• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nietypowe Budowle Trójmiasta. Akademik i hotel przy plaży w Gdyni

Ewa Budnik
28 grudnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 19:21 (28 grudnia 2019)

Dwa trójkąty to Mały i Duży Żagiel. Biorąc pod uwagę lokalizacje przy gdyńskiej plaży, trudno o bardziej adekwatną nazwę.

W cyklu Nietypowe Budowle Trójmiasta wyjaśniamy czym są obiekty o niecodziennej architekturze, które mijamy codziennie poruszając się po Trójmieście. Dzisiaj prezentujemy trójkątny budynek przy gdyńskiej plaży miejskiej. W poprzednim odcinku pokazywaliśmy dawny zbiornik gazu w Gdańsku. Za miesiąc zaprezentujemy zabytkowe chłodnie przy Nabrzeżu Angielskim w Gdyni.



Czy zwracasz uwagę na architekturę mijanych budynków?

Dwa trójkątne budynki przy ulicy Sędzickiego 19 w Gdyni przez dzisięciolecia wpisały się w krajobraz miasta. Gdynianie i turyści korzystający z miejskiej plaży często zastanawiają się co właściwie znajduje się w budynkach o tak niecodziennej architekturze.

Budynki zwyczajowo nazywane są Dużym i Małym Żaglem. Ich właścicielem jest Uniwersytet Morski, który prowadzi tutaj Studencki Dom Marynarza nr 2.

Żagle zostały wybudowane w 1968 roku. Architektura tych obiektów nawiązywać ma do nadmorskiej lokalizacji, położenia tuż obok mariny, a przede wszystkim specyfiki i profilu uczelni morskiej.

- Duży Żagiel podczas roku akademickiego jest wykorzystany w całości jako akademik. Zamieszkuje w nim 178 studentów. Jest to lokalizacja bardzo atrakcyjna ze względu na bliskość budynku Wydziału Nawigacyjnego, znajdującego się dosłownie o kilka minut spacerem od akademika - informuje Agnieszka Czarnecka, pełnomocnik rektora ds. mediów. - W sezonie letnim pokoje studenckie są wynajmowane, w cenie od 65 zł za osobę.
W części zwanej Duży Żagiel znajduje się także hotel Błękitny Żagiel, który jest niezależnym przedsięwzięciem niezwiązanym z Akademią Morską w Gdyni. Znajdują się w nim 24 pokoje dla 54 osób oraz sala weselna dla 100 osób i taras, na którym regularnie odbywają się śluby.

- Obiekt jest butikowym trzygwiazdkowym hotelem z restauracją rybną i śródziemnomorską - informuje Patrycja Dombrowska, dyrektor zarządzający hotelu.
Natomiast Mały Żagiel od 2012 roku pełni rolę hostelu. Są w nim 34 pokoje z 72 miejscami noclegowymi.

Dużym atutem obiektu jest lokalizacja przy samej plaży miejskiej w Śródmieściu Gdyni oraz widok z okien wprost na port jachtowy i Półwysep Helski na widnokręgu. W bezpośrednim sąsiedztwie obiektu odbywają się największe imprezy kulturalne oraz sportowe organizowane w Gdyni: Festiwal Filmów Fabularnych, Lady's Jazz Festival, Cudawianki, Iron Man, pokazy lotów Red Bull, pokazy lotnicze Aerobaltic, Mistrzostwa Świata w półmaratonie czy Bieg Niepodległości.

- Uczelnia nie planuje zmiany funkcji ani wyglądu budynku. Jest on wpisany w zespół zabytkowy Kamiennej Góry, dlatego też nie możemy diametralnie zmieniać jego bryły. Natomiast od kilku lat sukcesywnie remontujemy pokoje studencie i podwyższamy standard ich wyposażenia - informuje Agnieszka Czarnecka.
W następnym odcinku z zewnątrz i od wewnątrz pokażemy zabytkowe chłodnie na tzw. pirsie dalmorowskim w Śródmieściu Gdyni. Te budynki widoczne są ze skweru Kościuszki.

Zobacz też archiwalne materiały cyklu: Niezwykłe Świątynie Trójmiasta
Nietypowa budowla? Zgłoś nam do wyjaśnienia
Zastanawiasz się czym jest i jaką funkcję pełni dziwna budowla, którą mijasz w drodze do pracy lub która znajduje się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania? Napisz do nas! Poinformuj o lokalizacji, napisz jakie masz pytania. Postaramy się ją sfilmować i wyjaśnić co to takiego.

inwestycje@trojmiasto.pl

Miejsca

Opinie (124) ponad 10 zablokowanych

  • Dzieki za artykul. Zawsze myslalem, ze to hotel :)

    • 4 0

  • hej

    ten akademik ma już swoie lata a teraz pismaki się rozpisują i piszą głupoty

    • 5 1

  • szkoda że to akademik - powinni przerobić go na hotel

    bo i bryła ciekawa i miejsce bardzo wyjątkowe

    a UM mógłby postawić sobie za te pieniądze nowy akademik blisko kampusu

    swoja drogą drugi budynek (na skwerze czy jak kto woli molo południowym) też powinien wrócić do funkcji hotelowej

    • 5 6

  • Najlepszy punkt obserwacyjny na plażowiczki

    Lorneta i wybór miejsca na plaży nie sprawiał kłopotu choć były rozterki

    • 4 0

  • Na "zapleczu" tych akademików

    znajduje się zabytkowy (nie do końca) budynek d.Hotelu "Kaszubski".
    Wybudowany w 1923 roku był konkurencją dla Hotelu "Riwiera" .Przetrwał II Wojnę światową i już po wojnie został rozebrany do fundamentów. W miejscu gdzie wybudowano "Żagle" był dość duży plac i znajdowała się muszla koncertowa.Ktoś na początku lat 90-tych ub.wieku postanowił odbudować bryłę budynku d.Hotelu "Kaszubski"-przeznaczając go na siedzibę Oddziału aparatury pomiarowej IMGW. Aktualnie budynek nie jest użytkowany ,a swego czasu był na sprzedaż.
    A co do "Żagli" to warunki mieszkalne dla studentów nie są tragiczne by mówić,że "spartańskie" ale obiekt wewnątrz(pokoje) powinien przejść b.poważny remont.Ostatni raz byłem tam w 2017/18 roku. Szału nie było ale o tragedii też nie można mówić. Zawsze można przenieść się do Hotelu co jest poniżej lub w drugim" żaglu "Hostelu".....

    • 5 0

  • Najważniejsze, że w najbliższej

    okolicy jest dużo punktów i placówek "dydaktycznych"/kulturalno-oświatowych i pomocnych w nauce mieszkającym studentom.
    Wystarczy tylko wyjść z budynku i zejść po schodkach obok Muzeum MW i skansenu i już jesteśmy w drodze do "Raju"...Idąc na wprost lub idąc w lewo lub w prawo....

    • 6 0

  • Tam się fajnie

    mieszka ale największym utrapieniem dla studentów jest "regulamin" porządku i problem z jego przestrzeganiem...Od strony Bulwaru Nadmorskiego zawsze na okolicznych drzewach wisiało kilkanaście par obuwia..Czy jeszcze tak jest ?

    • 4 0

  • Jedno pytanie

    Dlaczego ten dach nie jest pokryty panelami słonecznymi? Rozumiem, że środkiem dachu biegną okna świetlika, ale jednak przy takiej połaci dachu i jego pochyleniu, wejdą jeszcze dziesiątki paneli fotowoltaicznych. Biorąc pod uwagę obecne ceny i dofinansowanie, to uniwersytet taką inwestycję zrealizowałby bardzo małym kosztem. Natomiast oprócz realnych oszczędności, wizerunkowo zyskałby bardzo wiele.

    • 6 0

  • ... Architekt!! Gdynianie!! Wstyd!

    Szkoda że pisze się tylko o deweloperach a zapomina o tych którzy naprawdę projektują miasto.
    Pani redaktor.. Architektura to też sztuka.
    Ogląda się wieże Eifla? Zwiedza się w Barcelonie budowle Gaudiego?
    Na świecie dobry architekt przyciąga do miasta. Niestety u nas dzisiaj... nie ma architektury. A szczególnie w Gdyni

    • 9 0

  • Podobno

    studenci pierwszego roku byli kwaterowani na trzech najniższych piętrach. Co rok przenoszeni byli o jedno piętro wyżej. Studenci ostatniego roku pomieścili się na dwóch ostatnich piętrach. Stąd kształt budynku.

    • 8 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane