• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Odsłonięto pomnik "Inki"

Jakub Gilewicz
30 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 7 lat) 
Opinie (288)

Ma ponad 2,5 metra wysokości i wykonany został z mosiądzu, aluminium i granitu. W niedzielę po południu na skwerze przy ul. Gościnnej zobacz na mapie Gdańska w Oruni odsłonięto pomnik sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny "Inki". Monument ustawiono tymczasowo, gdyż nie ma on jeszcze wszystkich zezwoleń wymaganych przez prawo.Danuta Siedzikówna "Inka" w chwili egzekucji miała 17 lat. Danuta Siedzikówna "Inka" w chwili egzekucji miała 17 lat.

Co sądzisz o odsłoniętym pomniku "Inki"?

- Nie jestem żadną artystką, ale podoba mi się pomnik i również to, że taka uroczystość jest u nas - cieszyła się pani Irena, która w Oruni mieszka od połowy lat 50. ubiegłego wieku.
- "Inka" miała kilkanaście lat, kiedy zginęła, a tu ma z 74. Wygląda jak babcia, jak zmarnowana starsza kobieta - oceniał z kolei Jan, który przyszedł na uroczystość, bo interesuje się historią swojej dzielnicy.
Na oruńskim skwerze zgromadziły się w niedzielę setki osób. Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystej mszy świętej, zabrzmiał hymn narodowy. Spod ołtarza ustawionego przed pobliskim kościołem św. Jana Bosko zobacz na mapie Gdańska wyszła w kierunku pomnika procesja. Monument pobłogosławił i poświęcił abp Sławoj Leszek Głódź. Z kolei kibice Lechii Gdańsk zapalili race.

- Cześć i chwała bohaterom! Cześć i chwała bohaterom! - skandowali zza transparentu z hasłem "Bóg Honor Ojczyzna", po czym zaintonowali: A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści.
"Inka", czyli Danuta Siedzikówna zginęła bowiem z rąk bezpieki. Była sanitariuszką w 5 Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej, którą dowodził znienawidzony przez komunistów mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Kiedy w czerwcu 1946 roku dziewczyna przyjechała do Gdańska po środki medyczne, wpadła w pułapkę zastawioną przez Urząd Bezpieczeństwa w zdekonspirowanym mieszkaniu we Wrzeszczu.

Trafiła następnie do gdańskiego więzienia, a po ciężkim śledztwie została skazana na śmierć. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r., a bezpieka utajniła miejsce pochówku zarówno dziewczyny, jak i rozstrzelanego wraz z nią Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

W ubiegłym roku badaczom z Instytutu Pamięci Narodowej udało się jednak odnaleźć szczątki Siedzikówny w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska.

Wśród osób związanych z Orunią pojawił się z kolei pomysł, aby upamiętnić sanitariuszkę Armii Krajowej stawiając jej pomnik na skwerze przy ul. Gościnnej. Tyle że akcja, za sprawą dalszych wydarzeń, wzbudziła niemałe kontrowersje.

Zamiast głazu z orłem pomnik autorstwa Andrzeja Renesa

- Po pierwsze "Inka" uczyła się w salezjańskiej szkole w Różanymstoku na Podlasiu. Po drugie jej historia, a dokładnie tragiczny koniec życia związany jest z Gdańskiem. A po trzecie jej postawa i młody wiek mogą zwrócić uwagę młodzieży, która poszukuje przecież wzorców, a która mijałaby pomnik młodej sanitariuszki w drodze do szkoły - wyliczał argumenty salezjanin ks. Przemysław Pawelski w artykule Pomnik "Inki" stanie przy kościele na Oruni?
Salezjanie z kościoła św. Jana Bosko przy ul. Gościnnej zobacz na mapie Gdańska wraz z lokalnym działaczem społecznym Krzysztofem Kosikiem początkowo zamierzali uzyskać zgodę, aby na skwerze postawić spory głaz narzutowy. Zdobić miał go żeliwny odlew orła, zdjęcie "Inki" i napis "Wieczna chwała bohaterce. Hańba oprawcom".

Kiedy o pomyśle dowiedział się abp. Sławoj Leszek Głódź, postanowił włączyć się w przedsięwzięcie. Zaproponował, aby wykonanie pomnika powierzyć rzeźbiarzowi Andrzejowi Renesowi. W swoim dorobku ma on między innymi rzeźby kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Piotra Skargi. W Gdańsku znany jest między innymi za sprawą krytykowanego przez historyków sztuki pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice Mariackiej.

Przeczytaj także: Odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

W przypadku prac nad pomnikiem "Inki" Renes ponownie spotkał się z krytyką. Wizja rzeźbiarza została negatywnie oceniona przez Komisję ds. Pomników i Tablic Pamiątkowych, o czym nasz portal informował jako pierwszy w artykule pt. Kontrowersje wokół pomnika "Inki" na Oruni.

Jednak z uwagi na to, że organizatorzy zaplanowali termin odsłonięcia pomnika i rozpoczęli promocję wydarzenia, komisja zaproponowała, aby Rada Miasta zgodziła się na tymczasowe ustawienie istniejącej już rzeźby. Do przygotowanej uchwały dołączony został nowy, poprawiony projekt pomnika.

 • Pierwsza wersja pomnika Danuty Siedzikówny "Inki" autorstwa rzeźbiarza Andrzeja Renesa.
 • A to druga wersja pomnika "Inki" przygotowana przez tego samego rzeźbiarza.
Miejscy radni, którzy zgodnie z prawem każdorazowo głosują nad ustawieniem pomnika w Gdańsku, zgodzili się na pomnik "Inki". Jednak z zastrzeżeniem, że chodzi o tymczasowe ustawienie - do czasu uzyskania wymaganych przez prawo zezwoleń.

- Oburza mnie, że nagle radni stali się estetami i zwracają uwagę na detale wizualne. Gdzie byli do tej pory, skoro w naszej dzielnicy wciąż straszą ślady powodzi sprzed lat? - komentował sprawę Krzysztof Kosik. - To po prostu zła wola polityczna, ale z nią można wygrać i mam nadzieję, że prawda polityczna i patriotyczna zwycięży. Bo to jest czepianie się do idei. Pomnik - obojętnie w jakiej formie - nie wpłynie negatywnie na tzw. "piękno tej dzielnicy". Tak mało mamy symboli które łączą, a "Inka" powinna łączyć wszystkich.
- Proszę, byśmy w przyszłości nie doprowadzali do sytuacji, że pomnik jest już odlany, teren przygotowany, a pozostaje tylko - bagatela - zgoda Rady Miasta. To nie ta kolejność - podkreślał Adam Nieroda, radny PO.
Przeczytaj też: Gdańscy radni zgodzili się na pomnik Inki i dali 0,5 mln zł na tunel pod Pachołkiem

Ponadto radny Marek Bumblis poinformował, że Komisja Kultury przygotowała już projekt uchwały pomnikowej, aby uniknąć w przyszłości podobnego zamieszania.

Pieniądze na budowę pomnika "Inki", który mierzy ponad 2,5 m wysokości i wykonany został z mosiądzu, aluminium i granitu, zebrał komitet: darczyńcy ofiarowali ok. 40 tys. zł. Z kolei miasto przeznaczyło dwa i pół razy tyle na zagospodarowanie skweru.

Poznaj też historię oruńskiego kościoła salezjanów. Materiał archiwalny

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (288) 3 zablokowane

 • Mosiądz i aluminium zaraz znikną :D (4)

  • 76 44

  • mariany...jado (2)

   juz poszla wiadomość w eter ze jest troche zlomu do zapitolenia...
   marian i kilku mietkow juz tam jado
   kwestia godzin a juz u Karola na zlomowcu bedzie pocięty...
   bronek juz zmienia tarcze we flexie

   • 15 11

   • (1)

    A to bronek ma nową fuchę? Wymienia tarcze ? W sumie jego poziom :)

    • 14 11

    • dudus dalej przy młotku. w końcu to młotek więc się nie dziwimy

     • 10 7

  • jak to na oruni

   • 0 0

 • (19)

  Najwazniejsza jest pamiec o jej heroicznej postawie.

  • 226 41

  • Tak. Jej i Łupaszki. (7)

   • 34 7

   • Lupaszka to kryminalista wojenny (6)

    Przypominam zbrodnie na ludności cywilnej w Dubinkach.

    • 20 18

    • idź komuchu orać pole

     • 17 17

    • Możecie minusować, ale faktów nie zmienicie (4)

     Zbrodnia pod Dubinkami miała miejsce. To po prostu były bardzo złe czasy. Natomiast minusowanie faktów historycznych jest po prostu głupie, z rodzaju tej samej głupoty jak określenie "polskie obozy koncentracyjne" lub wybielanie Bandery.

     • 15 6

     • polskie obozy koncentracyjne są faktem (2)

      nie rozumiem czemu wybiórczo traktujesz historię,
      dokłądnie o tym samym napisaleś i robisz coś przeciwnego,
      jak to możliwe???

      • 1 13

      • (1)

       każdy wie, o jaki kontekst chodzi. nie udawaj głupszego niż jesteś

       • 9 1

       • polskie obozy w których Polacy wywozili do lasu i rozstrzeliwali i zakopywali

        wystarczy wyrzucić rosyjskie, propagandowe podręczniki historii
        i posłuchać tych, którzy przeżyli
        polskie obozy koncentracyjne

        • 0 1

     • Z faktami nie należy polemizować

      'Tłem faktograficznym dla sformułowania przez Rokickiego poglądu, zgodnie z którym mjr "Łupaszka" jest zbrodniarzem wojennym, poglądu usankcjonowanego pieczęcią Instytutu Pamięci Narodowej, stały się mord popełniony 20 czerwca 1944 r. przez litewską policję na ludności polskiej w Glinciszkach (gdzie kompania 258 batalionu policji litewskiej rozstrzelała 39 Polaków, w tym kobiety, starców i jedenaścioro dzieci; zamordowany został także administrator majątków ziemskich Władysław Komar, polski działacz na Wileńszczyźnie) i będący jego konsekwencją odwet przeprowadzony przez oddziały AK na przedwojennym terytorium państwowym Litwy.
      Główną rolę podczas działań odwetowych odegrały dwa pododdziały 5 Brygady Wileńskiej AK (dalej: 5 BW). Jednym z nich dowodził wachm. Antoni Rymsza "Maks", drugim por. cc Wacław Wiącek "Rakoczy", pełniący wówczas funkcję zastępcy dowódcy 5 BW. Są one odpowiedzialne m.in. za śmierć 27 osób narodowości litewskiej w miejscowości Dubinki, w tym, niestety, także kobiet i dzieci. Łącznie w dniach 22- 30 czerwca 1944 r. w wyniku działań AK zginęło nie mniej niż 81 osób narodowości litewskiej, z czego ponad 60 od kul żołnierzy 5 BW.

      Z faktami nie należy polemizować, ludzie ci rzeczywiście zginęli, a opisane zdarzenia istotnie miały miejsce i nie mogą być dla strony polskiej powodem do dumy. Można jednak zastanawiać się, czy równie dużą staranność badawczą, jak przy odmalowaniu obrazu okropieństwa polskich działań odwetowych, zachował Rokicki wskazując mjra "Łupaszkę" jako osobę winną temu, że odwet ten został skierowany także wobec litewskich kobiet i dzieci.

      W tym kontekście zasadnicze pytanie brzmi: czy Rokickiemu rzeczywiście udało się ustalić kto po stronie polskiej był wówczas rozkazodawcą działań, które przyniosły śmierć kobiet i dzieci? W ocenie niżej podpisanych prawidłowa odpowiedź na to pytanie jest niekorzystna dla autora książki. Uważna analiza pracy Rokickiego uzasadnia bowiem tezę, że z góry założył on winę dowódcy 5 BW, por./mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", choć nie potrafił tego w przekonywujący sposób dowieść. Jego tok rozumowania opierał się w tej kwestii, podobnie jak w wielu innych, na przypuszczeniach i spekulacjach. Tymczasem ustalenie dokładnej treści wydanego przez "Łupaszkę" rozkazu podjęcia działań odwetowych wobec Litwinów jest sprawą mającą absolutnie zasadnicze znaczenie dla przesądzenia o jego winie. Dokument ten nie zachował się, podobnie jak raport z odwetowego wypadu pododdziałów 5 BW na Litwę, choć jest wielce prawdopodobne, że takowy został sporządzony. Zapisy na temat owego rozkazu są w polskich relacjach i wspomnieniach bardzo ogólnikowe i wnoszą niewiele informacji. Z relacji "Rakoczego" wynika, że rozkaz istotnie wydał "Łupaszka" i była w nim mowa o egzekucji jako represji na ludności litewskiej. Kogo jednak taka represja miała dotyczyć, "Rakoczy" już nie precyzował. Jest wielce wątpliwe, że "Łupaszka" nakazał zabijanie kobiet i dzieci, ale dla Rokickiego wina dowódcy 5 BW jest oczywista. Dodajmy, że nigdy - ani wcześniej, ani później - rozkazów tego rodzaju "Łupaszka" nie wydał. Możemy posłużyć się analizą porównawczą z działaniami o charakterze odwetowym podejmowanymi przez odtworzoną w 1945 r. na Podlasiu 5 BW; w czasie kampanii wiosenno - letniej 1945 r. tej jednostki miały miejsce trzy tego rodzaju akcje, przy tym w żadnej nie wydano rozkazu represjonowania kobiet lub dzieci.'

      • 12 1

  • Jak to możliwe, że "Inka" czy "Łupaszka" w świadomości tak wielu Polaków nie kojarzą się jednoznacznie z bohaterstwem, z wzorem (1)

   Są oni symbolem drugiej konspiracji niepodległościowej w Polsce, klasycznymi żołnierzami "wyklętymi", jak się dziś określa bohaterów tragicznej walki o suwerenny byt państwa polskiego od roku 1944.

   Czołem bohaterowie, pamiętamy!

   • 41 33

   • to byli zwykli terroryści i wywrotowcy

    śmieszny jest ten szaman z KRK, zapomniał jak się z ubecją dogadali
    i tak zwanym Wojskiem Polskim rozjeżdżali konkurencyjne religie w całej Polsce Ludowej, to jest czerwono-czarna mafia w pełnej krasie

    • 7 12

  • Wystawila ministra sportu Debskiego platnemu zabojcy Baraniny, gdzie tu heroiczna postawa?

   • 10 30

  • Jeszcze troche i obok będzie pomnik bandery, równie zasłużonego zbrodniarza jak oni (4)

   • 13 34

   • o jedno ruskie ścierwo z twojego drzewa genealogicznego za mało wyczyścili (1)

    • 24 16

    • piszesz chyba o sobie sowiecki kmiocie

     ale na szczury i karaluchy są metody,
     długo czekać nie będziesz na swoją kolej

     • 4 6

   • Faszysta z SLD napisał jak umiał (1)

    • 9 19

    • Faszysta z sld, stopczyk co wy tam palicie

     • 12 6

  • Polacy - głupio się kłócą

   Dzielenie Polaków na niezłomnych i złomnych po 1945 jest ryzykowne. Bo Ci co ustawiają się za niezłomnymi, powinni umieć udowodnić, że zrobili wszystko by bronić niezłomnych. Tymczasem samo Dowództwo AK, oficjalnym rozkazem rozwiązało Organizację dając wolną rękę byłym członkom. Czy można potępić tych co nie zostali w lesie?

   • 3 3

  • Dokładnie!

   Ale mimo wszystko miły akcent.

   • 1 0

  • historia

   poznaj historie to dowiesz sie ze ta osoba nie zasługuje na zaden pomnik To wielka pomyłka

   • 0 0

 • (13)

  Fajnie . Muszę się dowiedzieć jak to jest z pomnikami bo planuje zbiórke na pomnik Otta von Bismarcka w Gdańsku. Bóg , Honor , Prusy!

  • 91 183

  • Otta von Bismarcka zwalczanie polskości doprowadziło do tego, że był wręcz znienawidzony przez Polaków (9)

   Przypomnijmy o wdzięczności społeczności żydowskiej, która tak ochoczo stawiała pomniki Bismarckowi. Najznakomitszy powstał w Poznaniu, w podzięce wodzowi za zwalczanie polskości.
   Milczenie mediów nie tylko w tej sprawie dowodzi, że nie są to jakieś bagatelki, tylko poważne problemy społeczne, które w ramach "politycznej poprawności" lepiej jest DLA NICH pomijać milczeniem.

   • 32 10

   • (1)

    ja go tam lubie, polactwo to wstyd.

    • 13 38

    • ja też go lubię

     • 5 16

   • (5)

    Po polsku pisze się "Ottona", ale skąd "Polak" miałby to wiedzieć?

    • 14 9

    • Ottona von Bismarcka zwalczanie polskości doprowadziło do tego, że był wręcz znienawidzony przez Polaków (4)

     Dziękuję.

     • 21 6

     • (3)

      i dobrze robil. Polska holota na calym swiecie przynosi tylko wstyd.

      • 14 20

      • Prusak, czytelnik G-Wnianej i... wszystko jasne! (2)

       Wpływ brukowców na myślenie "pożytecznych idiotów" ma ogromne znaczenie. Teraz chcą one z nas Polaków zrobić "europejczyków", czyli taką mierną i bierną masę krytykantów wszystkiego, co polskie i historycznych analfabetów, bo takimi łatwo manipulować, co widać na wielu przykładach.

       • 15 10

       • (1)

        nie obrażaj Prusaków bo Gdańsk i RP troche im zawdzięcza. Bo Prusy to nie tylko to kraj na zachodzie istniejący przed powstaniem Rzeszy//Niemiec

        • 4 1

       • nie trochę tylko wszystko

        mówmy im prawde prosto w oczy
        nawet jeśli nie są w stanie jej znieść,
        to już nie ma znaczenia,
        głupota zostanie ostatecznie wyparta
        i wciśnięta na swoje miejsce

        • 1 5

   • nie ma i nigdy nie było czegoś takiego jak polskość

    cywilizowani ludzie przynieśli wam oświatę i próbowali cywilizować
    ale wy jak te jadowite szczury podjudzone przez kościół rzymsko-katolicki
    i sowietów (którym zależało żeby was trzymac krótko)
    kąsaliście pańską rękę
    to teraz macie jak macie płaskoczołe warchoły

    • 1 5

  • chyba Prusaki - a Bismarckowi tradycyjnie budowano wieże widokowe.

   • 5 1

  • Zaraz po wodzu rzeszy najbardziej zasłużony w zwalczaniu zepsutych słowian znad wisły

   • 7 5

  • Mój Boże...

   Ottona - jeśli już...

   • 1 0

 • (4)

  to była skromna biedna dziewczyna, a na pomniku wygląda jak królowa Jadwiga. ten pomnik niech sobie Gwóźdź postawi na swoim podwórku. tu ma być pomnik w stylu Anny Walentynowicz jakwe Wrzeszczu

  • 162 50

  • (1)

   No przestań, Walentynwoicz wygląda jak krasnal.

   • 10 20

   • bo to krasnal

    • 11 7

  • Nadworny rzeźbiaż

   ...jego...coś tam cos tam....Głodzia zrobił kolejny kicz za 40 tys.No ale czego oczekiwać po gustach jednego i drugiego wiesniaka.

   • 31 7

  • I dobrze, że tak wygląda. Zasłużyła. Zrób coś takiego to też będziesz Batory.

   • 7 9

 • Eh, czyli znowu Rada chowa głowę w piasek. Szkoda, że liegitymuje się w mieście pomniki o wątpliwej urodzie artystycznej. Ale z 2 str. czy to 1 raz?

  • 63 16

 • farelką nagrywane ze taki kiepski dzwiek? (4)

  • 31 9

  • Suabe:) (2)

   Farelka nie nagrywa tylko daje cieplo gamoniu:)

   • 3 15

   • Ty też się mylisz.

    Sądzisz, że jesteś zabawny.

    • 9 1

   • Pragi czeskiej, czy prawobrzeżnej?

    • 1 0

  • To nie kwestia sprzętu, ale umiejętności

   dziś kamerkie może kupić każdy, ale umieć ją obsłużyć mogą tylko nieliczni

   • 3 0

 • Szkoda, że nie ma Pana Prezydenta Miasta. (15)

  Moim zdaniem to wstyd, że Prezydent Miasta Gdańska pojawia się na uroczystościach upamiętniających żołnierzy Armii Czerwonej, a zabrakło go dzisiaj przy pomniku "Inki".

  • 201 52

  • Pan Prezydent to do meczetu teraz (1)

   no bo jak inaczej skoro brodę zapuscił

   • 25 11

   • no to jeszcze pejsy zapuści i ma miejsce w pierwszej ławce w synagodze

    • 9 5

  • Dla niego "polskość to nienormalność" (4)

   Jak będzie odsłonięcie herbu Prus, to będzie.

   • 20 22

   • (1)

    Czy czytałeś w całości i ze zrozumieniem esej Donalda Tuska w czasopiśmie "Znak", czy po prostu bezrefleksyjnie powtarzasz medialny komunał?

    • 9 7

    • Powtarzasz się. Tusk swoją polityką I sluzalczoscia wobec Niemiec wyjaśnił znaczenie tych słów. Albo ta czolobitnosc Sikorskiego, ta trwajaca wyprzedaż majątku narodowego i ziemi, ta polityką Tuska w kwestii Śląska itd.

     • 7 7

   • Nie mylić z herbem polskich Prus Królewskich, który winien być herbem Województwa Pomorskiego.

    • 8 0

   • No właśnie. PO ma teraz hasło "koch Polskę", Tusk mówił że polskość to nienormalność. To co, oni nienormalność kochają?

    • 4 2

  • Przeciez Adamowicz to komuch.

   Wystarczy zobaczyć kogo w urzędach na stołkach trzyma. A że sam sobie przyposuje rodowód solidarnościowy to cóż...

   • 34 12

  • Mówisz o moralnym krasnalu adamowiczu? (1)

   To tchórz, więc bał się wygwizdania. Dobrze, że gnoja nie było, bo do tego pomnika winny zbliżać się tylko ludzie prawi o wybitnym kręgosłupie moralnym!

   • 21 16

   • czyli że PiSu nie będą dopuszczać?

    • 8 6

  • zapił wczoraj ....a może już dziś ...

   • 9 5

  • masz żal (3)

   do Armii Czerwonej że wygnała Niemców z Gdańska ?

   • 4 10

   • (1)

    Nie za to, tylko że gwalcili, torturowali, mordowali, grabili, na Sybir wysłali i przez dziesięciolecia przy pomocy terroru Polskę okupowali. W swoim sadyzmie byli gorsi od esesmanow .

    • 18 4

    • gdybyśmy mieli armię i zaatakowali teraz Rosję, role by się odwróciły

     my to dopiero byśmy im oddali za te wszystkie lata, Hitler, Stalin i Hiroszima i w jednym. W głębi serca Polacy to tacy sami barbarzyńcy, brak nam jedynie okazji do pokazania kłów

     • 2 10

   • Szanowny Panie Jerzy,
    Pragnę zauważyć, że patrząc na sprawę w szerszym kontekście historycznym to trudno przypisać Armii Czerwonej rolę oswobodziciela. Zmienił się okupant i sposób działania, ale nie cel i motyw, którym było unicestwienie naszej państwowości i przyłączenie nas do swojego terytorium. Należy pamiętać, że nazizm i komunizm były zbrodniczymi systemami, których nie powinno się porównywać na zasadzie lepszy gorszy. Oba były złe. To jak wybierać między dżumą a cholerą.

    • 12 3

 • Bóg, Honor, Ojczyzna (20)

  • 131 145

  • Chyba bastion przekrętów i porażek ostatnio .Prawdy nie zakłamiesz (1)

   • 61 26

   • ciekawe czy za race Wojewoda zamknie plac na 2 tygodnie???

    i kto dostanie karę finansową ???

    • 17 4

  • cd......." jesli zapomnę o Nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie .." Adam Mickiewicz (3)

   a to .......trzeba posłuchać .....nie przegapić ....

   https://www.youtube.com/watch?v=-UD0z_3-xUY .

   ..

   • 18 4

   • a Mickiewicz to Litwin ha ha ha!!!!!! (1)

    • 11 21

    • A Gdańszczanin

     To Niemiec.

     • 17 14

   • wyjce jakich mało

    • 11 13

  • lechia gdańsk to takie samo dno jak i prawica (4)

   • 53 30

   • Nie chcemy faszystów z SLD i innych lewackich prowodyrów zajść (3)

    • 18 38

    • (2)

     niezłe prowodyry zajść byli te kibole co stolycę podpalali i walczyli z drzewkami, ledwie stojąc na nogach. buk, homar, włoszczyzna!

     • 37 16

     • Jakbym g-wnianą czytał (1)

      Lewaków i dawnych esbeków na tym forum pełno, co widać po ilości popierających polakożercę.

      • 22 34

      • najbardziej lewacki jest ten cały stadionowy plebs

       ale to my was małpy trzymamy za ogony,
       ta cała piłka nożna, tylko matoł może to oglądać

       • 7 5

  • Bóg, honor, włoszczyzna (1)

   rozróba i amatorszczyzna,
   kibolstwo i frajerstwo,
   silni w kupie - słabi w du..ie...

   • 56 24

   • Ubóstwiam

    Ciebie Barbaro Pierdzimąko

    • 12 10

  • (1)

   bastion marginesu patologi i alkoholizmu

   • 35 15

   • nie zapominajmy o mocarzu!

    • 4 5

  • juz niedługo

   • 2 6

  • (2)

   ta lechia której kiboli wzorem jest rudolf h. ??

   • 29 10

   • "Zatroskany" faszysta z SLD się zastanawia, o co w tym wszystkim chodzi (1)

    • 5 18

    • do budy bolszewicki nazikatoliku

     jak ja się lubię drażnić ze szczurami :)

     • 2 0

  • Wrzask Pijaństwo Burda

   tak powinno być

   • 4 0

 • CM pamięci INKI (1)

  Pamięci INKI - utwór zespołu rockowego CONTRA MUNDUM właśnie pamięci INKI - utwór w rockowej aranżacji ...do tekstu żołnierza V Brygady WIleńskiej mjr "Łupaszki" . piękny utwór i video ze zdjęciami INKI

  https://www.youtube.com/watch?v=CvjN7kVeVmI

  ....

  • 40 30

  • Piękna Piosenka o Ince

   Posłuchaj i pomyśl.

   https://www.youtube.com/watch?v=yRRJIclyNU0

   • 3 7

 • Masakra.. (10)

  najlepiej każdemu postawcie pomnik....o mam pomyśl...zamiast studzienek umieszczanych na drogach...zamiast włazu metalowego postawcie pomnik każdemu

  • 80 166

  • Rudemu pomnik się nie należy

   Jest msciwy

   • 13 12

  • (4)

   nie ośmieszaj zasłużony ludzi jakimiś rudym i szarikiem, bo obrażasz mnie i mój kraj.

   • 15 19

   • Wincyj patosu. i martyrologii (1)

    I oczywiście tak nam dopomóż

    • 14 6

    • Ahhh, jaki ja będę fajny - napiszę "wincyj", bo na internetach widziałem. No i do tego rano słyszałem "martyrologia" w tvnie, to też skrobnę.

     W sumie masz rację - tak nam dopomóż........

     • 4 7

   • (1)

    chyba nie wszyscy wiedzą, że Rudy 102 i czarik to 'postacie' fikcyjne.

    • 3 3

    • ludzie tak zaopatrzeni są w telewizję,

     Że już im się fikcja z rzeczywistością myli

     • 2 0

  • Takie myślenie

   nie sprawi, że sam doczekasz się jakiegokolwiek upamiętnienia. No chyba że widząc bezsens swego jestestwa zaistniejesz jak brevik

   • 4 7

  • Może napisał posta potomek jednego z tych co do Inki strzelali? (1)

   Może tak a może nie...
   Dlaczego bohaterstwo dziewczyny jest wyśmiewane? Nie wydała swoich towarzyszy broni, mimo kary śmierci. Czemu łamaga u góry tego nie rozumie?

   • 16 5

   • bo dziś wydanie towarzyszy broni (jacykolwiek by nie byli) ma zupełnie inne konotacje niż wtedy. Zobacz jak media dziś walą pokłony milicji, a tłuszcza za nimi się kłania.
    Dziś chodzenie pod prąd nie jest w cenie. Nie było nigdy, ale zwłaszcza dziś nie jest.

    A i dziś nie ma towarzyszy czegokolwiek. Są tylko wyalienowane jednostki

    • 3 3

  • Glupota

   Jestes mniej niz zerem

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najczęściej czytane