• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rowery lepsze niż zaparkowane auta? Pytania o Starowiejską

Patsz
26 lipca 2023, godz. 14:00 
Opinie (201)
Najnowszy artykuł na ten temat Dodatkowe prace na Starowiejskiej za 600 tys. zł
Przed remontem na skrzyżowaniach ze Starowiejską stały auta, teraz są stojaki dla rowerów. Zdaniem czytelnika są ustawione nieprawidłowo. Przed remontem na skrzyżowaniach ze Starowiejską stały auta, teraz są stojaki dla rowerów. Zdaniem czytelnika są ustawione nieprawidłowo.

Czy stojaki rowerowe na skrzyżowaniach ul. Starowiejskiej w GdyniMapka są ustawione legalnie? Wątpliwości co do tego ma nasz czytelnik, podpierając się opinią policji. Urzędnicy odpowiadają, że ustawiony rower nie zasłania widoczności, jak samochody, które nieprawidłowo parkowano tam przed remontem ulicy.Czy miewasz trudności na skrzyżowaniu przez zaparkowane pojazdy?

W sprawie nowych stojaków na Starowiejskiej napisał do nas czytelnik - pan Tomek.

- Nie spodobało mi się umieszczenie stojaków do parkowania rowerów na skrzyżowaniu na ul. Starowiejskiej w Gdyni (nie na powierzchni oznaczonej jako powierzchnia wyłączona z ruchu, ale na samym skrzyżowaniu), a więc niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Rower według definicji prawa o ruchu drogowym jest pojazdem, a więc obowiązują go takie same przepisy, jak inne pojazdy. Przepisy zakazują parkowania pojazdów w odległości mniejszej niż 10 m. od skrzyżowania - twierdzi.


Urzędnicy: rower nie przesłania widocznościJak relacjonuje nasz czytelnik, przesłał on pytania do Zarządu Dróg i Zieleni. Chciał się dowiedzieć, na jakiej zasadzie dopuszcza się parkowanie rowerów niezgodnie z obowiązującymi przepisami, dodając, że rower - jak samochód - jest pojazdem.

Urzędnicy odpowiedzieli, że rower jest pojazdem, jednak nie przesłania pieszych, więc jego postój nie stanowi zagrożenia w ruchu.- Widoczność natomiast ograniczyłyby nielegalnie parkujące samochody na ul. Starowiejskiej w lokalizacjach, w których zaprojektowano stojaki rowerowe. Ponadto, z uwagi na konieczność stworzenia miejsc postojowych dla rowerów, ich lokalizacja została zaprojektowana w jezdni w taki sposób, by jednocześnie nie ograniczyć zmniejszonej już liczby miejsc postojowych dla samochodów - odpowiada Arkadiusz Trzeciak, naczelnik Wydziału Inwestycji UM w Gdyni.

Czytelnik: przepisy są w tej sprawie jasneTaka odpowiedź zdziwiła czytelnika.

- Czy oznacza to, że kabriolet też mogę zaparkować na skrzyżowaniu, bo jest pojazdem, ale nie zasłania? Dla mnie to niedopuszczalne. Prawo w tej kwestii jest jednoznaczne i dotyczy wszystkich jednakowo. Nie rozróżnia pojazdów na takie, które zasłaniają, i na te, które nie zasłaniają. Wystąpiłem o interpretację do Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. Oni także twierdzą, że przepisy nie zwalniają rowerzystów z obowiązku zachowania 10 metrów od skrzyżowania - wskazuje czytelnik.
Odpowiedź z policji przesłał do urzędników. Ci jednak poinformowali go, że zdania nie zmienią.

Quiz Aktywne Trójmiasto Średni wynik 44%

Aktywne Trójmiasto

Rozpocznij quiz
Patsz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (201)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane