• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Początek końca plastikowych toreb?

(aria)
12 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Dzięki zbieraczom puszek po piwie Polska ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników odzyskiwania aluminium. Jednak z siatkami foliowymi nie można sobie już w ten sposób poradzić. Dzięki zbieraczom puszek po piwie Polska ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników odzyskiwania aluminium. Jednak z siatkami foliowymi nie można sobie już w ten sposób poradzić.
Jednorazowe torby foliowe: część krajów już zakazało korzystania z nich, w innych są one wysoko opodatkowane. Ikea właśnie ogłosiła, że wycofuje się z ich rozdawania. O zakazie korzystania z foliowych toreb myśli także Łódź.

Świadomość tego, że jednorazowa torba foliowa to śmieć, który powstaje w sekundę, używany jest średnio przez dwadzieścia pięć minut, a rozkłada się od stu do czterystu lat dociera do coraz większej grupy osób. Na szczęście także do tych, którzy do tej pory przodowali w zaśmiecaniu nimi ziemi - dużych sieci sklepowych.

Korzystanie z plastikowych reklamówek to:

14 września wszystkie sklepy Ikea w Polsce wycofają jednorazowe i bezpłatne plastikowe torby do pakowania zakupów. Od tej pory za takie torby trzeba będzie płacić.

- Wycofujemy reklamówki w Dniu Sprzątania Świata. Ma to być symboliczny gest na rzecz ochrony środowiska naturalnego. To nie jest jednorazowa akcja - rezygnujemy z foliowych opakowań na zawsze. Pieniądze, które wydawaliśmy na produkcję plastikowych toreb - w ubiegłym roku rozdaliśmy ich 10 milionów sztuk - pójdą na zasadzenie miliona drzew na Mazurach - mówi Aleksandra Sikora, rzecznik prasowy IKEA.

Od 14 do 16 września IKEA będzie rozdawać kwiaty w zamian za przyniesione do sklepu surowce wtórne. Zostaną oddane do recyklingu i fachowej utylizacji.

Inne sieci handlowe, takie jak Tesco, Carrefour, Bomi czy sklepy z tzw. "produktami bio" już od dawna promują opakowania ekologiczne. Po mału na ulicach pojawiają się torby ekologiczne, czyli takie, które szybko się rozkładają.

Od 17 do 22 września promocję ekologicznych, lnianych toreb przygotowuje Real. M.in. w centrum handlowym Wzgórze będzie można dostać torbę na zakupy z napisem "Gdynia ekologiczna".

Jednak najbardziej radykalny zamach na reklamówki w Polsce szykuje jeden z łódzkich radnych. Postuluje on wprowadzić karę grzywny w wysokości 5 tys zł. za zapakowanie klientowi towaru w jednorazową torebkę foliową. Używanie tych toreb byłoby dopuszczalne jedynie w sytuacjach, gdy są niezbędnym opakowaniem towaru, np. mięsa. Wprowadzenie tego przepisu ma zachęcić handlowców do stosowania ekologicznych toreb papierowych.

Powstają w sekundę, giną w 400 lat

- Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych reklamówek. Powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów.

- bilion torebek na zakupy to około 10 milionów ton plastiku, do produkcji którego potrzebna jest ropa naftowa, gaz, woda i energia.

- Koszt eliminacji toreb jest tej samej wielkości, co koszt ich produkcji

- Podczas spalania toreb powstaje wiele szkodliwych odpadów - dioksyn.

- Jedna torebka foliowa produkowana jest w ciągu jednej sekundy, używana jest średnio dwadzieścia pięć minut, a rozkłada się od stu do czterystu lat.

- Całkowity zakaz dystrybucji toreb foliowych wprowadzono w następujących krajach: Australia, Indie (połnocno-wschodnie regiony), Japonia, Korsyka, Mauritius, Nowa Zelandia, RPA, Francja (kilka regionów)

- Zakaz dystrybucji darmowych toreb w Bangladeszu, Holandii, Hongkongu, Irlandii, Islandii, Korei Południowej, Nepalu, Nowej Gwinei.

- Opodatkowanie toreb foliowych w następujących krajach: Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Japonia, Kenia, Niemcy, Malta, RPA, Szwajcaria, Włochy.
(aria)

Opinie (184) ponad 20 zablokowanych

  • "Pieniądze, które wydawaliśmy na produkcję plastikowych toreb - w ubiegłym roku rozdaliśmy ich 10 milionów sztuk – pójdą na zasadzenie miliona drzew na Mazurach."

    Zapomniała dodać, że do kasy wpłynie ponadto parę meloników ze sprzedaży torebek. Z tego wypłaci się pomysłodawcy mini-premię, preziowi mega-premię, a resztę zagospodaruje się równie "pro-ekologicznie", he he he. Nie nam tu mydlić oczęta, madame.

    • 0 0

  • rumun

    ten problem ma w sumie mało wspólnego z pisem i jego rzadami, bo te kase rozdzielaja i nią rzadza samorzady, a te sa rózne, u nas np rzadzi PO.
    i co ?
    pstro.
    słyszłes ostatnio jak to planujemy wydac kase na ekologie z finansów unii?
    bo ja nie, moze cos mnie minęlo, nie wiem, ale wszystko co ostatnio słysze od naszych samorzadowców, to obietnice, których celem jest rok 2012.
    magiczny, jak to ktos złosliwie zauwazył.
    mamy obecnie 2007, czyli jakby 5lat na realizacje .
    no zobaczymy.
    nie ufam im, bo gro z naszych, gdańskich inwestycji planowanych pare lat temu jest nadal w sferze projektów.

    • 0 0

  • "przed moim oknem na wys. 3 piętra przelatują siatki z biedronki".
    To gdzie Ty mieszkasz, C.Z., w Łężycach?!!!
    Teraz rozumiem zainteresowanie zakłóceniami porządku termicznego w troposferze i współczuję.

    • 0 0

  • Ikea wprowadza ale

    pewnie będa to torby płatne ...juz teraz mozna je kupić ,są małe i duże oczywiscie papierowe a ich cena to cos 0,60 gr w Niemczech w marketach torby papierowe są za free !!!

    • 0 0

  • Dobry pomysł...

    Ja w sumie używam torbe z materiału, ale czasem gdy zapomnę ją wziąść ze sobą wezmę siatkę. Potem robi mi jako worek do kosza od śmieci :)

    • 0 0

  • tak tak tak

    ja również popieram tą akcję...dziś zaopatrzyłam się w piękną torbę wielokrotnego użytku "green bag" i z dumą będę ją prezentować na zakupach....polecam każdemu....torba jest tania (3.90zł) i można ją kupić w wielu sklepach AGD.....tak więc chrońmy naszą planetę

    • 0 0

  • Czyżby defoliaza?

    Trochę za późno. Cena tak wielu lat bezmyślności może być poważna...
    Poza tym, niewierzący więcej jestem. Dopóki O. Rydzyk na kazaniu uroczystym nie powie do całego kraju: Torby plastykowe rzuć! to się nie stanie...

    • 0 0

  • Brawo!!!

    Nareszcie...niech będzie zakaz tych głupich reklamówek.

    • 0 0

  • w dawniejszych czasach

    reklamówka była luxusem;) każdy miał cuś z materiału i było git, a potem przyszła amerykanizacja czy jak to tam zwał i się zaczeło, nawet prawo było że muszą dawać siatki w sklepach klyentom (se w rządzie wymyślili) a to znaczy że najtańsze zaczeli rozdawać - plastik...... a dalej to już wiadomo.....

    • 0 0

  • wszystko na pokaz.

    kolejny zryw polakow.wszyscy mowia NIE ale jak co do czego to i tak pakujemy wszystko do siatek foliowych.a dlaczego??bo jestemy wygodni,prożni i polak wszystko co za darmo to wezmie:))

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane