• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe wizje Targu Siennego i Rakowego

Michał Stąporek
5 czerwca 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Nagrodzona wizja stworzona przez Michała Majewskiego i Michała Olszewskiego. Droga Królewska przedłużona zostaje od Bramy Wyżynnej do rozbudowanego Urzędu Miejskiego. Nagrodzona wizja stworzona przez Michała Majewskiego i Michała Olszewskiego. Droga Królewska przedłużona zostaje od Bramy Wyżynnej do rozbudowanego Urzędu Miejskiego.

Do początku przyszłego roku Gdańsk chce wyłonić inwestora, który zagospodaruje Targ Sienny i Targ Rakowy. Rozstrzygnięty w piątek konkurs architektoniczny jedynie sugeruje, jak mogło by wyglądać to miejsce.



Po nieudanej przygodzie z holenderskim deweloperem, firmą ING Real Estate, gdańscy urzędnicy postanowili oddać los Targu Siennego i Rakowego w ręce studentów architektury. Przynajmniej w kwestii stworzenia wizji urbanistycznej dla tego terenu.

Na konkurs przysłano 33 prace, m.in. z Finlandii, Litwy, Wielkiej Brytanii i Polski. Jury przyznało siedem wyróżnień, oraz nagrody za pierwsze i drugie miejsce. Ze zwycięstwa w konkursie - i niebagatelnej jak dla studentów nagrody w wysokości 15 tys. zł - cieszyło się dwóch studentów architektury Politechniki Gdańskiej: Michał Majewski i Michał Olszewski.

- Zaprojektowaliśmy to, co tu kiedyś już było, czyli przedpole miejskie, miejsce od którego miasto się zaczyna. Targ Sienny pozostawiliśmy otwarty. Przedłużyliśmy oś "drogi królewskiej", a na jej końcu zaproponowaliśmy wyeksponowanie Nowego Ratusza - tłumaczyli autorzy na piątkowym seminarium architektonicznym w auli Politechniki, podczas którego ogłoszono ich zwycięstwo.

- Z radością przyjmuję nagrodę dla tej pracy, ponieważ kontynuuje ona myśl, jaka przyświecała nam 40 lat temu, gdy odbudowywaliśmy Gdańsk - cieszył się architekt Stanisław Michel.

Pomiędzy Okopową a kanałem Raduni mają zostać zachowane tereny zielone. Pomiędzy Okopową a kanałem Raduni mają zostać zachowane tereny zielone.
Rozwiązania zaproponowane przez młodych architektów powinny przypaść do gustu gdańszczanom - choćby ze względu na pozostawienie długiego i szerokiego pasa zieleni pomiędzy Okopową a kanałem Raduni, oraz stosunkowo niewysoką zabudowę w innych miejscach obu Targów. Niestety, wyniki konkursu nie będą miały mocy wiążącej dla inwestorów, którzy będą chcieli zagospodarować ten teren. - Cały konkurs traktujemy raczej szkoleniowo, dając młodym architektom szansę na pokazanie swoich pomysłów i wizji dla tak ciekawego, ale i trudnego obszaru, jakim są oba Targi - tłumaczył Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska i zarazem przewodniczący konkursowego jury.

Spółka, która zostanie zawiązana przez miasto oraz wyłonionego do początku przyszłego roku dewelopera nie będzie więc zobowiązana do rozwijania wizji zaprezentowanej przez dwóch studentów PG. A do czego będzie? Według Wiesława Bielawskiego zanim ruszą prace przy jakichkolwiek obiektach komercyjnych, najpierw powstanie przystanek SKM Śródmieście oraz zostaną przykryte tory kolejowe. O tym, że taki pomysł się powiedzie zapewniał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Stwierdził, że miastu dało się wreszcie porozumieć w tej kwestii z PKP. - Koleje chcą brać aktywny udział w wyborze inwestora i w zawiązanej później spółce.

Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej

Choć deweloperzy chcieliby, aby sprzedać im teren na Targu Siennym i Rakowym i pozwolić na szybkie inwestowanie, na pewno nie zgodzimy się na takie rozwiązanie. Powód jest jeden: miasto straciłoby wpływ na to, jak zagospodarowany zostanie ten teren. Dlatego zawiążemy spółkę, w której udziały będą mieć: deweloper, lub ich grupa, miasto i zapewne PKP. Najpierw trzeba będzie przykryć tory kolejowe, wzmocnić nasyp tak, aby nie przenosił drgań na budynki, które nad nim powstaną oraz zbudować przystanek SKM. Samo to będzie kosztowało kilkadziesiąt milionów złotych. Jestem jednak pewien, że uda nam się znaleźć chętnych do realizacji tych pomysłów, ponieważ o możliwość inwestowania na Targu Siennym i Rakowym cały czas dopytuje się ok. 20 deweloperów.

Opinie (132) 2 zablokowane

  • >ja również nie znam całego projektu zagospodarowania ale
    >nie widać na nim rozwiązań komunikacyjnych niezbędnych dla
    >centrum miasta, chyba, że turyści i mieszkańcy będą
    >przesiadać się do np. SKM w Pruszczu Gdańskim.

    projekt zaklada parking na ponad 1000 miejsc z mozliwoscia powiekszenia

    • 0 0

  • Gonzales,

    niekoniecznie musi tak być że jak już stare miasto to musi być chronione muzeum architektury i nic tam nowego nie można budować. Widziałeś Londyn? Tam na każdym kroku w miejsca wyburzone w czasie drugiej wojny wstawiono całkiem fajne architektoniczne cuda. Angole są konserwatywni ale też nie dają się całkiem omamić. Trzeba przyznać że im to nawet nieźle wyszło. Nie tylko na pocztówkach to fajnie wygląda!

    • 0 0

  • Gdańsk-miasto, w którym się dużo mówi(zwłaszcza przed wyborami samorządowymi i innymi) a mało robi a nawet najdrobniejszą inwestycję przedstawia się jako sukces władz. Czekamy na Wyspę Spichrzów, Nowe Miasto, Teatr Szekspirowski teraz Targi Sienny i Rakowy a co dostajemy? Jedno po drugim centra handlowe...tia. A może by tak nowe baseny,tereny rekreacyjne, niedrogie hotele i hostele itp? Rozwój naszego miasta bezsprzecznie związany jest z rozwojem turystyki(przemysł stoczniowy padł inne też nie mają się najlepiej).Władze od lat te same, toczą te same wizje a my nie możemy doczekać się ich realizacji.Nie chcę marudzić mam po prostu już tego powyżej dziurek....

    • 0 0

  • Dobrze, że jest koncepcja, szkoda, ze w stylu "pseudo-gdańskiego", "piernikowego" postmodernizmu...

    Więcej odwagi...Zbudujmy cos co pokazac mozna na calym swiecie jako wydarzenie architektoniczne i cos co bedzie wartosciowe i za 300 lat.
    Nie budujmy tandetnej architektury w stylu niemieckich miast powiatowych.
    Gdańsk nie moze byc uwieziony w jednym stylu architektonicznym. W dawnych czasach nie bano sie w gotyckiej zabudowie stawiac renesansowych budowli. Dzieki temu miasto nie zostalo gotyckim skansenem.

    • 0 0

  • forum malkontentów

    • 0 0

  • Zgadzam się z poprzednikiem. Nie możemy wciąż dokonywać pseudo rekonstrukcji...Dbajmy o to co przetrwało wojenną zawieruchę, nie dopuszczajmy do popadania w ruinę obiektów zabytkowych(baszta pod zrębem, mury obrone i dziesiątki innych obiektów)a jednocześnie pozostawmy po sobie świadectwo naszej kultury pod postacią wybitnych dzieł architektonicznych,o które przyszłe pokolenia również będą dbały i z których będą dumne. Precz z koszmarkami w stylu City Forum, pseudo architektami, którzy mieli czelność zepsuć wnętrza Dworca Głownego-jednego z najpiękniejszych w tej części Europy i nie tylko.Non omnis moriar-a my co po sobie pozostawimy?

    • 0 0

  • Rozczarowanie

    Konkurs dotyczył zagospodarowania terenu Targu Rakowego i Siennego. W nagrodzonej pracy mamy do czynienia tylko z pomysłem na przedpole, o którym napiszę na końcu. Przyglądając się reszcie terenu nie znajdziemy żadnego sensownego rozwiązania, żadnej porządnej przestrzeni publicznej. Każdy plac, jeżeli już taki się pojawił otwiera się na szerokie ulice okalające naokoło projektowany teren. To tak jakby autorzy pracy zapomnieli o hałasie, jaki dobywać się będzie do wnętrz architektonicznych i zapomnij gdańszczaninie, że usiądziesz sobie gdzieś w ciszy. Odnoszę wręcz wrażenie, że Majewski i Olszewski zapomnieli wziąć pod uwagę arterie komunikacyjne, jakie przecinają centrum Gdańska. Nie ma w tym projekcie znowu żadnego konkretnego rozwiązania problemu połączenia komunikacji pieszej z terenami naokoło, choćby z Biskupią Górką. Nie potrafię znaleźć uzasadnienia dla sposobu rozmieszczenia funkcji na projektowanym terenie. Na przykład mieszkaniówka została wciśnięta na granice działki, gdzie jest największy hałas dobywający się z ulicy, usługi natomiast znajdziemy w centrum działki gdzie potencjalnie jest cicho. Wzdłuż Raduni nie dzieje się nic, co przyciągnęłoby spacerowiczów, pomimo tego, że jako ciek wodny ma taki potencjał. Powiem wręcz, że kanał został potraktowany po macoszemu, jak już jest to niech sobie płynie. Mogłoby cieszyć w projekcie uwzględnienie historii miasta, szkoda jednak, że została ona potraktowana zbyt powierzchownie. Oto mamy przedpole, widoczne na zdjęciach przy artykule. Dawniej służyło ono ewentualnie oblężonemu miastu jako miejsce, gdzie atakujący rycerze byli odsłonięci i narażeni na obronę dochodzącą z murów. W czasie pokoju pełniło funkcję targu (Siennego). Nie było jego celem podziwianie panoramy miasta, której zresztą tu nie zobaczymy, gdyż widoczne są tylko dwa budynki, UOP i Bank bodajże. Znowu w tym przypadku autorzy pracy zapomnieli o wielopasmowej ulicy Wały Jagiellońskie, na którą otwiera się projektowany trawnik.

    To tak tylko kilka minusów nagrodzonej pracy. Nie mam tez pretensji do autorów projektu, gdyż może zabrakło czasu na głębszą analizę. Szkoda tylko, że jury podjęło populistyczną decyzję ku uciesze historyków, zamykając usta zwaśnionym stronom konfliktu, który miał miejsce wokół Targu Rakowego i Siennego. Do zobaczenia gdańszczaninie na zielonej trawce, gdzie posłuchamy jak jeżdżą samochody i nawdychamy się spalin, grunt że historyczna świadomość zostanie nienaruszona.

    • 0 0

  • Po macoszemu w Gdańsku traktuje się wszystkie cieki wodne,nie tylko kanał Raduni.Marnuje się potencjał i okazje (jak tę kiedy to remontowano Most Zielony).Wisła i Motława były niegdyś tym czym był Nil dla Egiptu teraz kilka smutnych starych stateczków dostarcza rozrywki turystom i dla władz chyba to juz wystarczy....

    • 0 0

  • Rozczarowanie - uzupełnienie

    Dodam tylko, że pomimo dość niskiego poziomu nadesłanych prac, znałazłoby się moim zdaniem kilka o niebo lepszych od pracy nagrodzonej. Zachęcam zresztą do obejrzenia wystawy, która mieści się na dziedzińcu gmachu głównego Politechniki Gdańskiej. Przekonajcię sie sami.

    • 0 0

  • Gonzales

    to raczej Ty jestes jak to mile napisałes glupkiem bo stare miasto to jest tylko z nazwy w Gdańsku Główne Miasto zbudowano od funfdamentow w latach 50 tych i poza bazylika ratuszem i dwiema kamieniczkami wszystko jest poprostu nowe socrealistyczne

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane