• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Prywatny kapitał kołem zamachowym Nowego Portu? W tle 100 mln zł

Maciej Korolczuk
6 września 2023, godz. 15:30 
Opinie (143)
Dopełnieniem trwającej rewitalizacji Nowego Portu ma być partnerstwo publiczno-prywatne, w ramach którego prywatny inwestor zrealizuje cele publiczne. Ich wartość oszacowano na 100 mln zł. Dopełnieniem trwającej rewitalizacji Nowego Portu ma być partnerstwo publiczno-prywatne, w ramach którego prywatny inwestor zrealizuje cele publiczne. Ich wartość oszacowano na 100 mln zł.

100 mln zł wynosi wartość celów publicznych, jakie mają zostać zrealizowane na rzecz mieszkańców Nowego Portu w Gdańsku w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Zrealizuje je prywatny inwestor, którego poszukiwania właśnie rozpoczęło miasto. O tym, kto nim zostanie, dowiemy się na przełomie 2024 i 2025 r.Plany na rozwój Nowego Portu oceniam:

Na początku wyjaśnijmy, czym jest partnerstwo publiczno-prywatne. To rodzaj współpracy pomiędzy partnerem prywatnym (firmą bądź konsorcjum firm) a miastem, które wskazuje nieruchomości, jakie partner prywatny może zabudować komercyjnie, ale pod konkretnymi warunkami.

Te warunki to obowiązek realizacji określonych celów publicznych, które wynikają z potrzeb zgłaszanych wcześniej przez mieszkańców. Urzędnicy nie ukrywają - z budżetu Gdańska nie uda się w ciągu kilku najbliższych lat zrealizować wszystkich zaplanowanych miejskich przedsięwzięć w Nowym Porcie. Dlatego poszukiwane są środki zewnętrzne na ich realizację.


Priorytetem dla miasta jest budowa basenu na granicy z Brzeźnem, realizacja Zielonej Wyzwolenia i parku w Szańcu Zachodnim. Priorytetem dla miasta jest budowa basenu na granicy z Brzeźnem, realizacja Zielonej Wyzwolenia i parku w Szańcu Zachodnim.

Priorytetem basen, Zielona Wyzwolenia i park na Szańcu ZachodnimMiasto wytypowało 20 obszarów inwestycyjnych o łącznej powierzchni ok. 13 hektarów. Tereny te znajdują się w różnych częściach Nowego Portu.

To głównie Zielona Wyzwolenia, nowy park na Szańcu Zachodnim i przede wszystkim nowy miejski basen na granicy z Brzeźnem. I to pływalnia jest wskazywana jako priorytet spośród wszystkich wskazanych lokalizacji.

Wszystko o nowym basenie w BrzeźniePozostałe to niezagospodarowane działki i nieużytki o łącznej powierzchni 8 ha. Wartość celów publicznych, które wybrany partner prywatny zrealizuje na rzecz dzielnicy, wynosi ok. 100 mln zł.

 • Jedna z inwestycji ma powstać m.in. przy ul. Podjazd w pobliżu dawnej stacji kolejowej.
 • Część wskazanych gruntów to wolne działki i nieużytki, na których obecnie parkują swoje auta okoliczni mieszkańcy.
 • Więcej zieleni i przestrzeni dla pieszych i rowerzystów zamiast parkingu dla ciężarówek - tak ma wyglądać po przebudowie Zielona Wyzwolenia.
 • Partnera, który zrealizuje z miastem wskazane inwestycje, poznamy na przełomie 2024 i 2025 roku.

Mieszkańcy są za formułą PPPOgłoszone w środę postępowanie poprzedziły badania opinii publicznej, przeprowadzone w 2021 r. przez Pracownię Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego (na zlecenie Biura Rozwoju Gdańska).

Reprezentatywnej próbie 1 tys. mieszkańców w maju 2021 r. zadano dwa pytania: o poparcie mieszkańców dla samej idei partnerstwa publiczno-prywatnego oraz o oczekiwane przez mieszkańców inwestycje.


Na pierwsze z nich pozytywnie odpowiedziało 58 proc. mieszkańców, a 12 było przeciw. Z kolei wśród zadań, których realizacji oczekują mieszkańcy, wskazano tereny zielone (72 proc.), place zabaw (39 proc.), obiekty sportowe (34 proc.), budynki i pawilony usługowo-handlowe (31 proc.), miejsca spotkań i integracji mieszkańców (28 proc.).

Najmniejszym poparciem cieszyły się nowe budynki mieszkalne, które wskazał zaledwie co czwarty mieszkaniec (23 proc.).

Wyniki badań opinii publicznej przeprowadzonych w maju 2021 roku. Wyniki badań opinii publicznej przeprowadzonych w maju 2021 roku.

PPP wcześniej? Bywało różnieInwestycje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego realizowane są w Gdańsku już od kilku lat.

Z różnym skutkiem.

Klapą zakończyły się plany budowy parkingów kubaturowych w centrum miasta, wycofano się też z realizacji oceanarium w Letnicy.

Protesty mieszkańców wzbudziła realizacja umowy między miastem a sektorem prywatnym na Dolnym Mieście, a burzliwa dyskusja przetoczyła się przez media po realizacji PPP na Wyspie Spichrzów i po otwarciu Forum Gdańsk.

Trójmiejskie inwestycje z mchu i paproci Trójmiejskie inwestycje z mchu i paproci

Czy podobnie będzie w Nowym Porcie?

- Uważam, że zabudowa północnego cypla Wyspy Spichrzów, podobnie jak budowa Forum Gdańsk, jest naszym dużym sukcesem - mówi Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska. - Przez dziesiątki lat nie udało nam się zabudować Wyspy Spichrzów. Udało się to zrealizować dopiero w formule PPP i myślę, że mieszkańcy są zadowoleni z tej przestrzeni, z której na co dzień korzystają. Tak samo jest z Forum Gdańsk. Oczywiście zdarzają się dyskusje architektoniczne i urbanistyczne, dlatego chcemy rozmawiać z mieszkańcami podczas warsztatów o tym, jak to docelowo powinno wyglądać. Dużym wyzwaniem jest Dolne Miasto, bo tam pracujemy w obszarze konserwatorskim, ale nie obawiamy się tego my i nie obawiają się inwestorzy. W rozmowach o Nowym Porcie, który też jest objęty ochroną konserwatorską, również dało się to wyczuć i wszyscy wiedzą, że dzielnica ma dużą i pozytywną przyszłość.
Jak wygląda przyjęty harmonogram działań?

 • 6 września - start postępowania o dialogu technicznym
 • 31 października - otwarcie ofert
 • czerwiec 2024 roku - koniec negocjacji
 • III kwartał 2024 roku - przygotowanie ostatecznych zapisów do umowy
 • przełom 2024/2025 roku - ostateczne oferty
 • początek 2025 roku - podpisanie umowy PPP


Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (143)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane