Fakty i opinie

stat

Port Service nie zapłaci 8 mln zł kary

Port Service ma jeszcze do spalenia 2 tys. ton toksycznych odpadów z Ukrainy.
Port Service ma jeszcze do spalenia 2 tys. ton toksycznych odpadów z Ukrainy. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Port Service nie zapłaci gigantycznej kary nałożonej przez marszałka województwa za składowanie na terenie spółki zobacz na mapie Gdańska ziemi skażonej HCB. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego odwołała się firma, uznało, że odpady przywiezione z Ukrainy nie są "składowane", lecz zgodnie z decyzją "magazynowane".Czy doskwiera ci lokalizacja Port Service?

tak, od lat co jakiś czas dochodzi od niej nieprzyjemny zapach

68%

nie, ale nie mieszkam w pobliżu

32%
Ponad 8 mln zł kary za składowanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych marszałek nałożył na Port Service w styczniu. Uznał on, że magazynowanie odpadów dłużej niż przez trzy lata musi być traktowane jako składowanie w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym.

Kara 8 mln zł dotyczyła tylko jednego miesiąca 2014 r. Nie było wykluczone, że pojawią się kolejne, dotyczące całego 2015 roku, a więc sięgające nawet 90 mln zł. W praktyce mogło to oznaczać koniec firmy.

Port Service odwołał się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Przypomnijmy: o Port Service zrobiło się głośno w 2011 roku, gdy na teren zakładu trafiło - do spalenia - 15 tys. ton ziemi skażonej środkiem grzybobójczym HCB z Ukrainy (do utylizacji wciąż pozostało 2 tys. ton). Na to, by niebezpieczne odpady trafiły do Gdańska, zgodził się dwukrotnie Główny Inspektor Ochrony Środowiska w okresie od października do listopada 2011 r.

Teraz okazało się, że spółka nie zapłaci kary w ogóle. Dlaczego?

- Organ odwoławczy uznał, że odpady przywiezione z Ukrainy nie są na terenie Port Service składowane lecz magazynowane, zgodnie z decyzją określającą sposób i miejsce tego magazynowania, za co nie ma możliwości naliczenia opłaty podwyższonej - wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.
Decyzja SKO jest ostateczna, co oznacza, że nie można się od niej odwołać. Można ją natomiast zaskarżyć do sądu administracyjnego, jednak uprawnienie to nie przysługuje organom administracji publicznej, w tym marszałkowi województwa.

Do rozbieżności w interpretacjach Ministerstwa Środowiska i Samorządowego Kolegium Odwoławczego mógł przyczynić się fakt, że w obecnie obowiązujących przepisach brak jest legalnej definicji składowania odpadów, natomiast jest definicja magazynowania odpadów.

Marszałek chce się zwrócić do Ministra Środowiska o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu wyeliminowanie istniejącej luki prawnej w tym zakresie.

Dokąd wyprowadzi się Port Service?

Na początku czerwca informowaliśmy jako pierwsi, że budząca od lat kontrowersje spalarnia może pozostać w obecnej lokalizacji na Westerplatte do 2024 roku. Niedawno dostała od miasta propozycję dotyczącą nowej lokalizacji - tereny zlokalizowane z dala od zabudowy mieszkaniowej.

Proponowane nowe lokalizacje Port Service: jedna miałaby być usytuowana na południe od oczyszczalni ścieków Wschód (teren w dyspozycji GIWK), druga na terenach znajdujące się na północ od oczyszczalni (własność Gdańska).
Proponowane nowe lokalizacje Port Service: jedna miałaby być usytuowana na południe od oczyszczalni ścieków Wschód (teren w dyspozycji GIWK), druga na terenach znajdujące się na północ od oczyszczalni (własność Gdańska). infografika Trojmiasto.pl
Chodzi o dwie lokalizacje: jedna na południe od oczyszczalni ścieków Wschód (teren w dyspozycji GIWK) oraz tereny znajdujące się na północ od oczyszczalni (własność Gdańska). Ponadto wskazano też dwa tereny zamienne na terenie obszaru portu.

Port Service analizuje propozycje miasta i prowadzi studium wykonalności. Decyzja o wyborze może zapaść na początku wakacji.

Opinie (110) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.