• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomorskie Gazele Biznesu

(jac)
11 marca 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Gazele Biznesu - to małe i średnie przedsiębiorstwa, które w ostatnich trzech latach osiągały przyrost sprzedaży, a jednocześnie przynosiły zysk. Dziennik Puls Biznesu, wzorem swego duńskiego odpowiednika, już po raz czwarty zorganizował ranking, wyróżniając dyplomami i statuetkami Gazeli małe i średnie firmy w poszczególnych regionach Polski. W Operze Bałtyckiej w Gdańsku spotkali się wczoraj przedstawiciele 87 firm pomorskich i 42 z województwa warmińsko-mazurskiego, które zasłużyły na ten tytuł.

Wręczenie statuetek Gazel Biznesu i dyplomów poprzedziło interesujące seminarium na temat usług dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także metod pozyskiwania kapitału dla szybkiego rozwoju firm. Wzięli w nim udział przedstawiciele banków Giełdy Papierów Wartościowych, firm inwestorskich i regionalnych instytucji finansowych.

Pomorska lista Gazel Biznesu liczy w tym roku 87 firm. Rok temu było ich tylko 46. Ten niemal dwukrotny wzrost świadczy o tym, że w trudnych warunkach rynkowych małe i średnie firmy zwiększają obroty, przynoszą zyski i dają pracę coraz szerszym kręgom mieszkańców, zwłaszcza mniejszych miejscowości. To w ogromnej mierze zasługa setek przedsiębiorców w całej Polsce, którzy potrafili utworzyć i rozwijać firmy wbrew rynkowym trudnościom, złemu prawu i często obezwładniającej biurokracji.

Krystyna Gozdawa-Nocoń, wicewojewoda pomorski, w towarzystwie Andrzeja Nierychło, wydawcy Pulsu Biznesu, wręczyła statuetki Gazel Biznesu i dyplomy uczestnikom rankingu.

Pierwsze miejsce na Pomorzu zdobyła w tym roku spółka Doschem z Sopotu, której prezesem jest Andrzej Karpiński. Doschem zajmuje się dystrybucją nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, a także materiału siewnego i redystrybucją zbóż. Drugim obszarem działalności jest sprzedaż surowców do produkcji kosmetyków i chemii gospodarczej.

Drugie miejsce zajął kartuski Almar, produkujący przetwory z łososia. Prezesem Almaru jest Marcin Gniazdowski. Firma dostarcza swe wyroby do sieci supermarketów, a także eksportuje na rynki europejskie i USA.

Trzecie miejsce wśród pomorskich Gazel zdobyła spółka Vetrex z Pszczółek, w której większość udziałów ma prezes Jarosław Ogórkiewicz. Vetrex zatrudnia 30 osób, produkuje stolarkę budowlaną z PCW. Część produkcji trafia na rynki UE i Rosji. W tym roku spółka spodziewa się uzyskać 50 - 100 proc. przyrost obrotów.
Wśród firm warmińsko-mazurskich na pierwszym miejscu uplasowała się spółka Porta KMI System z Ełku, należąca w 100 proc. do pomorskiego holdingu Porta KMI Poland, mającego siedzibę w Bolszewie koło Wejherowa.
Głos Wybrzeża(jac)

Opinie (63)

  • a tłuk umi?
    droga baju, Ponawiam zaproszenie do odwiedzenia mojej przychodni!

    • 0 0

  • Ciebie tluku lekarzu zapraszam do odwiedzenia mojej poradni psychiatrycznej. Stwierdzono u ciebie namolne sklonnosci do zadreczania innych, zawzietosc, zazdrosc, brak obiektywnosci oraz wybujala chorobliwa wyobraznie.
    Wymagasz natychmiastowego intensywnego leczenia.!!!!!!!!!!

    • 0 0

  • A gdzie sieć 34 !!

    A gdzie dwukrotyny zdobywca szczytego zwierzęcia (gazeli), sieć 34 ze swoim guru na czele! Niewdzięcznicy. Nawet chciał zreformować Jarmark Dominikański i z Lechem się pojawi i fluorescencencje w pierścień machnie. I co nic?
    Nieładnie!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane