• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Palenie szkodzi

O.K.
5 maja 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 
W Polsce papierosy pali prawie co drugi mężczyzna i prawie co druga kobieta - razem 9,5 mln osób. Wzrasta liczba młodych palących kobiet, a po papierosy sięgają coraz częściej coraz młodsi ludzie. W Gdańsku odbyło się szkolenie dla lekarzy opieki podstawowej i pielęgniarek pracujących z pacjentem palącym zorganizowane przez Oddział Pomorski Narodowego Funduszu Zdrowia. Osiem placówek otrzymało aparaty do pomiaru zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

- Palenie tytoniu to w Polsce problem zdrowotny i społeczny - mówiła doc. Ewa Jassem z Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy AMG. - Co prawda w ostatnich latach zmniejszył się odsetek palących mężczyzn - co jest pewnie zasługą działań antynikotynowych, takich jak m.in. nasze szkolenie. Niestety wzrasta liczna palących młodych kobiet.

Dym papierosowy zawiera ok. 4 tys. związków chemicznych w tym aż ok. 40 rakotwórczych. U palących kobiet w ciąży, których w Polsce jest aż ok. 30 procent powoduje m.in. permanentne niedotlenienie płodu - dziecko rodzi się słabsze, częściej choruje. U dorosłych powoduje choroby onkologiczne, układu krążenia i oddechowego. Jak wyjaśniał wojewódzki konsultant ds. chorób płuc prof. Marek Słomiński, bezpośrednio od dymu tytoniowego bierze się aż kilkanaście różnych nowotworów, nie tylko płuca, ale także krtani, gardła, przełyku, jamy ustnej, trzustki, układu moczowego. Tytoń może też być przyczyną przewlekłego zapalenia płuc lub oskrzeli, astmy, gruźlicy płuc, nadciśnienia, miażdżycy, choroby wieńcowej serca, choroby naczyń mózgowych.
- W Pomorskiem z powodu palenia tytoniu rak płuca od kilku lat stał się drugim co do częstości występowania nowotworem u kobiet - mówiła Małgorzata Bartoszewska-Dogan, z-ca dyr. ds. lecznictwa Oddziału Pomorskiego NFZ. - Na Zachodzie, jeśli ktoś pali, musi płacić wyższą składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Walka z nałogiem nie jest łatwa - bo uzależnia on zarówno psychicznie jak i fizycznie, a organizm potrzebuje coraz większych dawek nikotyny. Często nałogowi palenia tytoniu towarzyszy też uzależnienie od alkoholu. Pomóc zwalczyć ten nałóg mogą lekarze - z których niestety również wielu pali: ok. 27 proc. wśród lekarzy mężczyzn i ok. 11 procent wśród lekarzy kobiet.


Głos WybrzeżaO.K.

Opinie (21)

  • no proszę...
    palacze...
    co prawda nie żywię złudzeń że są to dla was informacje nowe, ale mimo wszystko nie wyglądają zbyt różowo...

    • 0 0

  • "Często nałogowi palenia tytoniu towarzyszy też uzależnienie od alkoholu. "
    To już przesada - żeby z palaczy robić od razu alkoholików?!

    "organizm potrzebuje coraz większych dawek nikotyny. "
    Z tym też się nie zgodzę

    Pewno, że nie jest zdrowo palić
    W ogóle nie zdrowo jest żyć :P
    Zdecydowanie potępiam palące ciężarne i karmiące
    Co do innych - dorosłych - ich sprawa, póki nie dmuchają innym dymem w nos i nie zaczadzają w domu swoich dzieci

    • 0 0

  • dlaczego papierosy są tanie

    Do ceny papierosów powinny być doliczane kwoty pokrywające wszelki akcje informacyjne, ponadto palacze powinni bezwzględnie płacić wyższe składki zdrowotne. Naprawdę nie rozumiem dlaczego ludzie uporczywie pracujący na długotrwałe leczenie w przyszłości nie są obciążani kosztami tego leczenia. Podobne odczucia miałam gdy czytałam artykuł o dialziowanych chorych, o ich cięzkim zyciu, o kosztach takiego leczenia, a z drugiej strony gdziekolwiek się obrócę, widzę ludzi rujnujących sobie nerki, wątrobę poprzez nadużywanie alkoholu. Gdyby oprócz informacji na paczce papierosów o chorobach raka i serca, było dopisane, że z ceny papierosów odliczana jest kwota np. 5zł na przyszłe leczenie delikwenta, może bardziej dotarłoby do ich świadomości o realności zagrożenia.

    • 0 0

  • zgadzam się z tym w 110%
    w naszym kraju zbyt mało mówi się o faktach, o profilaktyce zdrowotnej, każdy powinien troszczyć się o własne zdrowie osobiście, i nagłasnianie tego typu tematów winno być jednym z priorytetów mediów.pozdrawiam serdecznie Marek P

    • 0 0

  • Miesiąc dla Zdrowia

    Wczoraj na sopockim Molo rozdaliśmy m.in. setki ulotek nt. niepalenia chcieliśmy zrobić psychodramę i przeprowadzić badania składu powietrza w płucach palaczy (system kontrolingu skojarzonego – wprowadzenie badań pomiarowych stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu i wartości karbooxyhemoglobiny we krwi) - dzięki zastosowaniu nowoczesnego będącego od niedawna w posiadaniu naszej organizacji, miernika MicroCO. Także podczas naszego badania spirometrycznego pacjentowi pomaga się w uświadomieniu sobie własnego stylu i toru oddychania przeprowadzając instruktaż dotyczący higieny układu oddechowego i eliminacji czynników drażniących Nazwa "badanie przesiewowe" (z angielskiego screening) jest używane jako synonim "wczesnego wykrywania". Wszystko to w ramach rozpoczęcia kampanii „Miesiąca dla Zdrowia”, poinformowany o tym GW, niestety nic nie napisał. Także brak sponsorów na takie działania są swoistą zmową milczenia. Tym czasem pozytywny aspekt imprezy to nie tylko duże zaangażowanie organizatorów, ale także dzieci i młodzieży. Nie trzeba było długo namawiać najmłodszych do wspólnego aerobiku i innych form ruchowych na scenie i wśród widzów w prowadzonym przez Annę Igłowska z TKKF, ogniska "Rozstaje" ćwiczeniach. W niesamowitym tempie dzieci udzielały też informacji, co jest zdrowe, i były to trafne odpowiedzi a zwłaszcza na pytania dotyczące aktywności fizycznej. Liczymy na bardziej aktywny i nadaktywny udział osób dorosłych w naszych wspólnych działaniach w promowaniu zdrowego stylu życia. Fitness i inne formy ruchowe są przecież dla wszystkich i w każdym wieku. Naszym marzeniem jest, by każdy mógł poszczycić się tak świetną kondycją fizyczną, figurą i sprawnością jak prowadząca propagatorka z tekakaefu. Najdokładniej przedstawił to współtwórca programu otwierający festyn sportowo-rekreacyjny „Czas wolny – czas na sport” inaugurujący Ogólnopolską Kampanię Prozdrowotną „Miesiąc dla Zdrowia” pan Ryszard Kowalski z Torunia. Doskonale rozumieją to także organizatorzy i wolontariusze akcji, dobrze by było, oby zrozumieli to także, samorządowcy i władze lokalne.

    • 0 0

  • Ja się postaram pod koniec maja rzucić :)))))))))

    • 0 0

  • do Magdy, alexa i mamy

    "Walka z nałogiem nie jest łatwa - bo uzależnia psychicznie jak i fizycznie....", prawda. Ten kto przestał palić wie co to jest,dlaczego mówicie że składki zdrowotne dla palaczy powinny być większe, dlaczego nie mówi się tego w przypadku alkoholików.Dla mnie jest to choroba , z którą powinno się walczyć ale też i pomóc , tak jak pomaga się alkoholikom.
    Sama palę i doskonale zdaję sobie sprawę z zagrożeń jakie powoduje palenie papierosów, co więcej wiem jak bardzo zatruwam moje dzieci ale........ sięgam po następnego papierosa.

    • 0 0

  • TAAAAAK:)

    "Na Zachodzie, jeśli ktoś pali, musi płacić wyższą składkę na ubezpieczenie zdrowotne." - i wszystko jasne, nieroby i złodzieje z Warszawki już znaleźli sposób na parę baniek w budżecie, heh. Co za powalony kraj!

    • 0 0

  • ????

    a skąd informacja że na zachodzie są wyższe składki zdrowotne dla palaczy? jakoś w anglii nie płaciłem wyższej... to najbardziej kapitalistyczny kraj "zachodu" a ściślej mówiąc zachodniej europy i takie rzeczy sobie świetnie wyliczają. owszem, wyższe są wymogi i składki jeżeli ktoś chce się dodatkowo ubezpieczyć zdrowotnie lub na życie. również w USA gdzie ubezpieczenie nie jest obowiązkowe sprawa paleenie ma pewien wpływ na rodzaj ubezpieczenia, ale nie tego podstawowego (wiele miast ubezpiecza najuboższych za darmo).

    wprowadzenie wyższej składki byłoby najzwyczajniej w świecie niesprawiedliwe - w takim przypadku należałoby też wyższą stawką objąć przechodzących na czerwonym świetle, motocyklistów i innych samobójców = wszystkich.

    inna sprawa że chciałbym nie palić, jak na razie rzucam wciąż... wypalam i rzucam... a nawet czasem przydeptuje ; )

    • 0 0

  • ajarl

    nic nie mówiłam o składkach
    jedynie ze te informacje które napisali są znane palaczom i jakoś nie widać żeby skłaniały ich do rzucenia nałogu
    to wszystko

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane