komuny tymczasowe najtrwalsze. Kto w ogóle pozwala na stawianie tam bud, właśnie wyrosły kolejne. Ta ekipa za długo już w mieście rządzi, też tymczasowo.

    • 5 2

    • Spalic te budy, bedzie spokoj!

      • 4 1

  • Może będzie śmierdziało, a może nie będzie...

    W zależności od kierunku wiatru, od ciśnienia powietrza i od wilgotności 'zapachy' z ektrociepłowni będą przedostawały do Naszego gdyńskiego klimatu.Biomasa jest specyficznym medium o charakterystycznym zapachu w trakcie obróbki cieplnej.W Szczecinie istnieje od kilku lat elektrociepłownia na biomasę (o łącznej mocy ponad 300MW) i jest zlokalizowana w części uprzemysłowionej miasta, a jednak smród odczuwalny jest w niektórych dzielnicach miasta.Może gdyńska elektrociepłownia nie będzie zatruwała powietrza, może?Jeśli już ma powstać należy zdecydować się na najnowocześniejszą technologię filtrowania.

    • 5 0

  • Ktoś robi czarną robotę

    "Boją się sąsiedztwa" Przecież to idiotyzm. To samo kilka osób, kilkanaście lat temu krzyczało wniebogłosy o strasznych prostytutkach i wielkich szczurach jak budowana była giełda RENK.
    I co?? I nic.
    Teraz też kilka osób zaczęło zasiewać swoje plany w głowach mieszkańców i nikt się nie zastanawia dlaczego mają obawy. Klakierstwo w naszym kraju jest nadal bardzo "modne"

    • 9 3

  • Nie elektorciepłownia a drugie gdyńskie lotnisko (1)

    Gdynia potrzebuje drugiego lotniska. To w Kosakowie świetnie się sprawdza ale to za mało, bez drugiego lotniska ani rusz milionowe rzesze pasażerów nie będą odwiedzać Gdyni. A Kosakowo już zatkane. W końcu Gdynia aspiruje do stolicy Metropolii Gdańskiej.

    • 7 4

    • gratuluje deBilnej wypowiedzi

      tylko tyPOwy de Bill to potrafi

      • 0 2

  • róża wiatrów

    powinni protestować ci z Sopotu, bo opad pyłów nastąpi tam

    • 3 0

  • oecna opozycja bardziej śmierdzi niż biogaz w Gdyni

    j/w

    • 4 2

  • Duży krok Gdyni w pożądanym kierunku, ku domowego ekosystemowi

    Te urządzenia nie tylko sprzyjają środowisku, ale też przynoszą realne korzyści naszej kieszeni. Dziś ekologia zaczyna być widoczna i nie jest to jakiś tam bajer. Właściwie zaprojektowane nowe osiedle domów energooszczędnych nie tylko może ograniczyć zużycie energii, ale i jej sprzedaż na zasadzie prosumpcji. Bo zapotrzebowanie na energię potrzebną do ich ogrzania nie powinno przekroczyć 40-45kWh na m kw. rocznie. Dla porównania, obecnie standardem jest ok. 165 kWh, co oznacza, że w przypadku ogrzewania takiego domu gazem rachunek po zakończeniu okresu grzewczego może sięgać nawet 6 tys. zł, wobec 1,5 tys. zł dla domu energooszczędnego. Rozsądek podpowiada, by budować domy o znacznie lepszych parametrach energetycznych niż wymagają tego obecne przepisy, ale i wykorzystywać tak jak w Anglii "elektrownie kontenerowe".

    Okazuje się, że ważne jest nawet to, jak jest on usytuowany. Wybierając miejsce pod dom np.w Gdyni Dąbrowie, zazwyczaj kierujemy się lokalizacją działki, dostępem do komunikacji, spokojnym otoczeniem itd. Tymczasem warto zwrócić uwagę także na inne aspekty. Chodzi o rozkład pokoi aby nie pozbawiać się dostępu do naturalnego światła i ciepła w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu.

    Gdynia Zachodnia ma ogromne możliwości, lecz muszą tam zamieszkać ludzie rozumni czujący ducha współczesnych trendów i czasów. I jak jest to w każdej innej gałęzi gospodarki nie możemy się dawać otumaniać jakiejś grupce cofniętych w rozwoju osób. Atuty OŻE coraz więcej można wykorzystać m.in. w budownictwie jednorodzinnym.

    • 4 4

  • miasto powinno wydać nakaz likwidacji pieców w gospodarstwach domowych i podłączenia ich do elektrociepłowni

    • 3 4

  • Zawracaja gitare dla 100kW...

    Przeciez to nie jest zadna moc. Jesli ma to starczyc na kilkanascie domow to w ogole nie ma sensu takiej instalacji stawiac chyba, ze chce sie ciagnac kase z dotacji w oze. Druga sprawa to fakt, ze takie instalacje sa lokowane zazwyczaj bardzo blisko zrodla materialu wsadowego zeby zminimalizowac koszty dostaw, a nie wiem czy w okolicy znajduje sie jakis dostawca. Po trzecie "o mocy od 100 kilowatów w górę" zeby sie nie skonczylo na tym, ze postawia instalacje o mocy kilku meksow bo bez sprecyzowanej mocy to w naszym kochanym kraju wszystko jest mozliwe.

    • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane