• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Muzeum II Wojny Światowej zostaje w Gdańsku

MKo
5 maja 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Połączenie placówek nastąpi, ale nazwa muzeum pozostanie bez zmian - ogłosiło w czwartek ministerstwo. Połączenie placówek nastąpi, ale nazwa muzeum pozostanie bez zmian - ogłosiło w czwartek ministerstwo.

W piątek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikuje nowe obwieszczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zamiarze i przyczynach połączenia państwowych instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939". Do 5 sierpnia ma powstać statut i program nowej placówki, w której nazwie ma pozostać "Muzeum II Wojny Światowej".



Czy pozostawienie w nazwie placówki "Muzeum II Wojny Światowej" to dobry pomysł?

W połowie kwietnia resort ogłosił, że powstające w Gdańsku od kilku lat Muzeum II Wojny Światowej oraz istniejące od jesieni Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zostaną połączone. Decyzję o fuzji obu instytucji kultury podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. Nowe muzeum miało nosić nazwę Westerplatte i Wojny 1939 roku.

Nowa placówka miałaby zdaniem ministerstwa zapewnić optymalne wykorzystanie potencjału obu instytucji, właściwie dbać o pamięć i dziedzictwo historyczne, a dzięki fuzji koszty utrzymania nowego muzeum mają być "zracjonalizowane".

Według komentatorów i lokalnych władz połączenie dwóch instytucji pozwoli ministerstwu płynnie dokonywać zmian np. w kierownictwie nowej instytucji. Niemal natychmiast obwieszczenie uruchomiło lawinę krytyki.

- Apeluję do pana ministra Glińskiego o przeanalizowanie raz jeszcze zamiaru połączenia MIIWŚ z Muzeum Westerplatte. Przeznaczyliśmy ten grunt tylko na cel muzeum II wojny w Gdańsku. Za osiem miesięcy to muzeum ma być otwarte, mają przyjechać pierwsi goście, jest jeszcze czas, panie ministrze, aby zweryfikować zamiar połączenia, a faktycznie likwidacji muzeum II wojny. To muzeum jest potrzebne nam i wszystkim Polakom. Porzućmy myślenie, kto wymyślił to muzeum, kto jest inspiratorem - apelował do ministra Glińskiego prezydent Gdańska na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
W obronie muzeum stanęli też gdańscy radni, którzy w tej sprawie przygotowali specjalną uchwałę.



"Apelujmy o zaprzestanie działań mających zniszczyć dorobek wieloletniej pracy naukowców przygotowujących wystawę oraz podjęcie pokojowego dialogu, także z udziałem miasta Gdańska, jako jednego z darczyńców muzeum, na partnerskich zasadach w sprawie przyszłości Muzeum II Wojny Światowej" - napisali radni.

Burza medialna przyniosła skutek i skłoniła ministerstwo do ponownej analizy.

- Nigdy nie zapowiadałem żadnej likwidacji instytucji, tylko mówiłem o łączeniu dwóch instytucji o podobnym profilu. Jaki jest sens funkcjonowania dwóch instytucji o podobnej tematyce w tym samym mieście?" - pytał minister Gliński na czwartkowej konferencji prasowej.
- My zinstytucjonalizowaliśmy to miejsce, powołaliśmy Muzeum Westerplatte kilka miesięcy temu. Teraz jest następny krok, łączenie tych dwóch instytucji - dodał.
Resort podtrzymał zamiar połączenia muzeów, a minister podkreślił, że powstałe muzeum będzie zarówno nazwą, jak i tematyką związane z II wojną światową.

Jak wyjaśniono w czwartkowym komunikacie MKiDN, obwieszczenie z połowy kwietnia było wymogiem niezbędnym, aby rozpocząć w sposób jawny i otwarty debatę o przyszłości obu gdańskich placówek, których zakres tematyczny w wielu aspektach się pokrywa.

- Wbrew nagłaśnianym w mediach obawom, krok ten nie oznaczał ani zamiaru likwidacji Muzeum II Wojny Światowej, ani ograniczenia zakresu tematycznego planowanej wystawy stałej, a miał i nadal ma na celu przede wszystkim racjonalizację wydatków realizowanych z budżetu państwa - napisano w oficjalnym komunikacie resortu.

Dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej, które powstaje przy ul. Wałowej w Gdańsku (otwarcie planowane jest na jesień tego roku) jest prof. dr hab. Paweł Machcewicz, którego 1 września 2008 roku Prezes Rady Ministrów Donald Tusk mianował swoim pełnomocnikiem ds. Muzeum.

Z kolei dyrektorem Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 był do niedawna dr hab. Piotr Semków, prof. Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych AMW w Gdyni, a także kierownik Katedry Marynistyki. Po jego rezygnacji ze stanowiska, muzeum ma tylko jednego pracownika - zastępcę dyrektora.

Budowa muzeum na półwyspie Westerplatte ma wkrótce ruszyć. Wystawa ma być otwarta w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - 1 września 2019 roku.

MKo

Miejsca

Opinie (143) 4 zablokowane

  • Nie "racjonalizacja" tylko manipulacja

    To na chu... powołano nowe muzeum "wojny obronnej 39" skoro pokrywa się tematycznie z już istniejącym. A teraz niby trzeba "racjonalizować". Logika III Rzeszy.

    • 5 3

  • Zemsta pisiaków

    Najłatwiej zabrać, zepsuć, zmuszać, zawłaszczyć cudzy dobry pomysł i jego realizację. PiS w pełnej krasie.

    • 4 3

  • ten Gliński omało co premier hhehe

    to zwykły dyletant i amator......jak oni wszyscy w tym pisuarze....

    • 4 3

  • Nie bylo takiej wojny (3)

    Obywatel Gliński jest profesorem, ale czy skończył podstawówkę? Co to jest "wojna 1939"? Była II Wojna Światowa, w której Polska brała udział od 1 września 1939 do 8 maja 1945. Od gwizdka do gwizdka. Żadnej "wojny 1939" nie było i nie będzie. W jakim celu PiS próbuje fałszować polskie dzieje i wymyśla wojny których nie było?

    • 3 4

    • (2)

      Wojna obronna 1939 to wymysł gomułkowskich ideologów.

      Wymyślili to po to, bo Moskwa uznawała, że "dobra" wojna zaczęła się dopiero w 1941 r., a wcześniej to imperialiści i kapitaliści żarli się o wpływy

      Niestety, termin się przyjął.

      • 1 0

      • ewentualnie (1)

        wojna polsko-niemiecka w 1939 r. trwała 3 dni od 1 do 3 września 1939 r. W tym dniu Anglia i Francja wypowiedziała wojnę Niemocom i tym samym wojna stała się już europejską , zaś działania wojenne w Polsce tylko jedną z kampanii II wojny światowej. W Rosji do dzisiaj rozróżnia się wielka wojnę ojczyźnianą, która zaczęła się 22 czerwca 1941 i II wojnę światową . Chodzi o to , aby ukryć faktyczny udział ZSRR w wojnie między 17 września 1939 a 21 czerwca 1941 , podboju połowy Polski, Litwy , Łotwy , Estonii, Besarabii rumuńskiej i Bukowiny oraz części Finlandii

        • 1 0

        • Czyli forsując nazwę "Wojna obronna 1939" sami strzelamy sobie w stopę. Ta nazwa jest wygodna dla Rosji - z przyczyn powyżej - i dla Niemiec, bo oto mogą mówić, że "wojna na wyniszczenie na wschodzie" zaczęła się dopiero w 1941 r.

          I do doskonale obrazuje skalę niekompetencji obecnych włodarzy kultury.

          • 2 0

  • .uj , d..a i kamieni kupa...

    • 2 1

  • (1)

    Adamowicz powinien za to wylecieć. Jak to zobaczyłam to się przerazilam. Ta szkaradna budowla niszczy widok na całe stare miasto z perspektywy Motlawy czy wyspy Spichrzow. Zaburzona jest cała linia dachów kamienic Gdańska bo za nimi wznosi się to g*. Adamowicz kiedyś twoje rządy i dojenie na takich inwestycjach się skończą wreszcie.

    • 3 3

    • architekura nie dla idiotow

      ta budowla to perla architektury, ale aby to widzieć trzeba trochę wyksztalcenia i wyobraźni. Na szczęście ludzie bez talentu nie projektują w tym kraju. Co do dojenia to trzeba trochę poczytać aby się dowiedzieć, ze najmniejszy udział w kosztach ma Polska, a pani w szczególności jak mniemam.

      • 0 0

  • Interpelacja nr 4112

    do ministra kultury i dziedzictwa narodowego

    w sprawie działalności Muzeum II Wojny Światowej

    Zgłaszający: Sylwester Chruszcz

    http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=1B898578

    Data wpływu: 10-06-2016

    Szanowny Panie Ministrze,

    w związku z dużą ilością materiałów prasowych dotyczących nieprawidłowości i niegospodarności przy budowie gmachu Muzeum II Wojny Światowej oraz przebiegiem sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu o temacie Plany Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, podczas której nie uzyskano od dyrektora placówki muzealnej, pana Pawła Machcewicza odpowiedzi na większość pytań (głównie z powodu wyczerpania czasu trwania Komisji) chciałbym zapytać:

    Ile już lat powstaje Muzeum II Wojny Światowej i na kiedy dyrekcja Muzeum planuje zamknięcie okresu organizacji placówki?
    Ile do dnia dzisiejszego kosztowała budżet państwa budowa i utrzymanie Muzeum II Wojny Światowej?
    Na jaką kwotę dyrekcja Muzeum szacowała przed budową koszt całkowity wystawienia gmachu Muzeum II Wojny Światowej i jak ten koszt ma się do już poniesionych i jeszcze prognozowanych wydatków?
    Czy prawdą jest, że z powodów estetycznych (betonowa bryła), a zwłaszcza pogwałcenia dominant architektonicznych zabudowy Gdańska, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami w Gdańsku złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa poprzez wybudowanie zaprojektowanego gmachu Muzeum II Wojny Światowej w obecnej formie?
    Jaki jest skład osobowy komisji, która wybrała projekt architektoniczny Muzeum II Wojny Światowej?
    Na którym etapie projektowania została podjęta decyzja o zastosowaniu fundamentu tzw. betonowej wanny?
    Czy przed ogłoszeniem konkursu na budynek Muzeum II Wojny Światowej została przygotowana dokumentacja na temat warunków gruntowo wodnych wraz z wytycznymi do projektu oraz innymi niezbędnymi analizami hydro-geologicznymi, w obrębie działki przeznaczonej pod budynek Muzeum II Wojny Światowej?
    Czy prawdą jest, że Muzeum II WŚ otrzymało działkę od Miasta Gdańsk źle zinwentaryzowaną, przez co w trakcie budowy uszkodzono znajdujący się na jej terenie miejski kolektor, co spowodowało wstrzymanie robót budowlanych i awarię miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej? Co zrobiono, aby upewnić się, że działka jest właściwie zinwentaryzowana?
    Ilu pracowników zatrudnia Muzeum II Wojny Światowej na umowę o pracę?
    Jaka była suma łączna honorariów dla pracowników Muzeum II Wojny Światowej oraz osób, na które zostały wystawione umowy o dzieło lub umowy zlecenie z Muzeum II Wojny Światowej w 2015 r.?
    Jaka jest średnia nakładów finansowych Muzeum II Wojny Światowej na rzecz wynagrodzeń dla pracowników na dzień dzisiejszy?
    Ilu z pracowników Muzeum II Wojny Światowej otrzymało w 2016 r. premie pracownicze?
    Czy prawdą jest, że Muzeum II Wojny Światowej, którego władze wielokrotnie dyskredytowały istniejące od niedawna Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. posiada jedynie pięć eksponatów dotyczących Westerplatte, w tym jeden z nich to kartka pocztowa z XIX wieku?
    Czy prawdą jest, że Muzeum II Wojny Światowej otrzymało 9 milionów złotych na uporządkowanie i aranżację terenu Westerplatte za co zrealizowano z tych środków projekt wspomnianej placówki muzealnej polegający na wystawieniu na Westerplatte kontrowersyjnych z punktu widzenia estetyki tablic informujących o historii miejsca, z czego znaczną część tablic poświęcono przedwojennemu niemieckiemu kurortowi, a tylko pięć obronie Składnicy oraz trzy o kapitulacji?
    Dlaczego w okresie administrowania terenem Westerplatte przez Muzeum II Wojny Światowej nie zostały podjęte jakiekolwiek działania chroniące przed dewastacją placówkę Fort, będącą w bezpośrednim sąsiedztwie wystawy plenerowej Muzeum II WŚ?
    Czy dyrektor Machcewicz wie co się stało z pracownikami zlikwidowanego w 2008 r. Muzeum Westerplatte, oddziału Muzeum Historii Polski? Czy Muzeum II WŚ i jego dyrekcja zainteresowała się pracownikami tej zlikwidowanej placówki, czy była zainteresowana ich zatrudnieniem, aby wykorzystać ich doświadczenie i wiedzę o Westerplatte m.in. celem przygotowania wystawy plenerowej oraz ekspozycji w budowanym muzeum dotyczącym historii obrony Westerplatte?
    Czy prawdą jest, że Muzeum II WŚ nie było zainteresowane otrzymaniem wydobytego w grudniu 2014 r. z dna Morza Bałtyckiego wraku bombowca Douglas A-20? A jeżeli tak, to jakie były powody odmówienia przyjęcia tego cennego wraku samolotu z okresu II wojny światowej, jednego z zaledwie 16 zachowanych na świecie?
    Czy prawdą jest, że nieznany jest kontekst historyczny zabytku w postaci destruktu karabinu Mauser znalezionego na Westerplatte podczas prac budowlanych związanych z wystawą Muzeum II WŚ oraz czy prawdą jest, że brakuje dokumentacji archeologicznej dotyczącej tego znaleziska?
    Czy w wykonywaniu opisów pozyskanych przez Muzeum II WŚ zabytków uczestniczą historycy tej placówki i jakie są ich kompetencje oraz wiedza w tym zakresie? Przykładem prowokującym to pytanie jest pokazana na str. 18 Programu funkcjonalno-merytorycznego wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej Dziecięca zabawka znaleziona w gruzach zbombardowanego Kalisza, 1939. Czy historycy Muzeum II WŚ posiadają wiedzę, że Kalisz został zdobyty bez walki 4 września 1939 r., a zburzenie Kalisza przy pomocy artylerii miało miejsce w sierpniu 1914 r.? Czy tak samo rzetelnie została opracowana cała wystawa w Muzeum II WŚ?

    Z poważaniem,

    Sylwester Chruszcz
    Poseł na Sejm RP

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane