Fakty i opinie

Oksywie: mieszkańcy zabytkowego bloku czekają na kotłownię

interwencja trojmiasto.pl
W ostatnich miesiącach przeprowadzono remont jednej ze stron elewacji budynku przy ul. Arciszewskich 23. W grudniu w mieszkaniach ma się pojawić kotłownia i ciepło z gazu.
W ostatnich miesiącach przeprowadzono remont jednej ze stron elewacji budynku przy ul. Arciszewskich 23. W grudniu w mieszkaniach ma się pojawić kotłownia i ciepło z gazu. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Trwa budowa kotłowni, instalacji gazu i centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody w administrowanym przez Gdynię budynku przy ul. ArciszewskichMapka na Oksywiu. Prace mają zakończyć się w grudniu, ale mieszkańcy wątpią, że uda się dotrzymać terminu. Boją się zimy bez ciepła z instalacji gazowej.Czy przeprowadaiłe(a)ś ostatnio kapitalny remont w domu/mieszkaniu?

tak i to w tym roku 20%
tak, w ostatnich latach 34%
nie przeprowadzałe(a)m remontu, ale się do tego przymierzam 16%
nie, nie ma obecnie takiej potrzeby 30%
zakończona Łącznie głosów: 340
To kolejny raz, gdy zajmujemy się problemami mieszkańców bloku przy ul. Arciszewskich 23Mapka na Oksywiu. Budynek jest zamieszkiwany przez kilkanaście rodzin. Jest zabytkiem, więc - paradoksalnie - przeprowadzenie remontów bywa utrudnione, bo potrzebne są konsultacje z konserwatorem zabytków. W 2017 roku pisaliśmy o odpadającej elewacji z będących w katastrofalnym stanie balkonów.

Balkony zabezpieczone, remont elewacji w połowieM.in. po naszej interwencji, przy wsparciu Miejskiego Konserwatora Zabytków, wykonano remont balkonów i elewacji frontowej budynku. Konserwator nie wyraził jednak zgody na ocieplenie ściany frontowej, co wywołało kolejne wzburzenie mieszkańców, o którym informowaliśmy rok później.

W ostatnich miesiącach w administrującym budynkiem Zarządzie Budynków i Lokali Komunalnych w Gdyni znalazły się środki na stworzenie w budynku instalacji gazowej, dzięki czemu na nieużywanym poddaszu ma zostać zbudowana gazowa kotłownia.

Oprócz tego w założonych pracach jest:

 • budowa/wymiana instalacji elektrycznej w częściach wspólnych budynku,
 • budowa wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania,
 • budowa instalacji ciepłej wody,
 • przebudowa instalacji wodno-kanalizacyjnej (wymiana pionów kanalizacyjnych i pionów instalacji wody zimnej).

Pięć przetargów zanim wybrano wykonawcęPoczątkowa radość mieszkańców z remontu została szybko zmącona tym, że jego termin zaczął oddalać się w czasie. Przetarg na prace remontowe trzeba było ogłaszać ostatecznie aż pięć razy, zanim wybrano wykonawcę.

- W pierwszych dwóch przeprowadzonych postępowaniach w formie zapytania ofertowego nie wpłynęły żadne oferty. W związku z tym zarząd budynków i lokali komunalnych wystąpił o zgodę na postępowanie z wolnej ręki. Niestety, nie uzyskaliśmy zgody urzędu marszałkowskiego. Tym samym konieczne było powtórzenie procedury zapytania ofertowego. W trzecim postępowaniu złożona została jedna oferta, ale zaproponowana wartość robót budowlanych znacznie przekroczyła wysokość zabezpieczonych na inwestycję środków. Czwarte postępowanie z uwagi na błąd proceduralny (ograniczenia systemowe bazy konkurencyjności) zostało unieważnione - informuje Agata Grzegorczyk, rzecznik Urzędu Miasta w Gdyni.
W piątym podejściu zgłosiły się trzy firmy. Najbardziej korzystną ofertę zaprezentowała firma Eco-Tech z Gniewa, oczekująca za wykonanie prac 1 mln 79 tys. 869,86 zł. Zwycięzcę przetargu ogłoszono 3 września. Od początku wzbudzał wątpliwości mieszkańców.

- Firma, która jest zainteresowana wykonaniem remontu, nie ma długiego doświadczenia na rynku budowlanym, więc nie wiem, jak chce dotrzymać terminu. Nigdzie nie doczytałam, aby mieli doświadczenie w budowaniu kotłowni gazowej. My po prostu nie chcemy, aby ktoś, kto nie posiada doświadczenia, decydował o naszym być albo nie być. Powierzamy nasze życie i zdrowie wykonawcy, więc chcielibyśmy jakiejś rękojmi, że sprosta powierzonemu zadaniu - podkreślała po wyborze wykonawcy pani Irena, jedna z mieszkanek.

Firma rezygnuje, następna już pracujeWątpliwości okazały się słuszne. Przedsiębiorstwo tydzień po ogłoszeniu wyników przetargu odstąpiło jednak umowy. Przedstawiciele firmy przyznali m.in., że mogą mieć problemy, by zdążyć z pracami przed nadejściem zimy, do czego obligowała ich umowa.

- Wykonawca miał wątpliwości, co do terminu zakończenia prac. Wynikały m.in. z dotrzymania przez mieszkańców terminów udostępnienia lokali oraz obawy o straty wizerunkowe firmy spowodowane zainicjowanym przez mieszkańców zainteresowaniem mediów - mówi Grzegorczyk.
Po kilku dniach podpisano umowę z drugim w kolejności wykonawcą spółką KSS-GROUP z Gdańska oferującą kwotę 1 mln 88 tys. 312,58 zł. Prace ruszyły, ale wątpliwości mieszkańców zostały, zwłaszcza, że zima za pasem.

Instalacja gazowa pod choinkę?- W budynku mieszkają emeryci, którzy w 80 proc. zbliżają się do siedemdziesiątki lub ją przekroczyli. Rodzin z małymi dziećmi jest pięć. W dwóch mieszkaniach lokatorzy oczekują na narodziny dzieciaczków. Mamy nadzieję, że zdążą odpocząć od noszenia węgla i palenia w piecach, które nie zawsze są drożne, bo są starsze od ich użytkowników - podkreśla pani Irena.
Urzędnicy informują, że zgodnie z podpisaną umową zakończenie prac w całości jest planowane na 11 grudnia bieżącego roku.

Opinie (81) 7 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • 11 grudnia im włączą ogrzewanie?

  Emerytom?
  ZUS w tym nie macza swoich paluchów?

  To genialne żeby za instalację grzewczą zabierać się w październiku a kończyć ją w grudniu, Gratuluję

  • 41 5

 • New Kids on The blocks

  • 13 3

 • na zdjęciach nowoczesna Gdynia

  • 41 1

 • Serio to jest pod konserwatorem?

  Nie wygląda...

  • 56 6

 • Jakie miasto takie zabytki... kto to dał jako zabytek??? jezusku posmyraj ich gola stopka i rozumu dodaj.

  • 32 8

 • Zdjecia jak z kraju trzeciego swiata

  ...a to tylko Gdynia

  • 50 0

 • Mieszkania ile za m2 ? po 10 koła ?

  Bo Gdynia i świtna lokalizacja ? :)

  • 8 1

 • pięknie mieszkańcy zapuścili klatkę schodową

  ale wiadomo- miasto dało, miasto wyremontuje, nie ich to co będą dbać. Wynajem dofinansowywany z naszych podatków i jeszcze wybrzydzają.

  • 54 12

 • Sopot Kamienny Potok

  Miało ruszyć ogrzewanie mieszkań w spółdzielniach Trojmiasta od 1 października i nic się nie dzieje, rury letnie dosłownie przez kilka godzin i teraz nadeszła noc i zimno w mieszkaniach

  • 5 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.