Fakty i opinie

stat

Największy fiński deweloper będzie budował na Młodym Mieście

Najnowszy artukuł na ten temat

Zegar wrócił na teren stoczni po 75 latach

Teren, kupiony przez YIT, w głębi widać budynek ECS-u oraz powstający biurowiec Eternum.
Teren, kupiony przez YIT, w głębi widać budynek ECS-u oraz powstający biurowiec Eternum. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Fińska firma deweloperska YIT chce zbudować na terenie Młodego Miasta biura i mieszkania, a do tego hotel lub obiekt z małymi mieszkaniami na wynajem i wspólną przestrzenią do życia. Budynki powstawać będą etapami na działce w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności.Najlepiej, żeby w Trójmieście budowali:

głównie lokalni deweloperzy, bo dobrze znają ten rynek 20%
przede wszystkim inwestorzy z Polski, ale o dużej renomie 31%
firmy z zagranicy, żeby przenosić zachodnie wzorce do nas 49%
zakończona Łącznie głosów: 1100
Jeszcze do niedawna właścicielem działki na terenie Młodego Miasta o powierzchni ok. 15,5 tys. m kw., znajdującej się między ulicami Popiełuszki, Jaracza i Nowomiejską, była spółka RKD Development Gdańsk. Na początku lipca uzyskała nawet pozwolenie na budowę w tym miejscu.

Miały być trzy biurowce- Chodzi o trzy budynki biurowe o maksymalnej wysokości do 30 metrów - mówi Olimpia Schneider z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
graf. trojmiasto.pl
RKD tej inwestycji jednak nie zrealizuje, bowiem firma razem z gruntem, na którym miały powstać trzy biurowce, została kupiona przez dewelopera YIT, największą firmę budowlaną w Finlandii, która w portfolio ma budowę mieszkań, biurowców i centrów handlowych. W Polsce obecna była do tej pory w Warszawie, gdzie buduje mieszkania. YIT działa w 11 krajach, w tym m.in. w Rosji, Czechach, Estonii oraz na Litwie.

Czy projekt biurowy w Gdańsku, który ma ważne pozwolenie na budowę, ulegnie zmianie?

- Transakcja została zamknięta dopiero w czwartek, dlatego na tym etapie nie jesteśmy w stanie udzielić żadnych dodatkowych informacji na temat projektu. O wszystkich naszych planach związanych z jego realizacją oraz kolejnych krokach będziemy informować na bieżąco - tłumaczy Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce.

Młode Miasto: inwestycje na terenach postoczniowych
Będą biura, mieszkania i być może hotelWiadomo jednak, że fiński deweloper szykuje się do budowy budynków o różnych funkcjach. Według informacji "Pulsu Biznesu" będą to:


  • biura, które mają stanowić 50 proc. planowanej powierzchni,

  • mieszkania,

  • hotel lub tzw. coliving, czyli niewielkie mieszkania na wynajem ze wspólnym salonem i kuchnią.


Projekt będzie realizowany etapami.

Co ważne: inwestycja YIT powstawać będzie na terenie postoczniowym, który został wpisany do rejestru zabytków. Projekt RKD, który otrzymał pozwolenie na budowę, był uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Młode Miasto - inwestycje w okolicyW budowie jest obecnie budynek przy ul. Robotniczej. z apartamentami na wynajem. Inwestorem jest deweloper Upside Property. Szef tej spółki jeszcze do niedawna był wiceprezesem RKD Investment, która została sprzedana Finom.

Warto również wspomnieć, że w pobliżu, przy ul. Nowomiejskiej, powstaje również biurowiec Eternum budowany przez spółkę RWS Investment Group. Do nich należy też niewielka działka w kształcie trójkąta, gdzie ma powstać kolejny biurowiec lub hotel.

Z kolei w przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie zabudowy działki przy Drodze do Wolności. Na terenie o powierzchni ponad 68 tys. m kw., który należy do Euro Stylu, powstaną mieszkania i biura. Natomiast budynek tzw. hali U-bootów zostanie odrestaurowany i zaadaptowany na centrum usługowo-gastronomiczne.

Opinie (169) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.