• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Politechnika wybiera nowego rektora

mr, fot. meriały wyborcze kandydatów
26 marca 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 21:30 (26 marca 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Prof. Henryk Krawczyk rektorem PG
W najbliższy poniedziałek zdecyduje się, kto będzie kierował Politechniką Gdańską przez najbliższe cztery lata. W najbliższy poniedziałek zdecyduje się, kto będzie kierował Politechniką Gdańską przez najbliższe cztery lata.
Piotr Dominiak Piotr Dominiak
Waldemar Kamrat Waldemar Kamrat
Henryk Krawczyk Henryk Krawczyk
Romuald Szymkiewicz Romuald Szymkiewicz
Krzysztof Wilde Krzysztof Wilde

O godność rektora Politechniki Gdańskiej na najbliższe cztery lata ubiega się pięciu kandydatów. W czwartek kandydaci przedstawią swoje programy na otwartym spotkaniu wyborczym. Wybory 31 marca.



Wśród kandydatów znalazł się prorektor kończącej się właśnie kadencji, trzech dziekanów i członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Ten ostatni, prof. Piotr Dominiak chciałby, aby PG zyskała stała jeszcze mocniejszą pozycję wśród polskich uczelni i weszła odważniej na międzynarodowy rynek edukacyjny. W jego programie znalazły się takie cele jak utworzenie na każdym wydziale przynajmniej jednego programu anglojęzycznego i przyciągnięcie na każdy wydział co najmniej jednego nauczyciela zagranicznego i 30 zagranicznych studentów. Jednocześnie wykładowcy z PG mają mieć szansę wykładania za granicą. Prof. Dominiak w ciągu czteroletniej kadencji chciałby także wybudować jeden lub dwa nowe obiekty dydaktyczne i stopniowo modernizować istniejące sale. Do tego dochodzi wdrożenie informatycznego systemu wspomagania zarządzania uczelnią i zorganizowanie biura promocji.

Z kolei prof. Waldemar Kamrat kandyduje pod hasłem "Globalna gospodarka - lokalna perspektywa. Wyzwania dla Politechniki Gdańskiej". Kandydat obiecuje stać na straży tradycji i dorobku uczelni, jednocześnie wykorzystując szanse rozwojowe. Profesor Kamrat deklaruje, że zadba o przygotowanie studentów do aktywnego życia we współczesnym społeczeństwie, stworzy klimat przyjazny i otwarty dla całej społeczności uczelni. Profesor chce uatrakcyjnić ofertę dydaktyczną i udoskonalić program nauczania, otworzyć nowe kierunki oraz stworzyć możliwości kształcenia interdyscyplinarnego oraz e-learningu.

Prof. Henryk Krawczyk uważa, że PG powinna być wiodącym uniwersytetem technicznym zorientowanym na kształcenie poszukiwanych na rynku specjalistów oraz ośrodkiem prowadzącym badania związane z rozwojem nowoczesnych technologii. Aby osiągnąć ten cel, poszczególne wydziały podążałyby za opracowaną specjalnie dla nich strategią rozwoju. Kandydat na rektora obiecuje też zadbać o to, aby dla każdego pracownika powstał jasny model kariery wraz z jasnym systemem awansów. Profesor chce także zatroszczyć się o rozwój całego kampusu uczelnianego, w tym także większe bezpieczeństwo na osiedlach studenckich.

Prof. Romuald Szymkiewicz deklaruje, że jest zwolennikiem uczelni pełniącej w równym stopniu funkcje badawcze, edukacyjne i wychowawcze. Uważa on, że politechnika powinna kształcić elitę intelektualną, aktywnie uczestniczącą w życiu społecznym i przekazywać studentom nie tylko wiedzę zawodową, ale i umiejętność twórczego rozwiązywania problemów i posługiwania się nowoczesnymi narzędziami. Profesor Szymkiewicz także dostrzega konieczność szerokiej współpracy z gospodarką i z zagranicą, także w dziedzinie transferu technologii.

Prof. Krzysztof Wilde podkreśla, że studenci są solą politechniki, a dydaktyka jest ważniejsza od pracy naukowej. Dodaje jednak, że pierwsza bez drugiej istnieć nie może. Gdańszczanin, podkreślając dotychczasowe zasługi na tym polu, chce nadal ułatwiać studentom dostęp do materiałów dydaktycznych. Profesorowi zależy także na masowej modernizacji istniejących sal i wybudowaniu nowej biblioteki. Ponieważ na to potrzebne są znaczne środki, kandydat podkreśla swoje doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Pełne programy wyborcze znaleźć można na stronie internetowej politechniki.

Otwarte spotkanie wyborcze
27 marca, czwartek, godz. 13.15, aula PG, ul. G. Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz

Wybory rektora i dziekanów na polskich uczelniach wyższych odbywają się według systemu zbliżonego do dziewiętnastowiecznego modelu wyborczego monarchii austro-węgierskiej i systemu amerykańskiego.

Po tym, jak w listopadzie ub.r. to Senat PG powołał Uczelniana Komisję Wyborczą, na wszystkich wydziałach odbyły się wybory elektorów, czyli przedstawicieli, którzy wybiorą rektora.
Utworzono 11 okręgów wyborczych, a społeczność akademicką podzielono na cztery grupy: samodzielnych pracowników naukowych i naukowo dydaktycznych, pozostałych nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów oraz pozostałych pracowników uczelni.

Na stanowiska rektora, prorektora lub dziekana kandydować może nauczyciel akademicki z tytułem naukowym profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego. Nazwisko kandydata mógł wskazać każdy członek społeczności akademickiej. Wpisanie na listę kandydatów
następowało po tym, jak osoba wskazana zadeklarowała wolę kandydowania.

W wyborach rektora może się odbyć maksymalnie pięć tur głosowania. Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma 50 proc. poparcia, to do następnego głosowania nie przychodzi ten kandydat, który otrzymał najmniejszą liczbę głosów elektorskich.
mr, fot. meriały wyborcze kandydatów

Miejsca

Opinie (210) 5 zablokowanych

  • Wilde

    Jest osobą światową, część kariery naukowej spędził w Japonii. Znam go z wykładów jak i z imprez studenckich, gdzie reprezentował władze uczelni jako dziekan i razem z nami bawił :) Trzymam kciuki, jedyną dla Niego alternatywą wydaje się Dominiak.

    • 0 0

  • DOMINIAK! ma dobre pomysły..... brawo! a nie jakiś tam bełkot, jak konkurenci...

    • 0 0

  • WILDE NA REKTORA!!!

    WILDE NA REKTORA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 0 0

  • Wilde, ewentualnie Dominiak. Reszta to jakieś nieporozumienie.

    • 0 0

  • Wszystko fajnie... ale nie liczę na duże zmiany.

    Co do tego, że niektóre osoby narzekają na małą dawkę godzin tego co je interesuje... program studiów, w momencie dostania się na nie był jasno określony, a jeśli ktoś chce się rozwijać, to można albo ciągnąć 2 kierunek albo pójść na ITS'a albo IPS'a...

    A tak na prawdę to na studiach i tak się tyle człowiek nie nauczy co w pracy.

    Problem jest na pewno z młodą kadrą - osobami, które powinny uczyć nowoczesnych technik (ogólnie mówiąc), języków programowania, języków obcych... bo to śmieszne, że "elita pomorza" ma zapewnione zajęcia z jednego języka obcego i to na kiepskim poziomie, a jak chce się zapisać na dodatkowy język to są problemy finansowe dziakana/-nów.

    Pomysł anglojęzycznych przedmiotów i studentów zza granicy bardzo dobry - tylko że na moim kierunku już jest deficyt polskich chętnych w niższych rocznikach... a co dopiero spoza kraju kandydatów brać.

    • 0 0

  • Szymkiewicz to kawal (...)

    Miałem do czynienia z (...), zaliczenie to loteria, taka sama praca oddana przez kilka osób dostawała oceny od 2 do 5. Bez problemu miałem u niego 4 ale uważam, że to (...).

    • 0 0

  • (1)

    a jak dla mnie szkoda że Rachoń odchodzi. jakoś wyjątkowo nie śledziłem jego poczynań, ale chyba nigdy nie słyszałem o nim nic złego, a często słyszało się pozytywy. miejmy nadzieję, że następny będzie nie gorszy

    • 0 0

    • Rachoń...

      • 0 0

  • Popieram kandydaturę prof. Dominiaka

    Dał się poznać jako fachowiec, dobry organizator i niezły... dziennikarz. A także jako przyzwoity człowiek.

    • 0 0

  • Dominiak!

    Miałam z nim zajęcia. jest wymagający ,łatwo nie bylo ale go cenię.to człowiek lubiący konkrety.Pod jego rzadami ZiE wyraznie sie rozwineło.

    • 0 0

  • PG v. UG

    Mysle ze nie ma sensu porownywac tych uczelni. To tak jakby porownac czolg z tramwajem. Tak sie nie da. Jestem absolwentem PG/ETI oraz ZiE. Pracuje w zawodzie. Jednakze chcialbym przytoczyc pewna anegdote. Kiedys na wykladzie dowiedzialem sie jaka jest roznica pomiedzy informatyka na PG a informatyka na UG. Na UG ucza informatyki BEZ komputerow... Szacuneczek dla wszystkich. Pozdrawiam.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane