• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkańcy i radni Brodwina przeciwko nowemu budynkowi

Krzysztof Koprowski
13 lipca 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Deweloper pozywa Sopot. Chce 3 mln zł
Planowany budynek (pośrodku zdjęcia, w kształcie litery "L") nie wyróżnia się wysokością na tle innych bloków na Brodwinie. Planowany budynek (pośrodku zdjęcia, w kształcie litery "L") nie wyróżnia się wysokością na tle innych bloków na Brodwinie.

Kolejna planowana w Trójmieście inwestycja budzi kontrowersje. Tym razem chodzi o 11-piętrowy budynek mieszkalny na sopockim Brodwinie. - To miejsce na 3-4 piętrową zabudowę - argumentują sopoccy urzędnicy, choć wokół stoją mieszkalne wieżowce.



Na spornej działce stoi dom jednorodzinny. Kiedyś był tu zakład ogrodniczy. Na spornej działce stoi dom jednorodzinny. Kiedyś był tu zakład ogrodniczy.
Budynek powstać ma na terenie zajmowanym niegdyś przez zakład ogrodniczy, w bezpośrednim sąsiedztwie oddanego niedawno do użytku boiska "Orlik" zobacz na mapie Sopotu. Właścicielem tego terenu jest Panorama Development. Deweloper planuje postawić tu 11-piętrowy obiekt mieszkalny.

Taka wysokość niepokoi mieszkańców okolicznych bloków. Obawiają się oni wpływu nowego budynku na otoczenie. Pod listem protestacyjnym skierowanym do władz Sopotu oraz dewelopera podpisało się ponad 200 osób.

Co ciekawe, deweloper również przeprowadził wśród mieszkańców Brodwina ponad 170 ankiet, dotyczących zainteresowania nową inwestycją. Jak twierdzi, większość odpowiedzi pozytywnie odnosiła się do planowanej inwestycji.

Czy to dobre miejsce na taki budynek?

Nie przekonuje to mieszkańców dzielnicy. - Takich budynków się już nie stawia, a szczególnie mieszkalnych. Obiekt o tak dużych gabarytach nie powinien powstać w Brodwinie. Zaburzy nie tylko ład przestrzenny, ale przyczyni się do pogorszenia warunków mieszkaniowych. Hałas, zanieczyszczenie oraz wzmożony ruch aut, ponadto zacienienie najbliższej okolicy. Na to nie można się zgodzić - mówi Anna Łukasiak, radna miasta Sopotu i mieszkanka Brodwina.

Deweloper odrzuca te oskarżenia.

- Nowe budownictwo wprowadza pozytywne zmiany w najbliższym otoczeniu. Praktyka pokazuje, że jednocześnie remontowane są sąsiednie budynki, a sama dzielnica staje się bardziej atrakcyjnym miejscem do zamieszkania - mówi Dorota Kotarska, dyrektor działu sprzedaży Panorama Development.

Nowa inwestycja wymusiłaby również wymianę infrastruktury ciepłowniczej, co może przyczynić się do spadku cen za wodę w całej dzielnicy, obecnie najwyższych w całym kraju. Ponadto deweloper zapowiedział, że utworzy plac zabaw dla dzieci, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Brodwina. Na terenie inwestycji powstać mają także ogólnodostępne miejsca parkingowe.

Realizacja pomysłu dewelopera nie wywołałaby takich kontrowersji, gdyby nie brak sporządzonych planów zagospodarowania, obejmujących sporny obszar. Sopot szczyci się jednym z największych wskaźników pokrycia miejscowymi planami obszaru miasta, jednak Brodwino jest na cały czas "białą plamą" pod tym względem.

- Brodwino wydawało nam się tak gęsto zabudowane, że nie było priorytetu przy sporządzaniu tam planów, które przecież wymagają nie tylko nakładu finansowego i pracy wielu osób, ale także są czasochłonne - tłumaczy Wojciech Fułek, zastępca prezydenta Sopotu.

Plan zagospodarowania z góry określiłby m.in. wielkości i funkcję budynku. W przypadku jego braku, inwestor musi uzyskać od miasta decyzję o warunkach zabudowy terenu. Wymaga się w nich zwykle przestrzegania "zasad dobrego sąsiedztwa", czyli m.in. nie budowania wyżej, niż okoliczna zabudowa.

Problem w tym, że sopoccy urzędnicy odmawiają wydania takiej decyzji. Tłumaczą się przygotowaniami do sporządzenia planów. Deweloper wniosek o warunki zabudowy złożył dopiero po nabyciu terenu, choć mógł zrobić to wcześniej.

- Dziwię się, że Panorama kupiła teren, na którym znajduje się obecnie dom jednorodzinny, nawet nie pytając nas o to, co można tam zbudować. Oczywiście nie jest to konieczne, ale postawienie w miejsce domu jednorodzinnego 11-piętrowego budynku jest pomysłem zaskakującym - dodaje Fułek.

Deweloper wystąpił o warunki zabudowy w 2007 roku, ale miasto mu odmówiło. Firma skierowała sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które przyznało jej racje. Po ponownym złożeniu wniosku, miasto zawiesiło postępowanie na rok. W tym czasie gotowy ma być plan zagospodarowania, który pozwoli na zabudowę działki, jednak znacznie niższą.

- Budynki, które mogłyby tu powstać, powinny być 3-4 kondygnacyjne. Na pewno nie takie, jak zaproponowany przez dewelopera! - mówi Fułek.

Takie zapisy w planie sprawią, że wartość działki na Brodwinie spadnie. W takiej sytuacji deweloper mógłby domagać się odszkodowania od miasta. - Nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji. Ewentualna kara finansowa pochodziłaby przecież z kieszeni każdego mieszkańca, a nie urzędnika, odpowiedzialnego za obecny stan rzeczy - zapewnia Marek Karczewski, prezes zarządu Panorama Development.

Opinie (302) 9 zablokowanych

  • INTERPELACJA z dn. 15.08.2009r.

    Szanowni Państwo, przesyłam treść interpelacji złożonej w dniu 14.08.2009r., Odpowiedzi Prezydenta Miasta spodziewam się w ciągu 2 tygodni. Zainteresowanym prześlę skan na maila. Mój email lapa@interecho.com
    INTERPELACJA
    Dotyczy: inwestycji deweloperskiej przy ulicy Kolberga 26/28 w Sopocie
    Szanowny Panie Prezydencie,
    Na podstawie §10 Regulaminu Rady Miasta Sopot stanowiącego załącznik do Statutu Miasta Sopotu ustalonego Uchwałą Nr 11/167/2003 Rady Miasta Sopotu z dnia 17.10.2003r. w sprawie uchwalenia Statutu Miasta Sopotu zmienionego Uchwałą nr XXX/349/2009 Rady Miasta Sopotu z dnia 22 czerwca 2009r. proszę o udostępnienie następującej dokumentacji:
    • Wniosku dewelopera o wydanie decyzji administracyjnej o warunkach zabudowy na działce przy ulicy Kolberga 26/28 z sierpnia 2007r.,
    • Stanowiska władz miasta stanowiące odpowiedź na powyższy wniosek,
    • Wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy inwestora do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, który zapewne został przesłany Miastu Sopot do wiadomości,
    • Decyzji wraz z uzasadnieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego,
    • Decyzji Prezydenta Miasta Sopot o zawieszeniu postępowania administracyjnego w sprawie,
    • Postanowienia Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie uchylenia decyzji Prezydenta Miasta Sopotu wraz z uzasadnieniem.
    Proszę także o udzielenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego władze miasta Sopot do dnia dzisiejszego nie opracowały planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Brodwino. W lutym bieżącego roku Rada Nadzorcza Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej uzyskała informację, iż jej uchwała opowiadająca się za maksymalnie dwukondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym na spornym terenie zostanie zakwalifikowana jako wniosek do tworzącego się planu. Na jakim etapie rozpatrywania znajduje się ów wniosek? Przy tej okazji warto zapytać kiedy ostatecznie zostanie przedstawiony na Sesji Rady Miasta kompleksowy projekt Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Sopotu dla całej gminy?
    Ponadto wnoszę o zorganizowanie otwartego spotkania w III Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie we wrześniu bądź październiku tego roku z udziałem przedstawicieli zainteresowanej firmy deweloperskiej, komitetu obywatelskiego mieszkańców, władz miasta, władz spółdzielni mieszkaniowej oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców w celu poddania pod merytoryczną dyskusję spornych kwestii. Doświadczenie w naszym mieście uczy, iż takie spotkania mogą stać się przestrzenią dla otwartej dyskusji, podczas których mieszkańcy uzyskują wiele odpowiedzi na nurtujące ich pytania odnośnie miejsca w którym mieszkają. Informacje udzielane są wtedy przez osoby kompetentne posiadające wiedzę z tzw. „pierwszej ręki”. Takie spotkanie pozwoli także przeciąć sieć plotek i nieodmówień, które potęgują frustrację mieszkańców. W przypadku braku chęci pana Prezydenta na podjęcie próby organizacji spotkania w przedmiotowej sprawie we wskazanej formie rozważę organizację powyższego we własnym zakresie. Ciężar gatunkowy takiego spotkania byłby jednak niewątpliwie mniejszy, tym samym skład dyskutantów ograniczony.
    W mojej ocenie w zaistniałej sytuacji wobec braku planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Brodwino należy dążyć do polubownego rozwiązania zaistniałego sporu. Takim rozwiązaniem mogłoby być umożliwienie realizacji inwestycji mieszkaniowej w pewnym zakresie z uwzględnieniem i poszanowaniem potrzeb mieszkańców Brodwina bez konieczności podejmowania przez miasto kolejnych kontrowersyjnych decyzji administracyjnych, które w przyszłości mogą sprowadzić na gminę skuteczne roszczenia kierowane na drodze cywilnoprawnej.

    Z wyrazami szacunku
    Bartosz Łapiński
    Radny Miasta Sopot

    • 1 0

  • gdzie ta niska zabudowa

    pusty śmiech ogarnia człowieka jak słyszy argumenty że w tym miejscu powinna być niska zabudowa, na takim koszmarnym blokowisku, komuś chyba rozum odebrało

    • 0 0

  • Inwestor za wszelką cenę

    Inwestor za wszelką cenę próbuje skłócić mieszkańców, aby w ten sposób uzyskać poparcie dla swojego interesu.
    Posądzają władze miasta o współprace z jak to nazwali władzami i działaczami spółdzielni. Ci ludzie zapominają, że to przecież my mieszkańcy jesteśmy spółdzielcami i właścicielami mieszkań.
    Panorama powołuje się na zebranie listy 200 głosów poparcia swojej inwestycji.
    Wyglądało to tak, że jakimś cudem wszyscy mieszkańcy dostali listy adresowane imiennie (ciekawe jak zdobyli dane osobowe) z piękną broszurką wspaniałym komputerowym folderem 11piętrowego klocka w kształcie litery L o kubaturze trzech bloków "gdańskich" Sprytnie zmniejszony tak, że nie wyróżniał się na tle innych bloków. Dla osób, które podpisali się za Panorama obiecywała kupon rabatowy na 10% zniżki przy zakupie mieszkania (nie podając ceny wyjściowej za metr) Nie trudno się domyśleć, że wiele osób podpisało a kupon zachowało ot tak dla "wnuczka". Ludzie nie dajcie się omamić jakby im pozwolić to w Sopocie zabudowaliby każdy skrawek wolnego miejsca.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane