• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Początek końca plastikowych toreb?

(aria)
12 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Dzięki zbieraczom puszek po piwie Polska ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników odzyskiwania aluminium. Jednak z siatkami foliowymi nie można sobie już w ten sposób poradzić. Dzięki zbieraczom puszek po piwie Polska ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników odzyskiwania aluminium. Jednak z siatkami foliowymi nie można sobie już w ten sposób poradzić.
Jednorazowe torby foliowe: część krajów już zakazało korzystania z nich, w innych są one wysoko opodatkowane. Ikea właśnie ogłosiła, że wycofuje się z ich rozdawania. O zakazie korzystania z foliowych toreb myśli także Łódź.

Świadomość tego, że jednorazowa torba foliowa to śmieć, który powstaje w sekundę, używany jest średnio przez dwadzieścia pięć minut, a rozkłada się od stu do czterystu lat dociera do coraz większej grupy osób. Na szczęście także do tych, którzy do tej pory przodowali w zaśmiecaniu nimi ziemi - dużych sieci sklepowych.

Korzystanie z plastikowych reklamówek to:

14 września wszystkie sklepy Ikea w Polsce wycofają jednorazowe i bezpłatne plastikowe torby do pakowania zakupów. Od tej pory za takie torby trzeba będzie płacić.

- Wycofujemy reklamówki w Dniu Sprzątania Świata. Ma to być symboliczny gest na rzecz ochrony środowiska naturalnego. To nie jest jednorazowa akcja - rezygnujemy z foliowych opakowań na zawsze. Pieniądze, które wydawaliśmy na produkcję plastikowych toreb - w ubiegłym roku rozdaliśmy ich 10 milionów sztuk - pójdą na zasadzenie miliona drzew na Mazurach - mówi Aleksandra Sikora, rzecznik prasowy IKEA.

Od 14 do 16 września IKEA będzie rozdawać kwiaty w zamian za przyniesione do sklepu surowce wtórne. Zostaną oddane do recyklingu i fachowej utylizacji.

Inne sieci handlowe, takie jak Tesco, Carrefour, Bomi czy sklepy z tzw. "produktami bio" już od dawna promują opakowania ekologiczne. Po mału na ulicach pojawiają się torby ekologiczne, czyli takie, które szybko się rozkładają.

Od 17 do 22 września promocję ekologicznych, lnianych toreb przygotowuje Real. M.in. w centrum handlowym Wzgórze będzie można dostać torbę na zakupy z napisem "Gdynia ekologiczna".

Jednak najbardziej radykalny zamach na reklamówki w Polsce szykuje jeden z łódzkich radnych. Postuluje on wprowadzić karę grzywny w wysokości 5 tys zł. za zapakowanie klientowi towaru w jednorazową torebkę foliową. Używanie tych toreb byłoby dopuszczalne jedynie w sytuacjach, gdy są niezbędnym opakowaniem towaru, np. mięsa. Wprowadzenie tego przepisu ma zachęcić handlowców do stosowania ekologicznych toreb papierowych.

Powstają w sekundę, giną w 400 lat

- Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza w obieg prawie 1 bilion plastikowych reklamówek. Powstaje z nich ok. 18 milionów ton odpadów.

- bilion torebek na zakupy to około 10 milionów ton plastiku, do produkcji którego potrzebna jest ropa naftowa, gaz, woda i energia.

- Koszt eliminacji toreb jest tej samej wielkości, co koszt ich produkcji

- Podczas spalania toreb powstaje wiele szkodliwych odpadów - dioksyn.

- Jedna torebka foliowa produkowana jest w ciągu jednej sekundy, używana jest średnio dwadzieścia pięć minut, a rozkłada się od stu do czterystu lat.

- Całkowity zakaz dystrybucji toreb foliowych wprowadzono w następujących krajach: Australia, Indie (połnocno-wschodnie regiony), Japonia, Korsyka, Mauritius, Nowa Zelandia, RPA, Francja (kilka regionów)

- Zakaz dystrybucji darmowych toreb w Bangladeszu, Holandii, Hongkongu, Irlandii, Islandii, Korei Południowej, Nepalu, Nowej Gwinei.

- Opodatkowanie toreb foliowych w następujących krajach: Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Japonia, Kenia, Niemcy, Malta, RPA, Szwajcaria, Włochy.
(aria)

Opinie (184) ponad 20 zablokowanych

  • Każdy ma tu rację. Jak u mądrego rabina.

    Ale problem pozostaje. Produkcję liczoną w milionach sztuk czy ton trzeba ograniczyć. Bo przyroda tego gatunku śmieci nie jest w stanie przełknąć, przerobić.
    Wszyscy zgodzicie się chyba ze mną, że w ostatnim czasie (od ok. 15 lat) staliśmy się "totalnymi śmieciorobami".
    Bo zrobiliśmy się zamożniejsi, wygodni, konsumpcyjni.
    Jak rozwiązać problem, czy systemowo (instytucjonalnie), czy też to my, jak to ktoś nas nazwał - patriotyczni, zmienimy nieco swoje NAWYKI.. Uważam, że najlepiej jak i jedno i drugie. I wyniki będą.
    A najgorsi to są cynicy, ci co to kpią z ekologów. A do pięt im nie dorośli. Bo ludzie ekologiczni to tacy, którzy myślą o przyszłości. Tej ziemi i swoich (n.b. tych cyników także) dzieci i wnuków.

    • 0 0

  • a moze Ci, którzy sa przeciwko siatkom ich po prostu nie biorą !

    a iinym niech nie narzucają stylu życia

    • 0 0

  • torebki foliowe

    Dostaję szału, widząc reklamówki róznych firm opakowane w folię plastikową. Szczytem wszystkiego jest zapakowanie jednej kartki, wielkosci pocztówki w dwukrotnie większą torebkę plastikową i rozprowadzaną w tysiącach po trójmiejskich osiedlach. Są to tzw. zdrapki produkowane przez Dyrekcję CH Osowa, ul. Spacerowa 48, Gdańsk-Osowa. To samo robi Tesco i inne firmy.
    Czy nie ma żadnej siły, aby zmusić je do zaprzestania tego procederu?
    Moje interwencje w Wydziale Ochrony Srodowiska w Urzędzie Miejskim w Sopocie spotkały się z obojetnością odpowiedzialnej pani.
    Odpowiedź była krótka : nie ma odnośnej ustawy sejmowej.
    Dalej zbieram plastik i inne śmieci po sopockich lasach i zrywam torebki z reklam, tworząc mozliwie mały gabaryt tego świństwa.
    Gdzie my żyjemy? Niech ci urzędasy ruszą wreszcie swoje cztery litery, za co my im płacimy!!!

    mieszkaniec Sopotu

    • 0 0

  • A ja mam dwie torby materialowe

    na zakupy zawsze zabieram jedna z nich.
    Szlag mnie trafia jak widze, kiedy ludzie , zwlaszcza starsi, pakuja kazda rzecz do osobnej siatki. Bo co? Bo za darmo? Sprzedawcy tez nie sa bez winy - kazda duperele pakuja w w foliowa siatke.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane