Fakty i opinie

Niezwykłe świątynie Trójmiasta

Najnowszy artukuł na ten temat

Kolegiata w Gdyni zmieniła się w bazylikę

Od miesiąca w naszym cyklu "Niezwykłe świątynie Trójmiasta" przedstawiamy wam miejsca kultu, które niekoniecznie znacie.Krypta i unikalna ambona w kościele polskokatolickim w Gdańsku.Zaczęliśmy od pokazania wam kościoła polsko-katolickiego pw. Bożego Ciała w Gdańsku. Choć kościół stojący u podnóża Góry Gradowej przy ul. 3 Maja zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku uważany jest za świątynię poewangelicką, dobrze pamięta czasy średniowiecza. W XIV wieku przychodziła tu na adoracje Dorota z Mątowów Wielkich - tak głoszą akta beatyfikacyjne, z których pochodzą pierwsze wzmianki o świątyni. Wtedy funkcjonowała ona jeszcze jako kaplica przy pobliskim szpitalu Bożego Ciała. W średniowieczu miała jedną gotycką nawę. Drugą, poprzeczną, w której obecnie stoją ławki - dobudowano świątyni pod koniec XVII wieku.

Tak wygląda meczet przy ul. Polanki w Oliwie.Potem przyszedł czas na przedstawienie jedynej świątyni muzułmańskiej w północnej Polsce, czyli gdańskiego meczetu przy ul. Polanki zobacz na mapie Gdańska. Fundamenty solidne, wystrój wnętrz skromny. Na ścianach tylko kaligrafie z wersetami zaczerpniętymi z Koranu. W tym wyznanie wiary: "Nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego Prorokiem". Widać je nad mihrabem, do którego wierni zwracają swoje twarze. Po kazaniu stają w równych szeregach i kontynuują modlitwę. Są pokłony w pas i pokłony do ziemi. - Kiedy wchodzimy do dostojnej osoby, kłaniamy się z szacunkiem, a tym bardziej Panu Bogu trzeba się pokłonić - tłumaczył nam imam.

Zobacz wnętrza luterańskiego zboru w Sopocie.Do Sopotu wybraliśmy się, by odwiedzić tamtejszy zbór luterański pod wezwaniem Zbawiciela zobacz na mapie Sopotu. Na wieży świątyni stojącej w sopockim Parku Południowym wiszą trzy dzwony. Pierwszy jest przestrzelony. Serce drugiego zdążyło się już wyrobić. Trzeci jeszcze bije, ale w pojedynkę to już nie to samo.

- Pochodzą z różnych kościołów, bo tutejsze zrzucono z wieży w czasie wojny i przetopiono - opowiada Artur Pawłowski, emeryt doglądający świątyni. 82-latek nie pamięta jednak, jak i skąd dzwony trafiły do luterańskiej świątyni. - O, to tylko ksiądz senior Dietz mógłby wiedzieć, ale on wiele lat temu odszedł z tego świata - zamyśla się parafianin.

Kościół św. Jakuba - ma krzywe ściany, a stoi.Który material filmowy jest najciekawszy?

o kościele Bożego Ciała 23%
o meczecie w Oliwie 16%
o zborze luterańskim w Sopocie 15%
o "krzywym" kościele św. Jakuba 46%
zakończona Łącznie głosów: 134
Tydzień temu wróciliśmy do Gdańska, by przekonać się, na czym polega wyjątkowość kościoła pw. św. Jakuba zobacz na mapie Gdańska, w którym msze odprawiają ojcowie kapucyni. W prezbiterium ściany przechylone. W nawie od dawna nie pamiętają jak stoi się w pionie. Gdzie nie spojrzeć - krzywa ściana obok krzywej ściany. - Niektórzy wierni wchodząc do środka mają wrażenie, że kościół zaraz się przewróci. Bo w tej świątyni nie ma żadnych prostych ścian i żadnych kątów prostych - przyznaje o. Piotr Nowak z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Po czym zadowolony rozgląda się wokół, bo mimo że ściany poprzechylane, niedawno udało się świątynię wyremontować.

***


W Trójmieście jest jeszcze wiele ciekawych świątyń, które chcielibyśmy wam pokazać, by wraz z wami poznać ich ciekawostki i tajemnice. Jeśli macie swoje ulubione kościoły, których historia jest waszym zdaniem warta zgłębienia, dajcie nam znać. Swoje propozycje wpisujcie w komentarzach pod artykułem lub w mailach do autora cyklu "Niezwykłe świątynie Trójmiasta" - Kuby Gilewicza j.gilewicz@trojmiasto.pl

Opinie (64) 10 zablokowanych

 • Niektórzy nierozumni mylą tolerancję religijną z popieraniem działań agresorów, którzy na różne sposoby dążą do rozbioru Europy (6)

  Nie mam nic przeciwko tej jedynej świątyni muzułmańskiej w północnej Polsce, chcę tylko zasygnalizować problem który w Europie i na świecie narasta. Nie tylko chodzi o to, że w wielu państwach arabskich kościołów budować nie wolno, a te zbudowane przed wiekami zburzono już dawno temu. Chodzi i o współczesną jawną wrogość islamu wobec cywilizacji chrześcijańskiej, wobec kultury łacińskiej, wobec Europejczyków. A niezgoda na tą agresorów wrogość powinna być - zwłaszcza dla nas Polaków - czymś oczywistym.

  Prof. Józef Szaniawski: Dżihad, czyli święta wojna z niewiernymi została sformułowana 1400 lat temu w Koranie i od tamtego czasu islam prowadzi agresję, która ma różne formy, ale zawsze jest agresją. Kilka lat temu islamiści na całym świecie masowo palili kukły uosabiające Ojca Świętego Benedykta XVI, tylko dlatego, że to właśnie Papież przypomniał nietolerancję islamu oraz mordowanie tysięcy niewinnych chrześcijan na świecie w imię dżihadu. Warto też przypomnieć fakt znany bardziej wśród terrorystów i fanatyków islamskich niż wśród Polaków. Oto, zaplanowany z diabelską logistyką atak na Amerykę - uderzenia na wieżowce World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 roku nastąpiły dokładnie w rocznicę bitwy pod Wiedniem, nawet co do godziny. Bitwa pod Wiedniem rozpoczęła się bowiem 11 września około 3.00-5.00 po południu, kiedy ze wzgórz Kahlenberg i Schafberg zaczęły nadciągać oddziały wojsk chrześcijańskich i rozpoczęły bój z siłami ogromnej armii tureckiej. Terroryści Al-Kaidy otwarcie przyznali się, że atakiem na Amerykę 11 września 2001 roku pomścili największą klęskę islamu w dziejach, jaką było zwycięstwo króla Polski Jana III Sobieskiego właśnie pod Wiedniem.

  Skoro "tak to wygląda" to zgoda na wybudowanie meczetu byłaby nie tylko "polityczną poprawnością" wynikającą z naiwnej ignorancji, ale czymś dużo gorszym. Byłaby - dosłownie - wyprzedażą za arabskie pieniądze polskiej i chrześcijańskiej tożsamości, która to wyprzedaż znacznie ułatwiłaby agresorom realizację ich planów. Pamiętajmy, że zło rozprzestrzenia się tylko wtedy, gdy z nim współpracujemy albo zachowujemy wobec niego bierność.

  PS. Nie mylmy pojęć. Losy Tatarów polskich są przykładem, że w Rzeczpospolitej od wieków panowała atmosfera swobód religijnych. Narody miały zawsze zapewnione prawo zachowania własnej odrębności, a polscy Tatarzy ukazali swój patriotyzm wielokrotnie. Polska sporo im zawdzięcza; za co im dziękujemy.

  • 103 13

  • to dziękujesz Tatarom, ale meczetu nie chcesz?

   • 5 10

  • ......ciągnąc dalej myśl "To Ja"

   Czas rozpocząć nową krucjatę przeciwko poganom!! Co gorsza spoglądając li tylko na wskaźniki urodzeń w tym środowisku w krajach zamożnej europy zachodniej dochodzimy do przekonania, że kwestią czasu jest moment w którym stana się większościa religijna i kulturową. Wspaniałym przykładem takiej ekspansji jest serbskie Kosowo zdobyte rozrodem muzułmanek, a ich ekspansja została zaaprobowana przez przywódców unijnych. Juz w tej chwili, politycy niektórych z unijnych krajów musza sie liczyć ze zdaniem wyborców muzułmańskich. Sytuacja jest na tyle przegrana, że żaden ze "światłych" przywódców europejskich takiej krucjaty nie ogłosi, narusząjącej zasady pluralizmu swobód i wolności, a muzułmańskie laseczki rodząc po sześcioro dzieci swego z czasem dokonają. Jak namówic chrześćjanki do wzmozenia rozrodu?? Chyba trzeba zmienic wiarę.

   • 10 3

  • Nie gadaj, że dajesz wiarę tym bajkom o "zamachach" 11 września?

   Zanim zaczniesz pisać o zamachach dowiedz się co to jest tzw, operacja fałszywej flagi (mniej fachowo- samookaleczenie). 11 września przede wszystkim przypada syjonistyczne święto tzw Święto Namiotów. W "zamachach" nie było żydowskich ofiar wszyscy dostali tego dnia... wolne. Druga sprawa, że ten dzień to istotna data w masońskim kalendarzu. Illuminaci nie omieszkali zorganizować sobie parady w strefie zero. Owa parada była z resztą emitowana w TV! Następna rzecz - system NORAD. Całkowicie nie zadziałał w trakcie kiedy samoloty nie leciały tam gdzie powinny. Ani jeden myśliwiec nie zbliżył się nawet to rzekomo porwanych maszyn. Mógłbym jeszcze napisać o miliardach dolarów zdeponowanych w podziemiach kompleksu WTC. Złoto było własnością min. Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Kataru i wielu innych bogatych państw. Odzyskano jedynie kilkaset milionów. No i Pentagon który uderzony samolotem o przekroju bodaj 43 stóp zostawił dziurę średnicy 14. Skurczył się przy uderzeniu? Ciała i bagaże też odparowały. Reasumując: jankesi mieli chrapkę na bogactwa naturalne Afganistanu i Iraku. A to islamskie kraje. Brakowało tylko pretekstu do ataku.

   • 8 1

  • ToJa, z ciebie to elokwentna facetka, tak trzymać!

   • 0 7

  • Rozwiązanie jest proste. (1)

   Promować Ormian w Polsce. Problemem jest nie Islam, a kultura arabska. Dowodem na to jest fakt, że w Polsce muzułmanów mamy od wieków, dużo dłużej niż są oni obecni w krajach zachodnich, różnica jest taka, że my mamy mieszkańców wschodniej Europy, czy Kaukazu wyznania mahometańskiego, oni arabów i turków.

   Tak więc trzeba na imigrantach z krajów arabskich jakby wymusić zmianę kulturalną na ta, która w Polsce jest już obecna. I tu jest nasza przewaga, bo możemy to robić równocześnie nie będąc posądzanymi o nietolerancje religijną, gdyż przecież nie zmuszamy nikogo do zmiany religii. By to osiągnąć musimy jednak nie dopuścić do masowej imigracji, bo nie da się tego procesu przeprowadzić jeżeli liczba muzułmanów arabskich będzie większa od liczby muzułmanów polskich.

   I ogólnie o ile mam przeciwne do ToJa poglądy, jak i tutaj uważam, że zdeczko przesadza, to akurat wdzieranie si kultury arabskiej do Europy jest faktem. I trzeba coś z tym zrobić, bo inaczej za 4-50 lat się z szariatem obudzimy.

   • 3 0

   • kawał

    Za 20 lat na Autobahnie w Niemczech patrol policji zatrzymuje kierowcę do kontroli
    - Prawo jazdy, proszę.
    Policjant długo ogląda to prawko w końcu mówi do swojego partnera:
    - Popatrz Ahmed, jakie dziwne nazwisko, Shmidt.

    • 7 0

 • św. Franciszek

  Myślę że ciekawy artykuł był by o Kościele pw. św. Franciszka z asyżu potocznie zwanym też Emaus. Ponad 100 letnia świątynia napewno posiada jakąś swoją ciekawą historie.

  • 28 3

 • Opiszcie kościół pomennonicki!

  Kościół Zielonoświątkowy w Gdańsku ma swoją siedzibę w zabytkowej kaplicy pomennonickiej nieopodal Śródmieścia. Warto napisać o tej świątyni - to kawał historii!

  • 35 3

 • przydalaby sie taka z pradziwego zdarzenia pagoda buddyjska (4)

  • 21 23

  • tjaaa... i stół ofiarny dla hinduistów...

   • 5 11

  • W Polsce w zasadzie nie ma buddystów, więc dla kogo ta pagoda? (2)

   Mamy tylko od groma pseudo-buddyjskich sekt, które dla buddyzmu stanowią dziś duży problem. Czysty buddyzm nie zyskuje w świecie zachodnim dużej popularności, z racji swego wręcz skrajnego ascetyzmu. Ludzie wolą jego wesolutkie podróbki.

   • 5 1

   • a to dziwne co piszesz, bo ja jestem czesto w wielkim swiecie i co zauwazylam ze bardzo czesto gdy sa ciekawe prelekcje i rozmowy ze slynnymi pryewodcami ruchu buddyjskiegoczesto w letnim, cieplym okresie to cale stadiony sa wynajete i bilety za wejscie tez nie za tanie to wlasnie tam nieprzeciatna ilosc polakow, cale rodziny z dziecmi, az wierzyc mi sie nie chcialo ze na buddyjskich odczytach wiekszosc mowila üp POLSKU

    • 0 0

   • ZADNA INNA WIARA NIE ROZWIJA TAK CZLOWIEKA JAK BUDDYZMC:C:C CC:

    • 0 0

 • Najciemniej pod latarnią.

  Bazylikę NMP w Gdańsku można by pokazać od jakiejś nieznanej strony. Albo kościół na Oksywiu.

  • 29 3

 • Osiedle 4 pory roku (2)

  Już nie mogę się doczekać nowej świątyni.

  • 20 17

  • (1)

   ciekawe czy byś był taki mądry, jakby ją u ciebie pod oknem budowali

   • 9 5

   • a dlaczego mają budować pod moim a nie twoim

    pod moim już jest supermarket
    i rondo z trąbiącymi baranami
    miasto to miasto, ma swoje mankamenty i trzeba się z nimi pogodzić

    • 3 0

 • A ja bym chciał poczytać o przebudowie kościoła pw. Świętego Krzyża we Wrzeszczu. Przed wojną zbór protestancki, w którym ślub brał Albert Forster, po wojnie utworzono tu parafię katolicką. Ciekawi mnie, jak wyglądał ołtarz przed Soborem Watykańskim.

  • 16 1

 • Można by też zamieścić artykuł o kościele Sw.Pawła czyli ostatnim powstałym przed II wojną przybytku protestanckiego

  chrześcijaństwa we Wrzeszczu , który współcześni znamy pod popularnym mianem kina Znicz.Teraz chyba znów stal sie miejscem kultu.

  • 12 1

 • świątynie... (1)

  budynki budynki budynki a gdzie sedno? duchowość?

  • 6 12

  • Może w innym artykule?

   W tym akurat jest mowa o budynkach.

   • 2 0

 • Też nie rozumiem. (2)

  W Gdańsku jest pełno ciekawych kościołów. Zaczynając od odbudowywanego Jana, poprzez Mikołaja na Katedrze kończąc. Cykl fajny. Myślę, że jest miejsc około dwudziestu. Co ciekawe, jest też sporo kościołów, których już nie ma. O nich też warto coś napisać, bo młode pokolenie nie ma pojęcia choćby o Wielkiej Synagodze i tym co się właściwie z ni ą teraz dzieje.

  • 22 4

  • teatr budują

   • 0 2

  • mi się podoba materiał

   kościół Mikołaja jest moim ukochanym, ale myślę, że wiedza o nim i o innych popularnych kościołach jest dość szeroka, trzba przybliżać to, co nieznane :)

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.