Fakty i opinie

stat

Ni to dzik, ni to hipopotam. Małe pekari w naszym ZOO


Pije mleko, skubie trawę, a ochrania je bojowo nastawione stado. W gdańskim ogrodzie zoologicznym można oglądać małe pekari - zwierzę spokrewnione z dzikami, a także z hipopotamami. Na razie nie jest znana płeć maleństwa.Czy widziałe(a)ś kiedykolwiek pekari w gdańskim ZOO?

tak, wiele razy

33%

tak, miałe(a)m okazję

13%

nie jestem pewien/pewna

15%

nie, ale na pewno zobaczę

9%

nie widziałe(a)m

10%

nie miałe(a)m pojęcia, że takie zwierzęta mieszkają w gdańskim ZOO

20%
- Nikt nie odważy się sprawdzić, czy to on czy ona, ponieważ maleństwo jest cały czas pilnowane przez dorosłe osobniki. W obronie potrafią bardzo dotkliwie gryźć, a mają czym - tłumaczy Adam Kmieć, opiekun zwierząt w gdańskim ZOO.
Zwierzęta mają do dyspozycji solidne i ostre kły. W naturze, czyli głównie na terenach Ameryki Środkowej i Południowej, pekari osiągają wagę do 40 kilogramów i mają ok. 50 centymetrów wysokości.

Swój bojowy potencjał zwiększają żyjąc w stadach. W grupie mają większe szanse na zauważenie w porę skradającego się drapieżnika i na skuteczną reakcję.

- Pekari szybko biegają i niełatwo jest je złapać. Do tego potrafią atakować. Rany po ich kłach długo się goją - opowiada Kmieć.
Dlatego opiekun przestrzega zwiedzających, którzy mimo zakazu dokarmiają pekari wkładając palce z jedzeniem w siatkę.

- To może się źle skończyć - zwraca uwagę.
Zwłaszcza, że stado jest wyjątkowo czujne w związku z obecnością maleństwa. Czuwa nad nim nie tylko matka, ale i inne osobniki, które zasłaniają je swoimi ciałami. Najmniejszy członek stada może więc w spokoju pić mleko, a także skubać trawę z wszystkożernymi rodzicami.

- Pekari urodziło się malutkie: zmieściłoby się na dłoni. Rośnie jednak szybko, więc mamy nadzieję, że za kilka miesięcy będzie na tyle duże, aby wywalczyć sobie pozycję przy korycie - liczy opiekun.

Zobacz koszenie i rozwożenie podobno najlepszej zielonki w kraju

Opinie (45) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.