Fakty i opinie

stat

Pani robot odpowie na pytania o gdańskim lotnisku

"Inteligentny" robot obsługuje pasażerów na gdańskim lotnisku od poniedziałku.
"Inteligentny" robot obsługuje pasażerów na gdańskim lotnisku od poniedziałku. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

"Jestem automatycznym asystentem pasażera i odpowiem na twoje pytania" - od poniedziałku taki komunikat usłyszymy dzwoniąc na specjalny nr telefonu do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że porozmawiamy nie z człowiekiem, ale z telefonicznym "inteligentnym" robotem.Co sądzisz o takiej formie obsługi pasażerów lotniska?

jest dobra, to duże ułatwienie dla pasażerów lotniska

50%

nie przekionuje mnie, bo wolę rozmawiać z ludźmi

35%

jest zbędna, wszystkie informacje można przecież samodzielnie znaleźć w internecie

15%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 426
Dzwoniąc pod nr telefonu (58) 500 88 61 nie musimy mozolnie wybierać kolejnych opcji na klawiaturze, aby - po kilku minutach - otrzymać zadowalającą nas odpowiedź czy załatwić jakąś sprawę. Po informacji, że rozmowa jest nagrywana, miły damski głos szybko udzieli nam wszelkich informacji i odpowie na pytania o podróż, status przylotów i odlotów, infrastrukturę portu czy możliwe drogi dojazdu na lotnisko.

Z powodu zajętej linii, nasze pierwsze próby połączenia spełzły na niczym. Gdy jednak je uzyskaliśmy, postanowiliśmy nieco przetestować "wiedzę" telefonicznego robota. Precyzując swoje pytania i mówiąc wyraźnie, można się naprawdę wiele dowiedzieć. Co więcej, robot... zna też język angielski.

Co powiedział nam robot?

Informację o najbliższych połączeniach do Warszawy czy Wiednia uzyskaliśmy od ręki. Podobnie było z informacjami o tym, jak i czym dojedziemy na lotnisko, na jakich stronach internetowych znajdziemy szczegółowe informacje na ten temat, a po doprecyzowaniu pytania, otrzymaliśmy też godzinę odjazdu najbliższego pociągu PKM z Gdańska.

Robot jednak nie potrafił nam udzielić informacji o tym, kto jest patronem lotniska, ale to pewnie tylko chwilowe niedopatrzenie. Nie znając odpowiedzi zastrzegł jednak: "Jeżeli nie będę w stanie ci pomóc, postaram się połączyć cię z konsultantem, który spróbuje odpowiedzieć na twoje pytania".

Czytaj też: Gdański port lotniczy obsłużył ponad 2 mln pasażerów przez pół roku

Jak zapewniają twórcy technologii Brilliance, stworzonej i rozwijanej przez gdańska firmę Voicetel Communications, robot dzięki systemowi rozpoznawania i syntezy mowy "rozumie swojego rozmówcę i potrafi prowadzić rozmowę telefoniczną niemal tak samo, jak człowiek. Robot analizuje i rozumie intencje rozmówcy, czyli interpretuje znaczenie tego, co mówimy. Potrafi też zrozumieć kontekst zdania i odpowiednio na nie zareagować, wchodząc w dialog z rozmówcą".

- Technologia pozwoli obsługiwać setki tysięcy połączeń telefonicznych jednocześnie. Spodziewamy się, że po uruchomieniu robota czas oczekiwania na informacje ulegnie znacznemu skróceniu i pasażerowie nie będą musieli oczekiwać w kolejce połączeń - podkreśla Mariusz Sulkowski z Portu Lotniczego Gdańsk.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (82)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.