• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie będą naliczać kary za baner z papieżem

Ewelina Oleksy
22 marca 2023, godz. 07:00 
Opinie (570)

"Ty nas obudziłeś, my cię obronimy!" - baner z takim hasłem i wizerunkiem papieża Jana Pawła II pojawił się kilka dni temu na siedzibie NSZZ Solidarność przy ul. Wały Piastowskie 24Mapka w centrum Gdańska. Wraz z nim pojawiły się też pytania, czy to nie jest łamanie zapisów uchwały krajobrazowej. Urzędnicy informują, że tym razem kary naliczać nie będą, bo już jedną taką sprawę ze związkowcami przegrali.Co myślisz o banerze w obronie papieża na siedzibie Solidarności?

Baner w obronie papieża na siedzibie Solidarności to odpowiedź związkowców na, jak mówią, nasilające się ataki wymierzone w dobre imię papieża Polaka.

To także pokłosie głośnego już reportażu "Franciszkańska 3" wyemitowanego przez TVN 24. Jego autor podaje w nim, że Jan Paweł II, kiedy był jeszcze metropolitą krakowskim, miał wiedzieć o przypadkach pedofilii wśród księży i tuszować je.

- Baner jest naszą manifestacją i deklaracją jaka jest postawa Solidarności wobec ataków na Jana Pawła II. W obliczu tej ohydnej napaści Solidarność ma obowiązek bronić Jana Pawła II, tak jak on przez lata bronił nas. Gdyby nie Jan Paweł II, to nie byłoby Solidarności i wolnej Polski, stąd uderzenie w jego dobre imię traktujemy, jak atak w podstawy naszej wolności i atak bezpośrednio w Solidarność - mówi nam o powodach wywieszenia baneru Marek Lewandowski, rzecznik Komisji Krajowej NSSZ "S".
Politycy na mszy w intencji obrony papieża w bazylice św. Brygidy Politycy na mszy w intencji obrony papieża w bazylice św. Brygidy

Baner zawieszono w piątek, 17 marca. Od tamtej pory do naszego Raportu z Trójmiasta trafiają zastrzeżenia, że taka forma ekspresji to łamanie zapisów uchwały krajobrazowej, która rygorystycznie reguluje zasady wieszania bilbordów i banerów, zwłaszcza w centrum Gdańska.

Nie boją się zarzutów o łamanie uchwały krajobrazowejZgodnie z zapisami tej uchwały, tego typu baner nie powinien wisieć na budynku Solidarności. A jednak wisi.

Nielegalny baner? (62 opinie)

Kolejny nielegalny i nieetyczny baner na budynku solidarności
Kolejny nielegalny i nieetyczny baner na budynku solidarności


Jak mówi nam Lewandowski, NSZZ "S" nie boi się zarzutów o łamanie uchwały krajobrazowej i naliczanie za to przez urzędników kary finansowej.

- Zarzutów się nie obawiamy, bo w zeszłym roku, w kwietniu miasto Gdańsk przegrało z nami tego typu sprawę przed kolegium odwoławczym - podkreśla Lewandowski i dodaje, że "nie ma określonego terminu do kiedy baner będzie wisiał".


Urzędnicy przegrali jedną sprawę o baner ze związkowcami...Sprawa, o której mówi Lewandowski, dotyczyła dwóch banerów, jakie Solidarność wywiesiła na swojej siedzibie w 2021 r. Promowały one wtedy 40. rocznicę powstania związku. Zamieszczono też na nich cytat papieża Jana Pawła II: "Nie ma wolności bez solidarności".

Banery wisiały kilka miesięcy, a urzędnicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni nałożyli wtedy na NSZZ S blisko 50 tys. zł kary za "umieszczenie tablicy reklamowej niezgodnie z zasadami i warunkami Uchwały Krajobrazowej Gdańska". Postępowanie związkowców urzędnicy nazywali wtedy nawet "uporczywym łamaniem Uchwały Krajobrazowej Gdańska".

Solidarność ukarana za banery na swojej siedzibie przy Wałach Piastowskich Solidarność ukarana za banery na swojej siedzibie przy Wałach Piastowskich

Solidarność od decyzji o wymierzeniu kary odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, podkreślając, że banery miały charakter społeczny, a nie reklamowy. SKO w ubiegłym roku przyznało rację związkowcom, uznając, że sporny baner to nie reklama, a "trwałe upamiętnienie", czyli, że można go traktować w kategoriach np. pomnika i nie podlega pod uchwałę krajobrazową.

Miasto nałożyło na związkowców karę za łamanie uchwały krajobrazowej tymi banerami w 2021 r. i sprawę przegrało. Dlatego teraz nie będzie interweniować. Miasto nałożyło na związkowców karę za łamanie uchwały krajobrazowej tymi banerami w 2021 r. i sprawę przegrało. Dlatego teraz nie będzie interweniować.

...więc teraz nie zamierzają interweniowaćJako że wtedy urzędnicy sprawę przegrali, to teraz nie zamierzają interweniować ws. baneru w obronie papieża. Bo jak wskazują, "i tak mają związane ręce".

- W tym przypadku mamy do czynienia z analogiczną sytuacją, która znalazła rozstrzygnięcie Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO nie zgodziło się z decyzją dyrektora GZDiZ o nałożeniu kary pieniężnej z tytułu umieszczenia baneru w 2021 r. na siedzibie Solidarności i uchyliło ją ze względu na wyłączenie w przepisach dotyczące trwałego upamiętnienia. Decyzja SKO stała się ostateczna w administracyjnym toku - informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ.
Uchwała krajobrazowa: znika bilbord z Wrzeszcza, urzędnicy sami łamią jej zapisy Uchwała krajobrazowa: znika bilbord z Wrzeszcza, urzędnicy sami łamią jej zapisy

Zgodnie z przepisami Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gdy mowa o "reklamie", należy przez to rozumieć upowszechnienie w jakiejkolwiek wizualnej formie informacji promującej osoby, przedsiębiorstwa, towary, usługi, przedsięwzięcia lub ruchy społeczne.

Przepisów dotyczących reklam nie stosuje się do upowszechniania informacji wyłącznie trwale upamiętniającej osoby, instytucje lub wydarzenia o charakterze religijnym, związanym z działalnością kościołów lub związków wyznaniowych.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (570)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane