Fakty i opinie

stat

Potrzebne pieniądze na remont dawnej latarni morskiej w Sopocie

Najnowszy artukuł na ten temat

Lokalne punkty widokowe w Trójmieście

Jest plan, by w tym roku zmodernizować byłą latarnię morską przy molo w Sopocie zobacz na mapie Sopotu, która pełni funkcję wieży widokowej. Wydane zostało już nawet stosowne pozwolenie, ale brakuje środków na realizację inwestycji, która może pochłonąć nawet pół mln zł. Pomorskie Centrum Reumatologiczne, do którego należy obiekt, będzie ubiegać się o dofinansowanie inwestycji.Byłe(a)ś kiedyś na wieży widokowej w Sopocie?

tak, wielokrotnie 12%
tak, ale raz czy dwa 28%
nie, bo nie wiedziałem o jej istnieniu 43%
nie, bo mnie to nie interesuje 17%
zakończona Łącznie głosów: 826
Do tej pory wszystkie budynki Pomorskiego Centrum Reumatologicznego zostały już odnowione, jedynym obiektem, który wciąż czeka na remont jest właśnie wieża.

Co ciekawe, od momentu powstania, w latach 1903-1904, pełniła ona funkcję komina kotłowni zakładu balneologicznego. Potem, w połowie lat 70., została przerobiona na latarnię morską. Dziś - choć wiele osób wciąż nazywa ją latarnią, jest już tylko punktem widokowym.

30-metrową wieżę, znajdującą się na pl. Zdrojowym zobacz na mapie Sopotu odwiedza rocznie ok. 12 tys. osób. Można stamtąd podziwiać zarówno plażę i morze, jak i panoramę Sopotu.

Panorama Sopotu z wieży widokowejNiedawno placówka otrzymała pozwolenie na remont wieży. Problem w tym, że nie ma na to funduszy. Tym bardziej, że obecnie, kosztem 25 mln zł, powstaje Centrum Opieki Geriatrycznej przy Wojewódzkim Zespole Reumatologicznym im. dr Jadwigi Titz-Kosko, o której życiu piszemy w osobnym tekście, przy ul. 23 Marca zobacz na mapie Sopotu.

- Plany są takie, żeby zacząć jeszcze w tym roku, ale na razie brakuje nam środków. Zwrócimy się w tej sprawie do pomorskiego konserwatora zabytków, urzędu miasta i marszałka - zapowiada Aneta Lewandowska, kierownik działu technicznego Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

Punkty widokowe w TrójmieścieSzacunkowy koszt prac ma zamknąć się w kwocie 500 tys. zł.

- Remont obejmie elewację głównej wieży, ale bez hełmu, który jest w dobrym stanie, wymianę zabytkowych okien oraz pracę w bocznych przyczółkach wieży, gdzie wymienione zostanie także zadaszenie - wymienia Aneta Lewandowska.
Na koniec warto wspomnieć, że wieża czynna jest przez cały rok. W okresie zimowym w godz. 10-17, a latem od 9 do 21. Wejście na nią jest płatne. Bilet normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 4 zł. Grupy 20-osobowe płacą po 3 zł.

Opinie (83) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.