Fakty i opinie

stat

Mieszkańcy ul. Lema narzekają na błoto z budowy. Dostaną płot


Mieszkańcy osiedla Słoneczna Morena, a także pacjenci osiedlowej przychodni medycznej zobacz na mapie Gdańska narzekają na błoto pochodzące z pobliskiej budowy. Deweloper broni się, że mieszkańcy chodzą na skróty przez plac budowy.Czy mieszkałeś kiedyś w pobliżu budowy?

tak, ale nie była uciążliwa

30%

na szczęście nie

18%

tak, i nie mam z tym dobrych doświadczeń

52%
Między ul. Piekarniczą i Stanisława Lema zobacz na mapie Gdańska na Morenie kilka lat temu wyrosło osiedle Słoneczna Morena, które zbudowała firma deweloperska Robyg. W tym roku, obok istniejących kilkupiętrowych bloków, ruszyła budowa kolejnych.

Budowa stała się problemem dla mieszkańców i przychodni

Ostatnio mieszkańcy okolicznych domów przy ul. Lema, a także pacjenci pobliskiej przychodni Medica Plus, zaczęli się skarżyć, że z powodu prac budowlanych muszą brnąć w błocie, które zalega na ulicy. Interweniowali w tej sprawie u kierownika budowy i w straży miejskiej, ale bez efektu.

- Problem nie został rozwiązany, a wręcz pogłębia się. Od niedawna obsługujemy pacjentów nie tylko w dzień, ale także w nocy. Jednej nocy potrafi do nas się zgłosić 40 pacjentów, ale także w ciągu dnia dojście dla osób starszych schorowanych oraz matek z dziećmi to poważne utrudnienie - podkreśla Bartosz Kępa, prezes przychodni.
Problemem jest to, że w nocy teren nie jest oświetlony, a znajdujące się tu głębokie wykopy budowlane stanowią zagrożenie dla poruszających się po okolicy.

Pochodzące z budowy błoto utrudnia poruszanie się po okolicy mieszkańcom i pacjentom pobliskiej przychodni przy ul. Lema na Morenie.
Pochodzące z budowy błoto utrudnia poruszanie się po okolicy mieszkańcom i pacjentom pobliskiej przychodni przy ul. Lema na Morenie. fot. czytelnik Trojmiasto.pl
- Dziwimy się, że tak duży deweloper nie jest w stanie zabezpieczyć placu budowy oraz zorganizować kawałka czystego chodnika dla pieszych i swoich mieszkańców - podkreśla Kępa.
Mój jest ten kawałek... ulicy

Jesienna, deszczowa aura sprawia, że błota na terenie budowy, a tym samym i na okolicznych ulicach, może być więcej, niż zwykle. Nie zwalnia to jednak wykonawców inwestycji z obowiązku sprzątania po sobie przyległej do budowy drogi oraz chodnika. Określa to art. 101 Kodeksu wykroczeń.

"Kto uchyla się od obowiązku oczyszczania i usuwania z odcinków dróg publicznych o twardej nawierzchni, przechodzących przez obszary o zabudowie ciągłej lub skupionej poza miastami i osiedlami, z błota, kurzu, śniegu lub lodu, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany".

Okazuje się jednak, że droga ta nie należy jeszcze do miasta.

- Została ona wybudowana przez firmę Robyg w związku z prowadzonymi przez nią inwestycjami. Nie została jeszcze przekazana do utrzymania Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni. Na 12 października zaplanowane jest spotkanie z inwestorem w sprawie sanitarnego utrzymania dróg dojazdowych do placu budowy - zapowiada Joanna Kitowska, specjalista ds. edukacji, promocji i informacji z GZDiZ.
Mieszkańcy chodzą skrótem po placu budowy. Powstanie ogrodzenie

Deweloper zapewnia, że wszystkie jego działania prowadzone są zgodnie prawem i przepisami bezpieczeństwa ruchu, a prace budowlane, "nie uniemożliwiają w żadnym zakresie dostępu do przychodni".

- Na marginesie dodajmy, że uchwyceni na zdjęciach piesi poruszają się po terenie budowy, na którym nie powinni przebywać. Bez względu na powyższe, chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i podmiotów prowadzących działalność w obrębie ul. Lema oraz dbając dodatkowo o ich komfort codziennego funkcjonowania, uprzejmie wyjaśniamy, że plac budowy zostanie niezwłocznie dodatkowo ogrodzony przez spółkę - czytamy w oficjalnym stanowisku Robyg.
Przypomina w nim też, że piesi powinni poruszać się chodnikiem znajdującym się przy przychodni wzdłuż ul. Lema, oraz że na wniosek przychodni wykonany został tymczasowy chodnik, umożliwiający dodatkową komunikację pieszych w tej okolicy.

Robyg zapewnia, że planowana "realizacja odcinka ulicy ureguluje szerokość pasa drogowego, uporządkuje ruch pojazdów i pieszych, czym wpłynie na znaczną poprawę bezpieczeństwa ruchu na tym odcinku, szczególnie w zakresie dostępu do placówek ochrony medycznej i poprawę bezpieczeństwa pod względem przepisów pożarowych".

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (122)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.