• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Osiem tramwajów N8C zyska klimatyzację

Maciej Korolczuk
2 września 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (160)
Ok. 70 proc. wszystkich tramwajów w Gdańsku jest wyposażonych w klimatyzację. Wkrótce ten wskaźnik ma się poprawić. Ok. 70 proc. wszystkich tramwajów w Gdańsku jest wyposażonych w klimatyzację. Wkrótce ten wskaźnik ma się poprawić.

Osiem tramwajów typu N8C zostanie wkrótce wyposażonych w klimatyzację. Większy komfort podróży "dortmundami" pasażerowie odczują za ok. pół roku.Co najbardziej zniechęca cię do podróżowania komunikacją miejską?

Z końcem lata władze miejskiego przewoźnika podjęły decyzję o modernizacji kolejnych ośmiu tramwajów typu N8C, nazywanych w Gdańsku "dortmundami".

To właśnie na podróże składami kupionymi w Niemczech 15 lat temu najbardziej narzekają w gorące dni podróżni. Brak klimatyzacji i wąskie uchylne okna sprawiają, że latem podróż Duwagiem często jest mało komfortowa.

Wysokie temperatury w tramwajach bywają nie tylko przedmiotem krytyki pasażerów, ale też ich radosnej twórczości.

Tak było w połowie sierpnia, gdy jeden z pasażerów w tramwaju linii 10 (na niej najczęściej spotkać można dortmundy) zwrócił uwagę na temperaturę panującą w pojeździe. Zdaniem naszego czytelnika w tramwaju zamiast klimatyzacji było włączone... ogrzewanie.

09:08 16 SIERPNIA 23

Piekarnik z logo GAiT (7 opinii)

Nie wiem czym kierował się motorniczy tramwaju linii 10 (dziś, przystanek "Siedlce", odjazd 08:52), włączając ogrzewanie wewnątrz pojazdu, ale powiem tylko tyle, że po opuszczeniu tramwaju na przystanku "Hucisko" byłem cały mokry z hercklekotem w pakiecie... Naiwnie łudzę się jeszcze, że prowadzący pojazd pomylił grzanie z klimatyzacją i jakimś cudem tego nie poczuł. No bo chyba nie był to niezawodny sposób na przyciągnięcie klientów do GAiT?
Nie wiem czym kierował się motorniczy tramwaju linii 10 (dziś, przystanek "Siedlce", odjazd 08:52), włączając ogrzewanie wewnątrz pojazdu, ale powiem tylko tyle, że po opuszczeniu tramwaju na przystanku "Hucisko" byłem cały mokry z hercklekotem w pakiecie... Naiwnie łudzę się jeszcze, że prowadzący pojazd pomylił grzanie z klimatyzacją i jakimś cudem tego nie poczuł. No bo chyba nie był to niezawodny sposób na przyciągnięcie klientów do GAiT? Zobacz więcej

Przepis naszego czytelnika na pizzę upieczoną w tramwaju bez klimatyzacji. Przepis naszego czytelnika na pizzę upieczoną w tramwaju bez klimatyzacji.

8 miesięcy na wyposażenie 8 tramwajówWkrótce ma być jednak lepiej. GAiT ogłosił właśnie przetarg na wyposażenie kolejnych ośmiu tramwajów w klimatyzację. Kolejnych, bo w 2021 roku rozpoczęła się kompleksowa modernizacja 10 innych składów typu N8C, w ramach której również zainstalowano w nich klimatyzację.

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w TrójmieścieAby zapewnić komfortową podróż pasażerom, na dachu ośmiu składów pojawią się kontenery z zainstalowaną w środku przetwornicą. Z kolei w przedziałach pasażerskich pod panelami sufitowymi zostaną zainstalowane nowe agregaty, które w czasie jazdy będą rozprowadzać schłodzone (latem) lub ogrzane (zimą) powietrze.Nawiewem sterować będzie motorniczy na specjalnie dostosowanym do tego panelu. Montaż klimatyzacji sprawi, że w tramwaju zmieni się nieco wysokość sufitu, ekranów informacji pasażerskiej czy kabiny motorniczego. Trzeba będzie też wzmocnić dach tramwaju, dodatkowo go uszczelnić i wykonać powłokę antykorozyjną. Na koniec wykonawca będzie musiał też sporządzić ekspertyzę wytrzymałości przebudowanej konstrukcji dachu.

Wszystkie prace mają potrwać maksymalnie 8 miesięcy i zostaną przeprowadzone na terenie zajezdni przy Wita Stwosza. Tramwaje będą przekazywane do modernizacji sukcesywnie (po jednym składzie), a prace przy wyposażeniu jednego tramwaju mają potrwać maksymalnie cztery tygodnie. To oznacza, że jeszcze w pierwszej połowie 2024 roku wszystkie osiem składów będzie wyposażone w nawiew chłodnego powietrza.Brak chłodzenia i małe uchylne okna to zmora pasażerów w gorące dni. Brak chłodzenia i małe uchylne okna to zmora pasażerów w gorące dni.

Klimatyzacja w autobusach i tramwajachSpółka GAiT w ubiegłym roku dysponowała flotą 244 autobusów i 141 tramwajów. Obecnie wszystkie autobusy jeżdżące po mieście mają klimatyzację, posiada ją też 98 tramwajów, czyli 70 proc. pojazdów.

Wideo archiwalne

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (160)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane