Dwa największe pod względem powierzchni cmentarze komunalne w Trójmieście znajdują się w Gdańsku. Na wzgórzach morenowych usytuowane są miejsca pochówku aż trzech dużych cmentarzy. Przedstawiamy zestawienie największych nekropolii Trójmiasta.
Cmentarz Łostowicki: 50 hektarów, 75 tys. pochowanych 
Główna alejka od ul. Łostowickiej.
fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
Ile cmentarzy odwiedzasz 1 listopada?

Cmentarz Łostowicki w obecnej formie, czyli rozciągnięty pomiędzy ulicami Łostowicką, Cedrową, rejonem ul. Kartuskiej oraz Trasą W-Z (al. Armii Krajowej) został wyznaczony i oddany do użytku w 1979 r. Pod ten cel wykorzystano dawne pola uprawne i nieużytki.
Pochowano tutaj dotychczas ponad 75 tys. osób. Jest to jedyny w Gdańsku cmentarz, na terenie którego wciąż dokonywane są pochówki w nowych miejscach grzebalnych.
W przyszłości planowana jest jego kolejna rozbudowa. Zostanie on powiększony o obszar nieurządzonej zieleni oraz parkingu-klepiska wzdłuż Trasy W-Z

Czytaj też: Nie będzie nowego cmentarza w Matarni
Cmentarz Srebrzysko: 28 hektarów, 69 tys. pochowanych

Główne wejście na teren Cmentarza Srebrzysko.
fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
Po rozpoczęciu II wojny światowej na Srebrzysku chowano przede wszystkim niemieckich żołnierzy oraz cywilów zasłużonych dla III Rzeszy. Zgodnie z niemieckimi planami, po zakończeniu działań wojennych miał on być przekształcony w cmentarz wojenny.
Ostatecznie, po wojnie, zdecydowana większość niemieckich grobów została zlikwidowana. Na Srebrzysko trafiły też szczątki zmarłych z likwidowanych po wojnie poniemieckich cmentarzy.
Szacuje się, że na powierzchni ok. 28 hektarów spoczywa tutaj ok. 69 tys. osób. W najbliższych dziesięciu latach planuje się rozbudowę cmentarza o obszar sąsiednich wzgórz, zwiększających tym samym o ok. 1,9 tys. liczbę tradycyjnych miejsc grzebalnych.
Czytaj więcej: Nowy cmentarz powstanie na wzgórzach
Cmentarz Witomiński: 23 hektary, 72 tys. pochowanych

Materiał z 2017 r.
W trakcie wojny dokonano znacznych prac ziemnych na terenie nekropolii, przystosowując na miejsca grzebalne kolejne obszary wzgórz. W tym czasie chowano tutaj m.in. ofiary alianckich nalotów.
Po wojnie cmentarz został przekształcony w komunalny, a w jego obszar włączono także dawny cmentarz ewangelicko-augsburski.
Obecna łączna powierzchnia cmentarza to ok. 23 hektary. Szacuje się, że od momentu powstania spoczęło tutaj ok. 72 tys. osób.
Cmentarz w Sopocie: 13 hektarów, 16 tys. pochowanych

Materiał z 2009 r.
Szacuje się, że na terenie o powierzchni ok. 13 hektarów spoczywa ponad 16 tys. osób.
Warto dodać, że tuż obok istnieją cmentarze katolicki oraz żydowski, na terenie których pochowano ponad 30 tys. osób.
Cmentarz przy Spokojnej: 6 hektarów, 7,5 tys. pochowanych

Cmentarz w Małym Kacku został utworzony na początku lat 80. XX wieku. Nie posiada on zaplecza biurowego ani kaplicy, a wszelkie formalności związane z administrowaniem i usługami pogrzebowymi są uzgadniane przez biuro na Cmentarzu Witomińskim.
Na terenie ok. sześciu hektarów pochowano dotychczas ponad 7,5 tys. osób.
Cmentarz w Kosakowie
Warto pamiętać, że Gdynia zarządza jeszcze jednym dużym cmentarzem komunalnym, położonym poza jej granicami - w gminie Kosakowo. Został założony w 1992 r. Na powierzchni ponad 11 hektarów znajduje się ok. 7,5 tys. grobów. Cmentarz ten jest otwarty dla nowych pochówków tradycyjnych.
Czytaj też: Jak dojechać komunikacją miejską do nekropolii?
Trójmiejskie cmentarze na tle innych polskich nekropolii
Nieco mniejszym cmentarzem, bo o powierzchni 143 hektarów, jest Cmentarz Północny w Warszawie. Został utworzony w latach 70. ubiegłego wieku i spoczywa tutaj ok. 180 tys. osób.
Pod względem liczby pochówków największym cmentarzem jest Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Został on otwarty w 1792 r. i do dzisiaj spoczęło na nim ok. 1 mln osób.
Materiał archiwalny z 2011 r.