• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przejścia (nie) dla pieszych w całym Trójmieście

Michał Sielski, Maciej Naskręt
16 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Piesi przebiegają przez pasy na al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu


Po naszym tekście dotyczącym dwuminutowego oczekiwania na zielone światło po wciśnięciu przycisku dla pieszych, otrzymaliśmy mnóstwo sygnałów o wielu podobnych miejscach w Trójmieście. Wynika z nich, że kult samochodu nadal ma się u nas dobrze, według wielu znacznie za dobrze.



Czy piesi są lekceważeni przez projektantów i inżynierów ruchu?

Tekst i opublikowany przez nas film, na którym widać, że zielone światło dla pieszych zapala się dopiero po dwóch minutach od wciśnięcia przycisku, wywołał lawinę komentarzy. Wniosek z nich wypływający był dość logiczny: zielone światło powinno zapalać się od razu po wciśnięciu przycisku, z zastrzeżeniem, że nie mogłoby to być częściej, niż np. co dwie minuty. Wtedy płynność ruchu samochodowego byłaby zachowana, a piesi nie czekaliby długo i nie zniechęcali się, przebiegając jezdnię na czerwonym świetle i powodują niebezpieczne sytuacje.

Czytaj więcej: Zielone dla pieszych? Nie jest łatwo

Okazuje się jednak, że miejsc, w których piesi są całkowicie lekceważeni przez projektantów ruchu, jest znacznie więcej niż zaprezentowaliśmy. Jedno z nich zlokalizowane jest w okolicach Domu za Falochronem przy ul. Chwarznieńskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Jego mieszkańcy już trzykrotnie protestowali i blokowali drogę, by zwrócić uwagę na niewygodną kładkę z często psującą się windą. Starsi ludzie woleliby przejść naziemnym przejściem, które wcześniej tam było, zamiast wspinać się na kładkę, co często po prostu jest dla nich niemożliwe ze względu na stan zdrowia. Starsi mieszkańcy Gdyni regularnie blokują więc przejście dla pieszych na wysokości ul. Sosnowej zobacz na mapie Gdyni. Ich argumenty trafiają jednak w próżnię.

- Szantażem nie zmuszą nas do złych rozwiązań drogowych. Teraz zastosowane jest optymalne z dostępnych rozwiązań. Być może nie jest najlepsze dla wszystkich, ale najlepsze możliwe - podkreśla wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Blokada przejścia dla pieszych.



Priorytet dla samochodów jest silnie zakorzeniony, ale nie wszędzie. W ubiegłym roku zdjęto przyciski dla pieszych w wielu miejscach w centrum Gdyni. W innych są one aktywne tylko w nocy, a w ciągu dnia zielone zapala się od razu, gdy czerwone mają kierowcy. Ruch pieszych jest po prostu tak duży, że nie było sensu wymuszania na pieszych kolejnych czynności. Poza tym wciśnięcie przycisku zbyt późno, powodowało że na zmianę cyklu trzeba było czekać dłużej, niż w sytuacji, gdy przyciski po prostu zostały wyłączone.

Czytaj także: Czy Trójmiasto potrzebuje rzecznika pieszych?

Na głównych drogach wciąż jednak pokutuje przekonanie, że samochody są najważniejsze. Entuzjaści zrównoważonego transportu, nie forującego ani pieszych, ani rowerzystów, ani kierowców, wyśmiewają ten sposób myślenia na portalach społecznościowych. Ironiczny profil Św. Przepustowość obserwuje na Facebooku niemal 4 tys. osób. W Trójmieście ze świecą szukać jednak przykładów, w których priorytet dla samochodów miałby być zaburzony.

Jest tak m.in. na ul. Morskiej zobacz na mapie Gdyni, na wysokości dworca Gdynia Główna, gdzie na zielone dla pieszych trzeba czekać do dwóch minut.



- Praktycznie tylko w jednym miejscu na całej ul. Morskiej - przy szkole zobacz na mapie Gdyni - sygnalizacja jest tak ustawiona, że piesi mają większy priorytet. Pozostałe przejścia z przyciskami dostosowane są do zdecydowanie większego ruchu samochodów, bo to jednak arteria, na której opiera się główna oś komunikacyjna miasta - podkreśla Tomasz Krzak z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Wiele przejść w Gdańsku nieprzyjaznych dla pieszych

Również w Gdańsku nie brakuje przejść, w którym piesi najpierw stoją w nieskończoność czekając na zielone światło, a potem muszą biec przez pasy, bowiem zielone jest zbyt krótkie lub podzielone na dwa etapy. Przykładem tego jest przejście przez al. Grunwaldzką przy Galerii Bałtyckiej od strony Lidla zobacz na mapie Gdańska. W Śródmieściu z kolei takie kłopoty można napotkać idąc przez ul. Wały Jagiellońskie przy Radzie Miasta zobacz na mapie Gdańska.

Wielu czytelników w ostatnim artykule utyskiwało na przejście przez al. Żołnierzy Wyklętych na wysokości ul. Srebrniki zobacz na mapie Gdańska, gdzie światło dla nich zapala się wyjątkowo rzadko, wszystko dlatego, by królowie szos mogli szybko dojechać z centrum handlowego na Matarni do Galerii Bałtyckiej.

Czasem zdarzają się też przejścia, gdzie samochody stoją w korku, a piesi i tak nie mogą przejść z uwagi na długie czerwone światło. Przykład? Przejście przez ul. Wyspiańskiego przy ul. Danusi. zobacz na mapie Gdańska

Przejście przez ul. Wyspiańskiego w Gdańsku obok ul. Danusi. Przejście przez ul. Wyspiańskiego w Gdańsku obok ul. Danusi.

Zdaniem miejskich inżynierów ruchu w Gdańsku czas oczekiwania pieszego na sygnał zielony jest składową kilku elementów związanych ze sterowaniem ruchem na danym skrzyżowaniu lub na danym obszarze. - Na czas oczekiwania w największym stopniu wpływa długość całego cyklu sygnalizacyjnego. Długość ta wynika m.in. z kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego wyrażającej się przyjętym układem faz - w dużej mierze jest to wynikiem obowiązujących przepisów dotyczących zasad rozdzielania poszczególnych relacji ruchowych - tzw. czasami minimalnymi, jak również przepustowością danego skrzyżowania, która jest ściśle związana z natężeniami ruchu jakie na nim panują - mówi Tomasz Wawrzonek z Zarządu Dróg i Zielni w Gdańsku.

W przypadku sygnalizacji świetlnych skoordynowanych bezwzględnym wymogiem zachowania koordynacji jest konieczność zachowania tego samego cyklu dla wszystkich sygnalizacji będących w koordynacji.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty tworzenie programu sygnalizacji świetlnej jest w dużym stopniu sposobem szukania kompromisu pomiędzy poszczególnymi grupami uczestników ruchu drogowego. Przykładem tego może być skrzyżowanie Hucisko, gdzie po wprowadzeniu dodatkowych faz ruchu umożliwiających tramwajom przejazd przez skrzyżowanie w jednej fazie zaszła konieczność "wygospodarowania" sygnału zielonego dla tych pojazdów kosztem innych uczestników ruchu. Odbyło się to w zasadniczy sposób kosztem samochodów, ale uniemożliwiło to bardziej znaczące wydłużenie sygnału zielonego dla pieszych.

W przypadku Galerii Bałtyckiej układ tego skrzyżowania przy zachowaniu zgodnego z przepisami rozdziału poszczególnych grup uniemożliwia wydłużenie sygnału zielonego dla pieszych bez takich konsekwencji jak znaczące pogorszenie warunków ruchu dla pojazdów - w tym autobusów jadących pod i spod dworca we Wrzeszczu. Można dodać, że kilka lat temu we Wrzeszczu długość cyklu wynosiła 70 sek.

Zmiany przepisów wymagające wyodrębnienia dodatkowych faz ruchu wymusiły w trakcie realizacji systemu Tristar zwiększenie tej długości do 80-110 sek w zależności od pory dnia. Na niektórych przejściach pozwoliło to na zwiększenie długości sygnału zielonego dla pieszych, ale nie na wszystkich.

- W przypadku takich przejść jak przez Żołnierzy Wyklętych przy Srebrnikach czy na Wyspiańskiego przy Danusi czas oczekiwania związany jest z faktem, że sygnalizacje te znajdują się w skoordynowanych ciągach i to determinuje długości cykli. Trzeba też zaznaczyć, że kolejki tworzą się w tych lokalizacjach na jednym kierunku, więc ten argument z Wyspiańskiego nie jest najtrafniejszy - mówi Wawrzonek

Przejście dla pieszych przez ul. Wały Jagiellońskiej przy ul. Hucisko. Przejście dla pieszych przez ul. Wały Jagiellońskiej przy ul. Hucisko.
Gdańsk dostrzega problem i zmienia sygnalizacje

Trzeba jednak podkreślić, że w Gdańsku od kilku lat działają sygnalizacje, gdzie piesi nie tylko nie czekają na zielone, ale taki sygnał jest sygnałem podstawowym. To pojazdy podjeżdżające do sygnalizacji wzbudzają dla siebie sygnał zielony. Tak jest np. na Subisława czy na Nieborowskiej. W przypadku sygnalizacji izolowanych od dawna stosujemy takie rozwiązanie, że w jezdni są montowane dodatkowe detektory ruchu.

- Jeżeli pieszy wciśnie przycisk, a nie ma pojazdów, niemal od razu dostaje sygnał zielony - po kilku sekundach wynikających z wymaganego przepisami tzw. czasu międzyzielonego. Jeżeli jadą pojazdy sygnał czerwony wydłuża mu się tylko w zależności od tego, ile jedzie pojazdów. Oczywiście jeżeli jadą cały czas po pewnym momencie pojazdy dostają czerwony - tłumaczy Wawrzonek.

Przykłady tego typu instalacji to: Cienista, Trakt św. Wojciecha przy starym Trakcie, Elbląska przy Tamie Pędzichowskiej, Piastowska, Pomorska, Jana Pawła II przy szpitalu, Smoluchowskiego przy Dębinki i inne. Drogowcy testują też takie rozwiązanie, że po naciśnięciu przycisku pieszy automatycznie dostaje zielone, a po tym fakcie dopiero realizowana jest faza dla pojazdów. Tak jest na przykład na Trakcie św. Wojciecha przy ul. Serbskiej.

Opinie (338) ponad 10 zablokowanych

  • Przejście dla pieszych przy Radzie Miasta (Wały Jagiellońskie): bieg statszych ludzi... (2)

    Codziennie starsze babcie, dziadkowie i mniej sprawni ludzie muszą truchtem biec przed rzędem samochodów... Trzeci Świat... Nic dziwnego, tu w Gdańsku rządzą Chamy ze Wschodu... tępe wieśniaki bez wyobraźni, zapatrzone w zagraniczne AUTA, KULT WIEŚNIAKA.

    • 19 6

    • A to tylko

      dlatego,że jakiś geniusz zaprojektował tak cykl,by samochody skręcajace z Wałów w Hucisko /prawo skręt /nie musiały zbyt długo czekać.Dowcip polega jednak na tym,ze na prawo skrecie zmieszczą sie jedynie dwa-trzy samochody,pozostałe pojazdy które ewentualnie chciały by skrecić w prawo są blokowane przez jadące na wprost.Efekt tego jest taki....piesi stoja samochody stoją....

      • 5 1

    • Pojedź do Gdyni, to dopiero wtedy zobaczysz, gdzie leży trzeci świat...

      • 7 2

  • Wniosek z nich wypływający był dość logiczny: zielone światło powinno zapalać się od razu po wciśnięciu przycisku, (2)

    Pusto pod deklem.

    • 4 9

    • (1)

      Ty masz pusto - przeczytaj, co jest napisane dalej.

      • 3 3

      • gdyby ruch był uspokojony do 30 km/h to takie rozwiązanie byłoby możliwe

        poprawiłoby to i przepustowość i bezpieczeństwo wszystkim.

        • 2 2

  • popis arogancji władzy w wydaniu "najbardziej optymalnej" wiceprezydent (3)

    Gdyni. Z tego przejścia korzystali starzy, niedołężni ludzie, którym zostało pewnie już tylko lat życia. Skoro nie docenili "uszczęśliwienia" ich kładką, to może zwykła empatia nakazywałaby zostawić przejście? Kierowcy przez tyle lat musieli tam czasem przystanąć na czerwonym i jakoś świat się nie zawalił. Pani Spychała musi być ciężko tak codziennie chodzić do urzędu aby z obrzydzeniem zarządzać życiem ciemnej masy przypadkowych mieszkańców (i wyborców) którzy nie potrafią docenić "najbardziej optymalnych" rozwiązań.

    • 17 4

    • (2)

      Szantażem nie zmuszą nas do złych rozwiązań drogowych. Teraz zastosowane jest najbardziej optymalne z dostępnych rozwiązań. Być może nie jest najlepsze dla wszystkich, ale najlepsze możliwe - podkreśla wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.

      Ale dla kogo zlych? Pani tez bedzie stara.. dbacie o wygode zapuszkowanych mieszkancow z Wiczlina, zeby swobodnie zrobili sobie tranzyt w Witominie. I ma gdzies mieszkancow z Witomina. Tak to wyglada.

      • 5 1

      • Pani wiceprezydent zapomniała podać, jakie kryterium optymalności stosuje. (1)

        • 1 0

        • kryterium podróży prezydenta i jego sąsiadów

          do domu. nie na darmo nazywają tą ulicę "szczurkostradą"

          • 1 0

  • W Gdańsku chociaż widać jakiś postęp w myśleniu o pieszych, w Gdyni - beton.

    • 9 3

  • Pan Tomasz K. z ZDiZ - to jest bardzo widoczne w calym miescie, kto ma dla Pana piorytet. Niestety przez takie myslenie wiekszosc skrzyzowan jest bardzo NIEBEZPIECZNA dla pieszych.
    Pytanie dla tego pana co jest naprawde wazniejsze - bezpieczenstwo pieszych czy sw. przepustowosc?
    Tak bardzo boi sie pan kierowcow, ze ma gdzies bezpieczenstwo pieszych??
    Pan K.=obsesja sw. przepustowosci.

    • 3 4

  • Wielkopolska w Gdyni, k. Karwin - szczyt sw. przepustowosci pana Krzaka. Zielone strzalki, mozliwosc zjazdu ze skrzyzowania po pietach pieszych. Dlugie oczekiwanie na zielone. Pieszych jak mrowek, szkoly, sklepy, przystanki, droga rowerowa.
    Diabelskie priorytety gdynskiego ZDiZ.
    Kpina z pieszych.
    Nie da sie tam normalnie przejsc przez ulice, co chwile ktos jedzie za plecami, po pietach, albo tuz przed nosem, jak pieszy ma legalnie zielone.

    • 5 2

  • To raczej ci, co projektowali przejscia naziemne przy GB nie stali ani po stronie pieszych ani kierowców. (1)

    Bo się nasłuchają jeden z drugim o zachodniej modzie na dajmy na to likwidację przejść nadziemnych i podziemnych i w ramach realizacji potrzeby wykazania się oraz pokazania biorą wszystko bezmyślnie...niestety, wszystko, co się robi trzeba zaplanować i dostosować do realiów.:/
    Taka prawda, że jeżeli teraz wywalimy wszystkie przejścia podziemne będzie gorzej, wszyscy będą się na siebie denerwować, ruch będzie mniej płynny.

    • 12 8

    • twój tekst, potyu ma tylko sens dla ludzi mających problemy z wyobraźnią

      samochód naprawdę nie jest jedynym sposobem poruszania się po mieście, a z szeregu względów nie powinien być preferowany. Uspokojenie ruchu wpłynęłoby także na poprawę twojego spokoju wewnętrznego - mam wrażenie, że potrzebujesz go więcej, ale nie odczuwasz takiej potrzeby.

      • 1 7

  • To już nie można dwóch minut poczekać ? (4)

    Co za cebularze.

    • 12 24

    • To od dzisiaj będziesz tyle czekał na każdych światłach w swoim blachosmrodzie, ok?

      • 13 7

    • ale z ciebie

      burak,siedzisz na du*ie,klimę masz włączoną i jeszcze musisz mieć zieloną falę,tak po katolicku....mam nadzieję,że ten twój blachosmród ci sie zepsuje.....

      • 7 7

    • ostatnio coraz wiecej przygłupów chwali sie swoją głupotą jak ten tutaj

      i wyzywa ludzi od Cebulaków albo od Januszów.Jak ktoś pisze o cebuli to już wiem ze sam nią jest.

      • 1 3

    • sygnalizacja

      W autku też czosnku

      • 0 1

  • Pieszy

    to nowa klasa niewolnika.

    • 4 5

  • projektantom zabrać autka niech zobaczą jak się chodzi.

    • 10 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane